PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind υπάρχει περίπτωση να μειώνουν ταχύτητες ??



Dsltech
04-05-14, 18:47
Ημουν πελατης του ΟΤΕ για τα τελευταια 3-4 χρονια αλλα ειπα να δοκιμασω να αλλαξω παροχο μιας
και τιμολογιακα ειναι πολυ πιο χαμηλα οι αλλοι.
Ηρθα στην wind και ενω ο πωλητης μου ειπε οτι δεν θα αλλαξη κατι στο internet μου και οσο επιανα θα πιανω,
ξαφνικα μετα την αλλαγη απο 11Mbps που ειχα με τον ΟΤΕ εχω τωρα 8188Kbps.
Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου το ανεβασουν και οτι δεν αντεχει παραπανω η γραμμη μου.
Τα στατιστικα της γραμμης μου δεν εχουν αλλαξη και παλια 33db line attenuation ειχα και τωρα το ιδιο εχω.
Υποψιαζομαι οτι μου λενε χαζομαρες και οτι ενω εμενα μου πουλανε μεχρι 24Μbps αυτοι μισθωνουν κυκλωμα 8Mbps απο
τον ΟΤΕ, υπαρχει τετοια περιπτωση???? πως μπορω να αποδειξω κατι τετοιο??? δυστηχος εχω κανει και 18μηνη συμβαση τρομαρα
μου και δεν μπορω να φυγω ετσι και να παω αλλου.
Σας παρακαλω οποιος μπορει να μου πει αν πραγματικα με το 33db ειναι λογικο σε adsl2+ να βγαζω 8mbps και αν μπορω να αποδειξω
καπως οτι δεν μου δινουν αυτο που θα επρεπε, και να καταγγειλω το συμβολαιο.

theopan
04-05-14, 19:21
Δεν ισχύουν οι υποψίες σου. Κατ'αρχάς δεν υπάρχει "κύκλωμα 8Mbps" για να μισθωθεί από τον ΟΤΕ. Από τον ΟΤΕ όλοι οι πάροχοι "μισθώνουν" μόνο τη χρήση του last mile (του καλωδίου που φτάνει από τα Α/Κ στα σπίτια μας) στο οποίο δεν ορίζεται ταχύτητα -ένα χάλκινο ζευγάρι καλωδίων είναι απλά- και από εκεί και πέρα αυτό το καλώδιο συνδέεται σε δικά τους dslam αντί να συνδεθεί στου ΟΤΕ.
Οι όποιες διαφορές έχεις σε σχέση με τον ΟΤΕ οφείλονται είτε στο διαφορετικό snr που χρησιμοποιεί η Wind (9dB έναντι 8dB ή και λιγότερο που είχες τον ΟΤΕ) το οποίο οδηγεί σε χαμηλότερο συγχρονισμό ή σε μεγαλύτερο φόρτο συνδρομητών στο dslam της Wind στην περιοχή σου σε σχέση με τον ΟΤΕ που αυξάνει το θόρυβο και άρα μειώνει το συγχρονισμό σου.

ligopoulo
05-05-14, 20:39
καλησπερα,theopan μεγα λαθος .Εχω περασει απο ολες σχεδον τις εταιριες.
Συνδεθηκα νοεμβριο 13 μια χαρα στην αρχη.Απο τις αρχες 14 τρελα νουμερα στους χρονισμους και απο 8190 που κλειδωνα τωρα με το ζορι
στα 5,3Mbps και δεν μπορω να μπω ευκολα σε απλες σελιδες πχ zougla
χωρις να κανω stop και μετα refresh.Δυο φορες δηλωση βλαβης πριν απο λιγες μερες εστειλα επιστολη παραπονων και ενημερωσης οτι θα προβω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ .Ψαχνω να φυγω γιατι απο υπηρεσιες
δεν ειμαι ευχαριστημενος και δεν κανουν κατι να το αλλαξουν.Διετες συμβολαιο και εγω (μ@μ@κία μου) αλλα το ψαχνω γιατι δεν μου προσφερουν τις αναλογες υπηρεσιες.

