PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλά μου παιδιά, τη γνώμη σας παρακαλώ!



princess
20-05-14, 01:10
Λοιπόν, θέλω μια βοήθεια για να αποφασίσω τι θα αποκάνω. Εγω λοιπόν είχα 4νετ μέχρι πριν δυο δυομισι μήνες. Είμαι κανα 1,5 χιλιομετρο μακρια απο το κέντρο του οτε, επιανα γυρω στο 11500 ταχυτητα, -στο τσακιρ κεφι 12000 κατι- σταθεροτατα, εχω το ρουτερ πανω σε μια βιβλιοθήκη και σχεδόν είχα ξεχάσει που βρίσκεται. Και μου κάνει ο οτε μια προσφορά που ακουστηκε δελεαστικη -ασχετως που τελικα μου βγηκε κατα πολυ ακριβότερη- και πηγα στον οτε! Οπου στο τσακιρ κεφι συγχρονιζα στα 9500, και πότε είχα Internet ποτε δεν είχα (δεν αναβε παντα κοκκινο το λαμπάκι, τις περισσοτερες φορες απλα εσβηνε, κι αμα το θυμότανε ξαναπρασινιζε). Με τα πολλά πηρα τηλεφωνο κι εκανα παραπονα, μου ειπανε θα το δουνε, σημερα το φτιαξανε μου ειπανε, ερχομαι σπιτι, και βλεπω οτι η ταχυτητα -στο τσακιρ κεφι παντα- ειναι 8500! Βεβαια το ιντερνετ για την ωρα σταθερο δειχνει... αλλα...αλλα 8500!
αυτο που δειχνει τωρα το router ειναι το εξης



ADSL State


:

Up





Bandwide Down/Up(kbps)


:

8542 kbps / 861 kbps





SNR Margin Down/Up(db)


:

9.5 dB / 13.7 dB





FEC Down/Up


:

20700 / 8





CRC Down/Up


:

2502 / 0





HEC Down/Up


:

15046 / 0


και νομιζω πως εχει αλλαξει το snr. Ειμαι στο τσακ να τους φασκελωσω και να ξαναγυρισω στη 4νετ ή στη Hol η καπου αλλου τελως παντων, αλλα πριν το κανω, θελω μια γνωμη κι απο σας αν εχετε το χρονο!
Νεο screenshot μετα απο επανεκκινηση του ρουτερ
ADSL Information

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
8519 kbps / 861 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
11.1 dB / 13.9 dB

FEC Down/Up
:
140 / 0

CRC Down/Up
:
0 / 0

HEC Down/Up
:
0 / 0


and guess what? το ιντερνετ ερχεται και φευγει!

sweet dreams
20-05-14, 10:15
Kάπου το ρούτερ θα έχει και την ένδειξη για το Downstream Attenuation, οπότε ανέβασε το και αυτό,

για να κάνουμε κάποιους υπολογισμούς.

Το SNR Margin άλλαξε, γιατί ο OTE έχει target SNRM στο 9 και η Forthnet στο 6.

Αφού έχεις πάρει ήδη τηλέφωνο για βλάβη, θα πρέπει να κάνεις κι' εσύ κάποιους

ελέγχους, ώστε να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα δεν είναι από σένα.

Μιλάμε για τις αποσυνδέσεις, γιατί για την ταχύτητα θα πρέπει να δούμε και το Attenuation.

Αν κάνεις τον ολοκληρωμένο έλεγχο, κέρδος θα είναι, γιατί θα είσαι ήσυχος και δεν

θα ψάχνεσαι αν φταίει κάτι με την εσωτερική σου εγκατάσταση.

Αν δεν μπορείς, κάνε τα απλά και βλέπεις.

Κοίταξε για τους ελέγχους στο spoiler (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-Ερωτηση-συγχρονισμου?p=5400190#post5400190)

princess
20-05-14, 12:51
Λοιπον, οι ελεγχοι φυσικα εχουν γινει, αν και οπως ειπα, πριν δυο μηνες ειχαμε ταχυτητα μεχρι και 12000( με 4νετ). Attenuation up 34,9 και down 13. Το ιντερνετ σταθεροποιηθηκε παλι, η ταχυτητα ειναι πλεον στα 8500.....

sweet dreams
20-05-14, 13:08
H ταχύτητα είναι άσχετη με τις αποσυνδέσεις.

