PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ - Κεντρο Αστρίδα Θάσου



puntomania
03-05-14, 02:53
εδώ και καιρό... κάθε φορά που έβρεχε, είχα πολλές αποσυνδέσεις κατά την διάρκεια της βροχής, συνήθως ήμουν γύρο στα 20... πριν μερικές μέρες στην τελευταία βροχή, είπα να το δηλώσω ξανά στο 13888 μπας και κάνουν κάνα έλεγχο και βρούνε τι φταίει! χτες βλέπω σε κάποια στιγμή να είμαι στα 10... παίρνω στο 13888... και μετά από κάνα 10λεπτο μου ξεφουρνίζουν ότι κατεβάσανε το προφίλ μου για να μην έχω αποσυνδέσεις λέει, χωρίς καν με ρωτήσουν. τους λέω πως δεν γίνετε να είμαι 400-500 μέτρα από κέντρο και να υπάρχουν αυτά τα προβλήματα σε ένα δίκτυο 15ετίας ίσως και νεότερο. τους λέω να ξαναβάλουν το προφίλ εκεί που ήταν. μετά από μερικές ώρες το βραδάκι, η ταχύτητα ξαφνικά κολλημένη στα 12, ξανά παίρνω στο 13888 να ρωτήσω γιατί είμαι ακόμα εκεί... μου λέει δεν άλλαξε κάτι κτλ και ότι θα το ξανά δούνε το θέμα, σήμερα ξανά τηλ το μεσημέρι και μου λένε πάλι μια από τα ίδια... ε το απόγευμα πέσανε γαλλικά, και ξανά έκανε αίτημα λέει να με βάλουν στο προφίλ που ήμουν. μέχρι στιγμής καμία αλλαγή.

Τόσο άχρηστοι είναι εκεί στον ΟΤΕ που βαριούνται να βγούνε και να δούνε έξω στα κέντρα τους και στα κουτιά τους για το τι φταίει και παίρνουν την εύκολη λύση στο να ''λύνουν'' το πρόβλημα από την καρέκλα τους??? δηλαδή όποτε έχω θέμα με τον ΟΤΕ πρέπει να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για να κουνηθούνε και να δουλέψουν λίγο???

Catchphrase
03-05-14, 19:23
Στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο να τους πας.....Επίσης μην περιορίζεσαι στα "γαλλικά" που έριξες στην...τηλεφωνήτρια του 13888, ζήτα να τη φυλακίσουν.....

puntomania
04-05-14, 09:30
Στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο να τους πας.....Επίσης μην περιορίζεσαι στα "γαλλικά" που έριξες στην...τηλεφωνήτρια του 13888, ζήτα να τη φυλακίσουν.....

Οτετζής είσαι και θίχτηκες?

Catchphrase
04-05-14, 21:03
Όχι φίλε μου. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω περιγραφές ανθρώπων που τα βάζουν με τα παιδάκια που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ στα τηλεφωνικά κέντρα....και το θεωρούν και μαγκιά.

Καταλαβαίνω ότι έχεις πρόβλημα και λυπάμαι, αλλά ο κακομοίρης/μοίρα που είναι στην εξυπηρέτηση δε σου φταίνε τίποτα.

Και για να σε προλάβω....ούτε σε τηλεφωνικό κέντρο δουλεύω.

Για δες τα χαρακτηρηστικά της σύνδεσής μου. Εγώ δηλαδή τι έπρεπε να κάνω;;;

MitsosDaBest13
05-05-14, 00:10
@Catchphrase

Συμφωνώ πως δε χρειάζεται να μιλάμε με άσχημο τρόπο στα "παιδάκια" του τηλεφωνικού κέντρου, ακόμα και αν είναι προκλητικοί... Εγώ μόνο πριν χρόνια σε μία κοπέλα του ΟΤΕ μίλησα ειρωνικά και το έκλεισα, επειδή για να μου δώσει τον κωδικό του mail μου που είχα φτιάξει στον ΟΤΕ και τον είχα ξεχάσει, ζητούσε να μιλήσει 3 η ώρα το μεσημέρι με τον παππού μου που ήταν στο όνομά του η σύνδεση! Να πάω ξυπνήσω στο άλλο σπίτι έναν ηλικιωμένο 86 χρονών (τότε), να τον φέρω στο τηλέφωνο να μιλήσει, χωρίς να έχει ιδέα από ίντερνετ! Όπως είπα και πριν, την ειρωνεύτηκα και της το έκλεισα στη μούρη, χωρίς να την προσβάλω. Τελικά μετά από πολλές ώρες βρήκα μόνος μου τον κωδικό...

