PDA

Επιστροφή στο Forum : Συστημικό πρόβλημα



21706
17-04-14, 17:46
Νέα σύνδεση conn-x την περασμένη βδομάδα στην
περιοχή του Α/Κ Αλεξάνδρας.
Ήρθε το ρούτερ αλλά σύνδεση δεν γίνεται.
Ερώτηση στον ΟΤΕ και η απάντηση είναι «συστημικό
πρόβλημα». Καμία άλλη πληροφορία.
Μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει συστημικό πρόβλημα;
Και γιατί δεν δίνει ο ΟΤΕ κάποιες εξηγήσεις;

superalex405
17-04-14, 20:54
Σημαίνει ότι υπήρξε πρόβλημα κατά την καταχώρηση του αιτήματος για τη νέα σύνδεση στο σύστημα του ΟΤΕ. Συμβαίνει καμιά φορά. Βέβαια καλό θα ήταν να τους πιέσεις λιγάκι. Ρίξε μια ματιά και εδώ! ;) http://www.adslgr.com/forum/threads/791030-Συστημικό-πρόβλημα-ΟΤΕ

21706
17-04-14, 22:50
Δηλαδή είναι πρόβλημα που αφορά μια συγκεκριμένη
σύνδεση και όχι πχ όλους όσους είναι στο ίδιο KV;
Εγώ μένω στην ίδια πολυκατοικία με αυτόν που έχει
το πρόβλημα. Μπορώ να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση
χωρίς να με απασχολεί αυτό το συστημικό πρόβλημα;

FuS
17-04-14, 23:16
Δεν έχει να κάνει με την σύνδεση σου καθεαυτού αλλά με την εντολή (την καταχώρηση) στο crm.
Ναι, νέα αίτηση είναι άλλη εντολή αλλά έχε κατά νου το εξής. Ότι για να καταργηθεί η υπάρχουσα θα πρέπει να φύγει από το συστημικό πρόβλημα. Φυσικά θα σε αποχρεώσουν αλλά μεταξύ μας, έχε υπόψη σου ότι συνήθως καθυστερούν.

Ο οτέ (το 13888 ή το συνεργαζόμενο δίκτυο πωλήσεων/κατάστημα) δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τι συμβαίνει γιατί απλά δεν γνωρίζει (δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα και πράγματι δεν τα γνωρίζει).
Άλλες υπηρεσίες τα διαχειρίζονται αυτά αλλά για να πάει εκεί που πρέπει θα πρέπει να μιλήσεις με το σημείο πώλησης και θα στείλουν αυτοί το κατάλληλο sr ώστε να το επιλύσουν και να σε αποχρεώσουν αν έχει γίνει χρέωση. Δεν έχει κανένα νόημα να πιέσεις την υπάλληλο στο κατάστημα ή στο 13888. Όμως, πίεσε (με τον τρόπο σου) την υπάλληλο που θα σε καλέσει μετά ώστε να το στείλουν ως επείγον.
Αν χρειαστείς κάτι, ενημέρωσε με.

superalex405
17-04-14, 23:20
Ακριβώς! Το πρόβλημα αφορά μία συγκεκριμένη σύνδεση! Το σύστημα του ΟΤΕ έχει "κολήσει"! Βέβαια καλά θα ήταν να περίμενες να λυθεί το πρόβλημα του άλλου πριν κάνεις αίτηση για καινούρια σύνδεση! Μην μπλέξεις με τον ΟΤΕ. Άμα μπλέξεις δεν ξεμπλέκεις με τίποτα. (προσωπική εμπειρία! :p)

21706
17-04-14, 23:25
Κατάλαβα. Θα περιμένω λοιπόν...

21706
23-04-14, 12:31
Νέα επικοινωνία με τον ΟΤΕ. Απάντηση:
Συστημικό πρόβλημα ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
Επομένως ούτε πρόβλημα κατά την καταχώρηση
του αιτήματος για τη νέα σύνδεση ούτε αφορά
μια συγκεκριμένη σύνδεση.
Καμία άλλη πληροφορία από τον ΟΤΕ.
Αυτά και βγάλτε συμπέρασμα...