Όπως σου γράφω ποιο πάνω, κάνουμε προς το παρόν, έλεγχο για τις αποσυνδέσεις.

Επειδή αλλάζει το SNR Margin, είναι φυσιολογικό να έχεις πτώση ταχύτητας τώρα

που πήγες στον ΟΤΕ.

Πάμε στο θέμα του Downstream Attenuation.

Με 13 που έχεις, θα έπρεπε θεωρητικά πάντα, να είσαι περίπου στα 22 mbit/s.

Επειδή είσαι κοντά στο κέντρο(1.000 μετρα περίπου), δεν δικαιολογείται πτώση

πάνω από 2~3 mbit/s.

Εφόσον έχεις κάνει όλους τους ελέγχους, έχεις δοκιμάσει φυσικά και με άλλο

ρούτερ και έχεις τα ίδια αποτελέσματα, πλέον ασχολείσαι μόνο με τον

πάροχο σου.

Oύτε με την Forthnet, ήταν καλά τα στοιχεία, γι' αυτό θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Παρεμπιπτόντως, στην γειτονιά έχεις ρωτήσει τι ταχύτητες "παίζουν";;;;;

princess
20-05-14, 13:20
Με τρια διαφορετικα ρουτερ το αποτελεσμα ειναι το ιδιο(αρχικα κρατησα το ρουτερ της 4νετ, μετα εβαλα το zte του οτε κι ενα της linksys, καμμια διαφορα. Αυτο με τις ταχυτητες στη γειτονια δε τοχω κανει, αν κι αποσο θυμαμαι απο τον ανηψιο διπλα καπου εκει επαιζε και κεινος. Θα το κοιταξω αυτο. Με τα δεδομενα της γραμμης, σκεφτομαι να ξαναγυρισω στη 4νετ η στη hol; Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω για την επιλογη;

sweet dreams
20-05-14, 13:29
Αν στην υπόλοιπη περιοχή γύρω σου, έχουν περίπου τις ίδιες ταχύτητες, θα πρέπει

να είναι παλιά η καλωδίωση του ΟΤΕ ή να συμβαίνει κάτι άλλο που μας διαφεύγει

και έχετε τόση μεγάλη πτώση.

Η απάντηση του ΟΤΕ είναι, ότι αυτή είναι η φυσιολογική ταχύτητα και δεν έχει άλλο;;;;

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τις δύο άλλες εταιρίες, για να σου πω την γνώμη μου.

sdikr
20-05-14, 13:37
Μήπως γίνεται μπέρδεμα με το down και το Up att;

sweet dreams
20-05-14, 13:38
Yπάρχει και αυτή (http://www.adslgr.com/forum/threads/815550-Αλλαγή-παρόχου-σήμερα?p=5405241#post5405241) η περίπτωση, φίλου από εδώ, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και σε σας το ίδιο.

emeliss
20-05-14, 14:16
Μήπως γίνεται μπέρδεμα με το down και το Up att;
Προφανώς.

- - - Updated - - -


Yπάρχει και αυτή (http://www.adslgr.com/forum/threads/815550-Αλλαγή-παρόχου-σήμερα?p=5405241#post5405241) η περίπτωση, φίλου από εδώ, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και σε σας το ίδιο.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

princess
20-05-14, 14:24
Μήπως γίνεται μπέρδεμα με το down και το Up att;
Τι μπερδεμα να γινεται;
Το μονο που μενει να κανω ειναι να μεταφερω το ρουτερ και στην κατω πριζα και να το ελεγξω ( το σπιτι εχει δυο πριζες που παιρνουν απο την ιδια γραμμη, το ρουτερ συνδεεται μονο του στη μια). Παντως απο τα 12000 στα 8000 δε φταιει το ρουτερ που επεσα υποθετω

sdikr
20-05-14, 14:32
Τι μπερδεμα να γινεται;
Το μονο που μενει να κανω ειναι να μεταφερω το ρουτερ και στην κατω πριζα και να το ελεγξω ( το σπιτι εχει δυο πριζες που παιρνουν απο την ιδια γραμμη, το ρουτερ συνδεεται μονο του στη μια). Παντως απο τα 12000 στα 8000 δε φταιει το ρουτερ που επεσα υποθετω

