PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμια συντονισμου DSL. Φταιει ο ΟΤΕ παντα?



geoav
22-05-14, 13:10
Καλημερα παιδες.
Σημερα ειχαμε το εξης συμβαν. Οταν ξυπνησα το πρωι ανοιξα το pc και προσπαθησα να συνδεθω στο ιντερνετ και πηρα ακυρο. Τσεκαρα τη συνδεση και ειδα οτι ενω ηταν συνδεδεμενο wirellessly στο router δεν ειχε internet. Πηγα στο ρουτερ το εσβησα το ξαναναψα, τπτ. Παρατηρησα οτι το DSL λαμπακι (ειναι VDSL η συνδεση και το ρουτερ) δεν αναβε καθολου για να δειξει οτι προσπαθει να συγχρονιστει. Πηρα τηλ την HOL και μου ειπαν να συνδεσω το καλωδιο του ρουτερ απ'ευθειας στην πριζα στον τοιχο και οχι μεσω του διακλαδωτη (που εχω και τη τηλ πανω). Το εκανα και αυτο και μετα το restart εκανε παλι τα ιδια, δλδ δεν αναβε καθολου το λαμπακι του DSL. Μου ειπε λοιπον ο τεχνικος οτι θα το περασει ως προβλημα στον ΟΤΕ και εντος 2 ημερων θα ειχα ενημερωση. Τον ρωτησα γιατι θεωρει δεδομενο οτι φταιει ο ΟΤΕ και μου απαντησε οτι απο τη στιγμη που δεν ξεκιναει να αναβοσβηνει το λαμπακι του DSL σημαινει οτι φταιει ο ΟΤΕ. Εν πασει περιπτωση μιας και δεν μπορουσα να κανω κατι το δεχτηκα και εκλεισα το τηλ. Κανα μισαωρο μετα ξαφνικα πηρε μπροστα το DSL, συγχρονιστηκε και συνδεθηκε στο ιντερνετ.
Οποτε μιας και θεωρω εντελως απιθανο σε μιση ωρα να ενημερωθηκε ο ΟΤΕ και να τσακιστηκαν οι τεχνικοι του να διορθωσουν το δικο μου προβλημα, μηπως τελικα δεν ειναι θεμα του ΟΤΕ απαραιτητα αλλα ειναι μια καλη δικαιολογια απο τον εκαστοτε εναλλακτικο παροχο? Υπαρχει τροπος αν ξαναεμφανιστει το θεμα και αυτη τη φορα δε φτιαχτει απο μονο του αμεσα και χασω 2-3+ μερες χωρις ιντερνετ και αποδειχθει οτι δεν εφταιγε ο ΟΤΕ αλλα ο εναλλακτικος παροχος, να τους κυνηγησω γιατι δεν εκαναν εξ'αρχης τις απαραιτητες κινησεις για να διορθωσουν το προβλημα που ηταν δικο τους αλλα προσπαθησαν να το φορτωσουν στον ΟΤΕ?
Βασικα εκνευριστηκα πολυ γιατι πιστευω οτι δεν τους ενδιαφερει να βοηθησουν τους πελατες τους αλλα να ξεφορτωθουν το προβλημα με οποιονδηποτε τροπο!

jkoukos
22-05-14, 14:07
Δεν ξέρω αν όντως ενημέρωσε τον ΟΤΕ και αυτός "σκίστηκε" να κάνει τον έλεγχο ή αν ήταν τυχαίο γεγονός.
Αυτό που ξέρω είναι ότι η HOL δίνει αποκλειστικά VDSL μέσω καμπίνας, νοικιάζοντας την υπηρεσία από τον ΟΤΕ και η παροχή της γίνεται μέσω του εξοπλισμού του, οπότε μόνο ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για την λειτουργία της σύνδεσης.

geoav
22-05-14, 14:25
Και τοτε γιατι ρωτουσε ο τεχνικος της HOL αν δειχνει να προσπαθει να συγχρονισει το DSL και αν οχι τοτε ειναι θεμα ΟΤΕ, ενω αν προσπαθουσε οντως να συγχρονισει το DSL αλλα πχ δεν εκανε connection το ιντερνετ τοτε θα το κοιτουσε περαιτερω ο ιδιος?

