PDA

Επιστροφή στο Forum : προετοιμασία για downgrade από ISDN σε PSTN



danausgr
16-05-14, 15:29
Χαίρετε παίδες!

Ωρα για αλλαγές στη σύνδεση adsl των γονιών μου, οπότε λεω να κανω μερικές ερωτησούλες εδώ στους φανατικούς του είδους για να μη κάνουμε τίποτα ‘ζημιές’.

Λοιπόν, το παρασκήνιο, όσο γίνεται πιο σύντομα κι όλας... Γραμμή ISDN γιατί τα παλία τα χρόνια (πριν το 2005) εαν ήθελες να είσαι συνδεδεμένος με το μοντεμάκι σου και να έχεις και μια γραμμή ελεύθερη για να μιλάς ήταν η μόνη λύση. Το 2005, πέρασαν κι οι γονείς μου σε ADSL, με forthnet, χαιρετώντας την συνδρομή/login otenet που είχαν για το μοντεμάκι 56Κ. Η ιδέα τότε ήταν να σταματήσει η αορίστου σύνδεση με οποιονδήποτε φορέα έτσι ώστε αν θες να αλλάξεις σε περίπτωση που κάνει νερά το ίντερνετ, να είναι πιο εύκολα τα πράματα. Ετσι τους πήρα στα μέσα του 2005 ένα πακέτο το οποίο νομίζω λεγόταν «forthnet adsl in a box », επίσης γνωστό ως «FORTHNET ADSL 1BILL 2048 DYNAMIC». Και μιας και είχαμε καλομάθει με την ISDN, τις διπλές γραμμές, τα 2 νουμεράκια και τα λοιπά κουραφέξαλα, μείναμε με ADSL πάνω σε ISDN.

Σήμερα, δεν υπάρχει ανάγκη ISDN πλέον (το εμπεδώσαμε επιτέλους :) ) οπότε έλεγα να ξυλώσω την ISDN, καταβάθμηση σε PSTN, και να ξυλώσω και την forthnet (είπαμε, αλλαγές!!!) γιατί όπως είχα διαπιστώσει και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/659923-forthnet-adsl-account-details-expiration), κάπως τους βλέπω να έχουν χάσει το μπούσουλα...

Και έλεγα λοιπόν να τους πάρω κάτι σαν ένα «ΟΤΕ Double Play 4 Economy», άμα λάχει (να πουμε). Ιδού λοιπόν οι ερωτησούλες που λεγαμε:

1. Αν ερχόταν ο ρούτερ σήμερα, ποιός θα ήταν από αυτούς που βλέπω στη σελίς https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/-/support/category/644602 (ZTE H108NS, Huawei EchoLife HG 530, SAGEM 2404, Baudtec TW, Philips 5722, Thomson 780, Speedtouch 585/585i V7, Speedtouch 585/585i V8, Comtrend 5611, Sagem 1704, ZTE 300) ; Η ιδέα είναι να έχω μια εικόνα για τη συνδεσμολογία, για ξέρουμε που πατάμε...
2. Φαντάζομαι μαζί με τον ρούτερ, οι τύποι του ΟΤΕ στέλνουν φίλτρα ή splitter; Ποιό από τα 2 και πόσα please; Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο, μήμπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιό είναι, πάλι ώστε να ιδούμε συνδεσμολογικά πως παρουσιάζονται τα πράματα (RJ-11, RJ-45, RJ-κολλητήρι, …). Εννοείται ότι δεν θα χρησιμποιήσω τον ISDN splitter που έχω τώρα, καθότι δεν είναι ίδιοι με PSTN γραμμές.
3. Υπάρχει πακέτο (του ΟΤΕ) που να ΜΗΝ περιλαμβάνει εξοπλισμό; Να αγοράσω δικό μου ρούτερ + σπλίτερ κι αν καεί, να τρέχω μόνος μου;

Αυτά... και βλέπουμε...

Ευχαριστώ και χαιρετώ σας!

sweet dreams
16-05-14, 19:14
Για ρούτερ, λογικά θα πάρεις το ΖΤΕ.

Για συνδεσμολογία δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι ιδιαίτερο, καλώδιο στην τηλ. πρίζα και καλώδιο

ethernet ή WI-FI για τον υπολογιστή.

