PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ταχυτητα hol vdsl50



nikos52
15-05-14, 15:04
καλησπέρα σε όλους θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει με βάση τα "στατιστκα" του router μου τι θεωρητική ταχύτητα θα έπρεπε να εχω γιατί θεωρώ ότι για vdsl50 η ταχύτητα είναι απαράδεχτη. αυτη τη στιγμη η ταχυτητα ληψης ειναι απο 3mbps εως 32mbps κ η ταχυτητα αποστολης 4.700mbps. τα στατιστικά του ρoyτερ einai...


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Noise Margin (Up/Down) 36.1/27.3 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 2.3/5.9 dB
Output Power (Up/Down) -6.6/9.8 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 59196/122936 kbpsτη.

jkoukos
15-05-14, 15:09
Πως μετράς την ταχύτητα;
Ενσύρματα ή ασύρματα;
Σε online test ή κατεβάζεις από ftp server;
Αν βάζεις πολλά αρχεία για κατέβασμα, ποιο είναι το συνολικό bandwidth;

nikos52
15-05-14, 15:15
και ασυρματα κ ενσυρματα την ταχυτητα την μετραω σε online τεστ απο το σαιτ υπεριων k apo to speedtest

jkoukos
15-05-14, 15:33
Την ασύρματη μέτρηση μην την υπολογίζεις ποτέ. Δεν θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Στην ενσύρματη, καλύτερα δοκιμή είναι το κατέβασμα ενός μεγάλου αρχείου από γρήγορο ftp server. Π.χ. ΟΤΕ (ftp://speedtest:speedtest@ftp.otenet.gr/test10Gb.db) ή NTUA (ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/stable/16/linuxmint-16-cinnamon-dvd-oem-64bit.iso).

nikos52
15-05-14, 15:51
ας πούμε k το έκανα k μου δίνει μια θεωρητική ταχύτητα οποια k να είναι αυτή εγώ θέλω να μάθω με τα στατιστικά του router ποια είναι η ταχύτητα που θα πρέπει να έχω γιατί ας πούμε μετράω 20mbps k τα στατιστικά του router λένε κάτι άλλο θα έχω ένα σημείο αναφοράς γιατί πριν είχα vdsl από wind k έπιανα 25 mbps με σύνδεση από κέντρο απόσταση 1200 μετρα τώρα από καμπίνα να πέφτω στα 3mbps δεν λέει αλλα από αυτά είμαι τελείως άσχετος k όταν περνώ τηλ μου λένε διαφορα που εγώ δεν γνωρίζω τη είναι... τα στατιστικά του ρoυτερ είναι αξιόπιστα σαν σημείο αναφοράς να τα επικαλεστώ k να πω ότι βάσει αυτων θα έπρεπε να έχω αυτή την ταχύτητα κ οχι αυτη που μετραω στα κατεβασματα

jkoukos
15-05-14, 16:52
Η ταχύτητα που κατεβάζεις έχει να κάνει πρώτα με την δικιά σου ταχύτητα συγχρονισμού, την ταχύτητα (upload) που μπορεί να διαθέσει ο server από τον οποίο κατεβάζεις και τις ρυθμίσεις του παρόχου.
Για 50Mbps συγχρονισμό, η μέγιστη ταχύτητα που θα κατεβάζεις από γρήγορο server, θα πρέπει είναι περίπου 6MBps σε ενσύρματη σύνδεση.

nikos52
15-05-14, 18:54
με 2mbps κατεβασα ενα τετοιο αρχειο...υπαρχει προβλημα η ειναι ενταξει με τα στατιστικα του ρουτερ

jkoukos
15-05-14, 20:50
Νίκο, που βλέπεις την ταχύτητα;
Είναι σίγουρα Mbps (Megabit per second) ή μήπως είναι MBps (Megabyte per second); Υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 τιμών.
Αν κατεβάζεις ασύρματα, τότε τα 2MBps μπορεί να είναι φυσιολογικά, όχι όμως τα 2Mbps.

MitsosDaBest13
16-05-14, 00:22
H γραμμή σου μια χαρά φαίνεται. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Δε μπορεί ακόμα και ενσύρματα να κατεβάζεις με μόνο 2 MB/s (16 Mbps)... Ακόμα κι εγώ με ADSL κατεβάζω με 2,2 MB/s (17,6 Mbps)...

Μπορεί να φταίει η κάρτα δικτύου του PC σου ή αν κάνεις τις μετρήσεις ασύρματα, τότε ίσως το ρούτερ να είναι μακριά από το PC.

iliteo
16-05-14, 01:36
κάνε ένα τεστ εδώ http://www.speedtest.net/ και βάλτο εδώ να δούμε.

