PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ταχύτητα/router



ravenloft4
20-04-14, 13:31
Γεια σας και χρόνια πολλά.
Είχα ένα καλό ακριβό router με το οποίο συνδεόμουν συνήθως στα 16mbps(24αρα adsl-σε γραμμή isdn)
Σε κάποια στιγμή κάηκε το router και έβαλα το baudtec του ote.
Από τότε συγχρονίζει από 13,8 εώς 14,5
Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα - δεν είμαι πλεονέκτης - αν δεν χρησιμοποιούσαμε ταυτόχρονα εγώ και η γυναίκα μου το Netflix.
Λοιπόν, στα 14mbps και πάνω μπορούμε και βλέπουμε και οι δυο fullHD χωρίς διακοπές.
Όταν συνδέεται στα 13+ κάνει διακοπές.
Δηλαδή μιλάμε για οριακές καταστάσεις. Χρειάζομαι 0,5 η 1 Mbps ακόμη για να μην έχω πρόβλημα.
Μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ και μου είπε πως το πρόβλημα είναι ότι παλιά δεν υπήρχαν πολλοί με adsl στην περιοχή μου και τώρα έχει γεμίσει ο τόπος και γι αυτό από τα 16 έχει πέσει στα 13-14

Είναι έτσι όπως τα λέει ο τεχνικός η αν πάρω κάποιο καλύτερο router θα δω διάφορα;
Τα στοιχεία της γραμμής μου:
138270

sweet dreams
20-04-14, 20:12
Ευχές και από μένα.

Με το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να έχεις, θεωρητικά πάντα,

κοντά στα 22 mbit/s.

Η διαφορά είναι μεγάλη, γιατί δεν πέφτεις ουσιαστικά από τα 16, αλλά από τα 22.

Αφού έχεις μιλήσει ήδη με τον ΟΤΕ, κάνε ένα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/811860-Πρόβλημα-με-conn-x?p=5381973#post5381973)της εσωτερικής σου

εγκατάστασης, μήπως κερδίσεις αυτό το κάτι παραπάνω, αλλιώς θα πρέπει

να ζητήσεις έλεγχο της γραμμής στον κατανεμητή σου.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ, ήρθε και έκανε μέτρηση ή σου το είπε από το τηλέφωνο

για να σε ξεφορτωθεί;;;;;

ravenloft4
21-04-14, 03:05
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Με τον τεχνικό μόνο από το τηλέφωνο μιλήσαμε και με έβαλε να κατεβάσω αρχείο από το FTP της otenet για να του πω την ταχύτητα ενώ του την είχα πει και πριν.
Όταν του είπα πως δεν απέχω ούτε 500 μέτρα από το dslam μου είπε πως είναι 1000+ μέτρα καλώδιο και όλοι στην περιοχή μου έχουν ίδιες ταχύτητες.
Σχεδόν με έπεισε αφού έχω διαβάσει και για χειρότερες ταχύτητες.

Η αλήθεια είναι πως στην μπρίζα που έρχεται η γραμμή γίνεται ένα μπάχαλο με κάποια γυμνά καλώδια.
Θα προσπαθήσω αύριο να τα συμμαζέψω μήπως δω διαφορά.

Θέμα router δεν υπάρχει κατά τη γνώμη σου;
Και πάλι ευχαριστώ.

sweet dreams
21-04-14, 09:41
Βάσει του Calculator, (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) τόσο όσο σου είπε είναι η απόσταση.

Το δικό μας Calculator χρησιμοποιεί και ο ΟΤΕ. :lol:

Το θέμα είναι ότι σε τόση απόσταση, που θα το δείς και σύ

αν βάλεις την τιμή από το Downstream Attenuation που

έχεις, η ταχύτητα θα πρέπει να είναι αυτή που σου είπα

ποιο πάνω, σε θεωρητικό όπως τονίσαμε, επίπεδο.

