PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα αιτηση για ιντερνετ



kinhtomania
30-04-14, 13:01
Καλησπερα παιδια...
εχουμε ενα δευτερο σπιτι και θελω να βαλω ΜΟΝΟ ιντερνετ. Δεν με ενδιαφερουν τηλεφωνα και τα σχετικα...
ειδα στην σελιδα της φορθνετ για προπληρωμη οτι βγαινει 15 ευρω τον μηνα (180 ευρω δηλαδη προπληρωμη για εναν χρονο)

μηπως γνωριζει κανεις πως να αποφυγω τα 70 ευρω της νεας συνδεσης καθοτι ξεφευγει χωρις λογο?
κατι για προσφορες πανω απο 60 χρονων αν ειναι ο ιδιοκτητης υπαρχουν?

προσπαθω να βρω την πιο φτηνη λυση
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

σας ευχαριστω

jkoukos
30-04-14, 14:31
Καταρχήν δεν μπορείς να έχεις μόνο Internet χωρίς ενεργή τηλεφωνική σύνδεση.
Οπότε κοιτάς για Double Play προγράμματα χωρίς προπληρωμένο χρόνο (τα γνωστά "δωρεάν"), σαν κι αυτό της Forthnet.

Δεν υπάρχει καμία άλλη έκπτωση σε ηλικιωμένους, εκτός των ~3,5€/2μηνο δωρεάν αστικών, για πάνω των 65 ετών που δίνει ο ΟΤΕ.

Για να έχεις λοιπόν Internet θα χρειαστείς νέα τηλεφωνική γραμμή.
Το τέλος ενεργοποίησης νέας τηλεφωνικής γραμμής (50€-75€ ανάλογα τον πάροχο) είναι απαιτητό από τον ΟΤΕ, στον οποίο ανήκουν οι γραμμές και μόνο αυτός μπορεί να κάνει τις συνδέσεις ανεξάρτητα ποιον πάροχο θα επιλέξεις.
Νομίζω ότι ο ΟΤΕ το κάνει προσφορά, μόνο αν πρόκειται για δεύτερη δικιά του γραμμή σε χώρο όπου υπάρχει ήδη ενεργή δικά του σύνδεση. Για σιγουριά ρώτα στο τηλέφωνο.

kinhtomania
30-04-14, 14:40
ευχαριστω πολυ φιλε... θα μεινω μαλλον χωρις ιντερνετ...
ειναι πολλα τα λεφτα της νεας συνδεσης

jkoukos
30-04-14, 15:05
Τζάμπα δεν υπάρχει πουθενά.
Η ποιο φθηνή λύση είναι να σου δώσει κάποιος ασύρματα πρόσβαση, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
Άλλη λύση, μέσω mobile Internet που θα πληρώνεις με την χρήση, μα δεν είναι για σοβαρή χρήση.

MitsosDaBest13
30-04-14, 23:52
Η πιο φθηνή λύση που υπάρχει είναι να βάλεις το Double Play "ADSL Plus" από την Hellas Online που κοστίζει 16€ το μήνα (δεν έχει δωρεάν τηλέφωνα) και για Νέο Αριθμό πληρώνεις 50€. Εκτός αν είσαι φοιτητής ή έχετε κάποιον φοιτητή να βάλτε τη γραμμή στο όνομά του και να σας δώσει η HOL Νέο Αριθμό δωρεάν!!

jkoukos
01-05-14, 00:09
Αυτό είναι το τέλος μόνο της τηλεφωνίας.
Υπάρχει και το τέλος του DSL ~40€.

MitsosDaBest13
01-05-14, 01:05
@jkoukos Για γίνε πιο συγκεκριμένος, γιατί δεν κατάλαβα. Δηλαδή πληρώνεις μαζί και Τέλη Ενεργοποίησης 36€???

