PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και MiniDslam κόψιμο της ταχύτητας στη μέση λόγω Ε.Ε.Τ.Τ;;;



africa_twin
14-04-14, 16:19
Μετά από μια Οδύσσεια 5+ χρόνων σε HOL, Wind και Forthnet αποφάσισα να ξαναεπιστρέψω στον ΟΤΕ αν και όταν είχα φύγει είχα ορκιστεί να μην το κάνω για κανένα λόγο... Το τίμημα υπερδιπλάσιο αλλά ο λόγος είναι η απόσταση από το κέντρο 3,5-4 χλμ. από τη μία και τα mini dislams που έχει βάλει ο ΟΤΕ στην περιοχή μου, οπότε πάρθηκε η απόφαση να δίνω σχεδόν 15€ το μήνα παραπάνω αλλά να έχω ταχύτητες ανθρώπινες (η καμπίνα του ΟΤΕ είναι λιγότερο από 500 μέτρα από το σπίτι μου) και το βασικότερο σταθερότητα, πράγμα που το είχα ξεχάσει εντελώς τα τελευταία χρόνια με 45+ attenuattion ανεξαρτήτως παρόχου... Ας είναι καλά το Netgear 2200 που μου στάθηκε βράχος πραγματικός και μετρίαζε λίγο την απελπισία...
Ρώτησα λοιπόν στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι θα πιάνω 20άρες... οπότε κάνω την αίτηση και περιμένω με ανυπομονησία τις αστρονομικές για μένα ταχύτητες... Η αλήθεια είναι ότι ενεργοποιήθηκα σε λιγότερο από μια βδομάδα οπότε η αγωνία μου δεν κράτησε πολύ. Το αποτέλεσμα όμως ήταν απελπιστικό... όπως βλέπετε και από τα στατιστικά της γραμμής μου με attenuattion 10,5 η ταχύτητά μου είναι κάτω από 14 mbps και snr 9.
Πήρα τηλέφωνο 13888 και μου έλεγαν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... ότι ΄τόσο είναι φυσιολογικό να πιάνω και άλλες ιστορίες για αγρίους... Ρώτησα στη γειτονιά και απ ότι κατάλαβα όλοι είναι στα ίδια επίπεδα αν και είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που να ξέρουν πόσο συγχρονίζουν ακριβώς.
Πριν ξεκινήσω με καταγγελίες και άλλα διάφορα τέτοια που συχαίνομαι, ρώτησα κάποιο φίλο στον ΟΤΕ και αφού πρώτα με διαβεβαίωσε ότι ο ΟΤΕ δεν κόβει τις γραμμές προσφέρθηκε να πάει στην καμπίνα που είμαι συνδεδεμένος να το ελέγξει. Με έκπληξη διαπίστωσε αυτά που του έλεγα και ήταν ο πρώτος άνθρωπος που μου είπε ότι αυτό δεν ήταν φυσιολογικό... Μου είπε θα το ψάξει και θα με ενημερώσει. Πράγματι μετά από λίγο με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι μίλησε με την ΤΕ στα κεντρικά και εξήγησε την κατάσταση και τον ενημέρωσαν ότι έχουν εντολή από την Ε.Ε.Τ.Τ να κόβουν τις γραμμές στα mini dslams γιατί διαφορετικά κάνουν παρεμβολές και δημιουργούν προβλήματα στις γραμμές των εναλλακτικών που δεν χρησιμοποιούν την τεχνολογία των καμπινών. Μάλιστα μου είπε ότι στιγμιαία άφησαν ελεύθερη την γραμμή μου και συγχρόνισα 22mbps :mad:.
Επειδή θέλω να έχω επίσημη απάντηση θα απευθυνθώ και στην Ε.Ε.Τ.Τ., αλλά πριν ήθελα να ρωτήσω και εσάς αν έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι τέτοιο να συμβαίνει... Πόσο βάση έχει και πόσο νόμιμο είναι;