Κάνε πρώτα τον έλεγχο σε σένα, μετά ζήτησε έλεγχο

στο σπίτι σου, ώστε να σιγουρευτείς από θέμα γραμμών,

για να αρχίσεις να ψάχνεσαι για αγορά ρούτερ.

ravenloft4
30-04-14, 12:32
Αλλαξα ολα τα καλώδια με καινούργια και το σπλιτερ
Πήρα καινούργιο ρουτερ TP-LINK W8961NB για ISDN

Η ταχύτητα τα ίδια και χειρότερα μάλλον
http://i.imgur.com/Sr0T7Sh.jpg

Να δηλώσω βλάβη η να πιστέψω τον τεχνικό που λέει οτι στην περιοχή μου όλοι έχουν την ίδια ταχύτητα;

*Sorry που δεν τα έκανα με την σειρά που μου είπες

*Και για τις ρυθμίσεις έκανα εγκτάσταση κανονικά απο το cd που είχε ετοιμα settings για otenet greece ολα στα default και pppoe
Αυτά τα PVC που φαίνονται στο screenshot δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνουν. Πρέπει να ψάξω τίποτα στις ρυθμίσεις του ρουτερ η να τις αφήσω όπως είναι;
Ευχαριστώ

ravenloft4
08-06-14, 09:22
Χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο και τόσο καιρό με 12-14mbps το πήρα απόφαση πως θα μείνω έτσι.
Μετά από μια μικρή διακοπή ρεύματος σήμερα το πρωί...
140560

Ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μην πέσει στα συνηθισμένα επίπεδα όταν αρχίσουν και μπαίνουν και οι άλλοι...

- - - Updated - - -

Τώρα που το βλέπω... Snr margin 1,3;
Τόσα χρόνια ήταν κολλημένο στο 9
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

sweet dreams
08-06-14, 11:57
Χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο και τόσο καιρό με 12-14mbps το πήρα απόφαση πως θα μείνω έτσι.
Μετά από μια μικρή διακοπή ρεύματος σήμερα το πρωί...
140560

Ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μην πέσει στα συνηθισμένα επίπεδα όταν αρχίσουν και μπαίνουν και οι άλλοι...

- - - Updated - - -

Τώρα που το βλέπω... Snr margin 1,3;
Τόσα χρόνια ήταν κολλημένο στο 9
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρουτερ και τσεκάρισε που έχει πάει.

Αν είναι πάλι εκεί, πάρε τον ΟΤΕ να το κοιτάξει, γιατί δείχνει ότι η γραμμή σου έχει θόρυβο.

Αν έχεις και κάποιο άλλο ρούτερ σύνδεσε και εκείνο, για να τσεκάρεις μήπως είναι

λάθος ένδειξη.

ravenloft4
08-06-14, 13:09
Δεν ήταν λάθος ένδειξη.
Το τριπλοτσεκάρησα με speedtest, download speeds (πάνω από 2mb/s) κλπ.
Μετά από 2-3 ώρες όμως επανήλθε το snr margin στο 9 και ο συγχρονισμός στα 14mbps.

Προφανώς κάποιες δοκιμές στο dslam η κάτι άλλο από τον ΟΤΕ, αφού εγώ δεν πείραξα τίποτα στην γραμμή και στο ρούτερ...τι να πω...

babis3g
08-06-14, 16:30
Συγνωμη που παρεμβαινω ... κατα αρχας αν πραγματι σου εχουν ριξει ταχυτητα δεν μπορεις να κανεις πολλα απο το (οπως συστηθηκε) να ξεζουμησεις την εσωτερικη γραμμη σου αλλα και αυτο ειναι ονειρο θερινης νυχτος αν εχουν κοψει ταχυτητα

Επισης παρε τους τηλεφωνο παλι οπως ειπωθηκε αν μπορουν να σου δωσου αυτο το 1-2 mbps

Μολις το εκαναν και σε εμενα ... κλειδωνα 13.800 και εδω που ειναι τουριστικη περιοχη καλοκαιριατικα με εριξαν (και μαλλον ολους) για αρχη στα 11.000

υπαρχει αλλος ενας τροπος αλλα δεν εγγυαται αν βοηθησει σαν τελευταια λυση

Το τπ λινκ 8061ωδ που πηρες δεν ειναι και τοσο συμβατο με οτε τουλαχιστον στις απλες ΠΣΤΝ γραμμες
O ote χρησιμοποιει broadcom στα δσλαμ του αλλα δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για γραμμες isdn

