PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέχρι πότε μπορώ να υπαναχωρήσω;



gcf
07-05-14, 14:16
Έκανα αίτηση μεταφοράς από ΟΤΕ σε HOL και μου είπαν ότι αύριο θα φέρει κουριερ τη σύμβαση για υπογραφή. Αν δεχτώ καλή αντιπροσφορά μέχρι πότε μπορώ να υπαναχωρήσω και από πότε μετράει η προθεσμία; Από την τηλεφωνική αίτηση, από την υπογραφή της σύμβασης ή από την ενεργοποίηση;
Ευχαριστώ.

kjohn2006
07-05-14, 14:22
Καλησπερα φιλε μου.Εχεις 14 ημερες απο την μερα της υπογραφης να κανεις πισω χωρις κανενα προβλημα.Αν εχεις κλεισει 12 μηνες στον οτε να εισαι σιγουρος οτι θα σου κανουν προσφορα και αυτοι μολις δουν οτι πας αλλου.Θα με θυμηθεις.

FuS
07-05-14, 15:59
Έχεις 14 ημερολογιακές ημέρες είτε από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας είτε από την παραλαβή του εξοπλισμού.
Ισχύει (από τα δύο) ότι συνέβη μεταγενέστερα.

Αντιπροσφορά από τον οτέ μάλλον θα σου κάνουν γιατί το συνηθίζουν με βάση την τρέχουσα πολιτική.
Πρόσεξε όμως γιατί δεν κάνουν πάντα και παντού.

MitsosDaBest13
07-05-14, 17:43
14 ημέρες δικαιούσαι, αλλά καλό είναι να κάνεις την ακύρωση πριν τις 10 μέρες από τότε που υπογράψεις, γιατί μετά θα σου πει η HOL πως έχει ξεκινήσει η διαδικασία ενεργοποίησης και θα σου πάρει τη γραμμή από τον ΟΤΕ...

FuS
07-05-14, 17:50
Παιδιά η νομοθεσία είναι σαφής.
Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να πράξει όπως νομίζει και θεωρεί αξιοπρέπές για τον εαυτό του.

Να θυμάται βεβαίως πως όταν ο ίδιος τους κάνει χώρο και τους δίνει τέτοια όρια ότι στάνταρ θα τον πατήσουν γιατί ο ίδιος τους το επέτρεψε. Και το λάθος στην περίπτωση αυτή είναι δικό του και μόνο. Γιατί αυτός και μόνο αυτός έχει την ηθική υποχρεώση να προστατέψει τον εαυτό ΤΟΥ.

Ξέχασα να αναφέρω επίσης πως αν δεν σταλεί έντυπο υπάναχώρησης σύμβασης -είτε συνειδητά είτε από αμέλεια- τότε η προθεσμία υπαναχώρησης ορίζεται στους 3 ημερολογιακούς μήνες. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν αφορά και την τροποποιηση του 2000. Θα το ψάξω και θα το σιγουρέψω εδώ.

gcf
07-05-14, 18:11
Και αν αποφασίσω υπαναχώρηση στέλνω το έγγραφο ή (πιο καλά νομίζω) περνάω από κατάστημά τους;

MitsosDaBest13
07-05-14, 18:21
Την υπαναχώρηση τη στέλνεις με FAX στο 2130005090 (FAX της HOL). Αν περάσεις από κατάστημα Vodafone, δε νομίζω να γίνει κάτι, εκτός αν έχουν μηχάνημα Fax εκεί για να το στείλεις. :p

Όταν σε πάρουν για αντιπροσφορά από τον ΟΤΕ, ρώτα τους τι χρειάζεται να γράψεις στο κείμενο.

FuS
07-05-14, 18:23
Η προβλεπόμενη διαδιακασία πάντως είναι να στείλεις το έντυπο υπαναχώρησης με fax ή με mail.
Θα σε συμβούλευα να γίνει μόνο με fax και να κρατήσεις και το journal καλού κακού (είναι το αποδεικτικό ότι το έστειλες άσχετα το τι κάνανε αυτοί μετά με το έντυπο σου).

npil
07-05-14, 19:58
εγω το εκανα σημερα για wind , που με πηραν για προσφορα απο ΟΤΕ να μεινω και με συμφερει.........ιδωμεν

gcf
08-05-14, 17:07
Υπέγραψα σήμερα, ο κούριερ δεν έφερε έντυπο υπαναχώρησης πάντως...

mariossss
08-05-14, 21:38
Υπέγραψα σήμερα, ο κούριερ δεν έφερε έντυπο υπαναχώρησης πάντως...

Μηπως ειναι μεσα στο κουτι του μοντεμ; γιατι σε εμενα ητανε στο μοντεμ!

gcf
08-05-14, 21:40
Μηπως ειναι μεσα στο κουτι του μοντεμ; γιατι σε εμενα ητανε στο μοντεμ!
Δεν μου έχουν φέρει ακόμη modem, απλώς τη σύμβαση για υπογραφή.

mariossss
08-05-14, 22:41
Δεν μου έχουν φέρει ακόμη modem, απλώς τη σύμβαση για υπογραφή.

Λογικα θα ειναι στο κουτι του μοντεμ!