Μήπως το 34,9 είναι το down att;
Απο τα 12 στα 8 έχει να κάνει με το snr margin, κάτι που στον ΟΤΕ δεν αλλάζει και στην Hol είναι στα ίδια επίπεδα, μόνο στην forthnet θα έχεις το 6

princess
20-05-14, 14:37
Τωρα δεν ορκιζομαι γτ δε μπορω να το επιβεβαιωσω αν ταχω γραψει αναποδα. Εχω βγει για γκαλοπ στη γειτονια να δω τι παιζει γιατι μου βαλατε ιδεες! Και τελικα να προτιμησω 4νετ παλι, εκει καταληγουμε;

sdikr
20-05-14, 14:40
Τωρα δεν ορκιζομαι γτ δε μπορω να το επιβεβαιωσω αν ταχω γραψει αναποδα. Εχω βγει για γκαλοπ στη γειτονια να δω τι παιζει γιατι μου βαλατε ιδεες! Και τελικα να προτιμησω 4νετ παλι, εκει καταληγουμε;

Κάνε εναν έλεγχο αν είναι το 34,9 στο down, αν είναι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, μόνο forthnet με τα 6snr

princess
20-05-14, 14:43
Ειμαι 1500 μετρα το λιγοτερο απο το κεντρο γιαυτο και ειχα συμβιβαστει με τα 12000. Αλλα με το 8500 οχι, και ειδικα στην τιμη που βγηκε τελικα απο τον οτε!

sweet dreams
20-05-14, 15:18
To Attenuation που έχεις στα στοιχεία σου από πότε είναι;;;( τώρα το είδα).

Aν δεν έχεις αλλάξει σπίτι αυτό είναι, 33, έχεις κάνει λάθος.

princess
20-05-14, 15:23
Τα στοιχεια ειναι απο την πρωτη συνδεση της 4νετ (πριν μερικα χρονια). Και οχι δεν εχω αλλαξει σπιτι οποτε το att ισχυει

sweet dreams
20-05-14, 15:26
Οπότε βρήκαμε τον ένοχο....... :lol:

Ισχύουν αυτά που λέει ο sdikr, ποιο πάνω.

princess
20-05-14, 15:29
Το δισακι μου στον ωμο και πισω στη 4 νετ! Ευχαριστω παιδια μου!

blkik
20-05-14, 15:44
Μπορείς να παραμένεις στο ote και να αλλάξεις το srn μόνη σου με το dmt to οποίο υποστηρίζει όμως συγκεκριμένα ρουτερ
http://dmt.mhilfe.de/

Τουλάχιστον εγώ και πολλοί άλλοι σε αυτό το forum αυτό κάναμε

FuS
20-05-14, 17:26
Ειμαι 1500 μετρα το λιγοτερο απο το κεντρο γιαυτο και ειχα συμβιβαστει με τα 12000. Αλλα με το 8500 οχι, και ειδικα στην τιμη που βγηκε τελικα απο τον οτε!

Με βάση το attenuation που παρέθεσες είσαι σχεδόν στα 2,5 km απόσταση από το dslam.

princess
20-05-14, 17:56
Με βάση το attenuation που παρέθεσες είσαι σχεδόν στα 2,5 km απόσταση από το dslam.
Διολου απιθανο γιατι υπολογιζω στην ευθεια. Φυσικα υπαρχει το dslam της πετρουπολης στα 500 μετρα απο τ σπιτι μου, αλλα εγω εχω πεσει στην εξορια..

