PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου σήμερα



nicsid
07-05-14, 21:46
Καλησπέρα θα ήθελα μερικές απόψεις σχετικά με αυτό που θα σας περιγράψω. Μέχρι και το μεσημέρι πάροχός μου η Forthnet adsl εως 24Mbps όπου είχα τα εξής στατιστικά σήμερα πρίν τη αλλαγή
RATES: 7.161 Mbps up - 1.020 Mbps down SNR: 6.3 db down LINE ATTENUATION 34.5 db.
Λόγω router Netgear dgn 2200v3 με χαμήλωμα του SNR τα στατιστικά της γραμμής αλλαζαν ως εξής
RATES: 9.136 Mbps up - 1.020 Mbps down SNR: 0.1 db down LINE ATTENUATION 33.5 db.
Να πω εδώ οτι η γραμμή παρόλο το χαμηλό SNR λειτουργούσε άψογα χωρίς αποσυνδέσεις.
Απο σήμερα το μεσημέρι λοιπόν έγινε μετάβαση στόν ΟΤΕ όπου έχω τα εξής στατιστικά
RATES: 12.899 Mbps up - 1.023 Mbps down SNR: 8.9 db down LINE ATTENUATION 5.0 db!!!
και με χαμήλωμα του SNR τα εξής
RATES: 16.475 Mbps up - 1.023 Mbps down SNR: 2.8 db down LINE ATTENUATION 5.0 db!!!
Να πω εδώ οτι η γραμμή της Forthnet είχε καλύτερη συμπεριφοράστο πείραγμα SNR.
Ερωτήματα πολλά.
1.Γιατί απο 34db LINE ATTENUATION (μέσο ορο) έπεσα ξαφνικά στα 5.0db?
2.Γιατί εφόσον το LINE ATTENUATION είναι πλέον τόσο χαμηλό δέν πιάνω με default ρυθμίσεις στο router 24Mbps όπως μου βγάζει ο calculator του forum?
3.Κάνει όντως ο ΟΤΕ οτι θέλει πρός όφελος των δικών του πελατών αδικώντας κατάφορα όλους τούς υπόλοιπους άμοιρους, όπως και εγω βέβαια ολα αυτά τα χρόνια?
4.Τι θα κάνατε εσείς εάν είχατε αυτές τις εξελίξεις στη σύνδεσή σας?
Για το τέλος άφησα το τραγικό!! Παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και θέτω τα ερωτήματα 1 και 2 και μένω παγωτό όταν μου λέει "ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LINE ATTENUATION" ΟΚ ευχαριστώ, καληνύχτα του λέω.

sweet dreams
07-05-14, 22:21
Τέτοια διαφορά στο Attenuation μπορείς να την τσεκάρεις μόνος σου στο περίπου.

Με το 34 απέχεις περίπου 2.500 χιλ. ενώ με το 5 γύρω στα 350 μέτρα.

Αν μάθεις που είναι το κέντρο, το υπολογίζεις ώστε να ξέρεις, περίπου, ποιο είναι το σωστό.

Με το χαμήλωμα του SNR, είναι φυσιολογικό να υπάρξουν και προβλήματα στην γραμμή.

Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις άλλο ρούτερ, για να σιγουρέψεις τα στοιχεία που σου δείχνει αυτό;;;

nicsid
07-05-14, 22:31
Φίλε μου 2.500 μετρα απέχει το αστικό κέντρο 350 μέτρα ίσως και λιγότερο απέχει το Καφάο του ΟΤΕ. Μήπως με σύνδεσαν απο εκεί; Δεν είπα οτι είχα πρόβλημα με τη γραμμή λόγω χαμηλώματος του snr.

sweet dreams
07-05-14, 22:41
Η απόσταση είναι από το DSLAM, οπότε, αν ισχύει το 5, σε έχουν συνδέσει σε καινούργια υπαίθρια καμπίνα.

Τα παλιά KAΦΑΟ είναι απλώς ένας διακλαδωτής.

Βέβαια αυτές οι καμπίνες άρχισαν να μπαίνουν για το VDSL, δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιούν και για τις

απλές γραμμές.

Vitruvian78
07-05-14, 22:42
Ενδεχομενως έτυχε να βγείς τυχερος απο την αλλαγή ζευγών που έγινε αλλάζοντας πάροχο. Προφανως πήρες καλό ζευγάρι και γι αυτό μπορείς να συγχρονίσεις υψηλοτερα. Στην θέση σου δεν θα το ξανακούναγα απο τον ΟΤΕ

mariossss
07-05-14, 23:04
Σιγουρα θα συνδεθηκες σε καινουριο καφαο-minidslam. Κανονικα θα επιανες τα 24mbps ανετα αλλα η ΕΕΤΤ εβαλε κοφτη στον ΟΤΕ για να μην παρεμβαλονται οι ταχυτητες των αλλων παροχων, γιατι πριν παω στον οτε ειχα wind και οταν ο οτε ενεργοποιησε την καινουρια καμπινα απο 6 που επιανα επεσα στα 2mbps λογω των παρεμβολων. Ευτυχως ειμαι τυχερος σε μενα δεν εχουν βαλει κοφτη και πιανω κανονικα full ταχυτητα στα 24mbps.

nicsid
07-05-14, 23:05
Η καμπίνα είναι σίγουρα καινούργια δέν ξέρω εαν δίνουν απο εκεί και VDSL γιατι η Forthnet
δεν μου έδινε αφού δινει μόνο απο αστικό κέντρο. Θα ρωτήσω βέβαια τώρα που έγινε η αλλαγή εαν μπορώ να πάρω απο ΟΤΕ. Αλλά το ερώτημα παραμένει εστω και έτσι πώς θα βγάλω τον κόφτη;

sweet dreams
07-05-14, 23:27
Αν δεν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος mariossss ποιο πάνω, θα πρέπει να κάνεις ένα έλεγχο

στην εγκατάσταση σου.

