PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Windows x64...παρά λίγο



grgz
05-03-07, 01:20
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό...

Το σύστημά μου αποτελείται από τα εξής:Athlon 64 4400x2, DFI LAN PARTY UT NF4 ULTRA D,
2X120GB Western Digital Sata2 σε Raid 0, 2x1GB Mushkin 3200 HP.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω Windows x64. Χρησιμοποιώ τους τελευταίους drivers x64 της Nvidia.
Έχω φτιάξει δισκέτα με τους drivers του raid controller και του sata δίσκου, πατάω F6 όταν πρέπει,
βάζω την δισκέτα με τους drivers στο floppy, αναγνωρίζει τους σκληρούς κανονικά, η εγκατάσταση
συνεχίζεται κανονικά μέχρι τέλους χωρίς κανένα μήνυμα λάθους μέχρι την στιγμή του τελευταίου
reboot...

Μετά την μαύρη οθόνη Windows XP x64 κρασάρει αυτόματα και κάνει συνεχώς reboot.
Δεν μπαίνει ούτε σε safe mode ώστε να μπορέσω να τρέξω τους chipset drivers μήπως και βγάλω
άκρη...

Μετά από 4 απόπειρες επέστρεψα στα x32.Κάποια ιδέα; Ίσως ο Wantilles;

WAntilles
05-03-07, 01:42
1. Το πρώτο που θα κοιτάξεις είναι αν η δισκέτα έχει βαρέσει bad sectors και αντιγράφει σαβουρεμένο disk controller driver στο σύστημα. Πάρε 3-4 φρέσκιες δισκέτες και γράψε σε όλες τον driver. Τα μόνα αρχεία που χρειάζεσαι είναι όσα είναι μέσα σε έναν από τους παρακάτω καταλόγους, ανάλογα με τη χρήση (απλό ή RAID):


\IDE\WinXP\sata_ide\

ή


\IDE\WinXP\sataraid\

2. Άσχετα από το 1, τί είδους RAID πας να φτιάξεις, και για ποιό λόγο (αν επιτρέπεται);

3. Υποθέτω ότι μιλάς για τους 6.86 drivers της nVidia;

grgz
05-03-07, 02:25
Πάω να φτιάξω RAID 0 γιατί έτσι δουλεύω το σύστημα προς χάριν επιδόσεων.

Ναι, χρησιμοποιώ τους 6,86.
Τώρα δεν ξέρω πότε θα ξαναδοκιμάσω γιατί έχω στήσει ξανά τα x32 και δυστυχώς αυτοί οι πειραματισμοί είναι και λίγο φασαρία...

Θα κρατήσω ένα bootable back up του συστήματος με το Acronis True Image ώστε να μπορώ να
το επαναφέρω σε δέκα λεπτά και να γλυτώσω τη φασαρία της εγκατάστασης.

Έτσι κι αλλιώς ήθελα format και τα x64 τα έβαζα δοκιμαστικά για να δω τις επιδόσεις του Athlon μου και τη συμβατότητά τους με drivers και προγράμματα.

Ίσως τα βάλω μόνα τους σε ένα σκληρό για να δω τι γίνεται.

Υ.Γ. Την δισκέτα την τσέκαρα 10 φορές...

WAntilles
05-03-07, 02:37
Πάω να φτιάξω RAID 0 γιατί έτσι δουλεύω το σύστημα προς χάριν επιδόσεων.

Πολύς και άσκοπος μπελάς και δυσκαμψία για το τίποτα.

Θες επιδόσεις; Πάρε ένα Ράπτορα.

Το RAID μόνο μπελάδες σου προκαλεί.


Υ.Γ. Την δισκέτα την τσέκαρα 10 φορές...

Πώς ακριβώς δηλαδή την τσέκαρες, αν επιτρέπεται;

Talos82
05-03-07, 02:41
Όταν ψαχνόμουν για να δουλέψει η κάρτα TV στα x64, διάβασα στα διαφορα φόρουμ οτι πολύς κόσμος είχε πρόβλημα με την εγκατάσταση όταν χρησιμοποιούσε RAID.
Αν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το θέμα ψάξτο λίγο, νομίζω πως μόνο στην εγκατάσταση είναι το πρόβλημα.

grgz
05-03-07, 22:00
Πολύς και άσκοπος μπελάς και δυσκαμψία για το τίποτα.

Θες επιδόσεις; Πάρε ένα Ράπτορα.

Το RAID μόνο μπελάδες σου προκαλεί.

Μέχρι στιγμής τίποτα από τα παραπάνω.



Πώς ακριβώς δηλαδή την τσέκαρες, αν επιτρέπεται;

Έφτιαξα τρεις από δαύτες και ήταν όλες καινούριες. Κάτι δεν πήγε καλά με τον driver αλλά πως να το έψαχνα αφού δεν είχα λειτουργικό;

Απάντησέ μου σε κάτι άλλο αφού έχεις δοκιμάσει τα x64. Αξίζουν τον κόπο ή τσάμπα όλα τα
παραπάνω;

WAntilles
05-03-07, 22:55
Απάντησέ μου σε κάτι άλλο αφού έχεις δοκιμάσει τα x64. Αξίζουν τον κόπο ή τσάμπα όλα τα
παραπάνω;

Έχω απαντήσει πολλές φορές σε αυτό.

Ναι, αξίζει και με το παραπάνω γιατί είναι Windows NT 5.2 (και όχι NT 5.1), με όλα τα καλά που φέρνουν μαζί τους.

grgz
06-03-07, 00:10
Οκ! Ευχαριστώ!

Θα τα βάλω σίγουρα.

Θα επιστρέψω αν έχω πρόβλημα.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.