MitsosDaBest13
20-05-14, 19:13
Μήπως το 34,9 είναι το down att;
Απο τα 12 στα 8 έχει να κάνει με το snr margin, κάτι που στον ΟΤΕ δεν αλλάζει και στην Hol είναι στα ίδια επίπεδα, μόνο στην forthnet θα έχεις το 6

Εγώ στη HOL έχω SNR 6, απλά έπρεπε να στείλω ένα mail πρώτα και να ζητήσω να μου βρουν κάποιον ειδικό που να ξέρει να το βάλει... Αυτοί που απαντάνε στα τηλέφωνα είναι άσχετοι - ανενημέρωτοι. :oops:

princess
20-05-14, 19:32
Μετα απο ερευνα στη γειτονια, τα αποτελεσματα ειναι τα εξης: 24cyta στα 10500, 8αρα cyta στα 4094, 24 οτε στα 9500. (ολοι μας με att 33-35). Συμπέρασμα, στη 4νετ ειχα την καλύτερη δυνατή ταχύτητα. Η μόνη φορά που έχω δει να περνάω τα 13000 -και ίσως κατα πολύ- ήταν παλια με τη hol, οπου παρουσιάζονταν προβλήματα με τη γραμμή και το λύσαμε με ρύθμιση του snr -και πτωση φυσικα ταχύτητας στα αναμενόμενα σχεδόν. Τώρα η hol με φρενάρει γιατί είδα οτι απαιτεί 24μηνη δέσμευση....

alex24
20-05-14, 23:19
Και εγω ενεργοποιηθηκα σημερα και με εχουν σε 6mbps προφιλ συμφωνα με το παιδι στην τεχνικη υποστηριξη το δηλωσα σαν βλαβη και περιμενω,με την forthnet ειχα τα στατιστικα στο προφιλ μου και με 8 snr ημουν στα 9300 και αυτος ο περιορισμος του προφιλ χωρις λογο δεν ειναι και οτι το καλυτερο

MitsosDaBest13
20-05-14, 23:20
Μετα απο ερευνα στη γειτονια, τα αποτελεσματα ειναι τα εξης: 24cyta στα 10500, 8αρα cyta στα 4094, 24 οτε στα 9500. (ολοι μας με att 33-35). Συμπέρασμα, στη 4νετ ειχα την καλύτερη δυνατή ταχύτητα. Η μόνη φορά που έχω δει να περνάω τα 13000 -και ίσως κατα πολύ- ήταν παλια με τη hol, οπου παρουσιάζονταν προβλήματα με τη γραμμή και το λύσαμε με ρύθμιση του snr -και πτωση φυσικα ταχύτητας στα αναμενόμενα σχεδόν. Τώρα η hol με φρενάρει γιατί είδα οτι απαιτεί 24μηνη δέσμευση....

Σε ποιο πακέτο απαιτεί 24μηνη δέσμευση? Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο που να απαιτεί πάνω από 12 μήνες, απλά το 24μηνο το έχει σαν εναλλακτική...

princess
21-05-14, 00:01
37 € / μήνα για 24 μήνες με online αίτηση
το αναφέρει σε όλα τα πακέτα που έχει διαθέσιμα στο double play, και δεν γράφει τίποτα για 12μηνο.

MitsosDaBest13
21-05-14, 00:47
37 € / μήνα για 24 μήνες με online αίτηση
το αναφέρει σε όλα τα πακέτα που έχει διαθέσιμα στο double play, και δεν γράφει τίποτα για 12μηνο.

Το καλύτερο πακέτο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό με τα 22€, ακριβώς δίπλα από το 37. Η δέσμευση είναι 12μηνη όπως σου είπα κι επειδή όλα τα πακέτα τα παρουσιάζουν σαν "προσφορά", σου λένε μπορείς να τα πάρεις και για 24μηνες. Αν προσέξεις τους 24μήνες τους έχει στις προσφορές (και καλά). :p Στην αίτηση φαίνεται τι έχεις επιλέξει, απλά καλό θα ήταν αν τελικά πας στη HOL, να ρίξεις καμιά ματιά μήπως σου συμπλήρωσε το σύστημα λάθος κουτάκι, να το διορθώσεις με το χέρι και μετά να στείλεις το συμβόλαιο.

