PDA

Επιστροφή στο Forum : ZXV10 H201L CRC error



anna888
20-04-14, 19:44
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Πριν 2 μήνες έκανα σύνδεση στη Cyta (24 Mbps,μόνο Internet όχι τηλεφωνία) και έχω συνέχεια αποσυνδέσεις.(για λίγα δευτερόλεπτα και η σύνδεση επανέρχεται).Ήρθε τεχνικός στο σπίτι,δεν βρήκε πρόβλημα στη γραμμή και μου αντικατέστησε τον πρώτο router (νομιζω της Pirelli) με τον ZXV10 H201L.Το πρόβλημα εξακολουθεί.

Στη σελίδα του router βλέπω κάπου CRC errors:202.Επικοινώνησα με την τεχνική βοήθεια για να ρωτήσω τί σημαίνει αυτό αλλά δεν βοήθησαν και πολύ.Μου είπαν μόνο οτι είναι πρόβλημα της γραμμής (ενώ ήδη έχουν βρει τη γραμμή καθαρή).Στο Internet βρήκα ένα σωρό άλλα πράγματα όσον αφορά το CRC error.Αν κατάλαβα καλά,μπορεί να έχει σχέση με:

-Το καλώδιο Ethernet.(δεν πιστεύω να ισχύει αυτό στην περίπτωση μου,γιατί το πρόβλημα είναι το ίδιο και με τους δύο router.Εκτός πια,αν και οι δύο router που μου φέρανε έχουν ελλατωματικό καλώδιο.Τί να πω!)
-Πρόβλημα hardware.
Έχω ελέγξει τον network adapter από το Control panel και δείχνει οτι η συσκευή λειτουργεί κανονικά.
-Duplex mismatch.
Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό.
-Κάτι σχετικά με ports που επίσης δεν το πολυκατάλαβα.
Έχει κάποια σχέση το port forwarding;
Για να κάνω port forward σ'αυτόν τον router χρειάστηκε να μου στείλουν δικό τους οδηγό από τη Cyta γιατί στον οδηγό του portforward.com δεν έβρισκα την αντίστοιχη καρτέλα.(ο τεχνικός είπε πως έχουν παρέμβει με κάποιο τρόπο στον router-στο firmware νομίζω,δεν θυμάμαι ακριβώς-γι'αυτό οι καρτέλες είναι λίγο διαφορετικές)

Να αναφέρω επίσης ότι μετά από κάθε αποσύνδεση η download ταχύτητα αλλάζει.Πιάνω το ανώτερο 13 και κάτι,ενώ αυτή τη στιγμή είναι 9.7. Η upload ταχύτητα (τουλάχιστον απ' όσο έχω παρατηρήσει) είναι σταθερά 1.020.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (με απλή ορολογία :oops: ) τί είναι αυτό το CRC error και αν μπορώ να κάνω μόνη μου κάποιες ρυθμίσες για να το διορθώσω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.