PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση της γραμμής όταν χρησιμοποιώ μtorrent



h.antonis
03-03-07, 21:16
Μετά την ψυχρολουσία της αυτόματης ανανέωσης της σύνδεσης, πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα της αποσύνδεσης της γραμμής μου, γιατί δεν θα αντέξω για έναν χρόνο ακόμα :down:

Συγκεκριμένα, έχω μια 768 σύνδεση στην hol, μέσω οτε, η οποία συνήθως δεν έπιανε ούτε το 1/3 των ονομαστικών ταχύτητων.Επιπλέον, τον τελευταίο μήνα άρχισε να αποσυνδέεται αυτόματα ο router(netmode2), μετά απο 10-15 λεπτά χρήσης του μtorrent.
Είναι απίστευτο!!!Όχι μόνο δεν πιάνει τις ταχύτητες αλλά με πετάει και συνεχώς έξω...!!!

Επειδή μου φαίνεται χεραγώγηση της σύνδεσης μέσω software, τι λέτε?
Υπάρχει τίποτα να κοιτάξω μόνος μου ώσπου να βγάλω γραμμή :angryr: στην τεχνική υποστήριξη της hol??

Αν έτσι νομίζει η χολ οτι κερδίζει πελάτες...Και η υπομονή έχει όρια. :down:

Παρακαλώ την βοήθεια σας

k_koulos
03-03-07, 21:37
δοκίμασε να έχεις λιγότερα torrents ενεργα, κάνε και ένα περιορισμό στις τιμές upload/download μήπως μπουκώνει η γραμμή.


κάνε και ενα restart στο netmode, αν έχεις όρεξη!

harris
03-03-07, 21:47
Mπορείς να μας πεις ακριβώς ποιο ρούτερ έχεις; netmode2;

Αν μπορείς κάνε κι έναν κόπο να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου από το ρούτερ σου ;)

Όχι ότι μπορούν να γίνουν και πολλά, καθότι το dslam που πέφτεις είναι του ΟΤΕ, και αυτός είναι ο υπεύθυνος για την ταχύτητα που δεν μπορείς να πιάσεις...

h.antonis
03-03-07, 22:04
Mπορείς να μας πεις ακριβώς ποιο ρούτερ έχεις; netmode2;

Αν μπορείς κάνε κι έναν κόπο να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου από το ρούτερ σου ;)

Όχι ότι μπορούν να γίνουν και πολλά, καθότι το dslam που πέφτεις είναι του ΟΤΕ, και αυτός είναι ο υπεύθυνος για την ταχύτητα που δεν μπορείς να πιάσεις...

To netmode2 έχω και το μόνο που βρήκα από το μενου είναι αυτό

ADSL Status

--------------------------------------------------------------------------------
RFC1483 Mode: 0
RFC1483 VCI: 36
RFC1483 VPI: 9
RFC2364 Mode: 0
RFC2364 VCI: 35
RFC2364 VPI: 8
Rx Buffers: 50
Tx Buffers: 50
GTI Parameters:
Standard: 0x0004
Trellis: 0x8000
Tx Power Attenuation: 0x0000
Coding Gain: 0xff00
Max Bits Per Bin: 0x000f
Tx Start Bin: 0x0006
Tx End Bin: 0x001f
EC FDM Mode: 0x0001
Rx Start Bin: 0x0020
Rx End Bin: 0x00ff
Rx Bin Adjust: 0x0000
Framing Structure: 0x0003
Expanded Exchange: 0x8000
Clock Type: 0x0004
Max Downstream Rate: 8192 kbps


DSP Status: CONNECTED
DSP Modulation: G.DMT
USB Status: OPERATIONAL
UP Stream Rate / Down Stream Rate: 256 / 1024


Number of cells transmitted 41
Number of cells received 30
Number of cells dropped 20
Number of cells w/invalid Vpi/Vci 9
Number of packets sent 29
Number of packets received 12
Number of AAL5 PDU CRC errors 3
Number of OAM Loopback cells received 0