theopan
05-05-14, 21:33
Το "μέγα λάθος" πάει σε αυτά που έγραψα; Ε είναι ακριβώς όπως τα έγραψα. Είμαι 3,5 χρόνια συνδρομητής πλέον. Ούτε "κόφτες" υπάρχουν στη Wind, ούτε είναι ποτέ δυνατό και έχει καμία λογική το να έκοβαν ...1-1,5Mbps συγχρονισμό από όλους τους πελάτες τους (για να κερδίσουν τι; ) ώστε να δημιουργούν έτσι και δυσαρεστημένους. Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως οι συγχρονισμοί στη Wind να είναι ελαφρώς (πολύ ελαφρώς) μικρότεροι από ότι στον ΟΤΕ. Αυτό μπορεί να οφείλεται στη συνεργασία του εξοπλισμού της Wind στα dslam με τα ρούτερ (σαβούρες) που δίνει. Σίγουρα παίζει ρόλο και το -αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου- υψηλό deafult snr που έχει (9dB) σε σχέση με τον ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα οποιοδήποτε ακραίο πρόβλημα όπως το δικό σου, είναι ξεκάθαρα ατομικό πρόβλημα γραμμής. Αλίμονο αν "έκοβε" σκοπίμως την πρόσβαση στους πελάτες της σε σημείο που να χρειάζονται refresh για να ανοίξουν μια σελίδα...

FuS
06-05-14, 17:02
Σας παρακαλω οποιος μπορει να μου πει αν πραγματικα με το 33db ειναι λογικο σε adsl2+ να βγαζω 8mbps και αν μπορω να αποδειξω
καπως οτι δεν μου δινουν αυτο που θα επρεπε, και να καταγγειλω το συμβολαιο.

Το τι είναι λογικό και τι όχι εξαρτάται από τις παραμέτρους και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που αφορούν την σύνδεση.
(αν δεις στο profile μου πχ θα δεις ότι με το ίδιο -περίπου- attenuation έχω σχεδόν 6 με 6,5 mbps)

grovolis
06-05-14, 17:24
Είναι γνωστό ότι η wind σε κάποιες γραμμές (προβληματικές) βάζει κόφτη στα 6 και 8 mbps απλά πες τους ότι θες να "παίξεις" με ελεύτερο SNR Margin. Εγώ αυτό είχα κάνει και κομπλέ.

theopan
06-05-14, 22:02
Είναι γνωστό ότι η wind σε κάποιες γραμμές (προβληματικές) βάζει κόφτη στα 6 και 8 mbps απλά πες τους ότι θες να "παίξεις" με ελεύτερο SNR Margin. Εγώ αυτό είχα κάνει και κομπλέ.

Όλοι οι πάροχοι έχουν τέτοια δυνατότητα και εφαρμόζουν τέτοια πρακτική σε προβληματικές γραμμές, όμως σε τέτοια περίπτωση ανεβαίνει το snr. Αυτό είναι ουσιαστικά το "προφίλ" ή ο "κόφτης" που αναφέρεστε πολλοί δηλαδή ανέβασμα του target snr ώστε να βελτιωθεί η σταθερότητα με τίμημα το χαμηλότερο συγχρονισμό. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωση του dsltech όμως από όσο βλέπω στο info του. Έχει το default snr των 9dB (με την αναμενόμενη απόκλιση απλά). Αν ήταν "κομμένος" με προφίλ θα είχε 13-14-15dB και όχι 9,8.

manila
06-05-14, 22:36
Ένα είναι το μόνο σίγουρο, η Wind δεν κόβε εσκεμμένα την ταχύτητα καμιάς σύνδεσης

terry39
07-05-14, 10:31
Εντελώς τυχαία μάλλον πέρα από τα spam τηλέφωνα στο σπίτι (2-3 χτυπήματα μόνο) και μετά στο κινητό που δεν μου μιλάει κανείς ή με βάζουν σε αναμονή και τους το κλείνω, ανα 2 ημέρες .... το ιντερνετ πάει με μειωμένη ταχύτητα ... δεν νομίζω να φταίει που η γραμμή μου πάει στη forthnet/nova.
:whistle:

MitsosDaBest13
07-05-14, 18:31
Θα μπορούσε η Wind να βάζει χαμηλότερο προφίλ για να κλέψει... Ό,τι πληρώνεις παίρνεις... Αλλά δεν είναι λογικό να έχει δυσαρεστημένους πελάτες...

