PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟ CYTA ΣΤΗ HOL



anthip09
05-05-14, 13:28
Καλημέρα στο φόρουμ.
όπως γράφω και στο θέμα σκέφτομαι να φύγω από τη cyta για τη hol. Να πω ότι δεν έχω κάποιο παράπονο από τη cyta απλά αυτό το 512 με έχει κουράσει είναι η αλήθεια μιας και χρησιμοποιώ το upload αρκετα συχνά. Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά:

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.052 / 5.608

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 4.092

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 7,43 / 38,42

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,0 / 45,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 23,5 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 69 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 58.780

CRC Errors (Up/Down): 0 / 127

HEC Errors (Up/Down): 0 / 94

Σκέφτομαι το πρόγραμμα με έως 24Mbps ιντερνετ (δεν με ενδιαφέρει το σταθερό τηλ).
ήθελα τη γνώμη σας για το αν αξίζει η μετάβαση στη hol, καθώς δεν έχω συνεργαστεί ξανά με την εν λόγω εταιρεία. Επίσης να ρωτήσω πόσο περίπου πιστεύεται ότι μπορεί να κλειδώσει η γραμμή μου? ίσως κοντα στα 5,5 δεδομένου αυτό το Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.052 / 5.608?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Vitruvian78
05-05-14, 14:53
Δεν νομίζω να δεις ιδιαιτερη διαφορα στο συγχρονισμό σου, εκτός κι αν υπαρχει αλλαγή ζευγαριού κατα τη μετάβαση στη hol, όπου εκει μπορεί να πέςεις λιγο πιο χαμηλά ή πιο ψηλά. Δεν μπορεί να το ελεγξει αυτο η hol, καθώς οι γραμμές καταςκευάζονται απο τον ΟΤΕ. Αυτό που θα σου ρίξει το συγχρονιςμό συγκριτικά με τη Cyta ειναι το υψηλότερο SNR. H hol το εχει στο 11. Απλά όταν ενεργοποιηθείς, θα κάνεις μια κληςη στην τεχνική υποςτηριξη να στο κατεβάςουν στο 9, εκτός και αν δεν σε απαςχολεί ο συγχρονιςμός. Πάντως μην περιμένεις πολλα απο πλευράς ταχύτητας γιατί έχεις μεγάλη απόσταση απο το αστικό κέντρο σύμφωνα με τα στοιχεια που βλεπω απο το ρούτερ σου. Η hol έχει πολύ αξιόπιστες και σταθερες υπηρεσίες γενικά. Επιπλέον είναι μεγαλύτερη εταιρεία πελατειακά συγκριτικά με τη cyta και στο κομματι της εξυπηρέτησης είναι άψογοι. Προςωπικά στην συςτήνω ανεπιφύλακτα. Η τηλεφωνία στη hol είναι κυριως pstn και οχι voip οπως στη cyta. Με άλλα λόγια θα έχεις την παραδοσιακή τηλεφωνία που είχες και στον ΟΤΕ, με το τηλέφωνο να συνδέεται στην τηλεφωνική πρίζα και όχι πανω στο ρούτερ. Θα σου συστηνα να κάνεις αίτηση για το hol double-play που αυτη την εποχή τρέχει προσφορά με €22 το μήνα και στα δίνει όλα (απεριόριστα αστικα/υπεραστικά, 300' λεπτα σε κινητά, απεριόριστες διεθνείς κλησεις σε 47 χώρες και 24αρι ιντερνετ). Πακέτα με σκέτο ιντερνετ θα δεις οτι είναι μόνο €1-€2 πιο φτηνά, εκτός κι αν σου κάνουν ιδιαίτερη προσφορά. Οποτε γιατι να μην τα πάρεις όλα με τα ίδια σχεδον λεφτά; Αίτηση κάνεις πάντα online για να πετύχεις και την καλύτερη δυνατή τιμή και επιλέγεις αν θέλεις δέσμευση τιμης για 1 ή 2 χρόνια. Η προσφορά είναι εδω: http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/default.aspx?pf=1&m_id=6

makis
05-05-14, 17:05
Καθαρά προσωπική μου άποψη το τονίζω ... Μακρυά από Cyta και όλα θα είναι καλύτερα ...

MitsosDaBest13
05-05-14, 23:19
Θεωρητικά με Attenuation 45db μπορείς να πιάσεις έως 7,2 Mbps download. Το Upload πιστεύω θα πάει πάνω από 900, εκτός αν έχεις κάνα πρόβλημα στη γραμμή.

Vitruvian78
05-05-14, 23:28
Πολυ αισιοδοξο σε βρίσκω!!!:lol:

MitsosDaBest13
05-05-14, 23:40
@Vitruvian78

Λογικά έχει το πρόγραμμα των 4 Mbps. Τα 512 kb Upload είναι περιορισμός της Cyta σε αυτό το πρόγραμμα. ;) Εκτός αν κάνω λάθος και δεν έχει αυτό...