Επίσης υπάρχουν και κάποιοι στα Τεχνικά τμήματα που είναι προκλητικά άσχετοι... Π.χ. τόσες μέρες παίρνω συνεχώς τηλέφωνο στην HellasOnLine για να μου βάλουν το SNR στο 6. Όλοι μου λένε πως στο προφίλ μου δε γίνεται να πάει κάτω από 9, ενώ τους είπα πως κάποτε το είχα στο 6 και μου λέει πως θα ήταν πολύ παλιά αυτό!! Ενώ ήταν μόλις πριν 1 μήνα! Σε όλους έλεγα "Εντάξει - Ευχαριστώ - Γεια σας". Τώρα έχω στείλει e-mail στη HOL να με πάρει τηλέφωνο η κοπέλα που γνώριζε το επάγγελμά της και πριν 1 μήνα ήξερε να μου βάλει το SNR στο 6... Φυσικά έγραψα τ' όνομά της στο mail, που το θυμόμουν. Τρεις μέρες τώρα κανείς δεν έχει καλέσει... Άντε βρες άκρη...

FuS
06-05-14, 15:54
Όχι φίλε μου. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω περιγραφές ανθρώπων που τα βάζουν με τα παιδάκια που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ στα τηλεφωνικά κέντρα....και το θεωρούν και μαγκιά.

Πολύ σωστός :respekt:


@Catchphrase....Εγώ μόνο πριν χρόνια σε μία κοπέλα του ΟΤΕ μίλησα ειρωνικά και το έκλεισα, επειδή για να μου δώσει τον κωδικό του mail μου που είχα φτιάξει στον ΟΤΕ και τον είχα ξεχάσει, ζητούσε να μιλήσει 3 η ώρα το μεσημέρι με τον παππού μου που ήταν στο όνομά του η σύνδεση! Να πάω ξυπνήσω στο άλλο σπίτι έναν ηλικιωμένο 86 χρονών (τότε), να τον φέρω στο τηλέφωνο να μιλήσει, χωρίς να έχει ιδέα από ίντερνετ! Όπως είπα και πριν, την ειρωνεύτηκα και της το έκλεισα στη μούρη, χωρίς να την προσβάλω. Τελικά μετά από πολλές ώρες βρήκα μόνος μου τον κωδικό...

Πολύ καλά σου είπε λοιπόν.
Μ' αρέσει που την ειρωνεύτηκες κιόλας και της το έκλεισες στη μούρη :whistle:

(το ανέκδοτο δε, είναι πως την ειρωνεύτηκες και της το έκλεισες στα μούτρα και κατά τ' άλλα δεν την πρόσβαλλες, όπως λες)

Αν ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να συνενοοηθεί ή να κάνει κάποια συναλλαγή (όπως πάρα πολλοί άλλοι, και οι γονείς μου πχ. σε πολλά πράγματα), τότε αυτό σημαίνει ότι κάνεις τα κουμάντα σου και βρίσκεις άλλο τρόπο (στην δική μου παρόμοια περίπτωση, έβαλα τον τηλεφωνικό λογαριασμό των γονιών μου, στο όνομα μου) ή κάνεις τουμπεκί και δεν γκρινιάζεις. Όταν έχουμε ένα πρόβλημα (ΔΙΚΟ ΜΑΣ πρόβλημα -το τονίζω-) τότε προσαρμοζόμαστε στην πραγματικότητα (βρίσκοντας λύσεις) και δεν φερόμαστε ανώριμα γιατί εγώ αυτούς τους λέω κακομαθημένους (το λιγότερο).

Τέλος, αυτοί της hol (και της κάθε hol) που αναφέρεις ώς άσχετους είναι ανημέρωτοι (γιατί έτσι θέλουν από την υπηρεσία που εργάζονται).
Άλλο πράγμα το "ανημέρωτοι", άλλο πράγμα το "άσχετοι".

