PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση συγχρονισμου



freak27
10-05-14, 21:00
Καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! Εχω On Telecoms εδω και καποια χρονια και εκανα αιτηση να γυρισω στον ΟΤΕ με την προσφορα Internet/Σταθερο/OTE TV Full Pack 35 ευρω. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως αρχικα με την On Telecoms συγχρονιζα στα 10mbit με SNR 6 και 8.5mbit περιπου με SNR 9. Καθως περνουσαν τα χρονια η ταχυτητα εχει φτασει στο 5. Σε συνομιλια με τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι ενα απο benefits που θα εχω αν γυρισω ειναι οτι θα εχω δικη μου καρτα δικτυου αρα λογικα θα συγχρονιζω πιο ψηλα απο οτι τωρα(μου ανεφερε οτι πολλοι παροχοι βαζουν 2-3 πελατες στην ιδια καρτα για οικονομια).

Δεν ηταν ο λογος αυτος που αποφασισα να παω ΟΤΕ, αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν ισυχει γενικα αυτο που μου ειπαν στο τηλεφωνο με τις καρτες δικτυου και τους συγχρονισμους!!

Η γραμμη μου:

Σε ADSL 2 Profile ειμαι(οχι ADSL 2+) με Downstream Att. 37, SNR 9 και συγχρονισμο 5mbit.

Με τα ιδια νουμερα προ 6ετιας ειχα 8.5 και αρκετες φορες 9mbit συγχρονισμο χωρις αποσυνδεσεις.

Επισης αν εχετε καποια συμβουλη για να μη μεινω χωρις ιντερνετ κατα τη μεταφορα γραμμης(το χρειαζομαι καθημερινα για την εργασια μου) θα σας ημουν υποχρεος!
Ευχαριστω πολυ!

sweet dreams
10-05-14, 21:56
Το τι κάνουν μέσα στα DSLAM, το ξέρουν μόνο αυτοί και η ψυχή τους. :)

Με το Attenuation που έχεις, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο, θα έπρεπε να κλειδώνεις περίπου στα 13.1 mbit/s.

Να έχεις 4~5 mbit/s πτώση είναι φυσιολογικό, για τα δεδομένα Ελλάδας.

Μέχρι τα 5 είναι μεγάλη διαφορά και θα πρότεινα να κάνεις μερικούς ελέγχους, ώστε να αποκλείσεις την

περίπτωση η πτώση να οφείλεται σε σένα.

Η αλλαγή από τον ένα πάροχο στον άλλον, νομίζω γίνεται γρήγορα, μάλλον και την ίδια μέρα.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις ένα USB stick.

ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

Aν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ρούτερ, θα πρέπει να τσεκάρεις την εσωτερική σου εγκατάσταση

και την γραμμή σου.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά ξαναβάλτο.

Βγάλε όλα ότι έχεις στις τηλ. πρίζες και βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην τηλ. πρίζα, ΧΩΡΙΣ το splitter.

Αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα, πάρε το τεχνικό τμήμα για έλεγχο γραμμής.

Aν δεν το διορθώσουν από το κέντρο, ζήτησε έλεγχο από τεχνικό στον κατανεμητή σου.

Φρόντισε να είσαι κι' εσύ παρών, για να τσεκάρετε και την τηλ. πρίζα που έχεις το ρούτερ.

Aν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην μέτρηση, θα πρέπει να κάνεις ποιο λεπτομερή έλεγχο.


EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας

είναι η εξής:

Στην αρχή Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ του κτηρίου, ώστε να

ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής, για να το έχουμε σαν σημείο αναφοράς.

Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε να την απομονώσουμε από την

υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση.

Θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν, ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλουμε το splitter.

Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

ΔEN θα παρεμβάλουμε πάλι το splitter και θα φροντίσουμε να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές

(τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον κατανεμητή, είμαστε OK.

Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται

το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με

το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή.

Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι

έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή.

Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις μετρήσεις και με άλλο ρούτερ,

ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Για τις εργασίες στον κατανεμητή, θα χρειαστούμε ένα τέτοιο εργαλείο.

http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_80-81-567S/N

freak27
11-05-14, 00:13
Δυστυχως την ταχυτητα μου την εχουν κοψει απο την On. Καθε φορα που επεφτα ενα 1 mbit ερχοταν τεχνικος μετραγε κατανεμητη και μεσα στο σπιτι και ηταν ακριβως η ιδια ταχυτητα. Και καθε φορα μου ελεγαν οτι τοσο πιανει το σπιτι μου απο αυτη την αποσταση και δεν μπορουν να κανουν κατι.

Οταν τους ανεφερα την προηγουμενη ταχυτητα πιο υψηλη που ειχα μου ελεγαν παλι οτι αυτη ειναι η μεγιστη που μπορω να εχω.

Ψευτες, απατεωνες.

sweet dreams
11-05-14, 00:17
Τότε κάνεις υπομονή να δείς τι θα γίνει με τον ΟΤΕ και πράττεις αναλόγως.

Αν δεν πάς ποιο πάνω ούτε μ' αυτούς.....:hammered:

freak27
11-05-14, 01:08
Εχω συμβιβαστει πλεον. Περιμενω να μας θυμηθει ο Θεος στην Πετρουπολη να μπει VDSL

sweet dreams
11-05-14, 01:14
Αν σου κάνει τα ίδια και ο OTE μην το αφήσεις έτσι, θα πρέπει να τους τρέξεις λίγο.

Δεν έχεις δα και 65 Attenuation , για να έχουν να λένε τα δικά τους.

Βέβαια ας μην προδικάζουμε κάτι, ας γίνει η αλλαγή με το καλό.... και βλέπεις.

freak27
11-05-14, 21:52
Ωραια θα ενημερωσω το thread οταν με το καλο γινει η αλλαγη και αν εχω προβλημα ελπιζω να το λυσω με τη βοηθεια σας!

Vitruvian78
12-05-14, 10:06
Αν σου κάνει τα ίδια και ο OTE μην το αφήσεις έτσι, θα πρέπει να τους τρέξεις λίγο.

Δεν έχεις δα και 65 Attenuation , για να έχουν να λένε τα δικά τους.

Βέβαια ας μην προδικάζουμε κάτι, ας γίνει η αλλαγή με το καλό.... και βλέπεις.

Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Διότι πριν χρόνια είχα φύγει απο εναλλακτικό για ΟΤΕ και απο τα 6 του εναλλακτικού πήγα στα 2 του ΟΤΕ και με το ζόρι. Όσο και να επεμεινα, ο ΟΤΕ πάντα υποστηριζε οτι η γραμμή δεν πάει παραπανω και εκλεινε τη βλάβη. Όπως και ο φίλος παραπάνω, απλά συμβιβάζεσαι αναγκαστικά και ευελπιστείς οτι κάποια στιγμή με τα βήματα χελώνας του ΟΤΕ οτι θα αλλάξει κάτι και στην γειτονιά σου...

sweet dreams
12-05-14, 10:22
Για το Attenuation που έχει, δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλή ταχύτητα.

Άλλωστε, στο πρώτο post λέει ότι στο παρελθόν έπιανε πολύ καλύτερες ταχύτητες.

Κάτι έχει γίνει λοιπόν με την γραμμή του ή με την εσωτερική του εγκατάσταση(post #2).

Αν πιάνει πάλι 5, μήπως να το ψάξει λίγο;;;

Λέει τι έχει τραβήξει από τον προηγούμενο πάροχο(post 3), οπότε ας ψάξει και τους

υπόλοιπους.

babis3g
12-05-14, 14:51
πρωτον αν μπορει να ελενξει ο ιδιος την γραμμη του ειναι bonus, αλαξε και κανα φιλτρακι και κοιτα και για καμια σκουρια στις μπριζες

Τωρα αν το δικτυο (σε οποιονδηποτε παροχο) ειναι υπερφορτωμενο τοτε ναι βαζουν και αλλους επανω στις ιδιες καρτες αλλα και να μην ισχυει αυτο αν απλος γεμισουν ολες αυξανεται και το crosstalk, το bandwidth πεφτει και δημιουργουνται προβληματα και εν απο αυτο και η πτωση ταχυτητας

