PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο πρόβλημα ΟΤΕ (αποσυνδέσεις)



apaleftos
30-04-14, 12:35
Χαιρετώ το φόρουμ!

Μια γνώμη αν κάποιος ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω (και είμαι σίγουρος ότι εδώ μέσα ξέρετε πολλά παραπάνω) γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ούτε να καταλάβω και τα τσακάλια στην εξυπηρέτηση πελατών δεν βοηθάνε και πολύ...

Έχω συνεχείς αποσυνδέσεις, όχι όμως πάντα. Εκεί που όλα δουλεύουν κανονικά, ξαφνικά πέφτει το ίντερνετ - συνδέεται/συγχρονίζει για λίγα δευτερόλεπτα - ξαναπέφτει. Αυτό μπορεί να διαρκέσει από μισή ώρα μέχρι και 3-4-5 ώρες συνεχόμενα. Όχι κάθε μέρα, όχι όλη μέρα. Στην αρχή το έκανε μεσημεριανές ώρες, αλλά πλέον μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας αποφασίσει ότι θέλει να παίξει μαζί μου και να μου σπάσει τα νεύρα!

Από τον ΟΤΕ μου λένε ότι βλέπουν τις αποσυνδέσεις και το δηλώνουν βλάβη, μου στέλνουν τα ανάλογα sms ότι προσπαθούν για την επίλυση και τέλος ότι αποκαταστάθηκε. Κάτι που σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή, ή μήπως όχι; Το πρόβλημα πάντως συνεχίζει...

Το περίεργο.. τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι έχω αποσυνδέσεις μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο το wifi στον router. Με απενεργοποιημένο wifi δουλεύει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση το wifi να ρίχνει το ίντερνετ; Και αν ναι, που σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το router, δεν θα το έκανε συνέχεια;

edit: το πρόβλημα εμφανίστηκε από τον Φεβρουάριο και μετά, όπου έγινε αναβάθμιση της σύνδεσης από 2άρα σε 24άρα

babis3g
30-04-14, 14:21
τι μοντελο μοντεμ εχεις? γιατι μπορει να θελει αναβαθμηση και γενικη απαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

Μπορεις να δωσεις τα στατιστικα γραμμης απο το μοντεμ?

Ανοιξε το wifi στο μοντεμ και βγαλε τα τηλεφωνα και συνδεσε μονο το μοντεμ απ' ευθειας στην μπριζα και δες αν παλι κανει αποσυνδεσεις

apaleftos
30-04-14, 19:15
Το μόντεμ είναι το TP-LINK TD-W8951ND. Επαναφορά ρυθμίσεων έκανα, δεν άλλαξε κάτι.

Στατιστικά γραμμής από το μόντεμ, τι εννοείς;

Όσο για αυτό που προτείνεις θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι :)

babis3g
30-04-14, 20:20
πρεπει να εχει μια σελιδα τετοια
http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/TP-Link/TD-W8951ND/TD-W8951ND2.jpg

Επισης πιο version εχεις (νομιζω γραφει απο πισω) ... μηπως το αναβαθμησες με λαθος λογισμικο? γιατι υπαρχουν μεχρι 5 versions
http://www.tp-link.com/en/article/?id=46

sweet dreams
30-04-14, 20:24
Στατιστικά γραμμής από το μόντεμ, τι εννοείς;


Τα στοιχεία της γραμμής, όπως φαίνονται στο μενού του ρούτερ π.χ. 138713

apaleftos
30-04-14, 21:00
Με μόνο το ρούτερ απευθείας στην πρίζα συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις.
Το version είναι v5.1 έτσι λέει από κάτω το ταμπελάκι και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να κάνω κάποια αναβάθμιση ή να πειράξω κάτι άλλο πέρα από τις ρυθμίσεις για το adsl και το wifi.

Τα στοιχεία της γραμμής
138714

sweet dreams
30-04-14, 21:42
Με μόνο το ρούτερ απευθείας στην πρίζα συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις.
Το version είναι v5.1 έτσι λέει από κάτω το ταμπελάκι και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να κάνω κάποια αναβάθμιση ή να πειράξω κάτι άλλο πέρα από τις ρυθμίσεις για το adsl και το wifi.