Παρόλα αυτά, επειδή και πραγματικά άσχετοι πιθανόν να υπάρχουν (παντού), το πρόβλημα σου γιατί είναι με αυτούς και όχι με την εταιρία που τους προσέλαβε και που πληρώνεις (έχεις σύμβαση);
(πέρα από το ότι το κράξιμο στα "παιδάκια" είναι η εύκολη λύση για την -και καλά- τόνωση της ανάπηρης αυτοεκτίμησης του καθενός)

MitsosDaBest13
06-05-14, 22:52
@FuS

Το πατρικό μου σπίτι είναι στο όνομα του παππού μου, όπως ήταν και ο αριθμός για 30+ χρόνια, οπότε όταν βάλαμε ίντερνετ το 2007, το βάλαμε και στο όνομα του παππού για να μη γίνει κάποιο μπέρδεμα.

Είχαν περάσει 3 χρόνια από τότε που το βάλαμε και όταν χρειάστηκα τον κωδικό του e-mail μου στον ΟΤΕ τι να έκανα? Να πήγαινα να βάλω τον αριθμό στ' όνομά μου για να μου τον πουν? Άσε που ήμουν ανήλικος το 2010...

Εξυπακούεται πως δε θεωρώ μαγκιά να μιλάμε άσχημα σε εργαζόμενους, ενώ τα προβλήματά μας στην εταιρία δεν είναι δική τους ευθύνη, ούτε προσπαθούμε να βγάλουμε τα ψυχολογικά μας σε αυτούς... Αλλά εκείνη η κοπέλα του ΟΤΕ με εκνεύρισε. Θα πάω να σηκώσω το γέρο απ' το κρεβάτι, να τον φέρω σπίτι μου για να μιλήσει στο τηλέφωνο για κάτι που δεν έχει ιδέα! Της είπα 100 φορές πως εγώ έφτιαξα το mail και ο παππούς μου δεν ξέρει ούτε πως πιάνουν το ποντίκι, αλλά εκείνη επέμενε! Για το "χωρίς να την προσβάλλω", εννοώ δεν την έβρισα. :lol:

Όσο για τη HOL, συμφωνώ πως περισσότερο ευθύνεται η εταιρία που ψάχνει για φθηνούς εργαζομένους (όπως όλες άλλωστε) και τους βάζει στο Τεχνικό τμήμα χωρίς να ξέρουν καν πως να βάλουν το SNR στο 6...

sdikr
06-05-14, 23:42
@FuS

Το πατρικό μου σπίτι είναι στο όνομα του παππού μου, όπως ήταν και ο αριθμός για 30+ χρόνια, οπότε όταν βάλαμε ίντερνετ το 2007, το βάλαμε και στο όνομα του παππού για να μη γίνει κάποιο μπέρδεμα.

Είχαν περάσει 3 χρόνια από τότε που το βάλαμε και όταν χρειάστηκα τον κωδικό του e-mail μου στον ΟΤΕ τι να έκανα? Να πήγαινα να βάλω τον αριθμό στ' όνομά μου για να μου τον πουν? Άσε που ήμουν ανήλικος το 2010...

Εξυπακούεται πως δε θεωρώ μαγκιά να μιλάμε άσχημα σε εργαζόμενους, ενώ τα προβλήματά μας στην εταιρία δεν είναι δική τους ευθύνη, ούτε προσπαθούμε να βγάλουμε τα ψυχολογικά μας σε αυτούς... Αλλά εκείνη η κοπέλα του ΟΤΕ με εκνεύρισε. Θα πάω να σηκώσω το γέρο απ' το κρεβάτι, να τον φέρω σπίτι μου για να μιλήσει στο τηλέφωνο για κάτι που δεν έχει ιδέα! Της είπα 100 φορές πως εγώ έφτιαξα το mail και ο παππούς μου δεν ξέρει ούτε πως πιάνουν το ποντίκι, αλλά εκείνη επέμενε! Για το "χωρίς να την προσβάλλω", εννοώ δεν την έβρισα. :lol:

Όσο για τη HOL, συμφωνώ πως περισσότερο ευθύνεται η εταιρία που ψάχνει για φθηνούς εργαζομένους (όπως όλες άλλωστε) και τους βάζει στο Τεχνικό τμήμα χωρίς να ξέρουν καν πως να βάλουν το SNR στο 6...

Το φυσιολογικό σου ζήτησε, να μιλήσει με το άτομο στο οποίο είναι καταχωρημένη η γραμμή, το ότι εσείς για να μην έχετε τρεχάματα το γράψατε στον πάππου είναι δικό σας λάθος.