theopan
07-05-14, 19:44
Θα ακουστώ σαν "fanboy" τώρα (και μόνο τέτοιος δεν είμαι) αλλά δεν κρατιέμαι όταν διαβάζω τέτοιες αφέλειες: Η HOL βρήκε τελικά τι φταίει που οι μισοί συνδρομητές της συγχρονίζουν στο up 700-850Kbps το πολύ αντί για 1000 -κι αυτό μάλιστα έχει βαρύτερες συνέπειες από το να χάσεις 1-1,5 Mbps στο down- ή ακόμα το ψάχνει; Μήπως κι εκεί παίζει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις";

MitsosDaBest13
07-05-14, 23:13
Χωρίς να είμαι "fanboy", ρώτα οποιονδήποτε συνδρομητή HOL θέλεις. Πιστεύω ότι 9 στους 10 θα σου πει πως η HOL είναι Value for money (καλή σχέση ποιότητας/τιμής) κι εγώ θα είμαι ανάμεσα σε αυτούς. :)

sdikr
07-05-14, 23:16
Χωρίς να είμαι "fanboy", ρώτα οποιονδήποτε συνδρομητή HOL θέλεις. Πιστεύω ότι 9 στους 10 θα σου πει πως η HOL είναι Value for money (καλή σχέση ποιότητας/τιμής) κι εγώ θα είμαι ανάμεσα σε αυτούς. :)

Αν διαβάσει τα 9 στα 10 μηνύματα σου εδώ μάλλον θα αλλάξει γνώμη :p

lex_luthor
14-05-14, 11:33
Χωρίς να είμαι "fanboy", ρώτα οποιονδήποτε συνδρομητή HOL θέλεις. Πιστεύω ότι 9 στους 10 θα σου πει πως η HOL είναι Value for money (καλή σχέση ποιότητας/τιμής) κι εγώ θα είμαι ανάμεσα σε αυτούς. :)

Ναι, με τη διαφορά πως η Wind σε Value for money είναι ακόμη καλύτερη, με ποσοστό οι 10 στους 10 να πιστεύουν το ίδιο :)

MitsosDaBest13
14-05-14, 14:31
Ναι, με τη διαφορά πως η Wind σε Value for money είναι ακόμη καλύτερη, με ποσοστό οι 10 στους 10 να πιστεύουν το ίδιο :)

Δεν το είπα σαν "fanboy". Εγώ στην Αθήνα έχω HOL, στην επαρχία έχουμε 2 γραμμές Wind και στο εξοχικό ΟΤΕ. Προσωπικά στη σχέση τιμή/ποιότητα (στην ποιότητα βάζω και την εξυπηρέτηση) βρίσκω ανώτερη τη HOL. :oops:

lex_luthor
27-05-14, 20:05
Δεν το είπα σαν "fanboy". Εγώ στην Αθήνα έχω HOL, στην επαρχία έχουμε 2 γραμμές Wind και στο εξοχικό ΟΤΕ. Προσωπικά στη σχέση τιμή/ποιότητα (στην ποιότητα βάζω και την εξυπηρέτηση) βρίσκω ανώτερη τη HOL. :oops:

Δεν έχω καλή εμπειρία από HOL. Ίσως να έπεσα στην περίπτωση. Όμως από όλους τους παρόχους που έχω δοκιμάσει η Wind έχει μακράν το καλύτερο value for money :)

MitsosDaBest13
28-05-14, 00:37
Δεν έχω καλή εμπειρία από HOL. Ίσως να έπεσα στην περίπτωση. Όμως από όλους τους παρόχους που έχω δοκιμάσει η Wind έχει μακράν το καλύτερο value for money :)

Η μία γραμμή Wind που έχουμε στην επαρχία στο σπίτι που μένουν οι γονείς μου, είναι χάλια, αλλά τουλάχιστον δεν έχει αποσυνδέσεις! Στα games πολλές φορές το Ping ανεβαίνει πολύ και έχει κολλήματα. Χτες το Attenuation ήταν 22,5db και σήμερα που έκανα restart πήγε στο 27! Επίσης το SNR πέφτει αρκετά συχνά από μόνο του. Με τον ΟΤΕ που είχαμε πριν η γραμμή ήταν πολύ καλύτερη. Τα στατιστικά είναι με το ίδιο ρούτερ που είχα και στον ΟΤΕ, το Thomson TG585 v8.

