PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορες αποριες για ΟΤΕ ευρυζωνικο



npil
14-05-14, 19:53
Καλησπερα σας , επειδη δεν βλεπω πολλα θεματα για το ευρυζωνικο του ΟΤΕ τους τελ.μηνες οπως και γιατι σκεφτομαι να βαλω τετοια υπηρεσια στο σπιτι μου...(εχω και καλη προσφορα απο ΟΤΕ αυτη την περιοδο)
Θα ηθελα λιγο τις αποψεις σας και τις γνωσεις σας οπως και τις εμπειριες σας απο την συγκεκριμενη υπηρεσια.

Λοιπον εχω γραμμη με αυτα τα χαρακτηριστικα : Bandwidth Down/Up(kbps) 13937 / 1023
SNR Margin Down/Up(dB) 8.5 / 8.0
Attenuation Down/Up(dB) 23.0 / 14.5
Σκεφτομαι το μοντεμ να το συνδεσω με ενα ethernet καλωδιο 3-4 μετρων με τον κωδικοποιητη .και το μοντεμ ειναι συνδεμενο με ενα καλωδιο 10μ απο την πριζα της γραμμης.

Στις ερωτησεις τωρα:
1.θα εχω απωλεια με τετοιο καλωδιο?
2.Οταν λεει ο ΟΤΕ οτι χανω 4mb οταν εχω το ΟΤΕΤV ανοιχτο , θα πεφτω στα 8mb στο ιντερνετ αλλα οταν το βαζω standby το ΟΤΕΤV θα εχω παλι τα 14mb που πιανω? θα εχω κολληματα με τετοιες ταχυτητες ? Γενικα υπαρχουν θεματα σε τετοια επιπεδα ταχυτητας?
3. Μοντεμ θα μου δωσουν καινουργιο? διοτι εχω ενα zte απο περσι απο τον ΟΤΕ? Η αν αξιζει να παρω καποιο ποιο αξιοπιστο εγω για να εχω σταθερη γραμμη?

Γενικα τι εμπειρια εχετε απο το Iptv του ΟΤΕ (εικονα, hd κτλ)?

Ευχαριστω :oneup:

MitsosDaBest13
15-05-14, 03:18
Δεν είχα ποτέ OTE TV, αλλά έχω HOL TV και είναι περίπου η ίδια υπηρεσία (IPTV).

Αντί ν'΄αγοράσεις 10 μέτρα καλώδια, καλύτερα πάρε Powerline εξοπλισμό σαν ΑΥΤΟ (http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535) (πάτα το). Αυτά που έχουν ενσωματωμένη πρίζα, είναι καλύτερα σε απόδοση. Στο ένα συνδέεις με etnernet το ρούτερ και στο άλλο ξανά με ethernet τον αποκωδικοποιητή και θα παίζουν μια χαρά από απόσταση, χωρίς να χρειαστείς τεράστια καλώδια! Βέβαια ρώτα τον ΟΤΕ πρώτα αν δίνουν τέτοιο εξοπλισμό δωρεάν, αν και δε νομίζω. H HOL τα δίνει πάντως.

Αν βάλεις το ρούτερ επάνω σε 10μετρο καλώδιο, θα έχεις σίγουρα απώλειες. Αν έχεις ήδη 10μετρο καλώδιο, η γραμμή σου είναι λίγο χαμηλά για 13937 kbps (13,61 Mbps). Επίσης o OTE TV δεν ξέρω πόσα Mbps τρώει όταν δουλεύει (η HOL TV τρώει 2,7 Mbps), αλλά όταν είναι σε stand by η ταχύτητα θα είναι πάλι κανονική.

Όσο για το ρούτερ, νομίζω πως το ΖΤΕ Η108NS είναι συμβατό με OTE TV, οπότε μάλλον δε θα χρειαστείς άλλο. Επιπλέον, ο αποκωδικοποιητής δε νομίζω πως θα παίζει σε άλλα ρούτερ του εμπορίου, παρά μόνο σε όσα δίνει ο ΟΤΕ.

sdikr
15-05-14, 11:14
Για το 1, καλό θα είναι να είναι όσο το δυνατό μικρότερο το καλώδιο του τηλεφώνου, αλλά όχι απαραίτητο.
Για το 3, αν έχεις το ΖΤΕ μάλλον δεν θα σου δώσουν άλλο modem γιατί υποστηρίζει τηλεόραση, modem απο το εμπόριο θα πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ και είναι λίγα τα modem που υποστηρίζουν το iptv.

Ποιότητα εικόνας είναι καλή, HD δεν έχει (αυτά στο δορυφορικό μόνο)

Προσωπικά όταν το είχα, είχα πολλά σπασίματα στην εικόνα λόγο γραμμής, τελικά το γύρισα σε δορυφορικό και ηρέμησα

npil
15-05-14, 20:01
ελπιζω με την γραμμη μου να μην εχει τοσο προβλημα μηπως το εχουν βελτιωσει τωρα?

