PDA

Επιστροφή στο Forum : Virtualization Type1 & 2



ntg_net
13-05-14, 16:58
Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε

ESXi 5.5
Ποια διαφορά μεταξύ του free και του licenced ESXi 5.5 ? Δεν μπορώ να βρώ κάτι στην ιστοσελίδα τους

Type2 - Virtualbox
Εχω διαβάσει οτι σε type2 [virtualbox] έχουν πάρει σωστό backup ολοκληρο το vm ενώ εκτελείται με dd σε Linux και To shadow copy σε Windows , μπορεί να ισχύει ?

Proxmox
Έχει δοκιμάσει κανείς P2V με proxmox ? με ποιον τρόπο ? Ο πιο εύκολος είναι με το VMware vCenter Converter Standalone Client ?

Hyper-V
Ενω ας πουμε είναι free για τo p2v θέλει System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 το οποιο το πληρωνεις εχτρα ?

ΤΕΛΟΣ
Ποιο προτιμάτε και γιατί ?

teslafun
14-05-14, 08:57
Καλημέρα,
Ο ESXi free, είναι ένας κανονικός hypervisor, τον οποίο τον διαχειρίζεσαι μέσω ενός client.
Η διαφορά με την License έκδοση είναι το vCenter με το οποίο έχεις πρόσβαση σε advanced features (πχ vMotion), επίσης πολλές λύσεις (πχ backup,site replication κλπ) απαιτούν την Licensed έκδοση.

Αν πρόκειται για κάποιο lab ή εγκατάσταση ενός Host τότε σίγουρα σε καλύπτει η Free, αν ωστόσο θέλεις περισσότερα πράγματα θα πρέπει να το ζυγίσεις.
Προσωπικά έχω στήσει την Free έκδοση σε έναν "Home" Server και σηκώνω διάφορους servers.

ntg_net
14-05-14, 09:14
Καλημέρα,
Ο ESXi free, είναι ένας κανονικός hypervisor, τον οποίο τον διαχειρίζεσαι μέσω ενός client.
Η διαφορά με την License έκδοση είναι το vCenter με το οποίο έχεις πρόσβαση σε advanced features (πχ vMotion), επίσης πολλές λύσεις (πχ backup,site replication κλπ) απαιτούν την Licensed έκδοση.

Αν πρόκειται για κάποιο lab ή εγκατάσταση ενός Host τότε σίγουρα σε καλύπτει η Free, αν ωστόσο θέλεις περισσότερα πράγματα θα πρέπει να το ζυγίσεις.
Προσωπικά έχω στήσει την Free έκδοση σε έναν "Home" Server και σηκώνω διάφορους servers.

Δηλαδη ο ESXi free με Veeam για backup θα με καλύψει και σε επαγγελματικό περιβάλλον ? ή να παραμείνω με hyper-v ? απο την αλλη ο hyper-v για να κάνω p2v θέλει νομίζω άδεια-λεφτά για το System Center Virtual Machine Manager ?

Αν το δουλεύετε και άλλοι θα ήθελα να ακούσω αρκετές γνώμες .
Ευχαριστώ

teslafun
14-05-14, 11:24
Για επαγγελματικό περιβάλλον θα πρότεινα το VMWare Essentials Kit (http://store.vmware.com/store/vmwde/en_IE/cat/ThemeID.29219600/categoryID.66680900) (580€ με ΦΠΑ list price) για μέχρι 3 Hosts (2 Processor per host).

Βέβαια δεν έχει vMotion και άλλα features.

ntg_net
14-05-14, 11:39
Για επαγγελματικό περιβάλλον θα πρότεινα το VMWare Essentials Kit (http://store.vmware.com/store/vmwde/en_IE/cat/ThemeID.29219600/categoryID.66680900) (580€ με ΦΠΑ list price) για μέχρι 3 Hosts (2 Processor per host).

Βέβαια δεν έχει vMotion και άλλα features.

3 VM = 580€ ? Μεχρι και Virtualbox βαζω με scheduled στις 1 το βραδυ να κλεινει μονο του να παιρνει snapshot & backup και μετά να ξανανoιγει μονο του :P

139355


Έχει και μικρες διαφορες στις ταχυτητες
http://accends.wordpress.com/2011/08/02/disk-io-comparisons-of-vmware-hyper-v-xenserver-proxmox-vbox/

139357139356

teslafun
14-05-14, 13:10
Όχι 3 VM's, 3 Hosts (Physical Servers) όπου πάνω στον καθένα μπορείς να σηκώσεις όσα VM αντέχει το Hardware σου (Ή πιο σωστά η RAM σου)

Σχετικά με τις μετρήσεις πάντως, βλέπω ότι αφορούν αρκετά παλιές version (4.1 ενώ τώρα παίζει η 5.5)

giotis1982
16-05-14, 07:50
Μπορείς να βάλεις και HyperV 2012r2 και να κάνεις το p2v με δοκιμαστική έκδοση του VMM 2012sp1. Επειδή βλέπω πως προσπαθείς για δωρεάν, αν η άδεια που θέλεις να μεταφέρεις δεν είναι Volume License τότε θα είσαι παράνομος, οπότε το δοκιμαστικό VMM για τη μετατροπή είναι το μικρότερο πρόβλημα σου.Αν είναι να δώσεις λεφτά,πάρε μια άδεια Server 2012 R2 να έχεις δικαίωμα για δυο instance Server.Με το VMware δε γλυτώσεις τις άδειες για Windows και δεν έχεις πετσοκομμένες δυνατότητες. Υπάρχουν πάντως αρκετά προγράμματα για p2v ,ακόμη και δωρεάν.

