PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαθεσημοτητα VDSL



Iakxos
11-05-14, 15:34
Καλησπερα σας. Μενω στο κορδελιο θεσσαλονικης ειμαι συνδρομητης της forthnet και ειμαι ακριβως ενα τετραγωνο απο το Α/Κ Ελευθεριου - Κορδελιου... η πραγματικη αποσταση μου δεν ειναι οτι 100 μετρα.. οταν κανω search γιανα δω αν μπορω να εχω vdsl o wizard της forthnet μου λεει οτι δεν ειναι διαθεσημο στην περιοχη μου.. πηρα τηλ στην forthnet και μετα απο μετρισεις που κανανε μου ειπαν οτι ειμαι στα 980 μετρα (!!!!!!) απο το Α/Κ.. σε μια αναζητηση που εκανα απο την cyta μου βγαζει πως ειμαι στα 210 μετρα και μου λενε οτι μπορουν να μου δωσουν vdsl και με καλες ταχυτητες... δεν θελω να φυγω απο την forthnet αλλα αν δεν μπορει να εξυπηρετισει πελατες τοσο κοντα στο A/K τοτε μαλλον κατι συμβαινει με την εταιρια..

Forthnet.Nova.Rep1
11-05-14, 16:08
Καλησπέρα Iakxos,

Καλό θα είναι να μας στείλεις με ένα pm τον αριθμό της σύνδεσης σου, να δούμε και εμείς ουσιαστικά της απόσταση έχεις ώστε να σου απαντήσουμε εμπεριστατωμένα το τι απόσταση έχεις. Όσον αφορά τους wizard βγάζουν κατά προσέγγιση αποστάσεις με τους οδικούς χάρτες. Δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων αν υποστηρίζει vdsl στην περιοχή. Οι διαδρομές των καλωδίων από το A/K (Αστικό Κέντρο ΟΤΕ) της περιοχής σου καταλήγουν σε ένα KV κοντά στο σπίτι σου. Αν εννοείς ότι είσαι 100 μέτρα από το κουτί του ΟΤΕ έξω στον δρόμο εννοείς το KV και όχι το ΑΚ. Καλό θα είναι να μας ενημερώσεις με τον αριθμό σου να το δούμε όπως αναφέρουμε και πιο πάνω.

Παναγιώτης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.