NetM
18-05-14, 07:33
1. Ναι , καλό θα ήταν όσο μικρότερο καλώδιο ώστε να μην έχεις τόσο μεγάλες απώλειες και εντός του σπιτιού (αρκετή απόσταση υπάρχει από το κέντρο μέχρι το σπίτι.)
2. Ακριβώς όπως τα λες είναι. Το ΟΤΕTV όταν είναι ανοιχτό τρώει 4mbps, οπότε πέφτει αυτόματα η ταχύτητα σου λόγο του QoS που έχει εφαρμόσει ο ΟΤΕ εδώ και καιρό στα DSLAM του. Εάν το βάλεις τώρα στο stand-by θα είναι να μην έχεις καθόλου OTETV μιας και δεν θα δουλεύει.
3. Εάν το έχεις από πέρυσι τότε θα έιναι το H108HS. Είναι Συμβατό με το OTETV (ακόμα και τώρα αυτά δίνει ο ΟΤΕ). Εάν θέλεις όπως και να χει να πάρεις δικό σου router , για να συνδέσεις το STB πάνω στο router θα πρέπει την μία θύρα LAN να την κάνεις σε bridge mode.

npil
27-05-14, 18:32
κοιτάξτε στατιστικά μετά την ενεργοποιηση του OTE TV

Downstream Upstream
SNR Margin
13.7 dB 16.9 dB
Line Attenuation
21.4 dB 11.2 dB
Data Rate
12800 kbps 860 kbps

δλδ τωρα θα ειναι πιο σταθερη η γραμμη ? δεν καταλαβα τον λογω μειωσης του snr.

MitsosDaBest13
27-05-14, 19:12
κοιτάξτε στατιστικά μετά την ενεργοποιηση του OTE TV

Downstream Upstream
SNR Margin
13.7 dB 16.9 dB
Line Attenuation
21.4 dB 11.2 dB
Data Rate
12800 kbps 860 kbps

δλδ τωρα θα ειναι πιο σταθερη η γραμμη ? δεν καταλαβα τον λογω μειωσης του snr.


To SNR δε μειώθηκε, αντίθετα ανέβηκε αρκετά. Ζήτα να στο ξαναβάλουν στο 9, γιατί το ρούτερ έχει κλειδώσει σε χαμηλότερη ταχύτητα απ' ό,τι πριν.

npil
27-05-14, 20:23
To SNR δε μειώθηκε, αντίθετα ανέβηκε αρκετά. Ζήτα να στο ξαναβάλουν στο 9, γιατί το ρούτερ έχει κλειδώσει σε χαμηλότερη ταχύτητα απ' ό,τι πριν.

μειωσης ταχυτητας ηθελα να πω και καταλαθος ειπα snr.
μου ειπαν οτι το ανεβασανε για πιο σταθεροτητα στο ΟΤΕ tv ,και να μην εχω σπασιματα...........αρα μηπως θα εχω προβλημα αν το μειωσω στα 9?

emeliss
29-05-14, 06:58
Σωστά σε ενημέρωσαν. Άστο όπως ειναι.

npil
30-05-14, 21:54
Σωστά σε ενημέρωσαν. Άστο όπως ειναι.

μια σημαντικη απορια .....στο ρουτερ συνδεσα το ethernet στη θυρα stb και στο powerline και το αλλο powerline στο ΟΤΕ tv . Aν πάρω και τρίτο powerline για τον υπολογιστή και το συνδεσω στη πριζα , με το ethernet στο stb ,,,,θα δουλευει?
απο οτι ειδα δεν δουλευει , υπαρχει καποια λυση ?

maik
02-06-14, 10:34
Τα powerlines πανε ζευγαρι αρα θελεις 4. Πιο ευκολο και πιο φθηνο ειναι να παρεις ενα ασυρματο στικακι για τον υπολογιστη.

jkoukos
02-06-14, 12:34
Τα powerlines παίζουν και σε μονό αριθμό, δεν χρειάζεται να είναι ζεύγος, αρκει να είναι της ίδιας εταιρείας.
Από την θύρα stb περνούν μόνο δεδομένα iptv και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πρόσβαση στο διαδίκτυο.

npil
02-06-14, 19:27
Τα powerlines παίζουν και σε μονό αριθμό, δεν χρειάζεται να είναι ζεύγος, αρκεί να είναι της ίδιας εταιρείας.
Από την θύρα stb περνούν μόνο δεδομένα iptv και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Ναι δυστυχώς για το stb , και δεν υπάρχει καμιά εύκολη λύση ......ή powerline με 2 ethernet ή switch hub νομίζω...?

@ ADSLgr.com All rights reserved.