PDA

Επιστροφή στο Forum : αίτηση υπαναχώρηση από την wind



Glamor
08-05-14, 14:56
για σας
τις 24/4 έκανα αίτηση για wind με την προσφορά τα 20 ευρώ και σήμερα μου έκαναν αντιπροσφορά η hol (άργησαν πολύ αυτοί) όπου το δέχτηκα
το πρόβλημα μου είναι ότι ακομα δεν έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία η wind αλλά μου έχει έρθει σαν μήνυμα ότι θα ενεργοποιηθεί τις 9/5
οποτε πήγα στο κατάστημα wind για αίτηση υπαναχώρηση (εφόσον είμαι μέσα σε 14 μέρες που προβλέπει από το αίτηση από την ημερομηνία υπογραφής της σύμβαση) και μου ανάφεραν ότι δεν δέχεται το σύστημα την αίτηση υπαναχώρηση λόγο του στάδιο ενεργοποίηση!!!. μέχρι και τηλ έκανε ο υπάλληλος στην wind και μίλησα μαζι τους και με διαβεβαιώνει ότι εάν κάνω αίτηση υπαναχώρηση τωρα θα πληρώσω τα τέλη ενεργοποίηση και τα τέλη απενεργοποίηση. καλά λέω δεν πάνε καλά. τέλος πάντως έστειλα fax για υπαναχώρηση αλλά και e-mail από το site τους με την επισύναψη του ανάλογο αρχείο.
έχει κανείς αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα με εμένα?

body125z
08-05-14, 16:31
μπορείς να μας πεις σε τι πρόγραμμα ήσουν στη hol & τι προσφορά σου έκανε η Ηοl;
πολύ κομπίνα πάντως από πλευρά wind.
πρόσεχε μη σε απενεργοποιήσουν από wind και πληρώνεις και τέλη απενεργοποίησης και σε ακυρώσει την προσφορά η hol

Glamor
08-05-14, 17:37
είχα το Double Play της hol άλλα μόνο το internet απο 24.7 στα 12.7 (αν πληρώσεις ηλεκτρονικά στα 11.7)
όντος γι΄αυτό έστειλα e-mail και fax. αλλά οι μπάσταρδοι θέλουν 2 μέρες να δουν το fax???

friends_addict
08-05-14, 17:54
Άστους να λένε. Εφόσον μέσα στις 14 ημερολογιακές ημέρες έχεις ξαναγυρίσει στη HOL είναι υποχρεωμένοι να μη σου χρεώσουν τίποτα. Τον προηγούμενο Σεπτέμβρη έκανα ακριβώς την ίδια δουλειά (με κινητό, από τη Vodafone στη Wind και πίσω), με ενεργοποίησαν στη Wind (ενώ είχα ενημερώσει μία ημέρα πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης που μου είχαν δώσει πως δε θέλω τελικά το πρόγραμμα), έμεινα 3 μέρες και μετά πίσω. Ενώ μου χρέωσαν 50 ευρώ για διακοπή συμβολαίου, εν τέλει μου τα πίστωσαν. Άκρη έβγαλα όταν έστειλα mail στο crm@wind.gr. Υπάρχει ο νόμος 2251/1994, βάσει του οποίου η υπαναχώρηση από συμβόλαιο μέσα σε 14 ημερολογιακές ημέρες, γίνεται αζημίως. Χρεώνεσαι τις μέρες που θα μείνεις στην άλλη εταιρεία. Εγώ που έμεινα 3 μέρες, χρεώθηκα (σωστά) το 1/10 του μηνιαίου λογαριασμού που είχα συμφωνήσει με τη wind.

Glamor
08-05-14, 18:05
για να δοκιμάσω αυτό το e-mail (crm@wind.gr.).
πάντως είμαι ακομα στην hol. να δω αύριο τι θα μου κάνουν.

body125z
08-05-14, 19:41
πίεσε τους και φυσικά με υπομονή θα βγάλεις άκρη αφού έχεις το δίκιο με το μέρος σου...

theopan
08-05-14, 23:38
Πρόσφατα είχε πάρει σε κάποιο άλλο θέμα εδώ στο forum το μάτι μου, ότι το RUO προβλέπει ειδικά για την περίπτωση της σταθερής/adsl ότι η διαδικασία είναι διαφορετική από αυτή της κινητής και από κάποιο στάδιο και μετά -ανεξάρτητα της παρέλευσης ή μη των 14 ημερών- η υπαναχώρηση γίνεται μεν, αλλά συνεπάγεται τη χρέωση τέλους αποσύνδεσης/επανασύνδεσης. Μάλλον είναι αργά δηλαδή και σωστά σου είπαν στο μαγαζί.