Το ρούτερ το δίνουν δωρεάν, οπότε το παίρνεις ούτως ή άλλως και μέσα πρέπει να έχει, αν θυμάμαι

καλά, ένα splitter, ένα φίλτρο και καλώδια.

dimangelid
17-05-14, 02:58
Αν παραμείνεις στον ΟΤΕ δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε pstn. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά στο πάγιο. Άσε που έχει και 36€ τέλη μετατροπής...

danausgr
18-05-14, 00:33
Μερσί, παίδες.

Βασικά, η διαφορά τιμής όπως βλέπω έχει ως εξής:

Νέα Τηλεφωνική Γραμμή ISDN - 19.56/m + 0.90(MSN)/m = 20.46/m
OTE Economy 60 - 15.90/m

διαφορά = 4.56/Μ

'νταξ, όλα σχετικά είναι ε; Αν πράγματι σου χρειάζεται 2η γραμμή με νουμεράκι, π.χ. για φαξάκι κι έτσι, τότε δεν είναι πολλά. Αλλά αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη... γιατί να τους τα σκάω;

Οσο για τα τέλη μετατροπής, τι να κάνεις; Τουλάχιστον είναι εφάπαξ. Αν το διαιρέσω δια των 4.56 της διαφοράς, ξεκινάς την οικονομία μετά από 8 μήνες...

Nikiforos
20-05-14, 10:05
αν δεν χρειαζεσαι ISDN γυρνα σε pstn, 2 φορες το εχω κανει, θα εχεις καλυτερες ταχυτητες ιντερνετ....τωρα πλεον αλλες εταιριες δινουν και πολλαπλα νουμερα μεσω VOIP ή αν θες αργοτερα μπορεις μεσω αλλων εταιριων πχ VIVA κτλ. ISDN παλια πολυ για μενα καποτε δεν ειχαμε επιλογες με VOIP και πηγαιναμε σε αυτην, τωρα παει αυτη η τεχνολογια πλεον παλιωσε, αν θυμαμαι καλα νομιζω 2-3 mbps πανω ειχα παρει οταν την εκανα pstn, μου φαινεται ειχα 6,5-7,5 mbps και εχω πλεον σχεδον 10mbps με pstn (σε interleaved). Mη πω για τις παρεμβολες που κανουν στους κατανεμητες τα ζευγη σε isdn σε αλλους με pstn, χαμος λεμε....αν δεν υπηρχαν isdn σε πολυ κοσμο θα ανεβαινε η ταχυτητα. Ξεχασα να πω οτι για οσους εχουν προβληματα με την γραμμη πχ μεγαλη αποσταση απο το κέντρο παιζει καλυτερα με pstn παρα με Isdn, εγω ειδα σημαντικες βελτιωσεις και στα στατιστικα εκτος οτι ανεβηκε η ταχυτητα, μου τον ειχαν πει απο την αρχη αρκετοι τεχνικοι του οτε. Υποψην οτι ο εξοπλισμος netmod δλδ η το αλλο μηχανημα οτι εχεις, πρεπει να το παραδωσεις στον ΟΤΕ σε καταστημα και θα σου κοψουν ενα χειρογραφο δελτιο επιστροφης, προσωπικα και τις 2 φορες που εκανα αλλαγη τα εδωσα πισω, 1η φορα ηταν Netmod μετα ηταν ενα siemens πως το λενε δεν θυμαμαι, αλλιως ενδεχεται να σε χρεωσουν.

sweet dreams
20-05-14, 10:22
Συμφωνώ κι' εγώ για το χάλι του ISDN.

Η γραμμή είναι καλύτερη σε PSTN. Tην πατήσαμε κι' εμεις στο γραφείο και

θα το γυρίσουμε πάλι.

