PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN over 2play or 2play over ISDN



transmetal
06-03-07, 04:17
ISDN over 2play or 2play over ISDN?? Τελος παντων το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορω να εχω την ISDN γραμμη μου στο 2play.Κατι εχει παρει το ματι μου απο το forum οτι δεν υποστηριζεται.Τοτε γιατι ομως υπαρχει η επιλογη στο wizard της 4net? Για απλο 4net telephony?

Ευχαριστω.

AcidGreg
06-03-07, 06:48
Η Forthnet αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζει ISDN full LLU γραμμές.
Shared LLU φαντάζομαι ότι υποστηρίζονται όμως... Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;

notissfak
06-03-07, 09:02
Shared ναι, full όμως οχι.Θέλω να δω ποια θα είναι η πρώτη εταιρεία που θα υποστηρίξει το isdn...

ariadgr
06-03-07, 19:00
Shared LLU φαντάζομαι ότι υποστηρίζονται όμως... Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;

Εdit:
Μόνο στο in-a-box και στο 1bill δίνει Shared LLU (σε PSTN ή ISDN), όχι στα 2play/2play SoHo.

AcidGreg
06-03-07, 19:04
Στο πακέτο SoHo, όχι στο 2play.

Hmm στο 2play SoHo φαντάζομαι εννοείς...

Στην περίπτωσή μου για το 1Bill ενδιαφέρομαι αρχικά αν είναι εφικτό και σε συνέχεια (μετά το 6μηνο του ADSL in a Box) για 2play SoHo...

xmperop1
06-03-07, 19:37
Shared ναι, full όμως οχι.Θέλω να δω ποια θα είναι η πρώτη εταιρεία που θα υποστηρίξει το isdn...

Η Teledome υποστηρίζει isdn συνδέσεις σίγουρα.

ariadgr
06-03-07, 19:54
Hmm στο 2play SoHo φαντάζομαι εννοείς...
Στην περίπτωσή μου για το 1Bill ενδιαφέρομαι αρχικά αν είναι εφικτό και σε συνέχεια (μετά το 6μηνο του ADSL in a Box) για 2play SoHo...

Το διόρθωσα:
Μόνο στο in-a-box και στο 1bill δίνει Shared LLU (σε PSTN ή ISDN), όχι στα 2play/2play SoHo.

paixthsss
07-03-07, 12:58
Η Forthnet αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζει ISDN full LLU γραμμές.
Shared LLU φαντάζομαι ότι υποστηρίζονται όμως... Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;

Εάν το υποστηρίζει σε τι τιμή το δίνει? Και φυσικά πρέπει να ξεχωρίσουμε το Shared LLU από τη μεταπώληση του ΑΡ.Υ.Σ.

Στο shared LLU είσαι συνδεδεμένος στο μηχάνημα του ΟΤΕ για να παίρνεις την τηλεφωνία και ταυτόχρονα στο μηχάνημα της Forthnet για να παίρνεις το Internet και το ADSL σου δεν εξαρτάται καθόλου από τον ΟΤΕ. Υπάρχει κάτι στη Forthnet για shared LLU?

Στη σύνδεση μέσω ΑΡ.Υ.Σ. η Forthnet παίρνει την ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ και στη μεταπωλεί, ενώ σε χρεώνει και για το Internet Providing που είναι δικό της. Η γραμμή μέχρι τον ISP είναι μέσω υποδομών ΟΤΕ. Η ταχύτητα που σου δίνει για το Internet ΑΡ.Υ.Σ. του ΟΤΕ είναι 1MB/s.

Τώρα όσο αναφορά το 2play υπάρχουν 2 ειδών 2play. 2play εκεί που σε έχει καλύψει η Forthnet με δίκτυο (έχει εγκαταστήσει DSLAM στο κέντρο σου) όπου είναι 39 Ευρώ χωρίς πάγιο ΟΤΕ (Full LLU) και το δίκτυο της σου δίνει 4MB/s και έχεις απεριόριστες κλήσεις μέσω των γραμμών PSTN μόνο του δικού της δικτύου. Για όσο δεν καλύπτεσαι, με 39 πάλι έχεις μέσω ΑΡ.Υ.Σ 1MB/s απεριόριστες κλήσες σε προεπιλογή φορέα από την τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ και πληρώνεις και τον ΟΤΕ για το πάγιο. 39+14 δηλαδή.