Τα στοιχεία της γραμμής
138714

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά

και βάλτο πάλι.

Ανέβασε πάλι τα στοιχεία, γιατί έχεις πολύ υψηλό SNR.

- - - Updated - - -

Επίσης έχει βγεί ποιο νέο Firmware (http://www.tp-link.com/en/support/download/?model=TD-W8951ND&version=V5#tbl_j) για το ρούτερ.

Κάνε upgrade ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες, για να μην καταστρέψεις το ρούτερ.

apaleftos
30-04-14, 21:52
DONE.
Τα νέα στοιχεία...
138716

Και τα δύο screenshot είναι με την εξής συνδεσμολογία. Καλώδιο - splitter - καλώδιο - router και τηλέφωνο σε άλλη πρίζα με φίλτρο.

sweet dreams
30-04-14, 22:00
DONE.
Τα νέα στοιχεία...
138716

Και τα δύο screenshot είναι με την εξής συνδεσμολογία. Καλώδιο - splitter - καλώδιο - router και τηλέφωνο σε άλλη πρίζα με φίλτρο.

Το SNR συνεχίζει να είναι ανεβασμένο.

Kάνε το upgrade, είναι βασικό.

βγάλε για αρχή, όλα ότι έχεις πάνω στην γραμμή

και σύνδεσε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα χωρίς splitter.

Ανέβασε πάλι τα νέα στοιχεία.

babis3g
30-04-14, 22:05
κανε πρωτα την αναβαθμηση πιστα οπως ειπωθηκε ... μην βιαστεις εμεις εδω ειμαστε
ειδα οτι υπηρχε και wifi προβλημα απο το μοντεμ, λογικα και να ειναι ανεβασμενο το σνρ δεν επρεπε να αποσυνδεεται η γραμμη αλλο
και υστερα αλολουθα τις οδηγιες απο τον φιλο sweet dreams

apaleftos
30-04-14, 22:27
Θα τα κάνω αύριο και θα επανέλθω γιατί σε λίγο πρέπει να φύγω.

Το πρόβλημα (οι αποσυνδέσεις) υπάρχει ΜΟΝΟ με ενεργοποιημένο το wifi. Αν απενεργοποιήσω το wifi, δουλεύει κανονικά.

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας!

sweet dreams
30-04-14, 22:34
Να κάνει αποσυνδέσεις το ρούτερ από το WI-FI, δεν έχει λογική,

αλλά έχουμε δεί και χειρότερα. :fool :wall:

Κάνε τα υπόλοιπα που είπαμε και τα ξαναλέμε.

babis3g
30-04-14, 22:36
εκαναν reboot λογο wifi και κατι draytek σε μια απο τις αναβαθμησεις τους αν θυμαμαι νομιζω με το 3.6.3 και το διορθωσαν
ειδα οτι ειχε το λογισμικο του μοντεμ εχει προβλημα με τα κλειδια,security, wifi ping clients κλπ που υπαρχει περιπτωση να του κανει επανακινηση η διακοπες ... με την αναβαθμηση που συστηθηκε μαλλον θα φτιαχτει
με την ησυχια σου εδω ειμαστε

Jackalos
02-05-14, 01:20
Κλειδωνεις αρκετά χαμηλα (12mbps) σε σχεση με το attainable max rate (17.7mbps) πρέπει να σε βαλανε σε 12αρι προφιλ, είσαι σε ANNEX-M αλαξέ το σε ANNEX-A που είναι και το σωστό mode!
Επισεις καλό είναι να κάνεις και ένα upgrade το firmware οπως λένε και τα παιδιά!

apaleftos
09-05-14, 14:08
Και επιτέλους μετά από σχεδόν 20 μέρες έχω και πάλι ίντερνετ!!

