PDA

Επιστροφή στο Forum : One Bill στα 4Mbps



Σελίδες : [1] 2

grnemo
03-03-07, 17:33
Την περασμένη βδομάδα έκανα αίτηση για 4mbps 1bill από Forthnet.
Για να δούμε τι χρόνους απόκρισης έχουν (μεταφορά & ενεργοποίηση γραμμής) μιας και αυτό το συμβόλαιο αφορά μόνο Internet και όχι σταθερή τηλεφωνία.


ps: ακόμα δεν μου έχει διακοπεί η γραμμή από ΟΤΕ.

AcidGreg
03-03-07, 17:59
Δηλαδή πας για το 1Bill στα 4Mbit/512Kbps με shared LLU, σωστά;

Και εγώ ενδιαφέρομαι για ακριβώς αυτό, για επαγγελματικό χώρο (και δε με παίρνει να μείνουμε χωρίς Internet καθόλου!). Η γραμμή είναι ISDN ή PSTN;
Είχες ήδη κάποια σύνδεση ADSL πάνω σε αυτή τη γραμμή (τη 1Mbit που βλέπω στο profile σου, ίσως;); Μέσω ΟΤΕ ή ΑΡΥΣ;

grnemo
03-03-07, 18:08
Έχω ΟΤΕ γραμμή(αυτό είναι ΑΡΥΣ). Και αυτό που αναφέρω παραπάνω είναι για το ιδιόκτητο της Forthnet χωρίς τηλεφωνία, οπότε ναι, shared LLU!

Άντε να δούμε... το θέμα είναι πόσο θα αργήσει να γίνει ενεργοποίηση...

AcidGreg
03-03-07, 18:41
Hmm, έχεις γραμμή που ανήκει ήδη στη Forthnet δηλαδή. Κάπου εδώ μέσα έχω διαβάσει ότι ίσως έτσι γίνεται πιο γρήγορα η μεταφορά αλλά δε μου είναι αρκετά ξεκάθαρη η διαδικασία για να καταλάβω γιατί. Ίσως απλά είναι πιο εύκολο για τη Forthnet να διακόψει την παλιά ADSL αφού είναι ήδη στο όνομά της από το να κάνει αίτηση διακοπής εκ μέρους σου και κερδίζει λίγο χρόνο από εκεί.
Όποιος ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο ή κάτι διαφορετικό σε τέτοιες περιπτώσεις ας εξηγήσει περαιτέρω...

TearDrop
03-03-07, 19:19
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό. Δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με τη FORTHnet (έχω καλύερα πράγματα να κάνω απο το να περιμένω με τις ώρες στην αναμονή) οπότε οποιος μιλήσει και πάρει μια ξεκάθαρη απάντηση ας μας ενημερώσει. Εχω κι'εγώ 1bill αυτή τη στιγμή τόσο στο σπίτι όσο και στη δουλειά. Επειδή όπως και ο φίλος πιο πάνω δε με παίρνει να μείνω χωρίς internet για πάνω απο βδομάδα, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσει το τοπίο όσον αφορά το πόσες μέρες κάνει να μεταφερθεί η γραμμή απο το DSLAM του ΟΤΕ, στο ιδιόκτητο της FORTHnet.

Εχω την εντύπωση (μπορεί να είναι και λάθος) οτι είναι πιο εύκολο (και γρήγορο) να μεταφερθεί το 1bill σε shared LLU, παρά να έχεις ήδη γραμμή απευθείας απο ΟΤΕ και να κάνεις αίτηση για shared.