Ξεκάθαρα για 4ΜΒ/s και ISDN θες το καθαρό shared LLU όχι Full γιατί η Forthnet δε δίνει ISDN, ΑΡ.Υ.Σ σε καμία περίπτωση! Για 2play σε ISDN θές και shared LLU και προεπιλογή στη γραμμή τηλεφώνου του ΟΤΕ. Το δίνει η Forthnet? Αν Ναι Σε τι τιμή που θα την πληρώνεις μαζί με ISDN πάγια του ΟΤΕ? Πάλι 39 ή λιγότερα?

Αυτό πρέπει όποιος ρωτήσει τη Forthnet να πει. Όχι αόριστα αν μπορεί να έχει Internet και ISDN. Μη βρεθεί να πληρώνει 39+πάγια ISDN ΟΤΕ και να έχει 1ΜΒ/s!

nmavro73
07-03-07, 17:55
Δεν το υποστηρίζει το full δεδομένο αυτό

karavagos
07-03-07, 23:37
Πάντως η τεχνική δυνατότητα για ISDN/Shared LLU υπάρχει ήδη (ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγεκριμένη υπηρεσία).
Για ISDN/Full LLU θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει εντός των επόμενων 2-3 μηνών.

ariadgr
08-03-07, 02:49
Πάντως η τεχνική δυνατότητα για ISDN/Shared LLU υπάρχει ήδη (ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγεκριμένη υπηρεσία)...
Μα τι εννοείς "ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγεκριμένη υπηρεσία"; Στο ADSL in a box ή το 1bill (Shared LLU) υποστηρίζονται γραμμές ISDN σύμφωνα με την αίτηση (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=126883).

paixthsss
08-03-07, 04:03
Μα τι εννοείς "ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγεκριμένη υπηρεσία"; Στο ADSL in a box ή το 1bill (Shared LLU) υποστηρίζονται γραμμές ISDN σύμφωνα με την αίτηση (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=126883).

Όντως για να είναι το in a box 4Mbps δεν είναι ΑΡ.Υ.Σ. αλλά shared LLU. ιδίως αν σου ζητεί φωτοτυπία ταυτότητας, και πληροφορίες όσο αναφορά τον κάτοχο της γραμμής, και γενικά είναι άλλη αίτηση σε σχέση με το πακέτο των άλλων ταχυτήτων. Τώρα υπάρχει πακέτο με απεριόριστες κλήσεις σε αυτό το πακέτο για να το κάνουμε 2play με τα όλα του?

AcidGreg
08-03-07, 04:31
Όντως για να είναι το in a box 4Mbps δεν είναι ΑΡ.Υ.Σ. αλλά shared LLU. ιδίως αν σου ζητεί φωτοτυπία ταυτότητας, και πληροφορίες όσο αναφορά τον κάτοχο της γραμμής, και γενικά είναι άλλη αίτηση σε σχέση με το πακέτο των άλλων ταχυτήτων. Τώρα υπάρχει πακέτο με απεριόριστες κλήσεις σε αυτό το πακέτο για να το κάνουμε 2play με τα όλα του?

Θεωρητικά, θα μπορείς να βάλεις shared LLU 1Bill 4Mbps και Εθνικά 24 για απεριόριστες κλήσεις. Δε φαντάζομαι γιατί δε θα γίνεται. Έτσι κρατάς και την ISDN σου. Και μελλοντικά αναβαθμίζεις σε ISDN 2(/3?)Play, όταν αυτό θα υποστηρίζεται... Right?

karavagos
08-03-07, 11:22
Μα τι εννοείς "ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγεκριμένη υπηρεσία"; Στο ADSL in a box ή το 1bill (Shared LLU) υποστηρίζονται γραμμές ISDN σύμφωνα με την αίτηση (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=126883).

Γράψε λάθος/ημιτελής διατύπωση....:oops:
"Ασχέτως του αν διατίθεται ή όχι η συγκεκριμένη υπηρεσία σε κάποια κέντρα" ήθελα να πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.