PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet για 2 μήνες;



giorgosk21
24-04-14, 23:48
Λίγο τα φώτα σας γιατί δεν το πολύκατέχω το θέμα.
Για τους επόμενους 2 μήνες θα εγκατασταθώ σε άλλη πόλη (Γιάννενα συγκεκριμένα) και θα πάρω μαζί μου το 2o, πιο παλιό σταθερό pc που έχω. Θα χρειαστώ internet και προφανώς δεν θέλω κάτι με συμβόλαιο. Θα έχω κι ένα wireless adapter βέβαια μήπως και πάρω internet από τους γύρω, αλλά anyway κοιτάω τις επιλογές μου.

Λίγο που κοίταξα στα κλασσικά Ote-Wind-Vodafone είδα τα εξής (με USB stick τα 3):

1). OTE (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_IOTG_me_KartaFullPack_prs/section/IOTG_onRequest_prs). Εδώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος. Το full pack ας πούμε είναι 35 ευρώ για πόσες μέρες; Και το όριο των GB πόσο είναι; 5; Με μπερδεύει λίγο έτσι όπως τα γράφει εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_IOTG_me_KartaFullPack_prs/section/IOTG_onRequest_prs). Επίσης δεν αναφέρει αν περιέχει μέσα SIM ή την παίρνεις ξεχωριστά. Και τον 2ο μήνα αν πάρω το Slim Pack (15 ευρώ) για πόσες μέρες είναι και πόσα GB κι αυτό; (αν καταλαβαίνω καλά απ' την τιμή του, μου φαίνεται απίθανο να είναι για 30 μέρες.) Βασικά γενικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί π.χ. με το "20 ή 10 ευρώ για δωρεάν χρήση ίντερνετ".

2). Wind (http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/wind-mobile-broadband/oikonomika-programmata-horis-sumvolaio/) 29.90 ευρώ για 30 μέρες, όριο 6GB. Για το 2ο μήνα θα πάει κάποιος στο πακέτο xωρίς το USB στα 14.90 ευρώ, 30 μέρες αλλά πόσα GB, 3 ή 6; Όπως βλέπετε στη φωτό, τα αναφέρει και τα 2, μπερδεύει κι αυτό.138467

3). Vodafone (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638) 50 ευρώ για 30 μέρες, όριο μάλλον 5GB (απ' όσο καταλαβαίνω από τα tabs "Χρόνος σύνδεσης" και "Διευκρινίσεις"). Για 2ο μήνα ολόκληρο πρέπει να σκάσεις 40 ευρώ, αφού το πακέτο χωρίς το USB modem είναι για 15 μέρες.



Από τα 3 μάλλον Wind καλύτερα.
Επίσης υπάρχει περίπτωση γνωστός μου να μου "προσφέρει" τη φοιτητική του ιδιότητα μήπως και διευκολυνθώ στο θέμα αυτό. Κι επειδή είδα σε κάποιο άλλο topic να αναφέρουν αυτό:
http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/gia-foitites/apokleistikes-prosfores-gia-foitites/ (αναφέρομαι στο INTERNET CU ON YOU) θέλω να ρωτήσω...

Αυτό αφορά την ίδια φάση με τις παραπάνω περιπτώσεις; Δηλαδή 3G με USB stick; Και χρειάζεται να πάρω πρώτα μια κάρτα CU;
Τέλος, πείτε μου αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πέραν αυτών να εξυπηρετηθώ με internet για 2 μήνες. Αυτά, περίμενω τη βοήθειά σας.

Andreaslar
25-04-14, 00:07
Wind F2G + πακέτο 5GB/15e + android smartphone + USB / Wi-Fi Tethering = Internet :)

giorgosk21
25-04-14, 01:19
Wind F2G + πακέτο 5GB/15e + android smartphone + USB / Wi-Fi Tethering = Internet :)

Σωστό κι αυτό. Και τυχαίνει να έχω μια F2G όπως και smartphone. Απλά όπως φαίνεται κι από το αρχικό ποστ η έννοια μου είναι τα GB. Και τα 5GB και τα 6GB όλων των πακέτων είναι λίγα ακόμα και για το απλό surfing κατά τη διάρκεια της ημέρας (εννοείται για download ούτε καν λόγος). Με πολύ περιορισμένα πράγματα, θα χρειαστώ τουλάχιστον 10GB το μήνα.

Το μόνο που συμφέρει κάπως είναι το φοιτητικό που αναφέρω στο τέλος του ποστ. Αν ισχύουν αυτά που γράφει η σελίδα, 10 ευρώ (αρχικό ποσό) + 7 (για άλλα 5GB για τον 1ο μήνα) + 2x7 (2x5GB για το 2ο μήνα) + 7 (άλλα 5GB για να είμαι άπλας) = 38 ευρώ. Αν το πακέτο δεν περιέχει κάρτα CU (δεν αναφέρεται πουθενα, γι' αυτό και το ρωτάω στο 1ο ποστ), άλλα +5 ευρώ = 43.