Αναμένουμε λοιπόν....

antio zoh
03-03-07, 19:19
Ρε φιλο grnemo εχεις μονο μια εβδομαδα...παλι καλα....Εγω κατεθεσα αιτηση στις 10/2 και ακομα ''παιρνω το μηδεν''.Και να φανταστεις το νουμερο μου ''ανηκε'' στο ιδιοκτητο δικτυο της εν λογω εταιριας και ειμαι και πελατης της απο το 2004. Οποτε καταλαβαινεις ....αντιο ζωη!

grnemo
03-03-07, 19:28
Εμένα δεν με πολυνοιάζει, κάποτε θα γίνει η ενεργοποίηση της 4αρας γραμμής...Το πόσο καιρό δεν θα έχω adsl με καίει και απελπίζομαι μόνο και μόνο στην ιδεα της pstn.

civil
03-03-07, 19:59
Κι εγω ειμαι σε 1 Bill και εστειλα ταχυδρομικώς την αιτηση στις 28 Φεβ για το 1Bill shared LLU.
Να δουμε ποσο χρονο θα παρει η μεταφορα στο ιδιοκτητο...

AcidGreg
03-03-07, 20:22
Στην περίπτωση μου, με ενδιαφέρει να μη μείνω χωρίς Internet καθόλου στη δουλειά.
Έχω δύο γραμμές εκεί, μια PSTN και μια ISDN. Πάνω στην δεύτερη έχω ConnX στο 1Mbit με OTEnet προφανώς. Θα μπορώ να διακόψω από 15 Απριλίου και μετά.

Σκέφτομουν να βάλω μια shared LLU στην PSTN γραμμή από τώρα για να προλάβει να ενεργοποιηθεί μέχρι τότε και μετά να διακόψω το ConnX (άντε να πληρώσω και κανά πάγιο επιπλέον αν συνλειτουργούν για κάποιο καιρό...). Πως ακούγεται αυτό σαν λύση;

Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα Cisco 836 (το οποίο θέλω να πουλήσω για να πάρω 876w) και σε αυτή την περίπτωση θα μου είναι άχρηστο. Θα μπορούσα να πάρω ένα 877w ίσως... Αλλά αν θέλω να χρησιμοποιήσω το υπάρχον router, θα πρέπει να μπει η shared LLU στην ISDN με τις διαδικασίες που αυτό συνεπάγεται (και από τις οποίες πολλοί εδώ υποφέρουν) και αυτό μου ψιθυριίζει... καιρό χωρίς Internet!

Περιμένω να δω τι θα γίνει με αυτή την ανακοίνωση της ΕΕΤΤ που έχει αναφερθεί ότι θα γίνει μέσα στο Μάρτιο. Έχω καταλάβει ότι τότε ο ΟΤΕ θα πρέπει να αποδέχεται αιτήσεις για ADSL μέσω LLU από άλλους παρόχους ακόμα και αν υπάρχει ήδη άλλη ενεργοποιημένη ADSL στη συγκεκριμένη γραμμή. Χωρίς να προαπαιτείται διακοπή της πρώτης θα μειωθεί η συνολική καθυστέρηση της διαδικασίας. Ή μήπως έχω καταλάβει λάθος τι παίζει με αυτή την οδηγία;

grnemo
04-03-07, 17:33
Κι εγω ειμαι σε 1 Bill και εστειλα ταχυδρομικώς την αιτηση στις 28 Φεβ για το 1Bill shared LLU.
Να δουμε ποσο χρονο θα παρει η μεταφορα στο ιδιοκτητο...Έλα παρέα, εγώ 27....Για να δούμε...αν έχεις πρόοδο, πες. Ο γρηγορότερος(μέχρι την τελική ενεργοποίηση) κερδίζει 3 ώρες ονομαστική ταχύτητας adsl.

[survivor.arnaoutoglou.v.1.1.0]ΔΙΚΟ ΣΑΣ!!![/survivor.arnaoutoglou.v.1.1.0]:p

slaughter
05-03-07, 12:15
Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα Cisco 836 (το οποίο θέλω να πουλήσω για να πάρω 876w) και σε αυτή την περίπτωση θα μου είναι άχρηστο. Θα μπορούσα να πάρω ένα 877w ίσως... Αλλά αν θέλω να χρησιμοποιήσω το υπάρχον router, θα πρέπει να μπει η shared LLU στην ISDN με τις διαδικασίες που αυτό συνεπάγεται (και από τις οποίες πολλοί εδώ υποφέρουν) και αυτό μου ψιθυριίζει... καιρό χωρίς Internet!