jkoukos
22-05-14, 14:34
Ο συγχρονισμός γίνεται από τον ΟΤΕ. Η σύνδεση στο Internet από την HOL.
Έτσι γίνεται στις συνδέσεις ΑΡΥΣ, όπως η δικιά σου.

tsorbi
22-05-14, 14:50
Την ώρα που δεν υπήρχε σύνδεση στο Interne το τηλέφωνο δούλευε;

geoav
22-05-14, 15:10
Ναι το τηλεφωνο δουλευε κανονικα σε ολη τη διαρκεια.

tsorbi
22-05-14, 15:31
Άρα γραμμή οκ.
Πιθανόν εργασίες αναβάθμισης η διακοπή ρεύματος στο Dslam του ΟΤΕ στο Kv.

zoxir
22-05-14, 16:05
Με σβηστό τελείως το λαμπάκι μπορεί να ήταν κάνα πρόβλημα της συσκευής

jkoukos
22-05-14, 16:24
Στα ΖΤΕ που δίνει η HOL σε VDSL, ισχύουν τα παρακάτω για το LED DSL:
Όταν η ένδειξη DSL είναι αναμμένη με χρώμα πράσινο τότε η σύνδεση VDSL λειτουργεί κανονικά.
Όταν η ένδειξη DSL αναβοσβήνει η συσκευή πραγματοποιεί σύνδεση VDSL και γίνεται προσπάθεια συγχρονισμού.
Όταν η ένδειξη DSL δεν είναι αναμμένη, η προσπάθεια συγχρονισμού απέτυχε.

geoav
22-05-14, 16:36
Σε μενα και καθολη τη διαρκεια του προβληματος δεν ξεκινουσε καν να αναβοσβηνει η ενδειξη DSL.

zoxir
22-05-14, 16:55
Γι αυτό λέω, έχε το νου σου τις επόμενες μέρες μήπως ξαναπαρουσιάζεται το ίδιο και ρώτα τη hol μήπως είναι θέμα της συσκευής

geoav
22-05-14, 17:13
Ok θα το κανω.
Το κακο ειναι οτι αν ξανασυμβει θα αναγκαστω να μεινω χωρις ιντερνετ για 1-2 ημερες μεχρι να ασχοληθει ο ΟΤΕ με το θεμα και αν τυχον δεν ειναι δικο του προβλημα τοτε να παει το μπαλακι περα δωθε και καποια στιγμη η Hol να αξιωθει να το ελεγξει περαιτερω.
Αυτο μου τη δινει βασικα, που ενω ξερει οτι θελει τοσο καιρο για να ασχοληθει ο ΟΤΕ και ξερει οτι ο πελατης της δε θα εχει ιντερνετ για οσο διαστημα παρει μεχρι να διορθωθει το προβλημα δεν κανει καμια κινηση να δει μηπως μπορει να λυθει το προβλημα με αλλο τροπο. Οπως πχ να στειλει δικο της τεχνικο ΑΜΕΣΑ να μετρησει τη γραμμη κατω και να δουμε με μια ματια χωρις πολλα πολλα αν οντως φταιει ο ΟΤΕ ή οχι. Κι ακομα καλυτερα να εχει και ενα δοκιμαστικο router μαζι του για να δοκιμασει μηπως με αλλαγη ρουτερ αλλαζει κατι.
Πολλα ζηταω ε?
Τεςπα, ευχαριστω πολυ παιδια.

zoxir
22-05-14, 17:19
Οι home συνδέσεις τα έχουν αυτά εδώ που δουλεύω έχουμε μια γραμμή connx @work και μείναμε ένα σκ χωρίς web γιατί ο τεχνικός θα ερχόταν από δευτέρα. tragic

Anyway αν σου τύχει ξανά και τους πάρεις τηλ επέμενε στο γεγονός ότι το λαμπάκι της dsl μένει σβηστό ο άλλος θα σου πει για ΟΤΕ κτλ για να κερδίσει και χρόνο κτλ και εσύ επέμενε σε αυτό το γεγονός τώρα αν επιμένει και αυτός ότι δεν παίζει ρόλο ασ'τόν να κάνει τους ελέγχους που θέλει.

MitsosDaBest13
22-05-14, 22:46
Μπορεί να ήταν κάποιο προσωρινό πρόβλημα το οποίο λύθηκε ή ο ΟΤΕ να έκανε τίποτα εργασίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.