Nikiforos
20-05-14, 11:05
συμφωνω! και εμεις στην δουλεια 2 pstn εχουμε και στην 1 εχουμε και Internet.

dimangelid
20-05-14, 14:57
Δεν διαφωνώ ότι θα είναι καλύτερα. Όταν όμως το έχεις ήδη το ISDN δεν βρίσκω λόγο να το κόψεις, λόγω των τελών μετατροπής και λόγω του ότι πρέπει να αλλάζεις router και να το ξαναστήνεις από την αρχή (εκτός αν το χρησιμοποιείς μόνο ως modem ή δεν του έχεις πειράξει τίποτα) . Εγώ είχα θέμα με χαμηλό σχετικά συγχρονισμό σε σχέση με την υπόλοιπη γειτονιά (συγχρόνιζα περίπου στα 11mbps down και 861 up) . Δήλωσα βλάβη, μου άλλαξαν πόρτα στο dslam, θέση στο ΚΑΦΑΟ και βρόχο και ανέβηκα στα 14mbps down και 1023 up. Άσε που αν έχεις τηλεφωνικό κέντρο (ειδικά asterisk) παίζει απείρως καλύτερα με γραμμή isdn και κάρτα isdn.

DVader
20-05-14, 15:07
αν δεν χρειαζεσαι ISDN γυρνα σε pstn, 2 φορες το εχω κανει, θα εχεις καλυτερες ταχυτητες ιντερνετ....τωρα πλεον αλλες εταιριες δινουν και πολλαπλα νουμερα μεσω VOIP ή αν θες αργοτερα μπορεις μεσω αλλων εταιριων πχ VIVA κτλ. ISDN παλια πολυ για μενα καποτε δεν ειχαμε επιλογες με VOIP και πηγαιναμε σε αυτην, τωρα παει αυτη η τεχνολογια πλεον παλιωσε, αν θυμαμαι καλα νομιζω 2-3 mbps πανω ειχα παρει οταν την εκανα pstn, μου φαινεται ειχα 6,5-7,5 mbps και εχω πλεον σχεδον 10mbps με pstn (σε interleaved). Mη πω για τις παρεμβολες που κανουν στους κατανεμητες τα ζευγη σε isdn σε αλλους με pstn, χαμος λεμε....αν δεν υπηρχαν isdn σε πολυ κοσμο θα ανεβαινε η ταχυτητα. Ξεχασα να πω οτι για οσους εχουν προβληματα με την γραμμη πχ μεγαλη αποσταση απο το κέντρο παιζει καλυτερα με pstn παρα με Isdn, εγω ειδα σημαντικες βελτιωσεις και στα στατιστικα εκτος οτι ανεβηκε η ταχυτητα, μου τον ειχαν πει απο την αρχη αρκετοι τεχνικοι του οτε. Υποψην οτι ο εξοπλισμος netmod δλδ η το αλλο μηχανημα οτι εχεις, πρεπει να το παραδωσεις στον ΟΤΕ σε καταστημα και θα σου κοψουν ενα χειρογραφο δελτιο επιστροφης, προσωπικα και τις 2 φορες που εκανα αλλαγη τα εδωσα πισω, 1η φορα ηταν Netmod μετα ηταν ενα siemens πως το λενε δεν θυμαμαι, αλλιως ενδεχεται να σε χρεωσουν.

Διαφονώ πολύ ... Έχω δεί πολλές συνδέσεις ISDN που έχουν μια χαρά στατιστικά και δεν έχουν πρόβλημα στο internet ! Έαν κάνεις πολλές κλήσεις και θέλεις 2η γραμμή η ISDN είναι μόνοδρομος όταν θέλεις και απεριόριστα μάζι ... Κανένα πακέτο Voip δεν μπορεί να συγκριθεί το απεριόριστο του ΟΤΕ ή το αντίστοιχο του κάθε παρόχου ! Στο Voip ακόμα και το σταθερό/αστικο πρέπει να το πληρώνω !

Βασικά εξαρτάτε πόσο πολύ σε νοιάζει η 2η γραμμή ! Σε μένα όταν μιλάει η γυναίκα μου ξεχνάει να το κλείσει οπότε αν είχα PSTN δεν θα με έβρισκε ! Η 2η γραμμή με βοηθάει ! ΑΠό την άλλη επειδή στην περιοχή δεν έχουν πολύ ISDN δεν έχω και πολλά προβλήματα όταν παίζουν οι πιτσιρικάδες !