Οι αποσυνδέσεις που είχα με το wifi ανοιχτό, συνεχίστηκαν και με το wifi κλειστό μέχρι που σταμάτησαν... γιατί για να έχεις αποσυνδέσεις πρέπει πρώτα να έχεις συνδέσεις!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Στις 22/04 δηλώνω βλάβη στο 13888 (αποσυνδέσεις)
Στις 28/04 ενημερώνομαι με sms για την αποκατάσταση της
Στις 29/04 ξαναδηλώνω την ίδια βλάβη
Μετά από αυτό, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν γιατί πολύ απλά δεν συνδεόταν καν. Ενημερώνω και πάλι ότι πλέον δεν έχω καθόλου ίντερνετ.
Στις 07/05 ενημερώνομαι και πάλι για την αποκατάσταση της και την ξαναδηλώνω

Όλο αυτό το διάστημα, από 22/04 μέχρι και 07/05 έχω καλέσει άπειρες φορές στο 13888, πότε με καλό και ήρεμο τρόπο, πότε με τσακωμούς και φασαρίες. Από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν να μου λένε πως βλέπουν ότι έχει οριστεί ραντεβού από το τεχνικό τμήμα για την επόμενη μέρα. Και την επόμενη για την επόμενη και πάει λέγοντας....
Έχω πάει αρκετές φορές στο κατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής μου, όπου και έκανα αίτηση για την λύση της σύμβασης χωρίς να έχω κάποια ποινή ή κύρωση.
Έχω ζητήσει πάρα πολλές φορές να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο ή με το τεχνικό τμήμα και η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν μπορώ να τους καλέσω εγώ, αλλά ενημερώνονται και με καλούν. Ακόμα περιμένω...
Έκανα δοκιμές με δύο διαφορετικά router, τα οποία είχαν δοκιμαστεί και σε άλλη γραμμή για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν.

Στο μεταξύ, λίγα μέτρα από το σπίτι μου κάνουν κάποια έργα. Πάω και τους ρωτάω και μου λένε ότι αλλάζουν κάποια καλώδια στις γραμμές του ΟΤΕ γιατί υπάρχει πρόβλημα. Ρωτάω για τα έργα στο 13888 και μου λένε πως δεν γνωρίζουν κάτι, αλλά αν είχε κοπεί η γραμμή μου λόγω έργων θα το έβλεπαν στο σύστημα τους.

Στις 08/05 τα έργα τελειώνουν και έχω ίντερνετ! Ενημερώνω στο 13888 ότι αποκαταστάθηκε καθώς και ότι τα έργα τελείωσαν.

Στις 09/05 ενημερώνομαι με sms ότι φροντίζουν για την αποκατάσταση του προβλήματος!
Ενημερώνω και πάλι στο 13888 ότι από χθες έχω ίντερνετ. Λίγες ώρες αργότερα με καλούν από το τεχνικό τμήμα να με ρωτήσουν σχετικά με το πρόβλημα. Ενημερώνω και αυτούς και μου λένε ότι θα έρθει τεχνικός από εδώ να το δούμε από κοντά. Και ήρθε, και τα βρήκε όλα ΟΚ!

Με μια λέξη... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!
Όχι τόσο για την βλάβη και τις τόσες μέρες χωρίς ίντερνετ, αλλά για την αντιμετώπιση και την εξυπηρέτηση. Επί 15 μέρες, δικαιολογίες, παραμύθι και καμία ενημέρωση.

Εάν η αίτηση για την λύση της σύμβασης απορριφθεί αφού τελικά το πρόβλημα αποκαταστάθηκε, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το συνεχίσω μέσω δικηγόρου. Αναλόγως τα έξοδα... Διαφορετικά θα περιμένω μέχρι την λήξη της σύμβασης και την επόμενη θα κάνω αίτηση φορητότητας σε κάποια άλλη εταιρία.

Όπως και να έχει, ποτέ ξανά πΟΤΕ!