Glamor
12-05-14, 13:49
νεότερο για το θέμα της υπαναχώρηση της wind
τελικά δεν την γλύτωσα την σύνδεση στην wind που έγινε την παρασκευή αλλά με περίεργο τρόπο δεν άλλαξα τίποτα με της ρυθμίσεις του ρούτερ και παίζει ακομα internet με της ρυθμίσεις της hol (βέβαια εχω βάλει dns της opendns) αλλά με έλεγχο του ip μου βγαίνω μέσο tellas
σήμερα το μεσημέρι με πήραν από την wind από το νομικό τμήμα και μου δεκτήκανε την αίτηση υπαναχώρηση λόγο εντός της προθεσμίας των 14 ημερών χωρίς να χρεωθώ τέλη σύνδεσή - αποσύνδεση παρά μόνο τις ημέρες που θα εχω την υπηρεσία της wind μεχρι να συνδεθώ πάλι στην hol.
από πλευράς της hol απλά ήθελε μια αίτηση για επανασύνδεση και υπεύθυνη δήλωση. δεν θα χρεωθώ για τα τέλη σύνδεση στην hol και θα εχω την ανάλογη εκπτώσει που μου προτείνανε.
οπότε όλα καλά
τώρα παραμένει στην πράξει....
αα το περίεργο της υπόθεσής είναι ότι μου έκανε αντιπροσφορά η wind για 2 πρώτα πάγια δώρο.

theopan
12-05-14, 14:42
νεότερο για το θέμα της υπαναχώρηση της wind
τελικά δεν την γλύτωσα την σύνδεση στην wind που έγινε την παρασκευή αλλά με περίεργο τρόπο δεν άλλαξα τίποτα με της ρυθμίσεις του ρούτερ και παίζει ακομα internet με της ρυθμίσεις της hol (βέβαια εχω βάλει dns της opendns) αλλά με έλεγχο του ip μου βγαίνω μέσο tellas


Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο σε αυτό. Η Wind εδώ και χρόνια λειτουργεί με οποιοδήποτε username/password (η ταυτοποίηση γίνεται με βάση την τηλεφωνική γραμμή) και οι ρυθμίσεις τις είναι οι τυπικές των περισσότερων παρόχων. Άρα ό,τι ρούτερ από όποιον (σχεδόν) πάροχο και να έχεις δουλεύει.
Για τα τέλη αποσύνδεσης/επανασύνδεσης σου το εύχομαι, αλλά έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο θα τα γλυτώσεις και από τους 2. Το νομικό τμήμα της Wind δε μπορεί να εγγυηθεί για τη HOL και το αντίστροφο...

kosmous
20-05-14, 17:29
δεν θα χρεωθώ για τα τέλη σύνδεση στην hol και θα εχω την ανάλογη εκπτώσει που μου προτείνανε.
οπότε όλα καλά
τώρα παραμένει στην πράξει....


Εύχομαι να μην πληρώσεις τίποτε , με ενδιαφέρει όμως να μάθω όταν σου έρθει ο πρώτος λογαριασμός .

Glamor
30-07-14, 17:28
ξεχασμένο άπλα θα το αναφέρω το τέλος τις ιστορίας μου.
συνδέθηκα μετά από 20 μέρες στην hol και που είδα τους πρώτους λογαριασμούς δεν μου χρέωσαν τέλη σύνδεση οπότε τηρήσανε την συμφωνίας τους όποτε από πλευράς hol είμαι οκ
η wind μου έστειλε τους τελευταίους λογαριασμούς και μου χρέωσαν τα τέλη αποσύνδεση αλλά μετά από επικοινωνία μέσο e-mail (νομικό τμήμα της wind) μου κάνανε πίστωση τέλη σύνδεση / αποσύνδεση οπότε και από πλευράς τις wind τηρήσανε την συμφωνία τους οπότε όλα καλά......
οπότε ισχύει το 14 μέρες υπαναχώρηση αλλά με λίγο ταλαιπωρία

kosmous
31-07-14, 13:57
Ευχαριστώ για την αναφορά .

