PDA

Επιστροφή στο Forum : Για δες καιρό που διάλεξε...



mxa055
05-03-07, 15:19
Καλησπέρα σε όλους,

πριν περίπου 2 εβδομάδες έκανα ανανέωση το 1bill αορίστου με την forthnet στο σπίτι καθώς δεν έβλεπα φως για 2play. Σήμερα που σουλατσάριζα στους παρόχους είδα ότι η Tellas επιτέλους προσφέρει 2play στην περιοχή μου επιτρέλους! Cool σκέφτομαι θα κάνω την αίτηση και όποτε (δεν βιαζόμαστε άλλωστε), μέχρι που θυμήθηκα την ανανέωση του 1bill.

Δεδομένου ότι η χρέωση από τη forthnet έρχετε κάθε δύο μήνες (και έχω 2 εβδομάδες από την ανανέωση) και ότι δεν με νοιάζει να μείνω χωρίς νετ στο σπίτι αλλά φυσικά θα προτιμούσα να μειωθεί το διάστημα στο ελάχιστο δυνατό και με ελάχιστες χρηματικές απώλειες (μην πληρώνω για υπηρεσίες που δεν λαμβάνω) ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να κάνω την αίτηση;
Συγκεκριμένα έχω OTE ISDN με 1 MSN + Forthnet 1Bill Αορίστου και θέλω να πάω σε Zisto TEL+DSL στην ίδια γραμμή με τον ίδιο αριθμό.
1. Θα πρέπει να διακόψω με την forthnet πριν κάνω την αίτηση; Αν διακόψω και κάνει 150 μήνες να ενεργοποιηθεί η τελλάς δεν θα είμαι ιδιαίτερα ευτυχής, όπως και αν διακόψω τώρα και μου χρεώσουν όλη τη διμηνία.
2. Θα πρέπει να κάνω το ISDN-> PSTN για να διευκολύνω την αίτηση ή δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά; Σε κάθε περίπτωση το netmod με ποιον συνενοούμαι τι να το κάνω (συγκεκριμένη υπηρεσία του ΟΤΕ);
3. Έναν παραπεταμένο MSN πρέπει να πάρω πριν την αίτηση στον ΟΤΕ να το ακυρώσουν ή θα χαθεί απο μόνος του στη διαδικασία;

Τέλος ζητώ την υποκειμενική σας άποψη... καλά κάνω που βάζω Τελλάς ή να περιμένω τη forthnet που λέει από Απρίλη και μετά διαθεσιμότητα (ή όποτε τέσπα). (πχ αν η τελλάς κάνει κάνα 2μηνο για ακυρώσεις, μεταφορές κτλ κτλ και η forthnet πχ 1 μήνα η διαφορά είναι μικρή και στα μάτια μου η forthnet είναι καλύτερη εταιρία)

ermis333
05-03-07, 15:30
Καλησπέρα σε όλους,

πριν περίπου 2 εβδομάδες έκανα ανανέωση το 1bill αορίστου με την forthnet στο σπίτι καθώς δεν έβλεπα φως για 2play. Σήμερα που σουλατσάριζα στους παρόχους είδα ότι η Tellas επιτέλους προσφέρει 2play στην περιοχή μου επιτρέλους! Cool σκέφτομαι θα κάνω την αίτηση και όποτε (δεν βιαζόμαστε άλλωστε), μέχρι που θυμήθηκα την ανανέωση του 1bill.

Δεδομένου ότι η χρέωση από τη forthnet έρχετε κάθε δύο μήνες (και έχω 2 εβδομάδες από την ανανέωση) και ότι δεν με νοιάζει να μείνω χωρίς νετ στο σπίτι αλλά φυσικά θα προτιμούσα να μειωθεί το διάστημα στο ελάχιστο δυνατό και με ελάχιστες χρηματικές απώλειες (μην πληρώνω για υπηρεσίες που δεν λαμβάνω) ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να κάνω την αίτηση;
Συγκεκριμένα έχω OTE ISDN με 1 MSN + Forthnet 1Bill Αορίστου και θέλω να πάω σε Zisto TEL+DSL στην ίδια γραμμή με τον ίδιο αριθμό.
1. Θα πρέπει να διακόψω με την forthnet πριν κάνω την αίτηση; Αν διακόψω και κάνει 150 μήνες να ενεργοποιηθεί η τελλάς δεν θα είμαι ιδιαίτερα ευτυχής, όπως και αν διακόψω τώρα και μου χρεώσουν όλη τη διμηνία.
2. Θα πρέπει να κάνω το ISDN-> PSTN για να διευκολύνω την αίτηση ή δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά; Σε κάθε περίπτωση το netmod με ποιον συνενοούμαι τι να το κάνω (συγκεκριμένη υπηρεσία του ΟΤΕ);
3. Έναν παραπεταμένο MSN πρέπει να πάρω πριν την αίτηση στον ΟΤΕ να το ακυρώσουν ή θα χαθεί απο μόνος του στη διαδικασία;

Τέλος ζητώ την υποκειμενική σας άποψη... καλά κάνω που βάζω Τελλάς ή να περιμένω τη forthnet που λέει από Απρίλη και μετά διαθεσιμότητα (ή όποτε τέσπα). (πχ αν η τελλάς κάνει κάνα 2μηνο για ακυρώσεις, μεταφορές κτλ κτλ και η forthnet πχ 1 μήνα η διαφορά είναι μικρή και στα μάτια μου η forthnet είναι καλύτερη εταιρία)

Κάτσε στα αυγά σου για κανά μήνα, 2μηνο ακόμα και δεν θα μείνεις πάνω από λίγες μέρες χωρίς ΝΕΤ.