Τωρα οπως ειπε ο φιλος παραπανω, απο πρσωπικη εμπειρια μαλλον ειναι το κλασσικο του κολπο, δηλαδη λεει οτι η γραμμη δεν παει αλλο και κλεινει την υποθεση
Εγω εδω τους εκανα και demonstration μολις μου ξεκλειδωσαν την γραμμη ( την κλειδωνουν οταν δηλωθει βλαβη) γιατι και εμενα που ελεγαν οτι δεν παει αλλο :whistle:
http://www.adslgr.com/forum/threads/806481-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=5366998#post5366998

Υπαρχει περιπτωση η On να περνει πιο λιγο bandwidth οποτε ο οτε να ειναι οκ για την ωρα
Θα ελεγα αν πας με οτε υπαρχουν 2 βδομαδες να φυγεις αν σου κανουν τα ιδια, αλλα οπως ειπα στην αρχη αν οι γραμμες ειναι ολες γεματες (γενικα σε ολη την περιοχη) σε οποιον παροχο μπορει να εχεις τα ιδια δηλαδη και με οτε σιγα σιγα με τον καιρο υπαρχει περιπτωση να αρχισουν οι πτωσεις και εκει οτεν γεμισει φισκα

matelas
12-05-14, 15:03
Σε συνομιλια με τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι ενα απο benefits που θα εχω αν γυρισω ειναι οτι θα εχω δικη μου καρτα δικτυου αρα λογικα θα συγχρονιζω πιο ψηλα απο οτι τωρα(μου ανεφερε οτι πολλοι παροχοι βαζουν 2-3 πελατες στην ιδια καρτα για οικονομια).


Οι κάρτες δεν έχουν συγκεκριμένες πόρτες και χωρούν συγκεκριμένο αριθμό πελατών; Από πότε αντιστοιχεί μια κάρτα για κάθε πελάτη; Έχω χάσει επεισόδια; :p

apostol70
13-05-14, 02:04
Πάντως με On έπιανα 10 με τον OTE τώρα είμαι στα 13

freak27
13-05-14, 05:04
Το θεμα μου δεν ειναι η αυξηση της ταχυτητας αλλα αν γινει θα ειναι ενα ωραιο και ευχαριστο bonus! Δεν ενδιαφερομαι να τους κηνυγαω να κανω δοκιμες/να πεφτει το ιτνερνετ αρα να μενω χωρις δικτυο και να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου. Ειναι πολυ καλη προσφορα Interet/Τηλεφωνο/OTE TV Full Pack 35 ευρω!!!

Θα γραψω εντυπωσεις μολις ενεργοποιηθει η γραμμη. Τεταρτη εχω ραντεβου με τον κουριερ για να παρει τα χαρτια απο μενα. Μετα απο αυτο συνηθως τι γινεται? Υπαρχει περιπτωση να μου ενεργοποιηθει η γραμμη χωρις να εχω λαβει router και να μεινω χωρις προσβαση στο δικτυο? Αυτο ειναι που με καιει πιο πολυ εμενα

MitsosDaBest13
13-05-14, 06:53
Η υπηρεσία ενεργοποιείται σε 2 εβδομάδες. Απ' όσο ξέρω το ρούτερ στο στέλνουν μέσα σε 1 εβδομάδα. Αν δεν έρθει μέχρι την Τρίτη 20/5, κάνε ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ρώτα τους τι γίνεται.