socstamatiou
09-08-14, 10:23
Σε εμενα παλι, ιδια περιπτωση με την δικη σου, κανω υπαναχωρηση στην wind και επιστροφη στη forthnet. Μετα απο 15 μερες τηλεφωνο απο αποκρυψη. Με το που το σηκωνω μου λενε η συνομιλια ηχογραφειται, οτι ειναι απο την wind και αρχισαν να με ρωτανε ημερομηνιες που εκανα αιτηση στη forthnet και διαφορα αλλα σαν να μου εκαναν ανακριση και οτι θα πληρωσω τελη διακοπης γιατι δεν θα εχει πραγμτοποιηθει η ενεργοποιηση μου εντος 1 μηνα!!! Δεν απαντησα στις ερωτησεις τους, αρνηθηκα την ηχογραφηση και προχωρησα σε καταγγελια στην εεττ. Μετα απο λιγες μερες με καλεσαν απο forthnet οτι η wind απορριπτει το αιτημα, διοτι ειναι λαθος ο αριθμος βροχου. Επικοινωνω με wind, μου επιβεβαιωνουν την ορθοτητα για τον αριθμο βροχου και μου ειπαν την επομενη φορα θα το προσεξουν! Στελνω στη forthnet και τον λογαριασμο της wind που αναγραφεται ο αριθμος αυτος, αλλα και εναν παλαιοτερο λογαριασμο, forthnet που οι αριθμοι ταυτιζονται, μαζι με εγγραφη βεβαιωση οτι δεν εχω μετακομισει. Εκ νεου απορριψη και εκ νεου απο μερους μου καταγγελια στην εεττ. 2 μηνες ως τωρα η φορητοτητα!

Rouligan
18-09-14, 21:14
Καλησπέρα σε όλους

Να πω και εγώ την δικιά μου περίπτωση και ζητώ τα φώτα σας.

Αιτηση για φορητότητα στην Wind στις 10/9 (υπογραφή της αίτησης μεταφοράς στον courier η ημερομηνία συμπληρώθηκε απο εμένα.)

Στις 12/9 (Παρασκευή) λαμβάνω sms από wind ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή.

Στις 15/9 (Δευτέρα) νέο sms απο wind οτι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί στις 24/9.

Την επόμενη μέρα τηλέφωνο απο 13888 για προσφορά απο ΟΤΕ.Απεριόριστα σταθερά/υπεραστικά, 24mbt internet, OTE tv full pack, δωρεάν αποκωδικοποιητής και δορυφ. πιάτο 35 ευρώ για 12 μήνες. Δικιά μου η εγκατάσταση €50.
Δέχομαι την προσφορά και την Τετάρτη 17/9 10.00 το πρωί στέλνω fax στη wind με κοινοποίηση στον ΟΤΕ για ακύρωση της φορητότητας.
Πέρνω τηλέφωνο σήμερα Πέμπτη 18/9 στη wind για να δω αν λάβανε το fax μου είπαν οτι η αίτηση ακύρωσης θέλει 5 εργάσιμες για να ισχύσει δηλαδή κατ' αυτόν στις 24/9 την ημερομηνία που έχει δώσει η wind για ενεργοποίηση. Οπότε το αίτημα της ακύρωσης δεν προλαβαίνει να περάσει και πρέπει να ενεργοποιηθώ σε αυτούς και μετα να γίνει ακύρωση.
Το ερώτημα είναι πότε ξεκινούν να μετράνε αυτές οι 5 εργάσιμες γιατί όπως βλέπετε είμαι πάνω στα όρια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

jkoukos
18-09-14, 21:54
ΦΕΚ 1873/Β/2013 (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP696-115.pdf) - EETT. Σ' ενδιαφέρει το Άρθρο 7, παράγραφος 11.
Έχει όλη την διαδικασία, τους λόγους και τις προθεσμίες.
Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, έχεις δικαίωμα ακύρωσης φορητότητας μέχρι 3 μέρες πριν την ημερομηνία αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου (24/9).
Η προθεσμία αυτή για σένα λήγει 19/9, διότι μεσολαβεί Σαββατοκύριακο. Άρα είσαι καθόλα νόμιμος και σου λένε αρλούμπες.