Για απλή σύνδεση στο ίντερνετ, μια χαρά είναι η Wind. Αν θες το κάτι παραπάνω, θα σε απογοητεύσει.

Υ.Γ. Η άλλη γραμμή Wind είναι στο σπίτι του παππού, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Πάντως 11 Mbps download τα πιάνει, αλλά είναι χαμηλά για σπίτι που είναι πολύ κοντά στο δικό μας που κατεβάζουμε με 14!

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 840 / 16.220

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 839 / 16.686

Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 105,60 / 146,61

Output Power (Up/Down) [dBm]: 13,0 / 18,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 27,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 7,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / P

FEC Errors (Up/Down): 167.381 / 5.054

CRC Errors (Up/Down): 262.024 / 78

HEC Errors (Up/Down): 786.171.522 / 1.593

Nikos.B
28-06-14, 11:03
Εννοείτε ότι μειώνουν τις ταχύτητες. Την εποχή της Tellas συγχρόνιζα στα 16Mbps. Μόλις πέρασε στην Wind έπεσε ξαφνικά στα 11Mbps. Έκανα φασαρία, τελικά μετά από πολύ κόπο και από την δική μου πλευρά συγχρόνισα κοντά στα 12.5Μbps-13Mbps. Αυτό το κατάφερα ψάχνοντας την εσωτερική καλωδίωση για απώλειες και αλλάζοντας το ρουτέρακι σε Netgear DGN2000 στο οποίο είχα (και έχω) ανεβάσει χακαρισμένο firmware που πειράζει όλες τις παραμέτρους ADSL κλπ...κλπ...

Τις τελευταίες 3-4 βδομάδες τις έριξε ακόμη περισσότερο τις ταχύτητες και πλέον συγχρονίζω με το ζόρι στα 10Mbps (το οποίο είναι και μούφα εντελώς).
Έτσι όπως πάει μέχρι τέλος του χρόνου θα το έχει κλείσει το ίντερνετ.

Καλύτερα. Να το κλείσουν το άχρηστο μαγαζί.
Μόνο τηλέφωνα ξέρουν να παίρνουν για να πουλήσουν κινητά, συμβόλαια και ότι άλλο τους κατέβει στο κεφάλι τους.

ThReSh
28-06-14, 16:54
το να έχει αυξηθεί σημαντικά το crosstalk δλδ δεν παίζει? :p

agnwstos.x
10-07-14, 20:03
141852
141853

Τι κοφτάκι έχει βάλει η κυρα Wind στα 14mbps... μην τους ξεχέσω.

ThReSh
11-07-14, 02:45
δοκίμασε και τους υπόλοιπους servers και σε διαφορετικές ώρες, σήμερα το βράδυ ήταν κάπως πίτα τα κυκλώματα...

billybiros
11-07-14, 07:43
Ταχύτητα συγχρονισμού 17071 kbps σημαίνει περίπου 2202 kbps overheads και μέγιστη ονομαστική ταχύτητα downloading 14,52 Mbps.
Η γραμμή κατεβάζει δηλαδή στο 92,6% του maximum θεωρητικού. Όχι μόνο δεν υπάρχει κόφτης αλλά η ταχύτητα είναι σχεδόν άψογη για το συγχρονισμό της γραμμής.
141859

agnwstos.x
11-07-14, 15:45
Τόσο πολύ overhead έχει; ίσως έχεις δίκιο billybiros, μιλάς και με επιχειρήματα οπότε δεν μπορώ να το αρνηθώ :)

psylos
12-07-14, 01:01
Επισης μην περιμενεις να δεις παντα τα σωστα νουμερα απο sites τυπου speedtest.net κλπ... Καλυτερα δοκιμασε να κατεβαζεις καποιο αρχειο απο γρηγορο server, οπως πχ drivers απο ΑΤΙ ή nVidia.

@ ADSLgr.com All rights reserved.