Βασικά το πρόβλημά μου είναι ότι με αποσυνδέει.Τα άλλα τα παλεύω...

harris
03-03-07, 22:20
Από τα παραπάνω προσωπικά δεν βγάζω άκρη :(

Αυτό που βλέπω όμως είναι το modem σου να κλειδώνει στα 1024/256 με το dslam... είσαι σίγουρος ότι έχεις παροχή 768;

Tem
03-03-07, 22:41
Από τα παραπάνω προσωπικά δεν βγάζω άκρη :(

Αυτό που βλέπω όμως είναι το modem σου να κλειδώνει στα 1024/256 με το dslam... είσαι σίγουρος ότι έχεις παροχή 768;
είναι νομίζω προφανές ότι έχει 1024/256

Tem
03-03-07, 22:43
Μετά την ψυχρολουσία της αυτόματης ανανέωσης της σύνδεσης, πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα της αποσύνδεσης της γραμμής μου, γιατί δεν θα αντέξω για έναν χρόνο ακόμα :down:

Συγκεκριμένα, έχω μια 768 σύνδεση στην hol, μέσω οτε, η οποία συνήθως δεν έπιανε ούτε το 1/3 των ονομαστικών ταχύτητων.Επιπλέον, τον τελευταίο μήνα άρχισε να αποσυνδέεται αυτόματα ο router(netmode2), μετά απο 10-15 λεπτά χρήσης του μtorrent.
Είναι απίστευτο!!!Όχι μόνο δεν πιάνει τις ταχύτητες αλλά με πετάει και συνεχώς έξω...!!!

Επειδή μου φαίνεται χεραγώγηση της σύνδεσης μέσω software, τι λέτε?
Υπάρχει τίποτα να κοιτάξω μόνος μου ώσπου να βγάλω γραμμή :angryr: στην τεχνική υποστήριξη της hol??

Αν έτσι νομίζει η χολ οτι κερδίζει πελάτες...Και η υπομονή έχει όρια. :down:

Παρακαλώ την βοήθεια σας
γιατί δεν ζητάς αντικατάσταση του μόντεμ ?

h.antonis
04-03-07, 03:15
Μπράβο ταχύτητα στις πωλήσεις!
Είχα κάνει αίτηση για 1024 πριν από 2-3 μέρες.Ούτως ή άλλως δεμένος είμαι για 1 χρόνο, για 1€ παραπάνω...


γιατί δεν ζητάς αντικατάσταση του μόντεμ ?
Δεν το σκέφτηκα αυτό.Μόλις καταφέρω να μιλήσω με hol...


Δεν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο???
Ακόμα και την περίπτωση του ιου σκέφτομαι

mankats
04-03-07, 08:02
Παρε τηλεφωνο την υποστηριξη (πολυ πρωι η βραδυ για να μιλησεις γρηγορα)
Θα σου λυσουν το προβλημα
Και εγω χανω συχνα την συνδεση και μου ειπαν το κολπο
Παντως υπαρχει γενικο προβλημα αυτο το καιρο με ταχυτητα και συνδεσεις

joseph
04-03-07, 14:17
Για δοκίμασε να το βάλεις απευθείας στην μπρίζα ... Ψιλιάζομαι πρόβλημα με το spliter ...

Επίσης πες μας τι ρυθμίσεις έχεις βάλει στο μtorrent όπως μέγιστος ολικός αριθμός συνδέσεων

petsef
04-03-07, 15:36
δοκιμασε να ενεργοποιησεις την αποκρυψη στο μtorrent.

alala321
06-03-07, 16:03
Φιλτατε h.antonis, το προβλημα σου οφειλεται αποκλειστικα στο
οτι το netroute ειναι χρεπι & μπακατελα:twisted:
Παρε οπωσδηποτε τηλ στη hol και ζητα αντικατασταση (οχι φυσικα με αλλο netroute). Μεχρι να γινει αυτο, δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29882) (ειδικα στη 2η σελιδα) τι ειχαμε κανει καποιοι ομοιοπαθεις

h.antonis
07-03-07, 18:56
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που παρατήρησα τελευταία είναι οτι η σύνδεση πέφτει όταν αυξάνει πολύ η συνολική ταχύτητα download (50-60KB/s) :hmm:
(και ναι, για μένα(Γαλάτσι) είναι πολύ!!!!)