nicsid
13-05-14, 11:40
Μου έκαναν και εμένα την προσφορά 3play απο τον ΟΤΕ με τα 35€ για να παω απο FORTHNET την οποία δέχθηκα. Η FORTHNET απάντησε στην αίτηση φορητότητας στίς 6/5 και στίς 7/5 ενεργοποιήθηκε η γραμμή στον ΟΤΕ. Πραγματικά ειδα διαφορά στήν ταχύτητα ADSL απο 7.100 που είχα ανέβηκε στα 12.900 αυτό βέβαια οφείλεται και στο οτι ο ΟΤΕ μου έδωσε γραμμή απο καμπίνα που είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου ενω η FORTHNET μου έδινε απο το αστικό κέντρο (35.5 db attenuation πρίν 5.0 db attenuation τώρα). Αυτό βέβαια που με ταλαιπωρεί έχοντας κάνει πολλά τηλέφωνα είναι οτι δεν με έχουν συνδέσει το OTE TV και δεν ξέρουν ούτε και στο 13888 για πιό λόγο δεν με καλούν απο το αρμόδιο τμήμα. Αυτά προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για το πακέτο.

freak27
13-05-14, 16:26
Ωραια σας ευχαριστω για τις απαντησεις. ΟΤΕ TV απο δορυφορο εχεις να φανταστω? Μου ειπαν οτι θα ερθει τεχνικος να μου φερει το πιατο και να κανει την συνδεση.

nicsid
13-05-14, 17:51
Ναι ΟΤΕ TV απο δορυφόρο αλλά δεν ήρθε ακόμη τεχνικός. Ευτυχώς όμως μου πήραν τηλέφωνο για να μου στείλουν το δέκτη. Μήπως ξεκαθάρισες εάν ο δέκτης μένει σε σένα οταν αποφασίσεις να διακόψεις ή τον επιστρέφεις; Γιατί σε μένα είπαν θα τον δώσω πίσω

Catchphrase
13-05-14, 18:18
Ο δέκτης, όπως και το router είναι με χρησιδάνειο

freak27
23-05-14, 01:47
Ενεργοποιηθηκα και εγω σημερα στον ΟΤΕ! Το πρωι πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα ενεργοποιηθει η γραμμη σε 10 μερες περιπου αφου ερθει τεχνικος και μετα απο λιγη ωρα ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια, χωρις να εχω υπογραψει καν συμβολαιο ή να εχω ρουτερ. Τους αναγκασα με τη γκρινια μου να μου δωσουν ενα ρουτερ απο καταστημα ΟΤΕ και θα τους στειλω πισω το κανονικο που εχουν δρομολογησει να μου στειλουν σε 3 μερες!

Η συνδεση μου ειναι 1.5mbit περιπου πανω απο την ΟΝ. Συγχρονιζω στα 6.4mbit περιπου με SNR 9-7 αναλογα τα κεφια χωρις αποσυνδεσεις εδω και 9 ωρες που εχω internet. Μια χαρα download/upload εκανα και τα 2.

sweet dreams
23-05-14, 12:04
Η συνδεση μου ειναι 1.5mbit περιπου πανω απο την ΟΝ. Συγχρονιζω στα 6.4mbit περιπου με SNR 9-7 αναλογα τα κεφια χωρις αποσυνδεσεις εδω και 9 ωρες που εχω internet. Μια χαρα download/upload εκανα και τα 2.

Πάλι χαμηλά είσαι. Αν δεν είναι θέμα γραμμής, τσεκάρισε την εσωτερική σου εγκατάσταση.

Μπορεί να έχεις περιθώριο προς τα πάνω.

nmavro73
23-05-14, 18:41
Με attenuation 42 στα πόσα θα συγχρονίσω αν αναβαθμίσω στο μέχρι 24; Εχω κατ εξοχήν και είμαι 3 χλμ από το χωριό που είναι το κέντρο στην ευθεία

freak27
23-05-14, 18:47
Πάλι χαμηλά είσαι. Αν δεν είναι θέμα γραμμής, τσεκάρισε την εσωτερική σου εγκατάσταση.

Μπορεί να έχεις περιθώριο προς τα πάνω.

