PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με conn-x



madman
17-04-14, 11:39
Καλημέρα, τις τελευταίες 5-6 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Όταν κάποιος καλεί στο σταθερό χτυπάει μια φορά μόνο, η γραμμή έχει θόρυβο και πέφτει το internet κάνει επανεκκίνηση το modem δηλαδή.
Άλλαξα φίλτρα σε τηλέφωνα και modem τίποτα.Πήρα στις βλάβες του ΟΤΕ μου ζήτησαν να αποσυνδέσω όλες τις συσκευές από τις πρίζες για να το κοιτάξουν και θα με πάρουν
στο κινητό να μου πούνε τι συμβαίνει.Με πήρανε τηλέφωνο και είπανε πως έχει πρόβλημα η γραμμή και θα στέλνανε τεχνικό. Χτές ήρθε ο τεχνικός τους και αφού κοίταξε το καφαο
μου είπε πως η γραμμή είναι εντάξει και ίσως έχουν πρόβλημα τα φίλτρα, λέγοντας του εγώ ότι δοκίμασα και άλλα φίλτρα μου απάντησε πως μπορεί να είναι το μοντεμ και μόλις του είπα πως το μόντεμ είναι καινουριο
πήρα την απάντηση ΥΓΡΑΣΙΑ ΕΜΕΙς ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ ΦΕΡΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. Μέρες που είναι και σεβόμενος τους αιώνες του γιατι κοντα στην σύνταξη είναι συγκρατήθηκα και δεν του έριξα κανα μπινελίκι.
Υγρασία δεν είδα πουθενά ανοίγωντας τις πρίζες.Η μόνη λύση που μου είναι καρφωμένη στο μυαλό απο χτές είναι να βγώ και να κάψω το καφαο για να ρθουνε να τα αλλαξουν όλα μετά.
Τελευταία σκεφτόμουν να αλλάξω πάροχο αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα συνεχίζει το πρόβλημα και σε άλλο πάροχο να πάω και δεν βρίσκω άκρη μετά και πάθω χειρότερα.

AssVas
17-04-14, 15:40
1) Βγάλε τα όλα μία , άσε το Router πάνω στον διαχωριστή και δοκίμασε ένα ένα τα τηλέφωνά σου.
Δηλαδή άσε ένα τηλ πάνω , πάρε τηλ από το κιν στο σταθερό σου. Περίμενε να δεις αν θα στο κάνει .

2) Αν υπάρχει κάποιο θέμα με συγκεκριμένη συσκευή θα το δεις , κάνε επανάληψη x2 για να είσαι σίγουρος.

3) Αν δε στο κάνει σε καμία , άσε μόνο του το router στην πρίζα και δοκίμασε σε μία άλλη πρίζα μία τηλ συσκευή με ένα φίλτρο.
Ξανακάλεσε από το κιν στο σταθερό και δες αν θα έχεις αποσυγχρονισμό της γραμμής σου, το DSL Led στο router από σταθερό να αρχίσει να αναβοσβήνει .

Μετά ή μπορείς να Κάνεις το βήμα #3 ξανά σε όλες τις πρίζες του σπιτιού μία μία ή να συνδέσεις μία μία τις συσκευές με τα φίλτρα στις πρίζες σου, ν+1 κάνοντας την ίδια δοκιμή.

Υ.Γ όταν λες ότι κάνει επανεκκίνηση το router τι εννοείς ; πως σβήνουν ΟΛΑ τα λαμπάκια ; και το ασύρματο και το Power και ανάβουν σταδιακά;
Τι router έχεις;

sweet dreams
17-04-14, 15:52
Κάνε έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση, για να είσαι σίγουρος

ότι το πρόβλημα δεν είναι από σένα.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Η ποιό ασφαλής μέθοδος, για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας,

είναι η εξής:

Στην αρχή, Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ του κτηρίου, ώστε να

ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής, για να το έχουμε σαν σημείο αναφοράς.

Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε να την απομονώσουμε από την

υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση.

Θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν, ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλουμε το splitter.

Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση, στην πρίζα του σπιτιού, που έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

ΔEN θα παρεμβάλουμε πάλι το splitter και θα φροντίσουμε να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές

(τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον κατανεμητή, είμαστε OK.

Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά, θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του σπιτιού, στην οποία έρχεται

το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να κάνουμε πάλι μέτρηση, ΜΟΝΟ με

το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή.

Αν είμαστε ΟΚ, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι

έχει πρόβλημα το καλώδιο, από το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή.

Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις μετρήσεις και με άλλο ρούτερ,

ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Για τις εργασίες στον κατανεμητή, θα χρειαστούμε ένα τέτοιο εργαλείο.

http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_80-81-567S/N

madman
21-04-14, 19:01
Τελικά βρήκα την βλάβη και την έφτιαξα μόνος μου.Τράβηξα απο το κουτί που βρίσκεται η γραμμή νέο καλώδιο και συνδεσα πάνω μοντεμ και τηλέφωνο για να βεβαιωθώ αν όντως φταίνε οι καλωδιώδεις στο σπίτι.
Πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα οπότε άρχισα να ψάχνω μέσα στο κουτί για να δω μήπως υπάρχει κάτι μιας και η βλάβη πλέον είναι σίγουρο οτι είναι στην γραμμή του ΟΤΕ.Σε κάποιο σημείο το καλώδιο που έρχεται απο το καφαο
στο κουτί με τις γραμμές μάλλον ήταν φαγωμένο από ποντίκι (άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω) και λογικά δεν έκανε ένωση και υπήρχε το πρόβλημα.Το έκοψα σύνδεσα πάλι την γραμμή πάνω και όλα δουλευουν ρολόι.
Υγρασία πάντως δεν βρήκα.

sweet dreams
21-04-14, 19:44
Τελικά βρήκα την βλάβη και την έφτιαξα μόνος μου.Τράβηξα απο το κουτί που βρίσκεται η γραμμή νέο καλώδιο και συνδεσα πάνω μοντεμ και τηλέφωνο για να βεβαιωθώ αν όντως φταίνε οι καλωδιώδεις στο σπίτι.
Πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα οπότε άρχισα να ψάχνω μέσα στο κουτί για να δω μήπως υπάρχει κάτι μιας και η βλάβη πλέον είναι σίγουρο οτι είναι στην γραμμή του ΟΤΕ.Σε κάποιο σημείο το καλώδιο που έρχεται απο το καφαο
στο κουτί με τις γραμμές μάλλον ήταν φαγωμένο από ποντίκι (άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω) και λογικά δεν έκανε ένωση και υπήρχε το πρόβλημα.Το έκοψα σύνδεσα πάλι την γραμμή πάνω και όλα δουλευουν ρολόι.
Υγρασία πάντως δεν βρήκα.

Σωστός. :oneup:

21706
22-04-14, 12:40
Έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε το καλώδιο που έρχεται από την καμπίνα στον κατανεμητή του σπιτιού;

sweet dreams
22-04-14, 13:03
Εννοεί, προφανώς, το καλώδιο που είναι μέσα στο σπίτι του, γιατί το άλλο θα πρέπει να σκάψει.......

21706
22-04-14, 13:48
Για το καλώδιο που έρχεται στον κατανεμητή του σπιτιού δεν
χρειάζεται να σκάψει. Ο κατανεμητής δεν είναι υπόγειος...

madman
22-04-14, 20:02
Στο κουτι εξωτερικα του σπιτιου μου εννοω που ερχεται το καλωδιο.Απλα το εκοψα και το ενωσα παλι πανω στην γραμμη που παει μεσα στο σπιτι.

21706
22-04-14, 20:14
Στο κουτι εξωτερικα του σπιτιου μου εννοω που ερχεται το καλωδιο.Απλα το εκοψα και το ενωσα παλι πανω στην γραμμη που παει μεσα στο σπιτι.
Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ γι' αυτό ρώτησα αν
έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε αυτό το καλώδιο.

sweet dreams
22-04-14, 20:51
Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ γι' αυτό ρώτησα αν
έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε αυτό το καλώδιο.

Oτι υπάρχει από τα όρια του οικοπέδου και μέσα, ανήκει σε μας.

Ο ΟΤΕ δεν έχει δικαίωμα να πειράζει εκεί το καλώδιο, γι' αυτό και

σε βλάβες εντός του κτηρίου, σου λέει να φωνάξεις δικό σου

τεχνικό.