princess
21-05-14, 00:54
Το καλύτερο πακέτο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό με τα 22€, ακριβώς δίπλα από το 37. Η δέσμευση είναι 12μηνη όπως σου είπα κι επειδή όλα τα πακέτα τα παρουσιάζουν σαν "προσφορά", σου λένε μπορείς να τα πάρεις και για 24μηνες. Δε σε υποχρεώνει, απλά σ' ενημερώνει... :p Στην αίτηση φαίνεται τι έχεις επιλέξει, απλά καλό θα ήταν αν τελικά πας στη HOL, να ρίξεις καμιά ματιά μήπως σου συμπλήρωσε το σύστημα λάθος κουτάκι, να το διορθώσεις και μετά να το στείλεις.
Εγω τείνω μάλλον προς εκείνο των 20 (ειναι περισσοτερο κοντα στις αναγκες μας), τωρα συνεδριαζουμε για να δουμε αν τελικα θα γυρισουμε 4νετ ή hol. Απο το συμπέρασμα που βγηκε εδω, μαλλον στη 4νετ θα εχω καλυτερες ταχυτητες, και ξέρετε τι λενε γιαυτους που καήκανε στο χυλο του οτε, που μετα φυσαν και το γιαουρτι.....

MitsosDaBest13
21-05-14, 01:00
Εγω τείνω μάλλον προς εκείνο των 20 (ειναι περισσοτερο κοντα στις αναγκες μας), τωρα συνεδριαζουμε για να δουμε αν τελικα θα γυρισουμε 4νετ ή hol. Απο το συμπέρασμα που βγηκε εδω, μαλλον στη 4νετ θα εχω καλυτερες ταχυτητες, και ξέρετε τι λενε γιαυτους που καήκανε στο χυλο του οτε, που μετα φυσαν και το γιαουρτι.....

Κι εγώ το Ευέλικτο 300 έχω με 20€. Με τον ΟΤΕ είχα πολλά προβλήματα, όπως 15 (!) αποσυνδέσεις την ημέρα, έμενα ακόμα και ώρες χωρίς ίντερνετ (ειδικά τα βράδια) και μόλις πήγα στη HOL αμέσως σταμάτησαν!

anderm
26-05-14, 13:31
Όταν φεύγεις απο εναλλακτικό και πας στον ΟΤΕ δεν κρατας το ζεύγος. Συνεπώς δεν μπορείς να κανεις σύγκριση με το ίδιο attenuation γιατί κατα πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει. Επιπλέον εαν γυρίσεις στην forthnet πανω από 1-1,5 Mbps διάφορα δεν θα δεις γιατί είσαι σε άλλο ζεύγος.

sweet dreams
26-05-14, 13:55
Όταν φεύγεις απο εναλλακτικό και πας στον ΟΤΕ δεν κρατας το ζεύγος. Συνεπώς δεν μπορείς να κανεις σύγκριση με το ίδιο attenuation γιατί κατα πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει.

To attenuation δηλώνει την εξασθένηση της γραμμής λόγω της απόστασης και δεν αλλάζει, εκτός αν αλλάξεις σπίτι

ή αν αλλάξει θέση το κτιριο του OTE, αλλάξει την γραμμή κ.λ.π.

princess
26-05-14, 20:31
Όταν φεύγεις απο εναλλακτικό και πας στον ΟΤΕ δεν κρατας το ζεύγος. Συνεπώς δεν μπορείς να κανεις σύγκριση με το ίδιο attenuation γιατί κατα πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει. Επιπλέον εαν γυρίσεις στην forthnet πανω από 1-1,5 Mbps διάφορα δεν θα δεις γιατί είσαι σε άλλο ζεύγος.
Η αλήθεια είναι οτι οταν εφυγα απο τη 4νετ και πηγα στον οτε, ήρθε ενας κυριουλης στο ΚΑΦΑΟ της γωνιας, ξεκουμπωσε κατι καλώδια και τα κούμπωσε κάπου αλλού. Αυτο. (Ακομα δεν εφυγα. Εκει που η 4νετ με επαιρνε τηλεφωνο τρεις φορες τη βδομαδα να μου κανει προσφορες, απο την ώρα που εκδηλωσα ενδιαφερον να γινω συνδρομήτρια με εχει γραψει κανονικα!)

sweet dreams
26-05-14, 20:38
Η αλήθεια είναι οτι οταν εφυγα απο τη 4νετ και πηγα στον οτε, ήρθε ενας κυριουλης στο ΚΑΦΑΟ της γωνιας, ξεκουμπωσε κατι καλώδια και τα κούμπωσε κάπου αλλού.