sweet dreams
23-04-14, 13:16
Θα έχουν φάει κανένα ιό φαίνεται...:p

μήπως τρέχουνε XP. :rofl:

gloec
05-05-14, 11:44
Αίτηση στις 22/4 από Γερμανό, σήμερα 5/5 μετά από δεκάδες επικοινωνίες και διαβεβαιώσεις ότι θα συνδεθώ ακόμη μου λένε το ίδιο παραμύθι δηλαδή "συστεμικό" πρόβλημα.
Όταν ρωτάς τους τεχνικούς ή το εμπορικό τι ακριβώς σημαίνει αυτό κανείς δεν ξέρει να σου πει...
Ζήτησα και θα μιλήσω σήμερα με τεχνικό προιστάμενο να μου εξηγήσει.
Στο ενδιάμεσο έχω στείλει δυο φορές γραπτά παράπονα μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας του ΟΤΕ, τα οποία έχω τσεκάρει πως έχουν καταχωρηθεί στο σύστημά τους.
Επειδή είναι σίγουρο ότι τους μετράνε και όλα τα παράπονα χτυπάνε κόκκινο, καλό είναι να κάνουμε από την πλευρά μας όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να καταγράφονται, διαφορετικά δεν ιδρώνει το αυτί κανενός.
Τα υπόλοιπα παιδιά που είχατε πρόβλημα, το λύσατε ή είστε ακόμη σε αναμονή;
Νίκος

21706
05-05-14, 11:58
Το δικό μου πρόβλημα από 5/4 λύθηκε 29/4.

gloec
05-05-14, 13:39
Κατάλαβα... Κάπου εκεί θα με πάει κι εμένα. Μίλησα πριν από λίγο με μια προισταμένη του εμπορικού και μου υποσχέθηκε ότι αύριο θα ξέρει τον χρόνο της συνδεσης αφου θα μιλήσει με τον τεχνικό προιστάμενο. Πάντως ωφείλω να ομολογήσω ότι παρά της απαράδεκτης καθυστέρισης, με όποιον έχω μιλήσει είναι απίστευτα ευγενικοί και με καλή διάθεση να βοηθήσουν κάτι το οποίο δεν μπορεί κάποιος να το παραβλέψει.
Άντε να δούμε...

FuS
06-05-14, 14:58
Όταν ρωτάς τους τεχνικούς ή το εμπορικό τι ακριβώς σημαίνει αυτό κανείς δεν ξέρει να σου πει...

Πρόβλημα στη βάση του crm (πολύ γενικά το αναφέρω) αλλά απ' όσο γνωρίζω έχει επιλυθεί πλήρως το πρόβλημα που αναφέρθηκε.

21706
06-05-14, 16:26
Πρόβλημα στη βάση του crm (πολύ γενικά το αναφέρω) αλλά απ' όσο γνωρίζω έχει επιλυθεί πλήρως το πρόβλημα που αναφέρθηκε.
Πράγματι το πρόβλημα επιλύθηκε σε 25 μέρες.
Με τη διαφορά ότι τώρα τους ρώτησα ποια ταχύτητα
θα έχω αν βάλω 24άρα σύνδεση και η απάντηση ήταν
9,5 Mbps περίπου.
Όμως στην ίδια διεύθυνση μέχρι τον Αύγουστο του
2011, πριν χτιστεί το νέο σπίτι, είχα 24άρα σύνδεση
conn-x και έπιανα 17 Mbps. Η εσωτερική καλωδίωση
έγινε από ειδικό σ' αυτά τα θέματα εγκαταστάτη ο
οποίος έκανε τους σχετικούς ελέγχους και δεν βρήκε
κανένα πρόβλημα. Οπότε πώς δικαιολογείται αυτή
η μείωση;

gloec
07-05-14, 11:11
Πρόβλημα στη βάση του crm (πολύ γενικά το αναφέρω) αλλά απ' όσο γνωρίζω έχει επιλυθεί πλήρως το πρόβλημα που αναφέρθηκε.

Δεν βγάζω άκρη... Υποτίθεται κάποιος θα μου έλεγε τι ακριβώς συμβαίνει κι έχω πέσει σε ένα endless loop και η κατάσταση έχει αρχίσει να με φορτώνει άσχημα.
Απλά χρόνο θέλω! Ας μου πουν σε 20,30,40, 200 μέρες, δεν με νοιάζει! Απλά με εκνευρίζει ότι απλά σε αφήνουν στον αέρα...
Περιμένω πάλι επικοινωνία σήμερα από τον προϊστάμενο βάρδιας και θα κινηθώ ανάλογα με την απάντηση του.
Αν δεν πάρω μια οριστική απάντηση σήμερα τότε θα κάνω καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή με ότι σημαίνει αυτό. Μέχρι τώρα ότι καταγγελία έχω κάνει εκεί, έχει πάει καλά και κέρδισα αυτό που ήθελα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας σαν καταναλωτές και αυτό θα κάνω...
Άντε να δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.