nikos52
16-05-14, 11:40
επειδεις είμαι άσχετος από τεχνικά θέματα θα προσπαθήσω να σας πω αυτά που γνωρίζω για την σύνδεση μου πριν είχα κονέχ adsl και όταν έγινε η σύνδεση μου είχαν πει από το τεχνικό τμήμα του οτε ότι το router μου είχε κλειδώσει στα 16.5 κ ότι κάπου εκεί θα κατέβαζα κ όντως με το speed test κατέβαζα στα 14.5 μετά όταν έβαλα wimd vdsl50 μου είχαν πει ότι επειδεις θα μου έδιναν vdsl από α/κ δεν θα μπορούσα να είχα μεγάλη ταχύτητα λόγο αποστάσεις 1260 μετρα δεν θα κλείδωνα πάνω από 28 όπως κ έτσι ήταν γιατί κατέβαζα με 23 τώρα που υποτίθεται ότι περνω από την καμπίνα κ θα είχα μεγάλη ταχύτητα κατεβάζω χειρότερα κ δεν έχει να κάνει αν κατεβάζω ασύρματα γιατί περνώ από γείτονα adsl που είναι στο ισόγειο κ εγώ στον τρίτο κ κατεβάζω με 14 όσο κατεβάζει κ αυτός που μέτρησα με τον ίδιο τρόπο άρα δεν παίζει ρολο η απόσταση η η κάρτα δικτύου που είπε κάποιος φίλος που μπορεί να έχει μια λογική αλλα όχι όμως τόσο μεγάλη διαφορα απ ότι έχω ακούσει όσοι περνούν vdsl από καμπίνα κοντά στο σπίτι κατεβάζουν πάνω από 40 κ ο λόγος που ζήτησα βοήθεια είναι γιατί περνώ τηλ στη χολ μου λένε διαφορα κ δεν έχω απάντηση γιατί όπως έχω πει είδη είμαι άσχετος από αυτά κ τη σημαίνει το κάθε τι υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να δω η να επιμείνω ότι φταίει η εταιρία που δεν έχω την σωστή σύνδεση υπαρχρει τέτοια δυνατότητα από τα στατιστικά του ρούτερ να επικαλεστώ ότι πρέπει να έχω ταχύτητα μεγάλη η θα πρέπει να σπουδάσω τεχικός pc για να βρω άκρη sorry αν αυτά που λέω σας φαίνονται χαζά αλλα για μένα κ ο ορος mbps είναι ιερογλυφικά παραθέτω κ τις μετρήσεις που έχω κάνει που ίσος καταλάβετε πιο πολλά από αυτά που δεν μπορώ εγώ να σας εξηγήσω

jkoukos
16-05-14, 11:48
Στο μήνυμα #4 σου έδωσα 2 link όπου κατεβάζεις 2 μεγάλα αρχεία από γρήγορους server για δοκιμή.
Κάνε το κατέβασμα ενσύρματα και γράψε ή δώσε screenshoot της ταχύτητας.

nikos52
16-05-14, 13:20
η ταχυτητα που κατεβασε το αρχειο που λες jkoukos ειναι 1200ΚB/S εως 2100MB/s κ την πιο πολυ ωρα που το κατεβαζε ηταν σε KB/s απο 1200ΚΒ/s εως 1980KB/ το αρχειο που κατεβασα ηταν 5GB

jkoukos
16-05-14, 13:37
H HOL τι επικαλείται στο τηλέφωνο;
Διότι από αυτά που δίνεις, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα. Κανονικά με ενσύρματη σύνδεση έπρεπε να κατεβάζεις περίπου με 6000KBps.
Δείχνει είτε να έχουν βάλει "κόφτη" ή άλλον περιορισμό, είτε πρόβλημα υλικού.

iliteo
16-05-14, 15:32
Δεν βάζει "κόφτη" η Hol, κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.
Όντως έχεις πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πάρεις την τεχνική υπηρεσία,
να έρθουν να κάνουν μετρήσεις στον χώρο σου.
Το speedtest (http://www.speedtest.net/) έχει τρείς ή τέσσερις servers στην Αθήνα,
που καμμιά φορά έχουν διαφορά.
Δοκίμασε τους όλους και αν έχεις σε όλους παρόμοια αποτελέσματα, χτύπα τηλέφωνο.
Και πάντα τα τεστ ενσύρματα.

MitsosDaBest13
16-05-14, 15:39
@iliteo

Ο καλύτερος server για δοκιμές στην Αθήνα μέσω Speedtest, πιστεύω είναι της GRNET. Του ΟΤΕ είναι καλός μεν, αλλά έχει πολλή κίνηση και της On Telecoms είναι τραγικός, ειδικά στο Upload...

jkoukos
16-05-14, 15:46
Δεν έχουν σχέση τα διάφορα online speedtest (που δεν τα εμπιστεύομαι).
Έκανε δοκιμή κατεβάζοντας από ftp.ote (εκτός κι αν δοκίμασε ασύρματα).

dkmaster
16-05-14, 15:55
Η HOL δεν παίζει να βάζει κόφτη γιατί είναι ΑΡΥΣ η γραμμή. Μήπως κάτι παίζει και στο PC; Κανένα torrent client ανοιχτό ταυτόχρονα;

nikos52
16-05-14, 21:16
η μέτρηση έγινε ενσύρματα k κατευθείαν στη γραμμή χωρίς τηλ η άλλες συσκευές επίσης άλλαξα k τα καλώδια k στο μαγαζί που τα πήρα μου είπαν ότι λέγονται rj11 η rj45 αν θυμάμαι καλά επίσης άλλαξα k το spliter με καινούργιο το αποτέλεσμα ίδιο επίσης από το pc αποκλείεται να είναι το πρόβλημα γιατί το πήγα σε ένα φίλο k κατέβασα από το δικό του router k κατέβαζε σφαίρα τερμάτιζε στα speedtest σε όλους τους server...παίζει να έχει πρόβλημα το router? πάντως όπως k να έχει σας ευχάριστο όλους όσους ασχολήθηκαν k προσπάθησαν να με βοηθήσουν θα πάρω για άλλη μια φορα το τεχνικό τμήμα k θα σας ενημερώσω για το τι μου είπαν για άλλη μια φορα ευχαριστω ολους σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.