PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ταλαιπωρία δεν έχει τελειωμό



NeVerAsK
15-04-14, 23:28
Προσοχή προσοχή μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε αλλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας και να με συμβουλεύσετε τι είναι το καλύτερο να κάνω.

Καταρχήν εάν υπάρχει κάποιος από Εύοσμο Θεσσαλονίκης θα του ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσε να βοηθήσει μέσω της δικής του εμπειρίας.

Λένε πως είναι δύσκολοι καιροί για το επιχειρείν στην Ελλάδα αλλά δεν μπορούμε να μην προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι. Δεν έχω και καμιά άλλη επιλογή εκτός από τον δρόμο της ξενιτιάς. Έτσι κι εμείς κλείσαμε έναν χώρο στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης άνωθεν της περιφερειακής και αφού πραγματοποιήσαμε όλες τις εργασίες κλπ κάναμε και αίτηση στον ΟΤΕ για να λάβουμε μια ISDN γραμμή. Ο δρόμος δεν υπήρχε ουτε στο google map καταχωρημένος. Με τα πολλά και μετα λίγα μιας και ξέραμε ότι είναι η οδός εκάλης και είμασταν στην αρχή του δρόμου είπαμε να δηλώσουμε εκάλης 1, και να μην είμασταν στο 1 θα είμασταν στο 2. Αυτό έγινε στις 11 Μαρτίου.

Στις 17 Μαρτίου δόξα τον πανάγαθο μας πἆίρνει τηλέφωνο ο ΟΤΕ και μας λέει ερχόμαστε για να δούμε τη γραμμή σας. Κλείνουν το ραντεβού και σε 2 ώρες ήταν εκεί. Που είναι το κατάστημα ρωτάνε? εδώ τους απαντώ! Α λεει δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε εμείς είμαστε από την Ευκαρπία και εσείς παίρνετε από το κορδελιό. Η διέθυνση για όποιον θέλει να το δεί είναι η οδός εκάλης που είναι κάθετος δρόμος στην οδό ολυμπιάδος που βρίσκεται ανάμεσα στην οδό παπάγου και στην οδό μαιάνδρου. Δεν μου αφήνουν άλλη επιλογή από το να τους παρακαλέσω να κινήσουν όσο γίνεται πιο γρήγορα τη διαδικασία για να έρθει ο αρμόδιος να μου κάνει την σύνδεση και μάλιστα μου λένε είστε τυχερός γιατί στα 200 μέτρα υπάρχει dslam. Περνάει μια εβδομάδα και καλώ στο τμήμα συνδέσεων, θα σας καλέσουμε εμείς κύριε μην ανησυχείτε.

Περνάει μιαμιση εβδομάδα ξαναπαίρνω και μου λένε υπάρχει ραντεβου για σήμερα για να ακυρώσουμε το πρώτο ραντεβου και άλλα:whistle: Τους ζητάω κάποιον υπεύθυνο και μου δίνουν τον προιστάμενο του Παύλου Μελά. Μου λέει μην ανησυχείτε θα σας καλέσουμε τις επόμενες ημέρες. ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ, ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ. Ξανακαλώ μετά απο 2μέρες μου λέει ναι εσείς παίρνετε από το κορδελιό το βλέπω, θα σας καλέσουμε. Με παίρνουν μετά από 2 μέρες για να κάνουν μια μέτρηση λένε. Η μέτρηση ήταν ότι ήθελαν τον αριθμό που βρίσκετε στην είσοδο της πολυκατοικίας. Τους τον δίνω εγώ να μην τα κουράζω τα παιδιά και μπας και γίνει η δουλειά μου πιο γρήγορα. Πηγαίνω και από το τοπικό του ΟΤΕ στην Παύλου Μελά και μου λένε θα σας καλέσουμε. Πότε θα έχω τηλέφωνο, το χρειάζομαι! Μόλις κλείσουμε το ραντεβού τότε θα πάρετε και τηλέφωνο κάντε υπομονή. Πόσο χρονικό διάστημα? ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! Κάνω υπομονή 2 μέρες και στέλνω και μήνυμα διαμαρτυρίας στην σελίδα τους.

