PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχές κόλλημα του ίντερνετ από Δευτέρα του Πάσχα ανά 5 λεπτά



zedIsDead
24-04-14, 17:21
Γεια σε όλους.
Έχω βάλει πρόσφατα (τον Φεβρουάριο) forthnet λόγο του nova βασικά γιατί είχε θέμα η εσωτερική κεραία της πολυκατοικίας και δεν έπιανε τίποτα.
Πριν είχα HOL πολλά χρόνια και αν και συγχρόνιζε στα 7000mbps (ενώ τώρα έχω 10000mbps) δεν είχα ποτέ θέμα με αποσυνδέσεις.
Από την δευτέρα αυτό που γίνεται είναι ότι αν 5 με 10 λεπτά το πολύ, χάνεται η σύνδεση στο ίντερνετ εντελώς για μισό με ένα λεπτό (δεν παλεύεται η φάση βασικά)

Ενδεικτικά χτες έκανα βιντεοκλήση στο skype και σε μία ώρα έπεσε 8 φορές ενώ δεν είχε πέσει ποτέ πριν παρόλο που τις άλλες φορές ήμουν με wifi στο ipad.
Άλλο παράδειγμα στο battle.net παίζω Hearthstone και 9/10 φορές δεν μπορώ να ολοκληρώσω το ματς πριν κάνει αποσύνδεση (το πολύ 10 λεπτά να είναι το κάθε ματς)

-Modem:ZTE ZXHN H108L
D/L U/L
SNR Margin 6.5 8.3 db
Line Attenuation 30.1 17.4 db
Data Rate 8791 1002 kbps
-Το pc είναι με ethernet στο modem όχι με wifi
-Μόνο μία πρίζα έχουμε με ένα splitter που πάει τηλ και modem
-Δοκίμασα μόνο το modem στην πρίζα χωρίς το splitter και χωρίς τηλ φυσικά
-Δοκίμασα restart και reset το modem
-Έβαλα νέο DAS στο PC τα παρακάτω: 192.93.3.11 και 192.93.150.1
-Άλλαξα router και έβαλα το netfaster 2 που είχα
Τίποτα...
Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι όταν έχω το κόλλημα αυτό συμβαίνει πάντα είναι να κάνουν fail τα παρακάτω diagnostics του ZTE:
>> Testing ATM OAM segment ping ... FAIL
>> Testing ATM OAM end to end ping ... FAIL
>> Ping Primary Domain Name Server . FAIL
Όταν επανέρχεται το ίντερνετ επανέρχονται και αυτά σε κατάσταση PASS
Επίσης το τεστ που έκανα είναι:
ping www.skroutz.gr -t σε command line και ping [ip-of-www.skroutz.gr] -t σε άλλο command line terminal
όταν έπεσε η σύνδεση έκαναν και τα δύο request timeout.
Έχω πάρει 5 τηλέφωνα δεν έχω βγάλει άκρα ακόμα. Μου είπαν τέλος ότι μπορεί να είναι η πρίζα αλλά
γιατί να έβγαλε πρόβλημα τη Δευτέρα ενώ έχω τη σύνδεση για 2 μήνες?
Η υπομονή μου εξαντλείτε σιγά σιγά και αν περάσει βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα θα πάω πίσω στη HOL την Τρίτη.
Αυτά.

Forthnet.Nova.Rep1
24-04-14, 17:43
Καλησπέρα zedIsDead,

Στείλε μας με ένα pm τον αριθμό της σύνδεσης και ένα τηλ επικοινωνίας να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε στο θέμα που αναφέρεις.

Παναγιώτης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.