Συγνώμη για το μέγεθος αλλά κάπου ήθελα να τα πω...
Ευχαριστώ όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν!!

babis3g
09-05-14, 14:21
Ευχαριστυμε για την ανανεωση ... απο οτι καταλαβα τωρα εισαι οκ με οτε ... τωρα βεβαια για αλλαγη παροχου ειναι επιλογη σου αλλα μονο να προσθεσω οτι αν πας σε αλλο παροχο εφοσον εχουν προβλημα ( η θα ξαναεχουν) οι γραμμες μπορει να συμβει το ιδιο και στους αλλους (αφου περνουν ολοι απο τιην γραμμη οτε), οποτε μπορει να ειναι και χειροτερα γιατι εστω και αν δεν εξυπηρετησαν σε εσενα που ηδη ησουν μαζι τους, φαντασου αν ησουν με αλλον παροχο τι θα γινονταν ... μπορει να σε καθυστερουσαν και μηνες γιατι θα εμπαινε μεσαζοντας η εταιρια και δεν θα μπορουσες να επικοινωνησεις απ' ευθειας με οτε που αυτος ελενχει τις γραμμες

Θα ελεγα οταν ηρεμησεις να το ξανασκεφτεις, εκτος αν ειναι θεμα οικονομικο που οι αλλοι παροχοι ειναι οτνως πιο φτηνοι αλλα καποιες φορες αν τυχη βλαβη καθηστερουν παρα πολυ ... εγω εμεινα στον οτε αν και πιο ακριβος για τον λογο αν ποτε τυχει βλαβη (και ετυχε παρομοια) η αληθεια ειναι πιο γρηγορος ... σε 2 βδομαδες ημουν οκ και απο τοι βλεπω εδω στο φορουμ με αλλους παροχους τους τραβαει πιο πολυ αν ειναι η βλαβη στις γραμμες του οτε

apaleftos
09-05-14, 15:15
Συμφωνώ με τα όσα λες και τα γνωρίζω. Για αυτούς τους λόγους γύρισα στον ΟΤΕ, μετά από κάποια χρόνια, όταν έριξε κάπως τις τιμές αν και πάλι πιο ακριβός από τους υπόλοιπους.

Το θέμα μου δεν είναι οι σχεδόν 20 μέρες χωρίς ίντερνετ, ούτε η βλάβη. Μηχανήματα είναι και καλώδια... χαλάνε, σπάνε, κόβονται. Κάτι που είναι φυσιολογικό και κατανοητό.

Το θέμα μου είναι ότι όλες αυτές τις μέρες, κανένας δεν μου έδωσε μια απάντηση για το τι γίνεται, ακόμα και όταν εγώ τους είπα για τα έργα.
Ότι ενημερώθηκα δύο φορές ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε ενώ ακόμα δεν είχα ίντερνετ.
Ότι ζήτησα πολλές φορές να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο και ακόμα περιμένω να με καλέσουν.
Ότι μετά από σχεδόν 20 μέρες δηλωμένη βλάβη, σήμερα ήρθε τεχνικός στο σπίτι μου, αφού πρώτα είχα ενημερώσει ότι αποκαταστάθηκε.
Ότι τόσες μέρες ακούω δικαιολογίες και παραμύθια, σε σημείο να νιώθω ότι με κοροϊδεύουν.
Ότι τόσες μέρες, κάθε μέρα μου έλεγαν πως έχει οριστεί ραντεβού από τους τεχνικούς για την επόμενη, όταν καλούσα στο 13888. Εμένα δεν με κάλεσε ποτέ κανένας...

Παλαιότερα, σε άλλο πάροχο που είχα πάλι πρόβλημα την επόμενη μέρα μου έστειλαν καινούριο router και αφού δεν έφταιγε αυτό, μετά από δύο μέρες ήρθε τεχνικός, έκανε τις μετρήσεις του και σε λιγότερο από βδομάδα είχα ξεμπερδέψει. Δεν στέκομαι στο ότι σε μια βδομάδα το είχαν φτιάξει, μπορεί να ήταν κάτι απλό. Στέκομαι στο ότι ενδιαφέρθηκαν. Έστειλαν καινούριο router και τεχνικό μέσα σε λίγες μέρες.

sweet dreams
09-05-14, 15:17
Θα συμφωνήσω με τον babi στο θέμα του ΟΤΕ. Εχει, κατά κανόνα καλύτερη εξυπηρέτηση από τους άλλους.

Τώρα βέβαια σίγουρα, θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Από ταχύτητα πώς είσαι;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.