dimangelid
14-04-14, 16:36
Μετά από μια Οδύσσεια 5+ χρόνων σε HOL, Wind και Forthnet αποφάσισα να ξαναεπιστρέψω στον ΟΤΕ αν και όταν είχα φύγει είχα ορκιστεί να μην το κάνω για κανένα λόγο... Το τίμημα υπερδιπλάσιο αλλά ο λόγος είναι η απόσταση από το κέντρο 3,5-4 χλμ. από τη μία και τα mini dislams που έχει βάλει ο ΟΤΕ στην περιοχή μου, οπότε πάρθηκε η απόφαση να δίνω σχεδόν 15€ το μήνα παραπάνω αλλά να έχω ταχύτητες ανθρώπινες (η καμπίνα του ΟΤΕ είναι λιγότερο από 500 μέτρα από το σπίτι μου) και το βασικότερο σταθερότητα, πράγμα που το είχα ξεχάσει εντελώς τα τελευταία χρόνια με 45+ attenuattion ανεξαρτήτως παρόχου... Ας είναι καλά το Netgear 2200 που μου στάθηκε βράχος πραγματικός και μετρίαζε λίγο την απελπισία...
Ρώτησα λοιπόν στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι θα πιάνω 20άρες... οπότε κάνω την αίτηση και περιμένω με ανυπομονησία τις αστρονομικές για μένα ταχύτητες... Η αλήθεια είναι ότι ενεργοποιήθηκα σε λιγότερο από μια βδομάδα οπότε η αγωνία μου δεν κράτησε πολύ. Το αποτέλεσμα όμως ήταν απελπιστικό... όπως βλέπετε και από τα στατιστικά της γραμμής μου με attenuattion 10,5 η ταχύτητά μου είναι κάτω από 14 mbps και snr 9.
Πήρα τηλέφωνο 13888 και μου έλεγαν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... ότι ΄τόσο είναι φυσιολογικό να πιάνω και άλλες ιστορίες για αγρίους... Ρώτησα στη γειτονιά και απ ότι κατάλαβα όλοι είναι στα ίδια επίπεδα αν και είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που να ξέρουν πόσο συγχρονίζουν ακριβώς.
Πριν ξεκινήσω με καταγγελίες και άλλα διάφορα τέτοια που συχαίνομαι, ρώτησα κάποιο φίλο στον ΟΤΕ και αφού πρώτα με διαβεβαίωσε ότι ο ΟΤΕ δεν κόβει τις γραμμές προσφέρθηκε να πάει στην καμπίνα που είμαι συνδεδεμένος να το ελέγξει. Με έκπληξη διαπίστωσε αυτά που του έλεγα και ήταν ο πρώτος άνθρωπος που μου είπε ότι αυτό δεν ήταν φυσιολογικό... Μου είπε θα το ψάξει και θα με ενημερώσει. Πράγματι μετά από λίγο με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι μίλησε με την ΤΕ στα κεντρικά και εξήγησε την κατάσταση και τον ενημέρωσαν ότι έχουν εντολή από την Ε.Ε.Τ.Τ να κόβουν τις γραμμές στα mini dslams γιατί διαφορετικά κάνουν παρεμβολές και δημιουργούν προβλήματα στις γραμμές των εναλλακτικών που δεν χρησιμοποιούν την τεχνολογία των καμπινών. Μάλιστα μου είπε ότι στιγμιαία άφησαν ελεύθερη την γραμμή μου και συγχρόνισα 22mbps :mad:.
Επειδή θέλω να έχω επίσημη απάντηση θα απευθυνθώ και στην Ε.Ε.Τ.Τ., αλλά πριν ήθελα να ρωτήσω και εσάς αν έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι τέτοιο να συμβαίνει... Πόσο βάση έχει και πόσο νόμιμο είναι;

Το έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα και όντως έτσι είναι :evil: Επίσης το είχα δει και με τα μάτια μου αυτό, στον Καρέα. Έβλεπα με τα μάτια μου την καμπίνα, attenuation 1-2 και συγχρόνιζε στα 12... Επειδή θέλουν να βασίζονται μια ζωή στον ΟΤΕ και δεν θέλουν να πληρώνουν χονδρική για να μπαίνουν σε τέτοια miniDSLAM :evil: :evil: :evil:

emeliss
14-04-14, 16:40
Κανονισμός Διαχείρισης Φάσματος και Έγχυσης Ισχύος στο Δίκτυο Πρόσβασης (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP636-037.pdf)