Vitruvian78
10-05-14, 23:14
Εμένα πάντως ο ΟΤΕ έκανε αξιόλογη αντιπροσφορά. 24αρι ίντερνετ+απεριόριστα αστικά/υπεραστικά+5 ώρες κινητά με €29,90 για 12 μήνες + €10 έκπτωση στο μηνιαίο λογαριασμό της Cosmote. Οπότε οι γονείς μου προτίμησαν να μείνουν με τον ΟΤΕ γιατί πολύ απλά μου εξήγησαν οτι ο ΟΤΕ είναι ΟΤΕ και οτι δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε τέλη νέας ενεργοποίησης καθώς με την προσφορά αυτή ο ΟΤΕ μας βγαίνει πολύ πιο φθηνά έτσι, μαζί με το οικογενειακό συμβόλαιο που έχουμε στην Cosmote. Απλά το άσχημο είναι οτι πρέπει να μπεις στη διαδικασία να κάνεις την κίνηση να φύγεις για να γίνει μια σωστή προσφορά απο τον ΟΤΕ, να σου στέλνει ο άλλος πάροχος τον εξοπλισμό και να πρεπει να τον στείλεις πίσω, συν την άσχημη στιγμή που πρέπει να πεις στον άλλο πάροχο οτι δεν τους προτιμάς τελικά, και να ανησυχείς για το αν η ακύρωση θα γίνει εγκαίρως πριν η γραμμή περάσει στον άλλο παροχο....

gcf
11-05-14, 00:11
Και σε μένα έγινε καλή αντιπροσφορά, τη Δευτέρα στέλνω το φαξ...

atrias
11-05-14, 12:56
μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου το έντυπ υπαναχώρησης να το έχουμε αν χρειαστεί ? :)

gcf
23-05-14, 16:29
Να ενημερώσω ότι τελικά δέχτηκα πολύ συμφέρουσα αντιπροσφορά, που στην πορεία βελτιώθηκε επιπλέον, και από προχθές έχει ακυρωθεί το αίτημα του άλλου παρόχου προς τον ΟΤΕ και τρέχει 12μηνη συνδρομή.

bebis19
24-05-14, 00:46
τι προσφορα?

gcf
24-05-14, 10:14
Τα ίδια που θα έδινα στον άλλο πάροχο το μήνα (αν υπολογίσουμε και τα 36 που θα πλήρωνα για αλλαγή γραμμής και 120 ευρώ σε δωροεπιταγή. (κινητά και εξωτερικό κάνω με voip και δεν μου χρειαζόντουσαν)

Dr_power
24-05-14, 12:52
14 ημέρες δικαιούσαι, αλλά καλό είναι να κάνεις την ακύρωση πριν τις 10 μέρες από τότε που υπογράψεις, γιατί μετά θα σου πει η HOL πως έχει ξεκινήσει η διαδικασία ενεργοποίησης και θα σου πάρει τη γραμμή από τον ΟΤΕ...

Αν υπέγραψες σημαίνει ότι έγινε η από κατάστημα ή door 2 door και νομίζω ότι δεν ισχύει η υπαναχώρηση καθώς η σύμβαση δεν εγινε από απόσταση.

gcf
24-05-14, 15:29
Εγώ υπέγραψα μια σύμβαση που έφερε στο σπίτι κουριερ μετά την τηλεφωνική αίτηση και παρ' όλα αυτά η υπαναχώρηση έγινε δεκτή.

npil
24-05-14, 20:25
Αν υπέγραψες σημαίνει ότι έγινε η από κατάστημα ή door 2 door και νομίζω ότι δεν ισχύει η υπαναχώρηση καθώς η σύμβαση δεν εγινε από απόσταση.η υπαναχωρηση ισχυει οπως και να εχεις κανει αιτηση ακομα και τηλεφωνικα να σου εχουν κανει αιτηση.Απλα εμενα στη wind Μου εβγαλαν το λαδι διοτι απο την ημερα που εστειλα το φαξ μετα απο 6 μερες εργασιμες μου εκαναν την ακυρωση και οριακα 1 μερα πριν κλεισω το 14ημερο απο την αιτηση. Καθε μερα που τους επερνα για να ρωτησω για το φαξ μου ελεγαν οτι δεν ειχαν ενημερωση και οτι απαιτει 2 εργασιμες και μου το ελεγαν και την 4η εργασιμη που τους ειχα ξανακαλεσει. Μεχρι που τους απειλησα και με πολλα παραπονα για καταγγελιες και τετοια .....αστα ειναι λιγο μανουρα η διαδικασια .απλα θελει θρασος και πιεση γιατι και τα παιδακια στο τηλεφωνικο κεντρο που απαντανε δεν ειναι καθολου ενημερωμενα και οτι τους λενε απο πανω λενε χωρις να αιτιολογουν σωστα....

- - - Updated - - -


μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου το έντυπ υπαναχώρησης να το έχουμε αν χρειαστεί ? :)

δεν υπαρχει , απλα σε λευκο χαρτι γραφεις αυτο που θα σου πουν απο τον ΟΤΕ και τα στοιχεια σου(ΑΔΤ,ΑΦΜ κτλπ)και στελνεις φαξ στην εταιρεια που υπαναχωρεις

Dr_power
25-05-14, 12:00
Βάση νόμου, η υπαναχώρηση μπορεί να γίνει όταν η σύμβαση γίνεται από απόσταση π.χ τηλεφωνικά.http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf σελίδα 26.

@ ADSLgr.com All rights reserved.