Περιμένω να δω τι θα γίνει με αυτή την ανακοίνωση της ΕΕΤΤ που έχει αναφερθεί ότι θα γίνει μέσα στο Μάρτιο. Έχω καταλάβει ότι τότε ο ΟΤΕ θα πρέπει να αποδέχεται αιτήσεις για ADSL μέσω LLU από άλλους παρόχους ακόμα και αν υπάρχει ήδη άλλη ενεργοποιημένη ADSL στη συγκεκριμένη γραμμή. Χωρίς να προαπαιτείται διακοπή της πρώτης θα μειωθεί η συνολική καθυστέρηση της διαδικασίας. Ή μήπως έχω καταλάβει λάθος τι παίζει με αυτή την οδηγία;

Βασικά με το shared LLU k γενικότερα με το ιδιόκτητο δεν ξέρω να παίζει με ISDN. Νομιζω ότι πρέπει να σουτο κάνουνε PSTN πρώτα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον από Forthnet πρώτα!!!;)

AcidGreg
06-03-07, 00:11
@ slaughter: Στην παρούσα φάση η μόνη επιλογή για τα full LLU είναι η PSTN. Το θέμα είναι αν μελλοντικά θα προσφέρουν ISDN και για πόσο μελλοντικά μιλάμε... Shared LLU μπορεί να είναι και ISDN απ' ότι έχω καταλάβει, πάντως θα το ρωτήσω και στη Forthnet για να είμαι σίγουρος...

TearDrop
06-03-07, 01:36
Τελικά μίλησε κανείς με FORTHnet να μάθουμε ποια είναι η διαδικασία για εμας που είμαστε ήδη σε 1bill? Χρειάζεται διακοπή του υπάρχοντος κυκλώματος και νέα ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο, η απλά μας βγάζουν απο το DSLAM του ΟΤΕ και μας βάζουν στο δικό τους? Πολύ σημαντικό και πρέπει να ξεκαθαριστεί μιας και πολλοί δε μπορούν να μείνουν πολύ καιρό χωρίς internet λόγω δουλειάς.

grnemo
06-03-07, 04:39
Ναι, έτσι ακριβώς είναι....Δυστυχώς. Τώρα για την διάρκεια της μεταβατικής περιόδου δεν ξέρω. Φαντάζομαι και θέλω να πιστεύω ότι θα είναι μικρότερη μιας και δεν αφορα τηλέφωνο παρα μόνο γραμμή internet.

civil
06-03-07, 11:06
Σε τηλ. επικοινωνια με τις πωλησεις σημερα μου ειπαν οτι για την μεταβαση του 1Bill στο ιδιοκτητο θα διακοπει το adsl για 15 με 20 εργασιμες μερες.
Για οικιακη χρηση ποναει αλλά δεν βαριεσαι θα ζησουμε...
Για επαγγελματική ομως ... :down:

YΓ Αν μπορει καποιος ας ξαναρωτησει γιατι πολλες φορες άλλα λεει ο ενας κι άλλα ο αλλος εκει περα.......

BoGe
06-03-07, 11:50
To ADSL in-a-box μόνο σαν shered υπάρχει, η μπορεί να γίνει σύνδεση και σαν Full LLU;

civil
06-03-07, 11:59
To ADSL in-a-box μόνο σαν shered υπάρχει, η μπορεί να γίνει σύνδεση και σαν Full LLU;

To in-a-box ειναι μονο μεσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ).
Με το τελος του χρονου που εχεις το in a box επιλεγεις μετατροπη σε αοριστου , το 1Bill, τοτε θα εισαι παλι μεσω ΟΤΕ εκτος κι αν σε καλυπτει το ιδιοκτητο της 4θνετ και στειλεις αιτηση για μεταβαση σε shared llu.
Για full μονο 2play, ή 2play SOHO.
Αλλά αυτα ειναι ολιγον off topic.
Ας επανελθουμε στο θεμα μας please.
:)

BoGe
06-03-07, 12:08
To in-a-box ειναι μονο μεσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ).