Tι θελω να πω (εδω ισως διαφωνησουν μερικοι) ... αν βρεις τι τσιπακι εχει το τοπικο σου dslam και παρεις καποιο αναλογο φτηνο μοντεμ τοτε υπαρχει περιπτωση να κλειδωσει λιγο πιο ψηλα και να ξεζουμισεις την γραμμη ετσι

Εαν ξερεις πως να χρησιμοποιεις τελνετ γραψε (εχοντας επανω το τπ λινκ)
wan adsl show farituid
και θα σου δειξει μερικα νουμερα

ΕΔΙΤ

Το ακριβο ρουτερ που καηκε ειδες αν ειναι απο PSU (τροδοτικο) η τι συμπτωμα εχει?

MitsosDaBest13
08-06-14, 17:00
Χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο και τόσο καιρό με 12-14mbps το πήρα απόφαση πως θα μείνω έτσι.
Μετά από μια μικρή διακοπή ρεύματος σήμερα το πρωί...



Ίσως η διακοπή ρεύματος να οφείλεται στο ότι το SNR σου έπεσε τόσο πολύ και το ρούτερ κλείδωσε ψηλότερα. Πάντως θα μπορούσες να πάρεις το Τεχνικό Τμήμα του ΟΤΕ και να ζητήσεις να σου βάλουν το SNR στο 6. Θα κερδίσεις 1-2 Mbps πιστεύω. Αν έχεις αποσυνδέσεις, ζήτα τους να το γυρίσουν πάλι στο 9. Αν δε μπορείς στο τηλέφωνο να βρεις τεχνικό που να ξέρει να βάζει το SNR στο 6, στείλε τους ένα mail και ζήτα να σου βρουν κάποιον που να ξέρει να το βάλει. Εγώ έτσι έκανα με τη HOL. :p

ravenloft4
08-06-14, 18:05
140593Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Θα δοκιμάσω την εντολή στο telnet όταν ανέβω στο PC. Προς το παρών είμαι με το ipad κρεβατωμένος.
Το Ρούτερ που κάηκε μόλις το συνδέω στο ρεύμα βγάζει θορύβους...σαν τρακτέρ περίπου :-)

Θα προσπαθήσω και θα επιμείνω μέχρι να πετύχω κάποιον τεχνικό που να ξέρει και να έχει διάθεση να ασχοληθεί.
Όσες ώρες κράτησε η ταχύτητα στα 18.5mbps, έβγαλε αρκετά crc errors το router, (φαίνονται και στο screenshot) αλλά φαινομενικά δεν είχα ούτε αποσυνδέσεις ούτε προβλήματα.
Κι εγώ πιστεύω με 6 snr θα πάρω την ταχύτητα που θέλω. Άλλωστε είμαι πάνω στα όρια.
Εχω προσέξει πως όταν το speedtest.net μου δίνει κάτω από 12mbps, τότε δεν σηκώνει δυο Netflix σε fullHD. Μόλις πάει πάνω από 12mbps παίζει το Netflix άνετα 1080p και στις δυο συσκευές.

Προς το παρών ξανά στα ίδια. Με αυτά τα στοιχεία π.χ. Το speedtest.net μου δίνει γύρω στα 11,80mbps

sweet dreams
08-06-14, 18:11
140593Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Θα δοκιμάσω την εντολή στο telnet όταν ανέβω στο PC. Προς το παρών είμαι με το ipad κρεβατωμένος.
Το Ρούτερ που κάηκε μόλις το συνδέω στο ρεύμα βγάζει θορύβους...σαν τρακτέρ περίπου :-)

Θα προσπαθήσω και θα επιμείνω μέχρι να πετύχω κάποιον τεχνικό που να ξέρει και να έχει διάθεση να ασχοληθεί.
Όσες ώρες κράτησε η ταχύτητα στα 18.5mbps, έβγαλε αρκετά crc errors το router, (φαίνονται και στο screenshot) αλλά φαινομενικά δεν είχα ούτε αποσυνδέσεις ούτε προβλήματα.
Κι εγώ πιστεύω με 6 snr θα πάρω την ταχύτητα που θέλω. Άλλωστε είμαι πάνω στα όρια.
Εχω προσέξει πως όταν το speedtest.net μου δίνει κάτω από 12mbps, τότε δεν σηκώνει δυο Netflix σε fullHD. Μόλις πάει πάνω από 12mbps παίζει το Netflix άνετα 1080p και στις δυο συσκευές.