Vitruvian78
05-05-14, 23:54
Ναι, κατάλαβα τι εννοείς, απλά το upload της hol δύκολα ξεπερνά τα 900, ειδικα με τετοια απόσταση

anthip09
06-05-14, 01:49
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παιδιά. Ναι έχω το 4αρι πακέτο της συτα κ γι αυτό σκέφτομαι το 24αρι της Χόλ στα ίδια χρήματα (16€), μιας κ το σταθερό δε με πολύ ενδιαφέρει καθώς έχω φουλ χρόνο από το κινητό μου.
Πάνω από 900 up δε πιστεύω με τπτ αλλά εκεί γύρω στα 850 πιστεύω θα μαι καλά. Με προβλημάτισε λίγο ο φίλος vitruvian με την ενδεχόμενη αλλαγή ζευγαριού κ την μείωση της ταχύτητας καθώς κατεβάζω αρκετά οπότε κ 1mbps να κερδίσω σε σχέση με τα 4 που είμαι τώρα κέρδος είναι, αν πιάσω δε τα 6 στήνω άνετα πάρτι....:p

MitsosDaBest13
06-05-14, 04:35
Νομίζω πως από τη μέρα που ενεργοποιηθείς σε νέο πάροχο, δικαιούσαι να διακόψεις δωρεάν εντός 14 ημερών, αν δεν κάνω λάθος... Οπότε και να έχεις πρόβλημα, φεύγεις ατσαλάκωτος.

Καλύτερα όμως να περιμένουμε επιβεβαίωση γι' αυτό που είπα, μη σε πάρω στο λαιμό μου. :p

Πάντως και πρόβλημα να έχεις, η HOL έχει καλή εξυπηρέτηση, πιστεύω θα βρεθεί λύση. Εγώ όταν διαπίστωσα πρόβλημα στη γραμμή μου, την επόμενη μέρα ήρθε τεχνικός και έριξε τη βλάβη στον ΟΤΕ και 3 μέρες από τότε που τον ενημέρωσαν, βρήκε όντως πρόβλημα σε ένα ζεύγος καλωδίων στο δικό του ΚΑΦΑΟ και όταν τα άλλαξε από 10 Mbps πήγα περίπου στα 18! Αλλά ακόμα έχω πολύ θόρυβο στη γραμμή, πιστεύω πως το Attenuation μου θα έπρεπε να ήταν 5-7 db, όχι 13,6... Ακόμα όμως δεν έχω βρει τι φταίει... :whistle:

Vitruvian78
06-05-14, 06:32
Νομίζω πως από τη μέρα που ενεργοποιηθείς σε νέο πάροχο, δικαιούσαι να διακόψεις δωρεάν εντός 14 ημερών, αν δεν κάνω λάθος... Οπότε και να έχεις πρόβλημα, φεύγεις ατσαλάκωτος.

Καλύτερα όμως να περιμένουμε επιβεβαίωση γι' αυτό που είπα, μη σε πάρω στο λαιμό μου. :p

Πάντως και πρόβλημα να έχεις, η HOL έχει καλή εξυπηρέτηση, πιστεύω θα βρεθεί λύση. Εγώ όταν διαπίστωσα πρόβλημα στη γραμμή μου, την επόμενη μέρα ήρθε τεχνικός και έριξε τη βλάβη στον ΟΤΕ και 3 μέρες από τότε που τον ενημέρωσαν, βρήκε όντως πρόβλημα σε ένα ζεύγος καλωδίων στο δικό του ΚΑΦΑΟ και όταν τα άλλαξε από 10 Mbps πήγα περίπου στα 18! Αλλά ακόμα έχω πολύ θόρυβο στη γραμμή, πιστεύω πως το Attenuation μου θα έπρεπε να ήταν 5-7 db, όχι 13,6... Ακόμα όμως δεν έχω βρει τι φταίει... :whistle:

Οι σάπιες γραμμές του δικτύου μήπως, που δεν μπορούν πλέον να ανταπεξέλθουν στις συγχρονες απαιτήσεις του καταναλωτή, και ο βηματισμος χελώνας του ΟΤΕ στο να προσφέρει μια κάποια λύση;;;

MitsosDaBest13
06-05-14, 15:34
Οι σάπιες γραμμές του δικτύου μήπως, που δεν μπορούν πλέον να ανταπεξέλθουν στις συγχρονες απαιτήσεις του καταναλωτή, και ο βηματισμος χελώνας του ΟΤΕ στο να προσφέρει μια κάποια λύση;;;

Μπορεί να είναι αυτό. Αλλά η περιοχή των Αμπελοκήπων είναι αρκετά πυκνοκατοικημένη και με πολλές πολυκατοικίες, οπότε υποθέτω πως ο θόρυβος ίσως να οφείλεται και στα πολλά ίντερνετ που υπάρχουν στην περιοχή. Πάντως πριιν 1 εβδομάδα το Attenuation μου ήταν 10,1...

@ ADSLgr.com All rights reserved.