Το in-a-box βγαίνει και σε shared
Από την ιστοσελίδα της FORTHnet:http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif

Πρώτη φορά σύνδεση με ADSL;
Το ADSL in-a-box (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007868) και το ADSL in-a-box Plus (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008041) έχει ό,τι χρειάζεστε για να συνδεθείτε στο Internet σε ένα κουτί!


http://www.forthnet.gr/media/icons/internet/new.gif Επιπλέον, τώρα και στα 4Mbps στις περιοχές κάλυψης του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet, με τη συμπλήρωση μίας απλής αίτησης, στην τιμή του 1Mbps!

civil
06-03-07, 12:16
Το in-a-box βγαίνει και σε shared
Από την ιστοσελίδα της FORTHnet:http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif

Πρώτη φορά σύνδεση με ADSL;
Το ADSL in-a-box (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007868) και το ADSL in-a-box Plus (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008041) έχει ό,τι χρειάζεστε για να συνδεθείτε στο Internet σε ένα κουτί!


http://www.forthnet.gr/media/icons/internet/new.gif Επιπλέον, τώρα και στα 4Mbps στις περιοχές κάλυψης του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet, με τη συμπλήρωση μίας απλής αίτησης, στην τιμή του 1Mbps!

ΟΚ δεν ειχα κοιταξει εκει. Αρα καλη αρχή!!
:)

grnemo
06-03-07, 16:14
Εμένα ακόμα δεν μου την κόψανε. Έκανα αίτηση από 27/2. Παίρνω χτες και μου λένε ότι εχουμε prοb, εδώ μας έστειλε το πλαίσιο την αίτησή σας (στο πλαισιο έδωσα τα χαρτιά μου για αίτηση 1bill) και λεει απλά για ISP 768...υπογεγραμμένη από εσάς. Και λέω δεν παίζει...μετά από λίγο ανοίγει η γραμμή από την αναμονή και πάλι και μου λέει.
Ωχ, κοιτάζαμε 27.2.2006 που είχατε κάνει αίτηση και δεν είδαμε χρονολογία...μας συχγωρείτε...μετά δεν έβρισκε την φωτοτυπία του λογαριασμού για τον ίδιο λόγο.. ήθελα να ήξερα πως καταχωρούνται στην βάση οι αιτήσεις...lol....ελπίζω να προχωρήσει η διαδικασία τώρα που λύθηκε η παρεξηγησούλα.
:rofl: :oneup:

grnemo
09-03-07, 16:36
OMG OMG...
Πηρα τηλέφωνο και μου λέει ότι κάνει 150 ευρώ το μήνα η 4096....και όχι 25 όπως διάβασα.. του λέω δεν είναι δυνατόν....εκτος αυτού είναι σε διαδικασία ενεργοποίησης της 2play και του λέω...κύριέ μου ADSL 1 BILL έκανα αίτηση και μου λέει εγω έχω περασμένη 2Play...και η τιμή που μου λέτε είναι φανταστική...WTF??????????????????????????!?!?!?!?!?!

chrismasgr
09-03-07, 17:18
Εμένα μου είπανε ότι δεν θπάρχει shared στο δύκτιο της forthnet μόνον μέσω οτε.

grnemo
09-03-07, 17:24
Μίλησα με 4εις υπαλλήλους...οι δύο είδαν καταχώρηση 2play 36/μήνα και οι άλλοι δύο ADSL one bill 4096 25/μήνα.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!! ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ΚΟΙΤΑΝΕ??????????????????????

civil
09-03-07, 17:33
Εμένα μου είπανε ότι δεν θπάρχει shared στο δύκτιο της forthnet μόνον μέσω οτε.