Είνα θέμα του τι θέλεις να κάνεις ! Αλλη χρήση το PSTN άλλη το ISDN ! Παροχυμένη την λένε κάποιοι σε σύγκριση με το Voip αλλά το Voip δεν παίζει αμα παίσει το Internet. To ISDN παίζει ! Οι 2ες γραμμές που δίνουν οι πάροχοι δεν είναι 2ες στην ουσία αλλά Voipoγραμμές με 2ο νούμερο ... 2ο κανάλι στο ίδιο νούμερο μόνο το ISDN δίνει !!

Αυτά !

weather1967
20-05-14, 15:16
Άσε που έχει και 36€ τέλη μετατροπής...

Aυτό έχει καταργηθή αν δέν κάνω λάθος.

jkoukos
20-05-14, 17:11
Παροχυμένη την λένε κάποιοι σε σύγκριση με το Voip αλλά το Voip δεν παίζει αμα παίσει το Internet. To ISDN παίζει
Παίζει μόνο αν η σύνδεση έρχεται από το αστικό κέντρο.
Όσοι έχουν μπει στις νέες καμπίνες με VDSL, δεν παίζει. Μέχρι σήμερα μόνο σε ελάχιστες απ' αυτές έχει τοποθετηθεί UPS και με διακοπή της τροφοδοσίας δεν λειτουργεί τίποτα.
Οπότε η χρήση ups στο σπίτι, σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι η μόνη λύση. Άσε που οι περισσότεροι έχουμε συσκευές που θέλουν τάση για να λειτουργήσουν.

Ούτως ή άλλως σε λίγα χρόνια το ISDN θα μας αφήσει οριστικά.

DVader
20-05-14, 17:25
Παίζει μόνο αν η σύνδεση έρχεται από το αστικό κέντρο.
Όσοι έχουν μπει στις νέες καμπίνες με VDSL, δεν παίζει. Μέχρι σήμερα μόνο σε ελάχιστες απ' αυτές έχει τοποθετηθεί UPS και με διακοπή της τροφοδοσίας δεν λειτουργεί τίποτα.
Οπότε η χρήση ups στο σπίτι, σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι η μόνη λύση. Άσε που οι περισσότεροι έχουμε συσκευές που θέλουν τάση για να λειτουργήσουν.

Ούτως ή άλλως σε λίγα χρόνια το ISDN θα μας αφήσει οριστικά.

Εγώ δεν μίλησα για ρεύμα πάντως και δεν εννούσα αυτό ! Είναι πολλές φορές στο παρελθόν που δεν είχα Internet ενώ τηλέφωνο είχα κανονικά !
Οσο αναφορά το ρεύμα που λές έχω 2 ISDN γραμμές (πατρικό σπίτι + δικό μου ) συνολικά 10 χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα λόγω διακοπής ρεύματος... Δεν παίζανε και τα δύο κανάλια βέβαια ... αλλά το ένα έπαιζε κανονικά ! Ποτέ δεν είχα διακοπή τηλέφώνου και ρεύματος μαζί Και σε άλλη περιχή μένω εγώ και άλλη το πατρικό ! Αν φύγει έγυγε αλλά δεν το θεωρώ χειρότερο από το PSTN ! Από το Voip το θεωρώ ! Εδω fax δεν μπορείς να στείλεις καλά μέσα από το voip τι ψάχνουμε τώρα !

jkoukos
20-05-14, 17:59
Δεν σταμάτησε ποτέ η τηλεφωνία (ISDN ή PSTN) διότι η τάση λειτουργίας έρχεται από το αστικό κέντρο. Όμως όσοι είναι συνδεδεμένοι στις νέες ενεργές καμπίνες, η τάση έρχεται από αυτές και όχι από το αστικό κέντρο.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να υπάρχει εφεδρική τροφοδοσία για να συνεχίσει να λειτουργεί, αλλά στις καμπίνες μέχρι σήμερα δεν.

ektorash
20-05-14, 22:28
Δεν σταμάτησε ποτέ η τηλεφωνία (ISDN ή PSTN) διότι η τάση λειτουργίας έρχεται από το αστικό κέντρο. Όμως όσοι είναι συνδεδεμένοι στις νέες ενεργές καμπίνες, η τάση έρχεται από αυτές και όχι από το αστικό κέντρο.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να υπάρχει εφεδρική τροφοδοσία για να συνεχίσει να λειτουργεί, αλλά στις καμπίνες μέχρι σήμερα δεν.