Εκτός αν μου απάντησες σε αυτό που είχα ποστάρει για το Νέο Αριθμό από τον ΟΤΕ με 15,25€. Μετά το έσβησα, γιατί είδα πως τα 15,25€ ήταν παραπλανητικά και είχε κι άλλες χρεώσεις. :p

blibliki
01-05-14, 15:20
Απ' ότι κατάλαβα θές να βάλεις στο εξοχικό ή το πατρικό στο χωριό. Πρώτα πρέπει να ρωτήσεις αν υποστηρίζουν οι εναλλακτικοί πάροχοι την περιοχή. Όταν ήθελα και εγώ να βάλω στο χωριό που ενώθηκε με τον Δήμο Βόλου κανείς πάροχος δεν ερχόταν. Μόνο η forthnet είπε στην αρχή ναι αλλά όμως να έπαιρνα σύνδεση ΚΑΙ με NOVA, με μηνιαία πληρωμή άνω των 40ευρώ ή δορυφορικό με 45 ευρώ περίπου, νομίζω. Υποχρεωτικά την σύνδεση την κάνει ο ΟΤΕ γιατί οι γραμμές είναι δικές του και το κόστος είναι περίπου από 35 έως 50 ευρώ. Η λύση του ιντερνετ μέσω κινητής δεν είναι καν να την συζητάς. Το καλοκαίρι είχα το στικάκι της cosmote και για 10 ημέρες έφερε 450 ευρώ λογαριασμό η κόρη μου, youtube γαρ!. Η καλύτερη, και μάλλον μοναδική, λύση είναι το πακέτο για εξοχικό του OTE. Θα έχεις Χριστούγεννα Πάσχα και καλοκαίρι αλλά θα υπολογίσεις οτι το κόστος ετησίως είναι περίπου στα 180 ευρώ. Εγώ προς το παρών δεν έβαλα αλλά υποσχέθηκα οτι θα βάλω ( αλλά δεν θα βάλω!)

jkoukos
01-05-14, 18:30
@jkoukos Για γίνε πιο συγκεκριμένος, γιατί δεν κατάλαβα. Δηλαδή πληρώνεις μαζί και Τέλη Ενεργοποίησης 36€???

Εκτός αν μου απάντησες σε αυτό που είχα ποστάρει για το Νέο Αριθμό από τον ΟΤΕ με 15,25€. Μετά το έσβησα, γιατί είδα πως τα 15,25€ ήταν παραπλανητικά και είχε κι άλλες χρεώσεις. :p
Ακριβώς σου απάντησα στο δεύτερο (νέο αριθμό ΟΤΕ), αλλά δεν πρόλαβα την αλλαγή σου.

kinhtomania
02-05-14, 17:24
ευχαριστω ξανα αλλα το οτε εξοχικο δεν μου κανει γιατι παω αραια και που ολο τον χρονο και οχι συγκεκριμενες μερες
τα στικακια θα με φανε αν και εκει οι ταχυτητες ειναι να τις κλαινε οι ρεγγες

MitsosDaBest13
02-05-14, 18:35
Αν τελικά πάρεις ίντερνετ με στικάκι, η καλύτερη προσφορά είναι της Wind που με 20€ το μήνα έχεις 10GB δωρεάν και δώρο ένα router ή tablet... Το θέμα είναι αν έχει καλό σήμα η Wind εκεί πέρα.

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/wind-mobile-broadband/oikonomika-programmata-me-sumvolaio/wind-mobile-broadband-10gb-offer/

Αλλά και πάλι είναι πολλά τα λεφτά για περιορισμένο ίντερνετ. Αν θεωρείς πως θα χρησιμοποιείς τον αριθμό και το ίντερνετ σε αυτό το δεύτερο σπίτι για πολλά χρόνια, καλύτερα για μένα να έβαζες Double Play με 16€ από τη HOL και να έδινες το 50άρι για Νέο Αριθμό. Σε 13 μήνες θα έχεις κέρδος, από το να δίνεις 20άρικα στη Wind για mobile internet. Σου λέω Double Play για να είναι και το τηλέφωνο στη HOL, γιατί αν βάλεις σκέτο ίντερνετ το τηλέφωνο θα μείνει στον ΟΤΕ και ίσως πληρώνεις και σε αυτόν πάγιο, δεν ξέρω... Eπίσης όταν λήξει η παραμονή σου στη HOL και πάει να σε χρεώσει παραπάνω, πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα τους την ίδια τιμή (16€) ή και χαμηλότερη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.