Θεμα γραμμης ειναι. Εχω 39 attenuation. Δεν εχω αλλαξει κατι, αν και πιο παλια οταν ειχα πρωτοβαλει ΟΝ πριν 7 χρονια επιανα 9mbit. Βεβαια δεν ειχε σχεδον κανενας τοτε adsl στην γειτονια μου. Οτι ερχεται απο εξω, το ιδο ερχεται και μεσα στις πριζες, δεν εχω απωλειες.

tsorbi
23-05-14, 18:50
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

nmavro73
23-05-14, 19:12
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Θα πάω στα 6 όμως ή όχι;

tsorbi
23-05-14, 19:15
θεωρητικά ναι ίσως και 8.

babis3g
23-05-14, 20:43
Θα πάω στα 6 όμως ή όχι;εξαρτατε η ποιοτητα γραμμης χαλκου,διακλαδωσεις θορυβος που δημιουργουν crosstalk, μοντεμ, φιλτρα, καλωδιωση σπιτιου κλπ, στην καλυτερη περιπτωση μπορει και 9 αλλα αν ειναι ολα τελεια

nmavro73
23-05-14, 22:38
Δεν εχουν πολλοί εδω κοντά ούτε κάν τηλέφωνο. Ζήτημα ένας ακόμη για τουλάχιστον 500 μ να εχει ιντερνέτ. Από ποιότητα δεν ξερω

freak27
24-05-14, 15:52
Θεωρητικο ειναι. Δεν παει να πει οτι θα τα πιασουμε κιολας. Και απο οτι καταλαβα ειμαι fastpath, αν με βαλουν σε interleaved που ημουν στην On θα φτασει 7.5mbit. Αλλα προτιμω fast-path γιατι παιζω Titanfall και Battlefield 4 με 50ms ping

nmavro73
12-09-14, 18:00
Αναβάθμισα τη γραμμή τελικά και δεν συγχρονιζα. Δήλωσα βλάβη και τελικά συγχρονισα στα 8. Λιγο αργότερα πέρασε και ο τεχνικός του ΟΤΕ. Μέτρησε και τελικά με κλείδωσαν σε προφίλ 12. Πιάνω μόνιμα 8.
Για σταθερότητα μου άλλαξαν το path σε interleaved. Attenuation εχω 42.
Ακριβώς στο διπλανό σπίτι τον κλείδωναν σε προφίλ 6 και interleaved.
Τρεις οικογένειες μονο έχουμε γραμμή εδω. Δυο ΟΤΕ ένας forthnet. Ο οτετζης είπε οτι καλύτερα δύσκολα καθότι τα καφαο ειναι παλιά

sweet dreams
12-09-14, 18:47
Αναβάθμισα τη γραμμή τελικά και δεν συγχρονιζα. Δήλωσα βλάβη και τελικά συγχρονισα στα 8. Λιγο αργότερα πέρασε και ο τεχνικός του ΟΤΕ. Μέτρησε και τελικά με κλείδωσαν σε προφίλ 12. Πιάνω μόνιμα 8.
Για σταθερότητα μου άλλαξαν το path σε interleaved. Attenuation εχω 42.
Ακριβώς στο διπλανό σπίτι τον κλείδωναν σε προφίλ 6 και interleaved.
Τρεις οικογένειες μονο έχουμε γραμμή εδω. Δυο ΟΤΕ ένας forthnet. Ο οτετζης είπε οτι καλύτερα δύσκολα καθότι τα καφαο ειναι παλιά

Aν έχεις το ZTE του OTE, θα πρέπει κάποια από τις ενδείξεις να τις βγάζει λάθος.

Με το Downstream Attenuation που σου δείχνει, είσαι κοντά στην θεωρητική ταχύτητα και ειδικά σε τόση απόσταση και

με παλιά καλωδίωση του OTE, κάτι δεν πάει καλά.

Κάνε μια δοκιμή και με ένα άλλο ρούτερ, αν θέλεις να τσεκάρεις τις ενδείξεις.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, με το καλό η αναβάθμιση :)

nmavro73
13-09-14, 11:51
Sagem 2404 εχω. Παιχνίδια δεν παίζω πια. Οπότε το οτι με βαλαν σε interleave δεν με απασχολεί. Κατεβάζω μονο εδω. Κάνω Skype. Και βλέπω Youtube. Τα 8 ειναι 4 φορές πάνω από όσο είχα. Και δουλεια αν εχω να κάνω αρκούν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.