H απόσταση από το κέντρο δεν αλλάζει, αλλάζοντας ζευγάρι. Μέσα στο ίδιο καλώδιο είναι όλα τα ζευγάρια.

princess
26-05-14, 20:45
Ναι αυτο λεω και γω... Αλλα τουλαχιστον αν φυγω απο τα 8500 του οτε και να ξαναπαω στα 12000 της 4νετ....

sweet dreams
26-05-14, 20:55
Ναι αυτο λεω και γω... Αλλα τουλαχιστον αν φυγω απο τα 8500 του οτε και να ξαναπαω στα 12000 της 4νετ....

Από την στιγμή που δεν είχες κανένα πρόβλημα με την Forthnet και μεγαλύτερη ταχύτητα,

επίσης δεν έχεις κάποια δέσμευση με τον ΟΤΕ ως προς τον χρόνο παραμονής, θα έπρεπε να είχες φύγει.

anderm
27-05-14, 15:24
Εάν αλλάξεις ζευγος δεν σου εγγυάται κανένας ότι θα έχεις και ίδιο attenuation. Ισχύει ότι στον ΟΤΕ το SNR είναι υψηλότερο, το κάνουν για πιο σταθερές γραμές,οι αποσυνδέσεις εφόσον δεν υπήρχαν και δεν είναι από το router είναι θεμα ζευγους, όπου στον ΟΤΕ μπορεί να στο αλλάξουν εαν υπαρχουν διαθεσιμα. Επιπρόσθετα το attenuation δεν υπολογίζεται συναρτήσει μόνο της απόστασης από το KV (VDSL) ή από το DSLAM αλλά και με την κατάσταση που βρίσκεται το ζεύγος.

princess
27-05-14, 20:43
Εάν αλλάξεις ζευγος δεν σου εγγυάται κανένας ότι θα έχεις και ίδιο attenuation. Ισχύει ότι στον ΟΤΕ το SNR είναι υψηλότερο, το κάνουν για πιο σταθερές γραμές,οι αποσυνδέσεις εφόσον δεν υπήρχαν και δεν είναι από το router είναι θεμα ζευγους, όπου στον ΟΤΕ μπορεί να στο αλλάξουν εαν υπαρχουν διαθεσιμα. Επιπρόσθετα το attenuation δεν υπολογίζεται συναρτήσει μόνο της απόστασης από το KV (VDSL) ή από το DSLAM αλλά και με την κατάσταση που βρίσκεται το ζεύγος.
Αποσυνδέσεις είχα απο τη στιγμή που πήγα στον ΟΤΕ και η ταχύτητα ήταν λίγο πάνω απο 9000. Οταν το δηλωσα σα βλάβη, το εφτιαξαν, και η ταχύτητα πήγε με το ζόρι 8500. Το attenuation πάλι, παντα ίδιο μου βγαίνει σε όσες εταιρίες κι αν είχα συνδρομή, και φυσικά το καφαο της γωνίας είναι το ίδιο καφαο που ήτανε πάντα. Οπότε θεωρώ οτι είναι θέμα snr ενδεχομένως όπως είπαν οι φίλοι πριν. Το σίγουρο είναι οτι θα φύγω απο τον ΟΤΕ αμεσα, και πιο ακριβός μου βγήκε -παρότι άλλα μου είπαν σαν προσφορά- και πιο αργός!

sweet dreams
27-05-14, 20:53
Ο βασικός παράγοντας υπολογισμού του attenuation είναι η απόσταση.

Μικροδιαφορές μπορεί να προκύψουν από αλλαγή εξοπλισμού, firmware κ.λ.π.

Μεγάλες διαφορές, εφόσον δεν έχει αλλάξει θέση κάτι, δείχνουν πρόβλημα γραμμής.

Για τυχόν απορίες, εδώ (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats.htm#attenuation)και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version).

AssVas
02-06-14, 18:32
Princess βρες (νέο) αγόρι που να μένει δίπλα σε VDSL KV και μετακόμισε εκεί . Θα μπεις σε Golden age girl .

@ ADSLgr.com All rights reserved.