Περιμένω κι άλλες γνώμες, όπως και διευκρινίσεις για τα υπόλοιπα που ρώτησα.

tsavman
25-04-14, 07:28
Καλύτερα να βρεις κάποιον γείτονα με adsl και να μοιράσετε το κόστος της γραμμής για το διάστημα που θα είσαι εκεί.

giorgosk21
25-04-14, 19:37
Μακάρι να κάτσει κάτι τέτοιο φίλε μου, αλλά από τη στιγμή που δεν έχω κάτι σίγουρο εκ των προτέρων, κοιτάω τις παραπάνω λύσεις από τώρα, για να μην ψάχνομαι τότε.
Προς το παρόν 1η λύση το παραπάνω φοιτητικό CU (με την αναγκαία βοήθεια γνωστού μου, όπως λέω) και 2η η λυση του @Andreaslar.

Vitruvian78
27-04-14, 15:25
Ναι, όμως δεν υπολογίζεις και το θέμα κάλυψη και ποιότητα σήματος....να επιλέξεις τον πάροχο με την καλύτερη κάλυψη στο σημείο που σε ενδιαφέρει...

giorgosk21
28-04-14, 18:28
Ναι, σίγουρα. Το έχω κι αυτό στο μυαλό μου άσχετα που δεν το ανέφερα.

Ionlab
30-04-14, 13:59
Το CU on YOU δεν αναφέρεται πλέον στο site της Vodafone οπότε μπορεί να καταργήθηκε. Επίσης δεν γνωρίζω αν μπορείς να ενεργοιποιήσεις πάνω από ένα πακέτο το μήνα, πρέπει να διαβάσω τις οδηγίες. Σου δίνει έξτρα sim (Καρτοιντερνετ) και στικάκι με τα 10Ε. Η αγορά των πακέτων όμως γίνεται με μήνυμα από το CU καρτοκινητό του φοιτητή, οπότε θα πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο τον φίλο σου και να σου ενεργοποιεί τα πακέτα. Δεν το συζητάμε ότι χαλαρά πρόκειται για προσφορά που τα σπάει καθώς για περιοδική χρήση είναι φτηνοτερο και από το φοιτητικό της ΕΔΕΤ.
Επίσης 5GB είναι υπεραρκετά για χρήση ίντερνετ, με ΛΙΓΟ Youtube. Στο λέω γιατί θεωρώ τον ευατό μου heavy user και τα καλοκαίρια δεν ξεπερνούσα τα 4GB.

giorgosk21
30-04-14, 15:36
Το CU on YOU δεν αναφέρεται πλέον στο site της Vodafone οπότε μπορεί να καταργήθηκε. Επίσης δεν γνωρίζω αν μπορείς να ενεργοιποιήσεις πάνω από ένα πακέτο το μήνα, πρέπει να διαβάσω τις οδηγίες. Σου δίνει έξτρα sim (Καρτοιντερνετ) και στικάκι με τα 10Ε. Η αγορά των πακέτων όμως γίνεται με μήνυμα από το CU καρτοκινητό του φοιτητή, οπότε θα πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο τον φίλο σου και να σου ενεργοποιεί τα πακέτα. Δεν το συζητάμε ότι χαλαρά πρόκειται για προσφορά που τα σπάει καθώς για περιοδική χρήση είναι φτηνοτερο και από το φοιτητικό της ΕΔΕΤ.
Επίσης 5GB είναι υπεραρκετά για χρήση ίντερνετ, με ΛΙΓΟ Youtube. Στο λέω γιατί θεωρώ τον ευατό μου heavy user και τα καλοκαίρια δεν ξεπερνούσα τα 4GB.

Α ωραία, όλα καλά μου πάνε. :p Δε μπορούσε να κρατήσει κανα 2 μήνες παραπάνω; Τώρα βρήκαν. Καλά το πόσα GB το μήνα μπορείς να πάρεις κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά δεν πολυασχολήθηκα, στη φάση "ε μωρέ, λεφτά τους δίνω, τι διάολο". Παίζει όντως να έχουν και κανα τέτοιο όριο. Ορθή χρήση και βλακείες. Ορθή για ποιον; Για τον 3χρονο ανηψιό μου; :mad:
Εμένα τα 4 και τα 5GB/μήνα δε μου φτάνουν ούτε για δείγμα (σε πολύ χαλαρή χρήση και χωρίς πολύ youtube που λες κι εσύ). Καλά σε κανονικές συνθήκες, δεν το συζητάω καν, εκεί ταξιδεύουμε σε άλλα επίπεδα. :D

techgirl
05-05-14, 16:16
Α ωραία, όλα καλά μου πάνε. :p Δε μπορούσε να κρατήσει κανα 2 μήνες παραπάνω; Τώρα βρήκαν. Καλά το πόσα GB το μήνα μπορείς να πάρεις κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά δεν πολυασχολήθηκα, στη φάση "ε μωρέ, λεφτά τους δίνω, τι διάολο". Παίζει όντως να έχουν και κανα τέτοιο όριο. Ορθή χρήση και βλακείες. Ορθή για ποιον; Για τον 3χρονο ανηψιό μου; :mad:
Εμένα τα 4 και τα 5GB/μήνα δε μου φτάνουν ούτε για δείγμα (σε πολύ χαλαρή χρήση και χωρίς πολύ youtube που λες κι εσύ). Καλά σε κανονικές συνθήκες, δεν το συζητάω καν, εκεί ταξιδεύουμε σε άλλα επίπεδα. :D

Μπορείς να ενεργοποιήσεις νομιζω παραπάνω από 1 φορα τα 5 γιγα του F2G με 15 €...

@ ADSLgr.com All rights reserved.