Προς το παρών ξανά στα ίδια. Με αυτά τα στοιχεία π.χ. Το speedtest.net μου δίνει γύρω στα 11,80mbps

Με το ipad κάνεις τις μετρήσεις;;;; ασύρματα;;;

τα διάφορα speedtest δεν είναι αξιόπιστα, το ρούτερ είναι περισσότερο.

ravenloft4
08-06-14, 18:20
Εδώ τα τεστ που έκανα στο ipad με wireless έναν όροφο μακρυά από το ρούτερ.
Τα 15αρια είναι όσο κράτησε το πρωινό θαύμα
140594

- - - Updated - - -


Με το ipad κάνεις τις μετρήσεις;;;; ασύρματα;;;

τα διάφορα speedtest δεν είναι αξιόπιστα, το ρούτερ είναι περισσότερο.

Το καταλαβαίνω. Αλλα η ταχύτητα του ασύρματου είναι πολύ σταθερή.
Όταν λέει 12 μπορεί να μην είναι ακριβώς 12 και να είναι 14 αλλά παίρνεις μια ιδέα πόσο εχεις και πόσο χρειάζεσαι ακόμη.
Άλλωστε εχω κάνει και πολλές δοκιμές με το PC και το ipad δίπλα στο ρούτερ και ξέρω οτι το PC δίνει λίγο καλύτερα αποτελέσματα.
Να το πω πιο απλά..το χρησιμοποιώ ως μετρό σύγκρισης και οχι για να βρω την πραγματική μου ταχύτητα!

babis3g
08-06-14, 22:12
Για το σνρ δεν νομιζω να στο κατεβασει ο οτε κατω απο 9 αλλα μια προσπαθεια δεν χανεις τιποτα
Οσο για τους θορυβους στο μοντεμ που καηκε βρες αν γινεται ενα παρομοιο τροφοδοτικο στα ιδια βοτλ αλλα τα amber αν ειναι παραπανω δεν πειραζει ... επισης μπορεις να του κανεις γενικο reset (επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) αν βοηθησει και ξανα περασμα το λογισμικο

matelas
09-06-14, 15:33
Χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο και τόσο καιρό με 12-14mbps το πήρα απόφαση πως θα μείνω έτσι.
Μετά από μια μικρή διακοπή ρεύματος σήμερα το πρωί...
140560

Ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μην πέσει στα συνηθισμένα επίπεδα όταν αρχίσουν και μπαίνουν και οι άλλοι...

- - - Updated - - -

Τώρα που το βλέπω... Snr margin 1,3;
Τόσα χρόνια ήταν κολλημένο στο 9
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Αυτό δείχνει πως ο τεχνικός έχει δίκιο. Δηλαδή πως είναι αρκετές οι dsl στην περιοχή. Έκλεισαν όλα τα routers λόγο της διακοπής (έχεις το router πάνω σε ups?) και πήγε στα 18, όταν ήρθε και πάλι το ρεύμα άνοιξαν όλα τα routers και έτσι το snr πήγε στο 1,3. Crosstalk λοιπόν...

ravenloft4
07-12-14, 08:51
Τελικά αποδείχτηκε οτι είμαστε μπουκωμένοι στην περιοχή.
οι ταχύτητες εχουν πέσει στα 10/Mbps σύμφωνα με το speedtest
Και όταν γίνεται διακοπή της ΔΕΗ στιγμιαία, όσο ώστε να πέσει το μίνι dslam,
φτάνουν και μέχρι τα 17mbps μέχρι να αρχίσουν να μπαίνουν όλοι πάλι.

