PDA

Επιστροφή στο Forum : TG788vn Voip



GSF
15-05-14, 10:22
μετά απο ένα χρόνο που το ειχα υποσχεθεί, πήρα χτες μια τηλεφωνική συσκευή και άρχισα τις δοκιμές.. εφτιαξα το τοπικ για να ανταλασουμε απόψεις και εμπειρίες... ένα manual με πολλές απο τις επιλογές του voip είναι παρακάτω. Εχει καταφέρει κανείς να το δουλέψει?








139350

- - - Updated - - -

κάτι κατάφερα... θέλει λίγο δοκιμές ακόμα όμως ... ζζζζζζζζζζ


139406


δουλεψε :) εκανα κληση echo κανονικά μέσω SIP server και ακουγα το ηχογραφημένο μήνυμα αλλα και τον εαυτό μου... ώρα για ύπνο τα υπόλοιπα αύριο :P

139414


Outgoing call from XXXXXXXXX at FXS1 to sip:500@ekiga.net via VoIP registered at 2014-05-15T00:03:36Z (call duration 31 seconds)
Mean end-to-end delay : 36 ms
Worst end-to-end delay : 36 ms
Remote packets lost (cumulative) : 0
Remote packets lost (ratio) : 0.0 packets/s
Remote packets lost (fraction) : 0.0 %
Remote mean jitter : 1 ms
Remote worst jitter : 3 ms


- - - Updated - - -

Καλημέρα, επανέρχομαι στο θέμα... η αλήθεια ειναι οτι πείραξα αρκετά πράγματα πριν το καταφέρω και δουλέψει αλλα εχω αμφιβολίες για το πόσο χρειαζόντουσαν αυτες οι αλλαγές... ίσως να δουλεύει και με τις αρχικές ρυθμίσεις, απλά όταν προσθέσεις τον registrar θέλει restart για να συνδεθεί... αυτο το κατάλαβα αφού ήδη είχα σβήσει σχεδόν τα πάντα απτις αρχικές ρυθμίσεις :P

οπότε πριν γράψω κάτι σαν "guide" ας μου πεί κάποιος που ενδιαφέρεται να το κάνουμε βήμα βήμα...

sovokai77
08-03-15, 13:01
Καλησπέρα,
για να χρησιμοποιήσω τις πόρτες του tg788vn με υπηρεσία voip της επιλογής μου τι άλλο πρέπει να κάνω?
προσπάθησα να αλλάξω τον Registrar σε sip server της Ekiga ή της Viva χωρίς επιτυχία.
Έχω vdsl, έχω βάλει τους root κωδικούς που έχεις δημοσιεύσει, έχω αλλάξει τους servers της forthnet, έχω βάλει τους κωδικούς της υπηρεσίας μου αλλά δεν λειτουργεί... Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Ευχαριστώ πολύ

GSF
08-03-15, 13:17
Καλησπέρα,
για να χρησιμοποιήσω τις πόρτες του tg788vn με υπηρεσία voip της επιλογής μου τι άλλο πρέπει να κάνω?
προσπάθησα να αλλάξω τον Registrar σε sip server της Ekiga ή της Viva χωρίς επιτυχία.
Έχω vdsl, έχω βάλει τους root κωδικούς που έχεις δημοσιεύσει, έχω αλλάξει τους servers της forthnet, έχω βάλει τους κωδικούς της υπηρεσίας μου αλλά δεν λειτουργεί... Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Ευχαριστώ πολύ

edit: βασικά πριν πούμε οτιδήποτε μάλλον θα πρέπει να αλλάξει το interface του VOIP μέσα από το user.ini / telnet.... δοκίμασε την εντολή:

:eth ifconfig intf ETHvoice vlan Data

όταν άλλαξες τον registrar μετά έκανες save τις αλλαγές στο ρουτερ, και έκανες ρεσταρτ στο voip service? μπορεί να χρειάζονται και επιπλέον βήματα για να παίξει, αλλά επειδή είχα δοκιμάσει πολλά πράγματα μαζί δεν έγραψα αναλυτικές οδηγίες τότε. Αν και μάλλον έπρεπε να το είχα κάνει γιατί τώρα δεν θυμάμαι τίποτα:p

sovokai77
08-03-15, 16:27
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...
Δυστυχώς πρέπει να είναι και κάτι άλλο.
δοκίμασα και το παραπάνω αλλά τίποτα.

GSF
08-03-15, 16:47
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...
Δυστυχώς πρέπει να είναι και κάτι άλλο.
δοκίμασα και το παραπάνω αλλά τίποτα.

εννοείς δεν κάνει κλήση ή δεν συνδέεται καν στον registar?

sovokai77
08-03-15, 17:35
Στον registar έχει ένα κόκκινο X

nicolasdr
08-03-15, 17:43
Καλησπέρα,
για να χρησιμοποιήσω τις πόρτες του tg788vn με υπηρεσία voip της επιλογής μου τι άλλο πρέπει να κάνω?
προσπάθησα να αλλάξω τον Registrar σε sip server της Ekiga ή της Viva χωρίς επιτυχία.
Έχω vdsl, έχω βάλει τους root κωδικούς που έχεις δημοσιεύσει, έχω αλλάξει τους servers της forthnet, έχω βάλει τους κωδικούς της υπηρεσίας μου αλλά δεν λειτουργεί... Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Ευχαριστώ πολύ

Πρεπει να διαγραφουν ολα τα interface που εχουν οριστει με τα αντιστοιχα vpi/vci καθως το voip απο την forthnet περναει απο το 8/36 ή 8/37. Πρεπει να δημιουργηθει απο την αρχη ενα νεο 8/35(αφου εισαι σε vdsl vlan 835) και να γινει bind στο sip1 port ή sip2 port αν εχει 2 υποδοχες. Μετα βαζεις κανονικα τα στοιχεια του voip provider που θες και κανει κανονικα register

Με εκτιμηση

sovokai77
08-03-15, 23:52
όλα καλά. Λειτουργεί. :rolleyes:
Δεν είμαι σίγουρος τι έκανα :mad: και λειτούργησε αφού δυστυχώς προσπάθησα να επαναλάβω την διαδικασία και δεν τα κατάφερα οπότε απλά επανέφερα το .ini που είχα αποθηκεύσει μόλις λειτούργησε...
Στην ουσία βασίστηκα στα λεγόμενα σας αλλά επειδή δεν ήξερα πως να διαγράψω τα άλλα interface, άλλαξα το interface του voice και έβαλα του internet.
:voice config intf=Internet_VDSL

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

GSF
09-03-15, 00:37
μια χαρά, δοκίμασες να κάνεις και κλήσεις? εγώ είχα πειράξει και τα tones τότε για να καταφέρω να κάνω κλήσεις αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν χρειαζόταν. καλό να υπάρχει μια δεύτερη γνώμη και δοκιμές περισσότερες.

sovokai77
09-03-15, 11:50
μια χαρά, δοκίμασες να κάνεις και κλήσεις? εγώ είχα πειράξει και τα tones τότε για να καταφέρω να κάνω κλήσεις αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν χρειαζόταν. καλό να υπάρχει μια δεύτερη γνώμη και δοκιμές περισσότερες.

Ναι έκανα και κλησεις, όλα καλά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.