Rouligan
18-09-14, 22:13
ΦΕΚ 1873/Β/2013 (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP696-115.pdf) - EETT. Σ' ενδιαφέρει το Άρθρο 7, παράγραφος 11.
Έχει όλη την διαδικασία, τους λόγους και τις προθεσμίες.
Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, έχεις δικαίωμα ακύρωσης φορητότητας μέχρι 3 μέρες πριν την ημερομηνία αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου (24/9).
Η προθεσμία αυτή για σένα λήγει 19/9, διότι μεσολαβεί Σαββατοκύριακο. Άρα είσαι καθόλα νόμιμος και σου λένε αρλούμπες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.:oneup:

Αύριο που θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο, αν πέσω πάλι σε κανένα πονηρό, θα έχω τι να του πω, γιατι σήμερα με κόλλησε στο τοίχο με τις 5 εργάσιμες.

psylos
19-09-14, 02:08
Νομίζω ενδείκνυται να πας απο κατάστημα για να στείλεις με φαξ την αίτηση ακύρωσης της φορητότητας, για να έχεις και αποδεικτικό χαρτί με ημερομηνία που έστειλες την ακύρωση.

Rouligan
19-09-14, 08:23
Αποδεικτικό του FAX έχω κρατήσει όπου φαινέται το νούμερο της WIND επάνω (17/09, 10.01 πμ) και επίσης μου έχουν επιβεβαιώσει οτι η αίτηση μου για ακύρωση της φορητότητας έχει περάσει στα συστήματά τους.
Οι 5 μέρες που χρειάζονται για να επεξεργαστούν την αίτηση (κατά τα λεγόμενα ενός εκπροσώπου πάντα) και να προχωρήσουν στην ακύρωση ωστε να φάνει και στον ΟΤΕ είναι η υπόθεση.
Σήμερα πιστεύω να το ξεκαθαρίσω το θέμα, με τη βοήθεια και του παραπάνω ΦΕΚ.

UPDATE:

Eπανέρχομαι στο θέμα με νεώτερα κατόπιν επικοινωνίας με WIND αλλά και ΕΕΤΤ.
Η WIND επιμένει ότι χρειάζεται 5 εργάσιμες ημέρες για την επεξεργασία του αιτήματος ακύρωσης της φορητότητας.
Εφόσον από τις 17/9 που έκανα την αίτηση ακύρωσης, έως τις 24/9 που είναι η ημερομηνία ενεργοποίησης, είναι ακριβώς 5 εργάσιμες το πιθανότερο (αλλά όχι και 100% σίγουρο αφού ο εκπρόσωπος δεν μπορούσε να μου το διαβεβαιώσει) είναι να γίνει η ακύρωση πριν την ενεργοποίηση.

Αναφέροντας το ΦΕΚ 1873/2013 και το σημείο περί του δικαιώματος ακύρωσης της φορητότητας 3 ημέρες πριν την αποδέσμευση του τοπικού βρόχου, ισχυρίζονται ότι οι 5 μέρες έχουν να κάνουν με το σύστημά τους.

Η ΕΕΤΤ μου λέει ότι σε πρώτη φάση με καλύπτει ο κανόνας των 14 ημερών και ακόμα και να με ενεργοποιήσουν προσωρινά πρέπει κατόπιν να με αποδεσμεύσουν χωρίς κόστος πέραν των υπηρεσιών που θα μου παρέχουν για το διάστημα που θα μείνω σε αυτούς.

Αναφορικά με τις 3 ημέρες του ΦΕΚ και τις 5 εργάσιμες της WIND ψιλομασώντας τα λόγια της η υπάλληλος της ΕΕΤΤ μου ανέφερε ότι αυτό του είναι συστημικό θέμα της κάθε εταιρίας και επανήλθε στα πέρι του δικαιώματος των 14 ημερών δικαιώματος υπαναχώρησης.

Το συμπέρασμα είναι ότι καλή η διαδικασία με τις φορητότητες για καλύτερη προσφορά και θα την ξανακάνω αν χρειαστεί ( σε ένα μήνα λήγουν τα συμβόλαια των κινητών μου) αλλά προσοχή στις ημερομηνίες και στις προθεσμίες. Αν τα γνώριζα αυτά θα μπορούσα να είχα στείλει το fax στη WIND μια μέρα πριν όταν μου έκανε την προσφορά ο ΟΤΕ και να είχα γλιτώσει και εγώ και να μην κούραζα και εσάς .


Ο θεός βοηθός από δω και πέρα και θα περιμένω να δω τη θα γίνει την Τετάρτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.