:rofl: :rofl: :rofl:
Να τους πεις οτι υπαρχουν ατομα, οπως εγω, που εχουμε ΗΔΗ κανει αιτηση shared LLU.

chrismasgr
09-03-07, 17:37
Και να φανταστείτε ότι τελικά δεν την έπεισα .Αντίθετα μου πέρασε από το μυαλό μου μήπως κάτι διάβασα λάθος.Δεν ήξερε τι σημαίνει full ή shared llu .Αφού λοιπόν είστε περισσότερο γνώστες από την forthnet να κάνω σε σας την ερώτηση που είχα για την forthnet. Θέλω να βάλω shared forthnet στο ιδιόκτυτο δύκτιο της (αν και τρέχει αίτηση στην tellas). Αυτή την στιγμή έχω adsl in a box από την forthnet και δεν με καλύπτει ακόμα το ιδιόκτυτο.Τελευταία ανακοίνωση τέλος Μάρτη κάλυψη. Μπορώ να κάνω από τώρα την αίτηση και όταν με καλύψουν να με βάλουν αυτόματα όπως και στην full llu ;

wizardsl
09-03-07, 17:40
Αφού στο site τους λένε: "Η νέα υπηρεσία Forthnet ADSL 4Mbps παρέχεται μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet, με κόστος μόλις 25 € / μήνα"
:hmm:

Αυτό δεν είναι που κάνει 25 ευρώ το μήνα; Μήπως κι οι ίδιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Ο πατέρας μου έστειλε αίτηση από το πλαίσιο όπου κι εκεί δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Εγώ απλά είχα μια 2048 από τη forth μέσω dslam OTE και αφού είδα ότι πλέον καλύπτει το Χολαργό, είπα να κάνω αίτηση για τα 4096. Εκτύπωσα λοιπόν αυτή την αίτηση (http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/%C1%DF%F4%E7%F3%E7%20%D3%F5%ED%E4%F1%EF%EC%DE%F2%20Forthnet%20ADSL%204Mbps_v1.pdf) και την έστειλα. Εκεί του είπαν αρχικά ότι δεν είναι η σωστή αίτηση, μετά το ξανασκέφτηκαν και λένε μήπως θέλετε το κουτάκι (in a box) και γενικά ό,τι να ναι! Τελικά κάποιος την έστειλε και του είπε πως αν υπάρχει πρόβλημα θα μας ειδοποιήσει η forthnet. Την αίτηση την έστειλαν στις 7 Μαρτίου. Για να δούμε...

grnemo
09-03-07, 18:23
Ξαναπήρα και με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ οτι είναι 4 mbps 1BILL και ΟΧΙ 2PLAY....για να δούμε.....Σήμερα άνοιξε και το πρωτόκολλο στο site (εκεί που ελέγχω πως πάει η σύνδεσή μου)

Για να δούμε...Ευτυχώς έχω ISP για 6 μήνες (που θα συμψηφιστεί μετά την διακοπή με την 1BILL) και θα έχω και pstn στην διακοπή...

Άντε, άντε!!!!!!!

civil
09-03-07, 18:51
To Shared LLU της 4θνετ ειναι το 1Bill 4Μbps μεσω ιδιοκτητου.

Το full LLU ειναι το 2play στο οποιο εχεις 2 επιλογες:
το 2play με 39,90Ε , flat rate χρεωση ιντερνετ και απεριοριστες κλησεις αστικων και υπεραστικών ή ,
το 2play SoHo με 24,90 Ευρω flat rate internet και χρονοχρεωση στις κλησεις.

Απλά πραγματα.

grnemo
09-03-07, 19:23
Από ότι μου εξήγησε κάποιος από το κέντρο στην αίτηση για 1BILL γράφει Shared LLU
Και στο 2Play, Full LLU (2Play)

Κάτι τέτοιο....
Έ και εμένα γράφει κατά λέξη shared llu....και δεν νιώθουν μερικοί
(αν κατάλαβα καλά)

Θα δείξει η νεκροψία....

andreasp
11-03-07, 02:50
Shared LLu παίζει με ISDN γραμμή?
εδώ http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008041
μιλάει για 4096 ταχύτητα και απο κάτω λεει οτι διατίθεται σε δύο εκδόσεις, ISDN και PSTN.

wizardsl
11-03-07, 03:25
Εγώ γι αυτό έκανα αίτηση την Τετάρτη. (shared LLU με ISDN)