FuS
07-05-14, 00:20
@MitsosDaBest13:

Eίναι κατανοητά όσα μου γράφεις :)

Βασικά ο λόγος που το κάνουν είναι για να καλύψουν τον κ**ο τους γιατί δεν μπορείς να φανταστείς το τι διάλογοι έχουν είπωθεί και τι κομπίνες έχουν γίνει (τα οποία έχω ακούσει και δει στο παρελθόν προσωπικά). Όσοι έχουν προσωπική εμπειρία από το cc του οτέ (front office ή back office) γνωρίζει καλά τι εννοώ.
H κοπέλα (η agent) απλά θα κάνει ότι της πούνε, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς γιατί ελέγχεται. Αυτός είναι και ο λόγος που είναι τυπική και επέμενε λέγοντας το ίδιο πράγμα. Ξέρω (καταναλωτής είμαι και εγώ) πόσο σπαστικό είναι αυτό που σου κάνανε αλλά συμβαίνουν αρκετές κομπίνες και όσο και να σε πιστεύει ο/η agent στην άλλη άκρη της γραμμής και να θέλει να σε βοηθήσει, δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορεί (το μόνο σίγουρο είναι πως δεν επιτρέπεται).

MitsosDaBest13
07-05-14, 00:31
Όντως, το γράψαμε στον παππού για να μην έχουμε τρεχάματα και αποδείχθηκε λάθος. Το 2007 ήταν η πρώτη φορά που βάλαμε ADSL και δε γνωρίζαμε πολλά, ο πατέρας μου ασχολήθηκε. Μέχρι τότε περιμέναμε να πάει 10 το βράδυ για να έχουμε δωρεάν ίντερνετ μέσω τηλεφώνου από τo Sch, που σερνόταν κιόλας, 128 Kbps download. :)

Βέβαια μετά δεν την ξαναπατήσαμε, το Φλεβάρη του '14 έκανα αίτηση στη Wind και το έβαλα στ' όνομα της μάνας μου (εγώ σπάνια τους επισκέπτομαι στην επαρχία).

puntomania
21-05-14, 02:24
Λοιπών με την αδιαφορία του ΟΤΕ... αντικατέστησα το καλόδιο από την κολόνα (κουτί) του ΟΤΕ μέχρι το κουτί που είναι στο κτίριο μου (2μέτρα καλώδιο ήταν όλο το θέμα) και μέχρι στιγμής έφτιαξε η γραμμή και πάλι!!! σίγουρα δεν ήταν δικιά μου δουλειά, αλλά κάποιος έπρεπε να την κάνει!!!

139677

139678

Catchphrase
21-05-14, 08:28
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η δουλειά που περιγράφεις δεν είναι στην ευθύνη του ΟΤΕ, αλλά στη δική σου.

puntomania
21-05-14, 16:57
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η δουλειά που περιγράφεις δεν είναι στην ευθύνη του ΟΤΕ, αλλά στη δική σου.


Από το κουτί του ΟΤΕ (κολόνα) μέχρι το κουτί του ΟΤΕ (κτίριο) είναι δουλειά του πελάτη?

Catchphrase
22-05-14, 08:53
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν μιλάμε για μονοκατοικία, απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον είναι δουλειά του πελάτη.

Ας μας πει κάποιος που να ξέρει πιο σίγουρα.

sweet dreams
22-05-14, 11:41
Πάντως παιδιά σίγουρα, το ανέβασμα στην κολόνα δεν είναι δουλειά του πελάτη και

φυσικά είναι και παράνομο να επεμβαίνεις σε κατανεμητές του ΟΤΕ, ειδικά και όταν

είναι έξω από την ιδιοκτησία σου.

Με την ίδια λογική θα ανοίγαμε και τα ΚΑΦΑΟ, τις καμπίνες κ.λ.π.

puntomania
23-05-14, 15:19
Έτσι ακριβώς το βλέπω και εγώ! και ας είναι η κολόνα μόνο για το δικό μου κτίριο!



Πάντως παιδιά σίγουρα, το ανέβασμα στην κολόνα δεν είναι δουλειά του πελάτη και

φυσικά είναι και παράνομο να επεμβαίνεις σε κατανεμητές του ΟΤΕ, ειδικά και όταν

είναι έξω από την ιδιοκτησία σου.

Με την ίδια λογική θα ανοίγαμε και τα ΚΑΦΑΟ, τις καμπίνες κ.λ.π.

@ ADSLgr.com All rights reserved.