Και στις νέες καμπίνες, η τάση της τηλεφωνίας (PSTN - ISDN) συνεχίζει να έρχεται από το αστικό κέντρο. Στις καμπίνες έχουν εγκατασταθεί μόνο τα DSLAM για VDSL.
Όσο για το ISDN, κάνε υπομονή γιατί από Οκτώβριο 2014 ξεκινάει ο ΟΤΕ σταδιακά το VOIP, το ISDN τείνει να καταργηθεί γι'αυτό και δεν υπάρχει υποστήριξη πλέον σε netmod , ειδικά σε νέες συνδέσεις, ακόμα και σε βλάβες.

Nikiforos
21-05-14, 06:39
καλημερα! σορρυ αλλα παρερμηνευσατε οτι ειπα!!! 2 φορες ειχα ISDN για αρκετα χρονια και γνωριζω τα παντα για αυτη. ειπα οτι με ISDN εχεις χαμηλοτερο συχρονισμο που ειναι αληθεια!!!! κανει παρεμβολες σε αλλα ζευγη με PSTN που επισης ειναι αληθεια, αυτο δεν μας ενδιαφερει εμας που την εχουμε, ειναι γνωστο γιατι εχει αρκετα μεγαλυτερη ταση στο ζευγος. Αυτα τα εχουν πει τεχνικοι ΟΤΕ και φιλοι που δουλευουνε ΟΤΕ δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου. Λεει η isdn σε συγκεκριμενες μονο περιπτωσεις, οπως σε εταιριες. Στο σπιτι ναι παιζει αμα κοπει το ρευμα αλλα ποιος εχει τηλεφωνο με καλωδιο? αν εχεις ασυρματο παλι δεν εχεις τηλεφωνο!!! επισης να χανεις 2 και παραπανω mbps ειναι θεμα, ξαναλεω σε interleaved pstn, αν ειναι fast path πιθανως να μην φαινεται διαφορα. Εγω πηρα καπου 2-3 mbps πανω, με isdn ote ειχα 6-6.5 Και με pstn interleaved παταω 10 σχεδον. Αν καποιος σε σπιτι θελει 2 νουμερα η καλυτερη λυση ειναι VOIP ISP, ειχα και vivodi και netone, αν δεν ειχε κλησει η δευτερη θα την ειχα ακομα! ηταν ΤΕΛΕΙΑ!!!! κριμα που εκλεισε....νομιζω ISDN δινει η wind αλλα σε business πακετα. Προβλημα που ειπα στο ιντερνετ ειχα εγω λογω καλωδιακης βλάβης, σε Isdn επυβαρυνεται παραπανω η γραμμη απο την pstn, ΟΧΙ οτι γενικα εχει προβλημα!!! δυστυχως με το VOIP αν κοπει το internet παει το σταθερο! βεβαια τελικα δεν χρειαζομουνα το 2ο νουμερο μετα απο καποια χρονια οποτε το καταργησα και ετσι πηγα σε απλη PSTN με ενα νουμερο, οποτε εφυγε αυτο το μειονεκτημα. Βεβαια βασικα εγω δουλευω το σταθερο μονο, γιατι παλια που ημασταν πολλα ατομα χωρις 2ο νουμερο δεν γινοταν με τιποτα! γιαυτο ηθελα Isdn και αργοτερα VOIP με 2 νουμερα. Οπως και να εχει τείνει να καταργηθει πλέον και εγω εχω πληροφορίες οτι ο ΟΤΕ θα κανει και αυτος τεχνολογια VOIP για πολλαπλη αριθμοδότηση. Επισης θυμαμαι τα προβλήματα με το Netmod ηταν πολλαπλα, συνεχη προβληματα σε μερικα μοντελα, ειχα αλλαξει καμποσα. Αυτό το μηχανημα το siemens santis μου ειχε βγει ποιο αξιοπιστο.

danausgr
21-05-14, 09:01
οκ παίδες. Αρα προχωρούμε ακάθεκτοι για ξύλωμα. Εννοείται ότι θα επιστρέψω το netmod και θα ζητήσω απόδειξη παράδωσης για να μη με πιάσουνε αδιάβαστο...