ntg_net
16-05-14, 09:41
Μπορείς να βάλεις και HyperV 2012r2 και να κάνεις το p2v με δοκιμαστική έκδοση του VMM 2012sp1. Επειδή βλέπω πως προσπαθείς για δωρεάν, αν η άδεια που θέλεις να μεταφέρεις δεν είναι Volume License τότε θα είσαι παράνομος, οπότε το δοκιμαστικό VMM για τη μετατροπή είναι το μικρότερο πρόβλημα σου.Αν είναι να δώσεις λεφτά,πάρε μια άδεια Server 2012 R2 να έχεις δικαίωμα για δυο instance Server.Με το VMware δε γλυτώσεις τις άδειες για Windows και δεν έχεις πετσοκομμένες δυνατότητες. Υπάρχουν πάντως αρκετά προγράμματα για p2v ,ακόμη και δωρεάν.

Καλημερα,
Εχω ήδη 2 server 2008 r2 με 2πλες αδειες (physical+virtual)
Για πες μου μερικα free για p2v ? τα εχεις δοκιμασει ?

giotis1982
16-05-14, 19:28
disk to vhd, guarantee!!! http://www.altaro.com/hyper-v/using-disk2vhd-for-physical-to-virtual-conversions-p2v/

Επίσης η Altaro έχει και ένα δωρεάν προγραμμα για backup, αν και δεν ξέρω αν παίζει σε core. Οι άδειες όπως είπα πρέπει να είναι Volume License και όχι OEM. Όχι δηλαδή αυτοκόλλητο.Αυτά, κάνεις μια δοκιμή για να δεις αν κάτσουν όλα καλά και μας ενημερώνεις. Μόλις κανει boot το VM ξηλώνεις και ότι tools έχει από τον hardware vendor και προσθέτεις integration services

- - - Updated - - -

Επίσης μην ξεχάσεις να γυρίσεις τους δίσκους σε vhdx, ειδικά αν είναι δυναμικοί.

ntg_net
16-05-14, 20:35
disk to vhd, guarantee!!! http://www.altaro.com/hyper-v/using-disk2vhd-for-physical-to-virtual-conversions-p2v/

Επίσης η Altaro έχει και ένα δωρεάν προγραμμα για backup, αν και δεν ξέρω αν παίζει σε core. Οι άδειες όπως είπα πρέπει να είναι Volume License και όχι OEM. Όχι δηλαδή αυτοκόλλητο.Αυτά, κάνεις μια δοκιμή για να δεις αν κάτσουν όλα καλά και μας ενημερώνεις. Μόλις κανει boot το VM ξηλώνεις και ότι tools έχει από τον hardware vendor και προσθέτεις integration services

- - - Updated - - -

Επίσης μην ξεχάσεις να γυρίσεις τους δίσκους σε vhdx, ειδικά αν είναι δυναμικοί.

Γιωτη

Δεν εχω ιδεα τι παιζει με τις αδειες. Εχω αδειες σε αυτοκόλλητο που έχει πάνω 2 , μια για φυσικο και μια για εικονικο. Τι διαφορα έχουν ? που μπορω να τα δω ? τιμή ?
Για το vhdx παιζει σε 2008 R2 ? μηπως μονο σε 2012 ?

Η υποδομη που εχω είναι 2 server 2008 R2 Standard σε 2 φυσικους servers. Primary & Backup AD-DC-DCHP-DNS-PRINT , και θέλω τον backup να το βάλω σε Virtual.
Γενικότερα το ενα το server-σιδερο να το έχω για Virtualization. Δεν έχω καν αποφασίσει σε τι θα μεινω , εννοω HyperV - ESXi - Promox.
Τον κάθε server τον εχω με 2 δισκους raid mirror για το λειτουργικο και αλλο ένα raid-5 or 10 για τα data. Τωρα το raid για τα data θέλω να το αφησω ως έχει και να το vm να κάνει mount αυτο το κομματι με τα data. Το mirror θα παραμεινουν τα 2008 ή στη θέση του θα μπει ESXi , Promox.

Τι λες ?

giotis1982
16-05-14, 23:11
Τότε θα κάνεις convert τους Servers (εγώ θα έκανα και τα Data,ειδάλλως χάνεις το νόημα να έχεις Virtual) και θα κάνεις τους ίδιους Hyper-V , ή θα στήσεις σε 2012 R2 τον Free . Σε σχέση με τις άδειες που έχεις , μόνο αυτό μπορείς να κάνεις δωρεάν. Στην περίπτωση που προτιμήσεις να έχεις 2008 R2 Server με τον Hyper V ρόλο τότε στο parent partition δεν επιτρέπεται να τρέχεις κάποιον άλλο ρόλο. Θα στήσεις τον Server καθαρό με το κλειδί για το φυσικό και έπειτα θα φορτώσεις και το Virtual Machine.

Το VHDX δουλεύει μόνο με 2012 και άνω hyperv.

atrias
18-05-14, 11:41
ρίξτε μια ματιά εδώ ίσως φανεί χρήσιμο

http://www.virtualizationmatrix.com/

@ ADSLgr.com All rights reserved.