Για τις ρυθμίσεις, νομίζω φυσιολογικές :hmm: :
Μέγιστος ολικός αριθμός συνδέσεων : 130
Μέγιστος αριθμός peers ανα torrent : 70
Μέγιστος αριθμός ενεργών torrent : 10
Μέγιστος αριθμός ενεργών downloads: 3

Πώς ενεργοποιείται η απόκρυψη?

Πειραματίζομαι και θα ενημερώσω με νεότερα!

harris
09-03-07, 15:38
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που παρατήρησα τελευταία είναι οτι η σύνδεση πέφτει όταν αυξάνει πολύ η συνολική ταχύτητα download (50-60KB/s) :hmm:

Δοκίμασε και κάποιο άλλο ρούτερ... μάλλον μπουκώνει αυτό που έχεις :hmm:




Πώς ενεργοποιείται η απόκρυψη?

Options > Preferences > BitTorrent και φροντίζεις να είναι έτσι:
18958

psychorat
19-03-07, 19:34
Μετά την ψυχρολουσία της αυτόματης ανανέωσης της σύνδεσης, πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα της αποσύνδεσης της γραμμής μου, γιατί δεν θα αντέξω για έναν χρόνο ακόμα :down:

Συγκεκριμένα, έχω μια 768 σύνδεση στην hol, μέσω οτε, η οποία συνήθως δεν έπιανε ούτε το 1/3 των ονομαστικών ταχύτητων.Επιπλέον, τον τελευταίο μήνα άρχισε να αποσυνδέεται αυτόματα ο router(netmode2), μετά απο 10-15 λεπτά χρήσης του μtorrent.
Είναι απίστευτο!!!Όχι μόνο δεν πιάνει τις ταχύτητες αλλά με πετάει και συνεχώς έξω...!!!

Επειδή μου φαίνεται χεραγώγηση της σύνδεσης μέσω software, τι λέτε?
Υπάρχει τίποτα να κοιτάξω μόνος μου ώσπου να βγάλω γραμμή :angryr: στην τεχνική υποστήριξη της hol??

Αν έτσι νομίζει η χολ οτι κερδίζει πελάτες...Και η υπομονή έχει όρια. :down:

Παρακαλώ την βοήθεια σας

Και εγώ είχα ενα παρόμοιο πρόβλημα με το netroute το οποίο, σταδιακά άρχισε να "ξεκλειδώνει" πολυ πιο συχνά και στο τέλος κατάλειξε να με πετάει κάθε 45 δευτερολεπτα με 5 λεπτά, τις περισσοτερες φορές δεν ξαναεκανε dial, και γενικως εμενα χωρις internet όλη μέρα. υστερα απο μερικα τηλεφωνήματα και παρόλες τις ρυθμισεις που μου πρότειναν δυο τεχνικοι, δεν εστρωσε το πραμα και κατάφερα να τους πείσω (!!) να μου το αλάξουν.. τελικα μου εστείλαν το fritz και υσήχασα! ειμαι πάντα OnLine..

χρησιμοποιούσα και γω utorrent με max connections 120, 60 per torrent, 12 max upload και 2 up/down ταυτοχρονα σε 1024/256 γραμμη.. παραπάνω δεν τράβαγε

ΥΓ. μεχρι τον ιανουάριο που είχα 768/192 πάντως δεν είχα πρόβλημα, αλλα το συχνο "ξεκλειδωμα" ήταν γενικα ρουτίνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.