Τώρα, ένα νέο ερώτημα... Η ISDN μου έχει ένα κεφαλικό και ένα παραπανήσιο νούμερο (MSN). Αυτό που θέλω είναι η PSTN γραμμή να πάρει το MSN νούμερο και ΟΧΙ στο κεφαλικό (το οποίο θα το χάσουμε τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή). Αυτό μπορεί να γίνει ή θα μου βγάλει το λάδι ο ΟΤΕ;

Nikiforos
21-05-14, 09:48
Βασικά και εγώ το ίδιο είχα κάνει, είχα 2 νούμερα από netone, έβαλα isdn και τα κρατησα, μετά την κατάργησα και κράτησα το ΜSN νούμερο στην PSTN και κατάργησα το 1ο το κεφαλικό. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Μόνο που θες ένα άλλο pstn adsl router και ανάλογο splitter γιατί έχει άλλο η isdn. Ελπίζω να είσαι σίγουρος 100% ότι δεν θες το 2ο νούμερο γιατί με την pstn αν έχεις και άλλα ατομα σπιτι και σηκωνουν αλλο τηλέφωνο γίνεται συνακρόαση και αυτό είναι ενοχλητικό, το λεγόμενο ντούμπλεξ. Βέβαια όπως είπαμε σε μερικούς μήνες θα δίνει και ο ΟΤΕ VOIP τηλεφωνία (επάνω από Pstn γραμμή δλδ) οπότε και να θες ενα δευτερο νούμερο μπορεις να το κάνεις μετά.

danausgr
17-10-14, 16:40
Οκ παίδες, έγινε η μετατροπή και ιδού με λίγα λόγια πως απέγινε το θέμα, σε περιπτώση που μπορεί να βοηθήσει κάποιον που έχει τις ίδιες ερωτήσεις με εμένα.

1. Ο ρούτερ είναι ZTE ZXHN H108NS.
2. Δίνουν και φίλτρο ( FDCSP-401 ) και adsl splitter ( SP-206 ). Εννοείται ότι χρησιμοποιούμε το splitter… Τα ΠΑΝΤΑ συνδέονται με RJ-11 μεταξύ τους.
3. Πακέτο ΟΤΕ χωρίς εξοπλισμό τελικώς ΔΕΝ το έψαξα. Νομίζω ότι αξίζει ο κόπος να πάρεις το ‘επίσημο’ του ΟΤΕ και άμα γίνει κάτι τους το τρίβεις στα μούτρα για αλλαγή.
4. Τέλος, η μετατροπή με νούμερο το MSN και όχι το κεφαλικό της πρώην ISDN είναι εφικτό όπως είχαν συμβουλεύσει και τύπες εδώ.
5. Κάτι που ξέρουν πολύ καλά οι ‘αναλογικοί’ όμως ενδεχομένως να ξαφνιάσει τους πρώην ‘ψηφιακούς’: η αναγνώριση κλήσεων ΔΕΝ έρχεται από μόνη της στις αναλογικές γραμμές (μιλάμε για 100% ΟΤΕ τώρα ε; ). Χρεώνεται 1 ευρώ συν ΦΠΑ το μήνα. Φαντάζομαι ότι όποιος έρχεται από ‘ψηφιακό’ παρασκήνιο θα πάρει την επιλογή κατ’ευθείας...

Αυτά τα ολίγα. Να είστε καλά παίδες!!!

jkoukos
17-10-14, 16:54
Για το (5) είναι γνωστό, απλά μετά από πολλά χρόνια χρόνια το έχουμε ξεχάσει.
Άλλωστε το τόνιζε στις διαφημίσεις του ISDN ότι το προσφέρει δωρεάν, όπως σήμερα όλοι οι άλλοι πάροχο για τις δικές τους συνδέσεις.

emeliss
18-10-14, 14:08
Και στον ΟΤΕ είναι δωρεάν αλλά σε συγκεκριμένα πακέτα 2play.

@ ADSLgr.com All rights reserved.