21706
22-04-14, 21:10
Νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού είναι του ΟΤΕ.

sweet dreams
22-04-14, 21:16
Νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού είναι του ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ θα σου φέρει καλώδιο μέχρι το φρεάτιο του πεζοδρομίου, αν είναι υπόγειο

ή μέχρι την διάταξη που έχεις κάνει στην μάντρα, αν είναι εναέριο.

Από κεί και μέσα, αναλαμβάνει ο ηλεκτρολόγος σου.

Ο κατανεμητής του κτιρίου ανήκει σε σένα και όχι στον ΟΤΕ.

21706
22-04-14, 21:23
Εντάξει, ας μας πει και κάποιος που τα ξέρει
καλύτερα τα πράγματα τι συμβαίνει.

sweet dreams
22-04-14, 21:33
Εντάξει, ας μας πει και κάποιος που τα ξέρει
καλύτερα τα πράγματα τι συμβαίνει.

Αυτή είναι η δουλειά μου, αλλά αν θέλεις για ποιο σίγουρη απάντηση πάρε τον ίδιο τον ΟΤΕ.

Αν μπερδεύεσαι με τους κατανεμητές του ΟΤΕ, που είναι ψηλά, έξω από τα κτήρια, σε αυτούς

δεν μπορούμε να πειράξουμε τα καλώδια.

21706
22-04-14, 21:33
Δες πάντως και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-Έλεγχος-της-γραμμής-μας-μέχρι-τον-κατανεμητή?highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82):


Πριν ξεκινήσουμε όμως τα βήματα μία σημαντική προειδοποίηση: Η εργασία επάνω στα εγκατεστημένα δίκτυα της πολυκατοικίας/οικίας μας και στα απερχόμενα καλώδια του ΟΤΕ απαιτεί την έγγραφη άδεια του διαχειριστή της πολυκατοικίας (εφόσον υπάρχει), και φυσικά του ΟΤΕ, ως δια νόμου υπεύθυνου για την διαχείριση / συντήρηση του τοπικού βρόχου. Η εργασία πάνω στα δίκτυα αυτά είναι δυνατόν να προκαλέσει βλάβες, για τις οποίες θα είμαστε υπεύθυνοι και υπόλογοι.





Ο κατανεμητής της πολυκατοικίας είναι ένα ντουλάπι, ξύλινο ή μεταλλικό, που βρίσκεται σε κάποιον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας μας, ή κοντά σε κάποιον χώρο της μονοκατοικίας μας. Το κουτί αυτό περιέχει καλωδιώσεις: α) Την πλεξούδα του ΟΤΕ με τα απερχόμενα καλώδια, δηλαδή αυτά που μας συνδέουν με το KV (ΚΑΦΑΟ), και β) τα ζεύγη καλωδίων που φέρνουν την γραμμή στον χώρο μας. Μέσα επίσης θα βρούμε τις ρεγκλέτες μικτονόμησης, δηλαδή σημεία διασύνδεσης των απερχομένων καλωδίων με τα ζεύγη καλωδίων του σπιτιού μας.

sweet dreams
22-04-14, 21:41
Δες πάντως και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-Έλεγχος-της-γραμμής-μας-μέχρι-τον-κατανεμητή?highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82):

Αφορά παλιές εγκαταστάσεις, όπως συμβαίνει και με την ΔΕΗ επίσης, όταν είχαμε σε παλιές

εγκαταστάσεις τους μετρητές μέσα στα σπίτια μας και πλέον είμαστε υποχρεωμένοι να

τους έχουμε έξω.

Αν συμβεί οποιαδήποτε βλάβη πλέον, σε αυτά τα καλώδια, π.χ. από λάθος σκάψιμο στον

περίβολο της οικοδομής, ο ΟΤΕ θα σου φέρει το καλώδιο σε φρεάτιο που θα σκαφτεί

στο πεζοδρόμιο, έξω από την οικοδομή.

21706
22-04-14, 21:47
Εγώ ξέρω μια καινούρια οικοδομή που ο
κατανεμητής του ΟΤΕ και ο μετρητής της
ΔΕΗ είναι στην πιλοτή.

sweet dreams
22-04-14, 21:56
Εγώ ξέρω μια καινούρια οικοδομή που ο
κατανεμητής του ΟΤΕ και ο μετρητής της
ΔΕΗ είναι στην πιλοτή.