Και με το 34 Attenuation, ή ταχύτητα σου ήταν χαμηλή, οπότε θα σου πρότεινα αν θέλεις

να κάνεις τα παρακάτω.

Έλεγχος

Aν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ρούτερ, θα πρέπει να τσεκάρεις την εσωτερική σου εγκατάσταση

και την γραμμή σου.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά ξαναβάλτο.

Βγάλε όλα ότι έχεις στις πρίζες και βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα, χωρίς το splitter.

Αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα, πάρε το τεχνικό τμήμα για έλεγχο γραμμής.

Aν δεν το διορθώσουν από το κέντρο, ζήτησε έλεγχο από τεχνικό στον κατανεμητή σου.

Φρόντισε να είσαι κι' εσύ παρών, για να τσεκάρετε και την πρίζα που έχεις το ρούτερ.

Αν δείς ότι έχεις διαφορά θα πρέπει να κάνεις και ένα ποιο λεπτομερή έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/811860-Πρόβλημα-με-conn-x?p=5381973#post5381973)

της εσωτερικής σου εγκατάστασης.

nicsid
13-05-14, 17:46
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Πήρα τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και ζητώντας εξηγήσεις γιατί ενω εχω πολύ χαμηλό attenuation η γραμμή μου είναι τόσο χαμηλά συγχρονισμένη και μου απάντησε οτι μπορεί να πιάσει μέχρι 14.000mbps γιατί όπως βλέπω και εγω στο router τόσο είναι το atteinable rate. Σε ερώτησή μου μήπως με κλειδώσανε εκεί για κάποιο λόγο και θα ήθελα να με ξεκλειδώσουν αρχισε τα γνωστά περί καλωδίων στην περιοχή κτλ. Παρόλο που της είπα ότι αυτά τα καλώδια τα ιδια θα χρησιμοποιηθούν αν παω σε vdsl αυτή τα δικά της έλεγε. Ακόμη δεν πήγα και θα με εξοργίσουν.

sweet dreams
13-05-14, 18:02
Άσχετα με το τι λένε οι τηλεφωνητές, έκανες ένα έλεγχο στην εγκατάσταση σου;

Το ρούτερ μπορεί να δείχνει και λάθος στοιχεία, όπως αυτό που δείχνει μικρότερο

maximum από actual.139297

Κάνε ένα έλεγχο στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς και να ξέρεις τι να τους πείς.

Catchphrase
13-05-14, 18:14
Παρόλο που της είπα ότι αυτά τα καλώδια τα ιδια θα χρησιμοποιηθούν αν παω σε vdsl αυτή τα δικά της έλεγε.

Αν πας σε vdsl, η απόσταση από το ΑΚ μέχρι το καφαο, που είναι και η μεγαλύτερη αιτία προβλημάτων, καλύπτεται με οπτική ίνα. Γι' αυτό άλλοστε και το attenuation σχεδόν πάντα μηδενίζεται

nicsid
13-05-14, 18:54
Για τα καλώδια απι το καφάο εφόσον με έχουν συνδέσει από εκεί έλεγα

nicsid
17-05-14, 19:24
Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο αρκετές μέρες για να παραθέσω τα νεα στοιχεία που προέκυψαν. Αφού έκανα μόνος μου τούς ελέγχους στήν εγκατάστασή μου και δοκίμασα και το router που μου έστειλε ο Οτε (ZTE) δεν είδα καμία διαφορά και έτσι δήλωσα βλάβη στήν τεχνική υποστήριξη για να το κοιτάξουν και αυτοί. Πράγματι σε 2 μέρες με καλεί τεχνικός απο τον τοπικό Οτε και μου λέει "στην περιοχή σου δέν μπορείς να πιάσεις πάνω απο 12.000mbps" . Στη συνέχεια και αφού εγω διαμαρτυρήθηκα οτι δεν με καλύπτει αυτή η ξερή και επιτακτική απάντησή του μου λέει οτι έχει γίνει καταγγελία απο άλλους παρόχους για να κλειδώνουν τούς πελάτες του Οτε χαμηλά για να μην παρεμβάλουν τους υπόλοιπους οπότε δεν μπορώ να σου κάνω τίποτα αμα θες πάνε κάνε διαμαρτυρία στο κατάστημα του Οτε. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να με συμβουλέψει εαν υπάρχει και πως πιθανότητα να κάνω κάτι;

emeliss
18-05-14, 08:39
Πήγαινε στο κατάστημα ή κάλεσε 13888 και ρώτα αν μπορείς να γυρίσεις την γραμμή σε VDSL 30. Τότε θα την δεις να απογειώνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.