το θέμα ειναι τι κάνει ο ΟΤΕ γι αυτό...
τίποτα

AssVas
09-12-14, 01:05
Πήγαινε σε κατάστημα και κάνε έγγραφο παράπονο με αριθμό πρωτ. , δεν σε νοιάζει που σου λέει ότι αυτή είναι η ταχύτητα στην περιοχή σου, μην εκπαιδεύεσαι από έναν πολιτικό .
το πάγιο σου το πληρώνεις εσύ ΄και όλοι εκει κάθε μήνα .

emeliss
10-12-14, 18:29
Τσάμπα θα πάει η καταγγελία. Η λύση είναι μια. Να πας σε VDSL 30Mbps αν την δίνουν εμπορικά από το DSLAM που πέφτεις.

bebis19
11-12-14, 10:24
και εγω που ειμαι διπλα απο καινουργιο dslam βρισκεται 300 μετρα απο το σπιτι μου επρεπε να κλειδωνω θεωρητικα στα 22 με βαση downstream 12.0 στα στοιχεια του ρουτερ κλειδωνει 17.185 down και ειμαι σε οικοδομη 5 ετων. με τα απο τηλεφωνα στον οτε μου ειπαν οτι απο το συγκεκριμενο dslam δινει μεχρι 14 σε adsl και 30 σε vdsl. οταν πηρα βεβαια τηλεφωνο πριν κανω το συμβολαιο μου λεγαν καρφωτα 24. επισης υπαρχει και η επιτροπη τηλεπ. που δινει δικαιωμα να κοβει τις γραμμες για να μην παρεμβαλουν.

emeliss
11-12-14, 13:33
Δεν δίνει δικαίωμα. Επιβάλλει την μείωση ισχύος στο adsl (και αυτό είναι το σωστό). Με κλειστά τα μάτια VDSL.

AssVas
11-12-14, 23:42
Ναι είναι και στην εφημερίδα της κυβέρνησης .

ravenloft4
13-12-14, 11:37
Παιδιά αν υπήρχε vdsl στην περιοχή μου δεν θα το συζητούσα καν.
50αρα να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα, αν και μερικά χιλιόμετρα πιο μακρυά έφεραν 30αρα μονο.
Περιμένω...
Όσο για καταγγελίες και παράπονα..λίγο δύσκολο γιατί ειμαι με ανίατη ασθένεια σχεδόν κρεβατωμένος και σπάνια βγαίνω για το νοσοκομείο η για κάποιες βόλτες.

utp
31-03-15, 02:05
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, σε σπιτι φιλου υπαρχει conn-x με 585 v8, η ισχυς του wifi εχει πεσει τραγικα στα 5 μετρα απο το δωματιο ειναι με 1-2 γραμμες σημα. Αν αναφερθει το προβλημα στην τεχνικη υποστηριξη υπαρχει περιπτωση να αντικατασταθει το ρουτερ ή δεν θα βγει ακρη ποτέ? (καθως ολες οι υπηρεσιες παιζουν νορμαλ)

sweet dreams
31-03-15, 09:45
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, σε σπιτι φιλου υπαρχει conn-x με 585 v8, η ισχυς του wifi εχει πεσει τραγικα στα 5 μετρα απο το δωματιο ειναι με 1-2 γραμμες σημα. Αν αναφερθει το προβλημα στην τεχνικη υποστηριξη υπαρχει περιπτωση να αντικατασταθει το ρουτερ ή δεν θα βγει ακρη ποτέ? (καθως ολες οι υπηρεσιες παιζουν νορμαλ)

Θα γίνει αντικατάσταση του ρούτερ με το τραγικό ZTE. Πρώτα θα έλεγα να τσεκάρει αν υπάρχει κάποια παρεμβολή με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)τον τρόπο. Aν όντως

φταίει το ρουτερ να βρεί ένα άλλο ρούτερ παρόχου και να το κάνει AP με αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203) τον τρόπο, εκτός αν του δώσουν το ZTE xωρίς να του ζητήσουν

πίσω το Thomson, oπότε κάνει το ZTE AP.

Collective_Soul
31-03-15, 11:19
Σορρυ για το οφφτοπικ αλλα ηρθε το netflix ελλαδα?? θελω να βαλω :hmm:

ravenloft4
24-09-15, 09:41
Σορρυ για την μεγάλη καθυστέρηση να απαντήσω.
Με μια υπηρεσία smartdns όπως αυτή που δίνει το unotelly.com και μια δωρεάν εγγραφή στο Netflix για ένα μήνα μπορείς να βλέπεις από όποια χώρα θέλεις και από την Ελλάδα φυσικά αρκεί να γνωρίζεις αγγλικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.