AcidGreg
14-03-07, 03:24
Χθες (13/03) πήγα στα γραφεία της Forthnet και έκανα την αίτηση για ένα ADSL in a Box 4Mbps (το οποίο αγόρασα από εδώ μέσα :p). Είναι για νομικό πρόσωπο (Μ.Κ.Ο. για την ακρίβεια) οπότε ήθελε σφραγίδες κλπ.. Τέλος πάντων, πρόκειται για "παρθένα" (όπως την απόκάλεσε και κάποιος άλλος φίλος από εδώ μέσα) PSTN γραμμή του ΟΤΕ που δεν είχε ποτέ ADSL πάνω της. Για να δούμε πόσο καιρό θα κάνει μέχρι την ενεργοποίηση (με ΑΡΥΣ). Και μετά πόσο καιρό μέχρι τη μετατροπή σε shared LLU (και πόσο καιρό θα μείνω χωρίς net ενδιάμεσα)... Η γραμμή ανήκει στο κέντρο του Γηροκομείου (210692ΧΧΧΧ).

No-Name
14-03-07, 03:31
Αν έχεις κάλυψη ήδη δεν θα πάει από ΑΡΥΣ αλλά κατευθείαν σε sharedLLU.
Καλή ενεργοποίηση εύχομαι

AcidGreg
14-03-07, 04:02
Αν έχεις κάλυψη ήδη δεν θα πάει από ΑΡΥΣ αλλά κατευθείαν σε sharedLLU.
Καλή ενεργοποίηση εύχομαι

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι, έπρεπε να το είχα γράψει πιο πάνω... Ο ADSL Wizard λέει ότι η κάλυψη του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet στο Α.Κ. του Γηροκομείου αναμένεται την 01/04. Γι' αυτό μίλησα για ΑΡΥΣ. Μου το επιβεβαίωσε και η κοπέλα που με εξυπηρέτησε στη Forthnet ότι θα πάω πρώτα από ΑΡΥΣ.

nnn
14-03-07, 23:10
Αν έχεις κάλυψη από 1-4 γιατί να σε βάλει σε ΑΡΥΣ ?
Πιο γρήγορα θα ενεργοποιηθείς στο δικό τους θεωρητικά.

AcidGreg
15-03-07, 04:23
Αυτό ακριβώς τους είπα και εγώ αλλά μου είπε η κοπέλα ότι επειδή δεν υπάρχει ΤΩΡΑ κάλυψη, η διαδικασία που ξεκινά θα είναι για ΑΡΥΣ. Το ξέρω... Είναι ηλίθιο γιατί μετά θα μείνω και 2-3 βδομάδες (υποτίθεται) χωρίς Internet...

anon
15-03-07, 14:33
Εγω χρειάζομαι στατική ΙΡ, και δεν δίνουν στα 4Mbps... Δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, εκτός εαν αρχίσω να κατεβάζω "θεωρίες συνομωσίας".....

psytransas
15-03-07, 15:42
Αν έχεις κάλυψη από 1-4 γιατί να σε βάλει σε ΑΡΥΣ ?
Πιο γρήγορα θα ενεργοποιηθείς στο δικό τους θεωρητικά.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

civil
16-03-07, 19:26
Μεχρι τωρα κανενα μελος δεν εχει ενεργοποιηθεί σε 1Bill 4Mbps???
Χμμμμμ....

wizardsl
16-03-07, 21:12
Η σύνδεσή σου έχει κοπεί;

civil
16-03-07, 21:35
Η σύνδεσή σου έχει κοπεί;

Οχι, διαβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70995&page=62).
:(

spsomas
16-03-07, 21:43
Civil πήγα και εγώ χτες και έκανα μια αίτηση soho πάνω στην Πλατεία Παπαφλέσσα έχει έναν αντιπρόσωπο η forthnet. Πήρα τηλέφωνο και δεν ξέρουν αν έχουν πάρει την αίτηση. Θα πάρω και στο μαγαζί που πήγα την αίτηση να δω αν την έστειλαν και περιμένω. :cool:

civil
19-03-07, 17:42
Το broadband status (http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803) για την πορεία των αιτησεων λειτουργεί ΚΑΙ για μετατροπή 1Bill (ΑΡΥΣ) σε 1Bill ιδιοκτητο (4Mbps), και οχι μονο για νεες ενεργοποιησεις που αναφερει.
Εγω εκει ειδα την αιτηση μου.
(Προλαβαν τηλεφωνημα μου να μιλησω με την κυρια <Ονοματεπώνυμο> που μου ειχε στειλει με email την αιτηση τελη Φεβρουαριου....)

