PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο απο το Δήμο



harrysvr
13-05-14, 13:19
Εχω πάρει το tp-link 5210 και θέλω να πάρω ιντερνετ απο το δήμο ή απο ένα γνωστό μου, το 5210 θα μπεί ταράτσα και με cat5 θα το κατεβάσω στο ισόγειο.
(στο μαγαζί που το πήρα μου είπαν να το συνδέσω με το wa 801nd AP για να έχω ιντερνετ στο σπίτι)
Δεν έχω τηλ σπίτι, και θα μπαίνω ασύρματα.
Ο παραπάνω συνδυασμός που μου πρότειναν είναι εντάξει; είναι δύσκολο στη σύνδεση;

BillyVan
13-05-14, 19:59
Λογικα σου κανει . Βεβαια δε γραφεις την αποσταση και αν εχεις οπτικη επαφη με το σημειο που θελεις να συνδεθεις.

Η οπτικη επαφη είναι απαραιτητη για να μπορέσεις να συνδεθεις.

Αν όλα αυτά είναι οκ τοτε δε θα εχεις πρόβλημα.

Αν δε σε ενδιαφερει το ασυρματο μεσα στο σπιτι τοτε μπορεις απλα να συνδεσεις τον υπολογιστη σου με το 5210 και εισαι οκ.

Αν θελεις ανεξαρτησια κινησης μεσα στο σπιτι τοτε θελεις άλλο ένα ap όπως σου ειπανε.

Καλο είναι να το αγορασεις αφου βεβαιωθείς ότι εχεις καλη συνδεση με το σημειο (Δημαρχειο ή Φιλος)

Γραψε λιγες παραπανω λεπτομέρειες για να καταλάβουμε ακριβως τι θελεις να κανεις ώστε να παρεις και την αναλογη απαντηση.

Σε κάθε περιπτωση μην κανεις firmware update στο 5210 γιατι θα μειωθεί δραστικα η ισχυς του.

jkoukos
13-05-14, 20:14
Σε κάθε περιπτωση μην κανεις firmware update στο 5210 γιατι θα μειωθεί δραστικα η ισχυς του.
Βασικά δεν μειώνεται η ισχύς, αλλά δεν μπορεί να ξεπεράσει το νόμιμο όριο ανάλογα την χώρα που έχει επιλεγεί.

BillyVan
14-05-14, 10:26
Βασικά δεν μειώνεται η ισχύς, αλλά δεν μπορεί να ξεπεράσει το νόμιμο όριο ανάλογα την χώρα που έχει επιλεγεί.

Όπως το λες είναι ! απλα αν επιλεξεις Ελλαδα το 5210 κλειδωνει εκει και δεν μπορεις να το ξανααλλαξεις.

Επιπλέον το νέο firmware <κοβει> τη δυνατοτητα αναβαθμισης.

Σε κάθε περιπτωση αυτος που αγοραζει το 5210 νομιζω ότι εχει το δικαιωμα να αποφασισει αν θα είναι εντος ή εκτος των νομιμων οριων και τουλάχιστον να γνωριζει τις

<επιπτωσεις> μιας αναβαθμισης.

jkoukos
14-05-14, 10:38
To μόνο κακό με το τελευταίο firmware είναι η αδυναμία αλλαγής σε παλιότερη έκδοση και μάλιστα αυτό ισχύει μόνο για το ελληνικό site της εταιρείας και όχι στα υπόλοιπα.
Επίσης δεν έγινε το ίδιο και με τις άλλες συσκευές της TP-Link, παρά μόνο για το 5210.

Το κλείδωμα της χώρας και ο περιορισμός της ισχύος εκπομπής, ισχύει για όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση. Προφανώς είναι γενική απαίτηση διότι το ίδιο έγινε και στις συσκευές της Ubiquity.
Μόνο με reset μπορείς να αλλάξεις πάλι χώρα λειτουργίας.

BillyVan
14-05-14, 10:43
Με reseτ αλλαζει μονο στα Ubiquity στο 5210 δεν αλλαζει (είμαι παθων).

Δεν εχω δοκιμασει βεβαια να αλλαξω το header σε ένα παλιο firmware και να δοκιμασω update μηπως και το <κοροιδευεις> και τελικα μπορει να επιστρεψει σε παλιοτερη version.

harrysvr
14-05-14, 11:06
Λογικα σου κανει . Βεβαια δε γραφεις την αποσταση και αν εχεις οπτικη επαφη με το σημειο που θελεις να συνδεθεις.

Η οπτικη επαφη είναι απαραιτητη για να μπορέσεις να συνδεθεις.

Αν όλα αυτά είναι οκ τοτε δε θα εχεις πρόβλημα.

Αν δε σε ενδιαφερει το ασυρματο μεσα στο σπιτι τοτε μπορεις απλα να συνδεσεις τον υπολογιστη σου με το 5210 και εισαι οκ.

Αν θελεις ανεξαρτησια κινησης μεσα στο σπιτι τοτε θελεις άλλο ένα ap όπως σου ειπανε.

Καλο είναι να το αγορασεις αφου βεβαιωθείς ότι εχεις καλη συνδεση με το σημειο (Δημαρχειο ή Φιλος)

Γραψε λιγες παραπανω λεπτομέρειες για να καταλάβουμε ακριβως τι θελεις να κανεις ώστε να παρεις και την αναλογη απαντηση.

Σε κάθε περιπτωση μην κανεις firmware update στο 5210 γιατι θα μειωθεί δραστικα η ισχυς του.

Η απόσταση είναι γύρω στα 300μ, οπτική με του δήμου την κεραία οκ ενώ με του φίλου όχι γιατί το ρούτερ του είναι στο υπόγειο(αλλά έξω απο το σπίτι έχω 2γραμμές σήμα.
Η θέση είναι σε χωριό και θέλω να μοιράζω ασύρματα στο δυόροφο σπίτι(παλιό με πέτρα-δεν ξέρω αν είναι χειρότερα απ`το τούβλο..)
Δεν ξέρω αν γίνεται, μπορώ απο το ΑΡ που θα βάλω μέσα στο σπίτι να βλέπουμε και τα δύο δύκτια και να επιλέγει ο καθένας 'οποιο θέλει; όπως επίσης αν μπορώ να το κλειδώνω και να το ανοίγω κατά βούληση;(λόγω παιδιών...)
Οκ, αναβάθμιση οχι, και χώρα να βάλω Κύπρο; (θα το ξεκινήσω το απόγευμα.)

BillyVan
14-05-14, 12:08
Ξεκινάς από εδώ

http://www.adslgr.com/forum/threads/796847-Σύνδεση-κεραίας-tp-link-5210

και από εδώ

http://www.adslgr.com/forum/threads/487966-TP-LINK-TL-WA5210G-Ρυθμισεις

Αν όλα πανε καλα και εχεις ιντερνετ στο λαπτοπ ενσύρματα τοτε προχωρας και στη αγορα ap για να εχεις και ασυρματο μεσα στο σπιτι.

Όταν λες και τα δυο δίκτια τι ενοεις του Δημου και του φιλου σου ?

Για το κλειδωμα είναι το μονο ευκολο αστο για το τελος αφου τα κανεις όλα να δουλευουν.

ubi
05-09-14, 12:26
Δεν ξέρω αν το αγόρασες το 5210 αλλά θα σου πρότεινα μακριά από το συγκεκριμένο μοντέλο..
Δεν αξίζουν μία.. Στρέψου καλύτερα σε κανένα nanostation m2..

@ ADSLgr.com All rights reserved.