Αν δίνουν VDSL από την καμπίνα και πας σε τέτοιο πακέτο θα δεις 30αρα καρφί.

dimangelid
14-04-14, 16:50
Κανονισμός Διαχείρισης Φάσματος και Έγχυσης Ισχύος στο Δίκτυο Πρόσβασης (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP636-037.pdf)

Αν δίνουν VDSL από την καμπίνα και πας σε τέτοιο πακέτο θα δεις 30αρα καρφί.

Εγώ το ξέρω ότι σε VDSL θα δεις την full ταχύτητα. Δεν είναι όμως αλητεία αυτό που γίνεται με τις ADSL και τις καμπίνες;

emeliss
14-04-14, 16:54
Σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, όχι. Έπρεπε να υπάρχει ο κανονισμός από το άνοιγμα της αγοράς και να επικαιροποιείται σύμφωνα με τα νέα τεχνικά δεδομένα.

Μέρος της ιστορίας από τις σελίδες του adslgr.com
http://www.adslgr.com/forum/threads/579332-%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A6%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%88%CE%B3%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82
http://www.adslgr.com/forum/threads/595353-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CE%B3%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82

dimangelid
14-04-14, 16:57
Σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, όχι. Έπρεπε να υπάρχει ο κανονισμός από το άνοιγμα της αγοράς και να επικαιροποιείται σύμφωνα με τα νέα τεχνικά δεδομένα.

Επειδή κάποιοι δεν θέλουν να κάνουν επενδύσεις και να πληρώνουν, πρέπει όποιον μπορεί να συγχρονίσει στα 20+ να τον κόβουν στα 12 ή στα 14;

emeliss
14-04-14, 16:59
Έχουν απαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις εδώ και 2-3 χρόνια. Δεν έχει νόημα να τις επαναφέρουμε. Δες ξανά πάνω.

africa_twin
14-04-14, 18:05
Δεν θα ήταν όμως πιο τίμιο πριν κάνει την αίτηση ο καταναλωτής να ενημερώνεται ότι ότι για τον α,β,γ λόγο θα συγχρονίζει σε αυτήν την ταχύτητα; Σε μένα μου είπαν "20άρα έχεις στο νερό" πριν κάνω την αίτηση... :down:

emeliss
14-04-14, 18:31
Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι άγνωστη μέχρι να δοθεί η υπηρεσία. Γι'αυτό και υπάρχει το δικαίωμα υπαναχώρησης από την σύμβαση αν κρίνει ο συνδρομητής ότι δεν είναι ικανοποιημένος από αυτή.

Η λύση για ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που έχεις είναι το VDSL, αν το δίνουν από την καμπίνα που είσαι.

africa_twin
14-04-14, 18:58
Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι άγνωστη μέχρι να δοθεί η υπηρεσία. Γι'αυτό και υπάρχει το δικαίωμα υπαναχώρησης από την σύμβαση αν κρίνει ο συνδρομητής ότι δεν είναι ικανοποιημένος από αυτή.

Η λύση για ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που έχεις είναι το VDSL, αν το δίνουν από την καμπίνα που είσαι.
Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το vdsl στην περιοχή μου.
Το δικαίωμα υπαναχώρησης είναι 10 ή 14 μέρες από την ενεργοποίηση;

alex24
14-04-14, 19:04
14 ημερες ειναι τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειχαν πει απο το 13888

emeliss
14-04-14, 20:03
Οι 14 ημέρες είναι για οποιαδήποτε συμφωνία κλείνεται από απόσταση και ισχύει χωρίς αιτιολόγηση. Για την λύση της σύμβασης λόγω της ταχύτητας που επιτεύχθηκε λογικά πρέπει η καταγγελία να γίνει άμεσα (όταν παραδίδουν την υπηρεσία). Κάλεσε στο 13888.

vforvendetta85
14-04-14, 22:30
Το όλο θέμα είναι γνωστό από πολύ παλιά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.