Με καλούν από την Πάτρα. Μου λέει η ευγενική κυρία, βλέπω το αίτημα σας. Δεν υπάρχει δίκτυο κύριε πρέπει να μιλήσετε με το τοπικό. Καλώ στο τοπικό και μνου λέει δεν υπάρχει δίκτυο κύριε. Τους ρωτάω εάν ξέρουν τι έτος έχουμε και ξέραν, δόξα το θεό, αλλά τους φαινόταν απόλυτα λογικό να μην υπάρχει δίκτυο. Με συνδέει με τον προιστάμενο του κάνω το ίδιο ερώτημα και τον ρωτάω επίσης γιατί με κοροιδεύει τόσο καιρό και δε μου λέει κάτι. Καμία απάντηση. Δεν μπορεί να κάνει κάτι! Ρωτάω υπάρχει κάποιος ανώτερος; Να πάτε στην περιφέρεια Θεσσαλονίκης στην Ερμού. Πάω στην ερμού και τελικά με συνδέουν με λάθος άνθρωπο ο οποίος δε μπορεί να με εξυπηρετήσει.

Όπως καταλάβατε έχουμε φτάσει 15 Απριλίου και ακόμη δεν έχω τηλέφωνο! Η ερὠτηση μου είναι η εξής. Στην πολυκατοικία υπάρχουν κάποιοι που έχουν cyta. Υπάρχει το ενδεχόμενο να με καλύπτει κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο ιδιωτικού παρόχου χωρίς να χρειάζεται να μεσολαβήσει ο ΟΤΕ σε τίποτα; O προιστάμενος του ΟΤΕ μου είπε και σε πάροχο να πάτε πάλι από εμάς θα περάσει ωστόσο έλεγξα τον αριθμό ενός ενοίκου της πολυκατοικίας στο site της cyta και γράφει ότι καλύπτομαι από το ιδιόκτητο δίκτυο τους. Το ίδιο και η forthnet.

Τα φώτα σας παρακαλώ!!

MitsosDaBest13
16-04-14, 00:08
Στείλε ένα ακυρωτικό της αίτησης ενεργοποίησης στον ΟΤΕ, να δεις που θα τρέξουν αμέσως να σε ρωτήσουν γιατί θες να ακυρώσεις και θα σε φτιάξουν. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να μην ασχοληθούν καν. Τότε κάνε αίτηση σε άλλη εταιρία, αφού λες πως υπάρχουν γείτονες που έχουν ίντερνετ. Προσωπικά Forthnet δε θα στην πρότεινα, καλύτερα HOL ή Cyta... Επίσης αν έχεις HOL στο σπίτι σου, μπορεί να σου κάνουν έκπτωση για το επαγγελματικό.

http://www.hol.gr/GR/home/Pages/offerhomeandbusiness.aspx

Υ.Γ. ΑΚΥΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ (τα έσβησα)! Τώρα πρόσεξα πως η διεύθυνση που έδωσες είναι διαφορετική. Θα ξανακοιτάξω...

sdikr
16-04-14, 00:12
Αν ο Οτε σου λέει οτι δεν υπάρχει δίκτυο (γραμμές) δύσκολα τα πράγματα, ούτε κάποιος άλλος πάροχος θα μπορέσει να σου δώσει γραμμή, γιατί θα την ζητήσει απο τον ΟΤΕ (που δεν έχει)

MitsosDaBest13
16-04-14, 00:14
Οι άλλες εταιρίες από ΟΤΕ παίρνουν. Δε γίνεται να δουλεύει η Cyta στη γειτονιά σου και ο ΟΤΕ όχι.

NeVerAsK
16-04-14, 00:28
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση ώστε να πιέσω το θέμα?

MitsosDaBest13
16-04-14, 00:45
Αυτή είναι η περιοχή σου? Έψαξα το τηλέφωνο της επιχείρησης που δείχνει ακριβώς δίπλα στο site του ΟΤΕ και λέει υπάρχει διαθεσιμότητα έως 24 Mbps! Εκτός αν κάνω λάθος στην περιοχή.

https://maps.google.gr/maps?q=%CE%BC%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE %AC%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x14a839fd6fc52417:0x7e3ec1814c836102,Olimpiados,+Kordelio+Evosmos&gl=gr&ei=saVNU6vTL6Wv7Ab764CwBw&ved=0CCoQ8gEwAA

NeVerAsK
16-04-14, 02:50
Αυτή είναι η περιοχή σου? Έψαξα το τηλέφωνο της επιχείρησης που δείχνει ακριβώς δίπλα στο site του ΟΤΕ και λέει υπάρχει διαθεσιμότητα έως 24 Mbps! Εκτός αν κάνω λάθος στην περιοχή.

https://maps.google.gr/maps?q=%CE%BC%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE %AC%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x14a839fd6fc52417:0x7e3ec1814c836102,Olimpiados,+Kordelio+Evosmos&gl=gr&ei=saVNU6vTL6Wv7Ab764CwBw&ved=0CCoQ8gEwAA

Ειμαι σχετικά δίπλα. Η πάνω πλευρά του δρόμου παίρνει απο Ευκαρπία η κατω απο κορδελιο. Αυτη ειναι η πικρή αλήθεια.:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.