PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση One Bill σε χρόνο dt



kostask
03-03-07, 14:49
Στις 26/2/2007 παίρνω email από το τμήμα πωλήσεων της Forthnet για την επικείμενη λήξη του πακέτου One Bill που έχω στις 13/3/2007.

Στις 28/2/2007 τηλεφωνώ στο τμήμα πωλήσεων και κάνω ανανέωση για 6 μήνες μαζί με αναβάθμιση στο 1Mbit.

Σύμφωνα με τον πωλητή σε περίπου 10 μέρες θα έχει γίνει η αναβάθμιση της γραμμής

Στις 2/3/2007 το απόγευμα βλέπω το router να έχει συγχρονίσει στα 1Mbit/256Kbps.

Από το testmy.net αυτή τη στιγμή παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα:

:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 662 Kbps about 0.7 Mbps (tested with 579 kB)
Download Speed is:: 81 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2007/03/03 - 4:47am
Bottom Line:: 12X faster than 56K 1MB Download in 12.64 sec
Tested from a 579 kB file and took 7.172 seconds to complete
Download Diagnosis:: Looks Great : 13.55 % faster than the average for host (forthnet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-8INFTL4GV
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; el; rv:1.8.1.2) Gecko/20070219 Firefox/2.0.0.2 [!]

Νομίζω όχι άσχημα...

Και για να μη ξεχνάμε τη γκρίνια... λέτε αν ζήταγα διακοπή της γραμμής να γινόταν επίσης τόσο γρήγορα??? :whistle:

kostask
05-03-07, 09:11
Τελικά η κατάσταση ίσως δεν είναι τόσο απλή όσο νόμισα αρχικά:

Το απόγευμα της Κυριακής (4/3/2007) ενώ το router είναι συγχρονισμένο στα 1024 δεν έχει επικοινωνία με τη Forthnet (το λαμπάκι για τη σύνδεση με τον ISP είναι σβηστό).

Σε τηλεφώνημα στο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet με ενημέρωσαν ότι τους έχει έρθει ενημέρωση από τον ΟΤΕ ότι η γραμμή είναι "υπό αναβάθμιση" και μου είπαν κάτι ιστορίες ότι θα μεταφερθεί η σύνδεση σε άλλη πλακέτα γιαυτό ίσως τώρα να μην έχω σύνδεση, κάτι για έναν timer ο οποίος κάνει τη μεταφορά και τέλος πάντων περιμένετε 1-2 ημέρες και αν δε δείτε αλλαγή δηλώστε βλάβη:evil:

slaughter
05-03-07, 12:04
εγω παλι εχω ασχημες εμπειριες! ενω τελειωνε η συνδεση μου ειπα να την ανανεωση απο το eshop της forthnet. Κανω τις διαδικασίες κ το σίτε κολλάει κ δεν ανανεώνετε τελικα. Τους παιρνω τηλεφωνακι μου λενε παρε αυριο να σου πουμε σιγουρα αν εγινε η online αναβαθμιση.Παιρνω την άλλη μέρα κ μου λένε οτι δεν έχει γίνει ανανέωση κ αν θελω να την κάνω τηλεφωνικα. Τους λεω ΟΚ κ οτι θέλω κ αναβάθμιση σε 1ΜΒ, ολα καλα κ μου λενε οτι μέχρι να αναβαθμιστει η γραμμη θα εχω free 768! Ολα καλα όσπου 2 βδομαδες μετα βλεπω οτι η συνδεση μου ανανεωθηκε την ημερομηνια που είχα κάνει την online αποπειρα!!!
Τους ξαναπαιρνω τηλεφωνο κ τους λεω τι έγινε κ μου λενε οτι οντος έγινε η ανανέωση σε 768 κ υπαρχει κ η αιτηση μου για ανανεωση κ αναβαθμιση σε 1024!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ετσι φισικα δεν είχα δωρεαν 768 (γιατι ειχα πληρωσει μεσω πιστωτικης) κ η αναβαθμιση πήρε λίγο χρονο οπως βλεπεις παρακατω

08/02/2007 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
22/12/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
19/12/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

βεβαια ο ΟΤΕ εκανε την αναβαθμιση τησ γραμμης μεσα σε 2 weeks αλλα η forthnet ελαβε την ειδοποιηση οτι είχε τελειώσει εναν μηνα μετα !!!! κ φυσικη η συνδεση μου ητανε 768 ΟΛΟ αυτον τον καιρο !!!
Καλο εεεε!!!
Ακομα δεν εχουν επικοινωνισει μαζι μου για το τι αλλα λεφτα πρεπει να πληρωση για την αναβαθμιση !!! περιμενω να δω τι θα θελουν για να τους βρήσω λιγακιιιιιιιιιιι
:evil:

ZORO
08-03-07, 15:26
Αυτό που σε είπαν ότι θα έχεις δωρεάν 768 μέχρι να γίνει η αναβάθμιση είναι λάθος του υπαλήλου. Το λογικό είναι να σε χρεώσουν για 768 μέχρι να γίνει η αναβάθμιση και από εκεί και πέρα κανονική χρέωση για 1024.

@ ADSLgr.com All rights reserved.