EDIT:Και τωρα πού ρωταμε για την πορεια της αιτησης ? Στο 134 του ΟΤΕ?
:hmm:

andreasp
20-03-07, 10:49
Shared LLu παίζει με ISDN γραμμή?
εδώ http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008041
μιλάει για 4096 ταχύτητα και απο κάτω λεει οτι διατίθεται σε δύο εκδόσεις, ISDN και PSTN.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?

sa1901
20-03-07, 12:18
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?
Nαι παίζει κανονικά.

Άλλο που θα σου βγάλουν την ψυχή για να καταλάβουν ότι ζητάς ενεργοποίηση σε μεριζόμενο βρόγχο και όχι 2play... :rtfm:

AcidGreg
20-03-07, 14:11
Εγώ τηλεφώνισα σήμερα να δω τί γίνεται (έκανα αίτηση ADSL in a Box 4Mbps την περασμένη Τρίτη στα γραφεία τους) και φυσικά ΔΕΝ είχε ακόμα καταχωρηθεί η αίτηση. Μου είπαν ωστόσο ότι αυτό έγινε επειδή το ιδιόκτητο στο Γηροκομείο έχει αναμενόμενη (key word: ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ :p) κάλυψη στις 06/04/07 καθυστερούν οι ίδιοι την αίτηση ώστε να μπω κατευθείαν στο ιδιόκτητο και να μη χάσω χρόνο με μετατροπές ΑΡΥΣ => ιδιόκτητο σε μισό μήνα που θα έχει κάλυψη. Όλα γίνονται για να μείνουμε όσο το δυνατό λιγότερο χωρίς Internet ρε παιδί μου... Μπράβο τους..

Για να μην αναφέρω ότι όταν έκανα την αίτηση, ρώτησα αν μπορούν να την καθυστερήσουν μέχρι 01/04/07 (που ήταν μέχρι τότε η αναμενόμενη ημερομηνία κάλυψης του Γηροκομείου) για να μπω απευθείας στο ιδιόκτητο και μου είπαν κατηγορηματικά ότι ΔΕΝ γίνεται και ότι θα ενεργοποιηθώ με ΑΡΥΣ πρώτα και μετά θα μείνω 2-3 βδομάδες χωρίς Internet για να γίνει με περάσουν στο ιδιόκτητο.

ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ;

wizardsl
20-03-07, 16:28
Nαι παίζει κανονικά.

Άλλο που θα σου βγάλουν την ψυχή για να καταλάβουν ότι ζητάς ενεργοποίηση σε μεριζόμενο βρόγχο και όχι 2play... :rtfm:

Οντως, χρειάζονται γερά νεύρα μέχρι να τους δώσεις να καταλάβουν τι θες... (Οπως και αν πας σε συνεργάτη της forthnet) Ενημέρωση δεν κάνουν στους υπαλλήλους τους; :hmm:

ReaperX
21-03-07, 08:19
Tελικά κατά τη μετάβαση σε shared llu εμείς που ήδη έχουμε 1bill,μένουμε χωρίς νετ και αν ναι πόσο??

Σε mail που τους έστειλα μου απάντησαν σε όλα εκτός από αυτό...:(

civil
21-03-07, 08:31
Μου εχου νπει απο το Τμ Πωλησεων ι 2-3 εβδομαδες χωρισ ιντερνετ.

Tem
21-03-07, 08:51
Μου εχου νπει απο το Τμ Πωλησεων ι 2-3 εβδομαδες χωρισ ιντερνετ.
πολύ είναι :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.