PDA

Επιστροφή στο Forum : acronis bootmgr is missing



vamei
17-04-14, 18:10
Γεια σας παιδια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Σε ενα λαπτοπ που ειχαν μπει win 7 κι αφου εγινε φορματ εβαλα το bootable cd του acronis για να περασω παλι το image του δισκου, και στην εκκινηση μου βγαζει: bootmgr is missing ptess ctrl+alt+del to restart. Οταν βαζω το cd των windows μπουταρει κανονικα. Επισης οταν βαζω το bootable acronis σε αλλο pc που δεν εχει φορμαριστει ο δισκος, παλι λειτουργει κανονικα κατα την εκκινηση. Τι πρεπει να κανω για να μη ξαναβαζω τα προγραμματα απο την αρχη? Γιατι δεν λειτουργει ο δισκος του acronis? Eυχαριστω!

biggeo65
18-04-14, 00:23
Γεια σας παιδια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Σε ενα λαπτοπ που ειχαν μπει win 7 κι αφου εγινε φορματ εβαλα το bootable cd του acronis για να περασω παλι το image του δισκου, και στην εκκινηση μου βγαζει: bootmgr is missing ptess ctrl+alt+del to restart. Οταν βαζω το cd των windows μπουταρει κανονικα. Επισης οταν βαζω το bootable acronis σε αλλο pc που δεν εχει φορμαριστει ο δισκος, παλι λειτουργει κανονικα κατα την εκκινηση. Τι πρεπει να κανω για να μη ξαναβαζω τα προγραμματα απο την αρχη? Γιατι δεν λειτουργει ο δισκος του acronis? Eυχαριστω!

Γιατι κάτι έγινε και ο δίσκος δεν είναι bootable,ή δεν αναγνωρίζεται από το σύστημα.
Στο BIOS επέλεξες να ξεκινά από \(να βλέπει σαν πρώτο δίσκο) το CD ;

Ποιο λάπτοπ είναι; Δες όταν το ξεκινάς, στο κάτω μέρος της οθόνης γράφει,
PRESS Fxx ( όπου xx είναι νουμερα) for ΒΟΟΤ ΜΕΝU.
AΑν το πατήσεις θα σου ανοίξειμια λίστα με τους δίσκους.
Επέλεξε το DVD και πάτα ENTER. Δουλεύει έτσι;

NiKapa
18-04-14, 00:55
Ποια έκδοση του acronis έχεις ?
Στο λαπτοπ μου κάνει τα ιδια το acronis true image home 11 media rescue , που δουλεύει στο desktop μια χαρά ,ενώ τέλεια δουλεύει και στο λαπτοπ το δισκάκι του acronis true image 2014

.. αν μπορούσες να έβγαζες τον δίσκο από το λαπτοπ και να τον έβαζες στο desktop θα έκανες αυτό που θες -ελπίζω- χωρίς ξανά πέρασμα όλα κι όλων από την αρχή

vamei
19-04-14, 00:32
Ειναι απο το Acronis 2014. Ειχε τη ρυθμιση στο bios να ξεκιναει απο το cd αλλα ωστοσο εβγαζε αυτο το μηνυμα. Tελικα εβαλα στο bios τα default settings και δουλεψε μια χαρα. Ποιος ξερει ποια αλλη ρυθμιση ειχε πειραχτει με το format. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις!

cranky
19-04-14, 09:28
Κανενός είδους φορματ δεν μπορεί να επιρρεάσει το bios.

vamei
21-04-14, 19:31
Κανενός είδους φορματ δεν μπορεί να επιρρεάσει το bios.

Συμφωνω μαζι σου, αλλα δεν εχω κατι αλλο να σκεφτω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.