Φίλε μου, για πολυκατοικίες μιλάς;;;;

Eκεί το καλώδιο έρχεται μέσα σε χαλύβδινη σωλήνα, που είμαστε υποχρεωμένοι

να βάλουμε εμείς, και όχι γυμνό για να το φάνε τα τρωκτικά.

Υ.Γ. Σαν να έχουμε βγεί off topic, μου φαίνεται.......

21706
22-04-14, 22:07
Μιλάω για πολυκατοικίες και μονοκατοικίες.
Σταματάω λοιπόν εδώ και περιμένω να μας
δώσει κάποιος τον κανονισμό του ΟΤΕ που
τα ρυθμίζει όλα αυτά.

sweet dreams
22-04-14, 22:15
Αν βρώ χρόνο, θα βρώ ολόκληρο τον κανονισμό. (http://ehe-greece.blogspot.gr/2012/01/32.html)

21706
23-04-14, 14:43
Και για να κλείσουμε αυτό θέμα μίλησα με τεχνικό
του ΟΤΕ που με διαβεβαίωσε ότι αυτά που παρέθεσα
παραπάνω από το άρθρο του harris ισχύουν ακόμα.
Επομένως ο madman έλυσε ένα πρόβλημα που μόνο
ο ΟΤΕ είχε δικαίωμα και υποχρέωση να λύση.

sweet dreams
23-04-14, 16:15
O.K. έχεις δίκαιο.

Φτιάχνοντας οικοδομές, με συγγενή αρχιτέκτονα, μπορεί να κάνω και λάθος. :hello

sdikr
23-04-14, 16:46
το λινκ του κανονισμού είναι εδώ (http://www.yme.gr/getfile.php?id=4138)

Και αναφέρει ξεκάθαρα το τι επιτρέπεται και τι όχι (Α.6.6.1 και προς τα κάτω)

sweet dreams
23-04-14, 17:13
Aκριβώς. Επειδή ξέρουμε τι έχουμε κάνει σε κάθε οικοδομή, η επιμονή

μερικών είναι αδιανόητη.

Στην οικοδομή π.χ. που μένω(4 διαμερίσματα), ο ΟΤΕ έφερε το καλώδιο μέχρι το φρεάτιο,

στο πεζοδρόμιο, και από εκεί, εγώ τράβηξα pet, μέχρι τον κατανεμητή.

Σε μονοκατοικίες και σε μικρές οικοδομές, το καλώδιο, αν είναι εναέριο, έρχεται μέχρι την

κονσόλα στην μάντρα, και από εκεί μετά, το πάμε εμείς μέσα στην οικοδομή.

Σε πολυκατοικία, φτιάχνουμε εμείς την όδευση, μέχρι το φρεάτιο στο πεζοδρόμιο ,

και μετά θα έρθει ο ΟΤΕ, να ρίξει το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή.

Μόνο σ' αυτήν την περίπτωση θα μπεί ο ΟΤΕ στην οικοδομή.

Αν ο φίλος ποιο πάνω λέει ότι έφτιαξε το καλώδιο της πολυκατοικίας,

δηλαδή έβγαλε τον σωλήνα και μάτισε το ζευγάρι που ήτανε κομμένο,

Ο.Κ. έκανε λάθος.

Αν έφτιαξε το δικό του καλώδιο, καλά έκανε.

Αν πάλι κατάφερε να κόψει τον σωλήνα, να βγάλει την μόνωση από

το καλώδιο του ΟΤΕ :p και κατάφερε να κάνει την μάτιση, και όλα

αυτά σε καλώδιο πολυκατοικίας, χωρίς να τον πάρει μυρωδιά κανένας,

τι να πω........ ένα μεγάλο μπράβο!!!!! :clap:

21706
23-04-14, 17:14
Και η απόφαση όπως δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ (http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEbA_BZxkczbHdtvSoClrL8Joyc7XVao2UfP1Rf9veiteJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnT00MHhcXFRTsjUFoo3vYBLQCemr20BnLyGntG4FXp80kFsevtTtX4fU.).

@ ADSLgr.com All rights reserved.