Με λίγα λόγια περίμενε να ψηφιστεί το νέο RUO, τώρα κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά.

Επίσης κατά το Πάσχα λογικά θα παίξουν αρκετές προσφορές.

manoulamou
05-03-07, 15:43
Ολα αυτη την εποχη ειναι πολυ ρευστα και μην βασιζεστε ποτε μονο σε υποσχεσεις των εταιριων
οσον αφορα χρονους ενεργοποιησης, παραλαβης, υλοποιησης κλπ!
Εαν μπορειτε να περιμενετε, οπως σοφα λεει ο ermis333, σ ενα μηνα εχουμε Πασχα!
Θα δουμε πως τα πηγαν, οσοι πηραν Zisto και 2Play.
Μπορει η ΟΤΕνετ και η Forthnet να εχουν αποκτησει καποιο ονομα
ομως στις νεες τεχνολογιες και ιδιως στο ADSL εν Ελλαδι τα παντα ρει;)

liberostelios
05-03-07, 18:51
Όντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις κυρίως λόγω του καινούργιου RUO που σημαίνει ότι ακόμα κι αν αργήσει η ενεργοποίηση της επόμενης υπηρεσίας που θα επιλέξεις (Zisto, 2play κλπ.) θα μείνεις ελάχιστα χωρίς internet (θεωρητικά, τουλάχιστον). Συν τοις άλλοις, θα υπάρχει κάλυψη από περισσότερα δίκτυα στην περιοχή και θα έχουν δοκιμαστεί κι άλλες υπηρεσίες (2play, ON, CableTV) που τώρα ακόμα δεν τις έχουμε δει να δοκιμάζονται όσο το Zisto.

Και στα δικά μου μάτια, πάντως, η Forthnet είναι η καλύτερη εταιρεία από όλες... ;)

lx911
05-03-07, 19:12
ποια forthnet ρε μαγκα... ενα πρρρρρ αμα κανει ο ΟΤΕ εκει να δεις τι εχει να γινει...

Xguru
05-03-07, 19:23
Γιατί όλα αυτά τα χρόνια ο ΟΤΕ κάνει άλλη δουλειά; Έχει ξεσκιστεί στο πρρρρρρρρρ όλων των συνδρομητών και μή :p To θέμα είναι να τα σταματήσει αυτά γιατί και μας έχει φλομώσει και έχει και κσε#@%@!.

mxa055
05-03-07, 19:51
οκ το έπιασα το μήνυμα, αναμένω στο ακουστικό μου μέχρι νεωτέρας... το RUO τι ακριβώς είναι γιατί δεν το έχει πάρει το αυτί μου.

ermis333
05-03-07, 20:00
οκ το έπιασα το μήνυμα, αναμένω στο ακουστικό μου μέχρι νεωτέρας... το RUO τι ακριβώς είναι γιατί δεν το έχει πάρει το αυτί μου.

Με απλά λόγια νομοθεσία-συμφωνία για το τι θα γίνεται και το τι θα ισχύει σε ότι αφορά τις τηλεπικοινωνίες.

manoulamou
05-03-07, 20:04
το RUO τι ακριβώς είναι γιατί δεν το έχει πάρει το αυτί μου.
Yπόδειγμα προσφοράς για την Αδεσμοποίητη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο (Local Loop Unbundling - LLU)
http://www.ocecpr.org.cy/nqcontent.cfm?a_id=1846&tt=ocecpr&lang=gr

sdikr
05-03-07, 21:06
Κάτσε στα αυγά σου για κανά μήνα, 2μηνο ακόμα και δεν θα μείνεις πάνω από λίγες μέρες χωρίς ΝΕΤ.

Με λίγα λόγια περίμενε να ψηφιστεί το νέο RUO, τώρα κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά.

Επίσης κατά το Πάσχα λογικά θα παίξουν αρκετές προσφορές.

Το ΝΕΟ ruo όμως είναι δεσμευτικό ως προς την μια πλευρά, αν η αλλή πλευρά πεί εγώ δεν διακόπτω κανείς δεν μπορεί να την κάνει κάτι

manoulamou
06-03-07, 09:49
Το ΝΕΟ ruo όμως είναι δεσμευτικό ως προς την μια πλευρά, αν η αλλή πλευρά πεί εγώ δεν διακόπτω κανείς δεν μπορεί να την κάνει κάτι
Υπαρχει καπου εδω στο forum αναφορα με απλα λογια
στο κανει το RUO και ποιες οι διαφορες του νεου με το παλιο;;;
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.