PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγή ρυθμίσεων email - μοίρασμα σε πολλούς χρήστες



hippy
24-05-14, 10:25
Καλημέρα σε όλους. Γράφω σε αυτό το thread μόνο και μόνο γιατί αφορά email διεύθυνση στην hol. Αν οι moderators κρίνουν ότι ανήκει σε άλλο thread ας το μετακινήσουν ανάλογα.

Λοιπόν έχω το εξής θεματάκι και ζητά ω τη βοήθεια των γκουρού του φόρουμ:

Στη δουλειά έχουμε μια email διεύθυνση @hol.gr. Είμαστε 3 άνθρωποι και έχοντας βάλει στα 3 pc μας ρυθμίσεις imap βλέπουμε όλοι τα ίδια εισερχόμενα / εξερχόμενα και έχουμε συγχρονισμένους φακέλλους στις 3 αντίστοιχες εγκαταστάσεις thunderbird.

Χτες μας ήρθε ένα μήνυμα από τη hol που ενημερώνει πως αλλάζουν την υποδομή τους όσον αφορά στο email και δεν θα υποστηρίζουν πλέον imap.

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε

α) να διατηρήσουμ τη μοναδική και κοινή για όλους διεύθυνση @hol.gr
b) να εξακολουθήσουμε να είμαστε όλοι συγχρονισμένοι μεταξύ μας

Πάσα ιδέα / βοήθεια καλοδεχούμενη με πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων

άρρωστος
27-05-14, 04:11
Το e-mail που έστειλε η HOL λέει ότι επιστρέφουν σε δική τους υποδομή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας , αλλά δεν αναφέρεται πουθενά ότι η νέα υποδομή δεν θα υποστηρίζει IMAP... Μέχρι βέβαια να γίνει η μετάβαση και να δούμε τις ρυθμίσεις των νέων server, δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα...

jap
27-05-14, 09:28
Τι έγινε; Αναιρούν την ιστορική απόφαση να μπλέξουν όλους τους χρήστες τους με το live της Microsoft και αποφάσισαν να ξαναλειτουργήσουν mail server και να παρέχουν οι ίδιοι υποστήριξη. Μα ποιος τις παίρνει αυτές τις αποφάσεις; Θα ξαναϋποβάλουν τους χιλιάδες χρήστες τους στην ταλαιπωρία να αλλάξουν όλες τις ρυθμίσεις; Απίστευτο! :down:

Για τον hippy: Αν και όντως δεν ξέρουμε τι θα προσφέρουν, θα ήταν πισωγύρισμα να μην έχουν δυνατότητα IMAP. Μπορείτε πάντως να πάρετε από κάπου ένα mailbox, πληρωτικά ή ακόμα και δωρεάν από google, να προωθείτε όλα τα μηνύματα σε αυτό, να το χρησιμοποιείτε όπως και τώρα και να ρυθμίσετε να κάνει αποστολές ως η διεύθυνση xxx@hol.gr που έχετε ήδη.

Ακόμα καλύτερα, φτιάχτε ένα mailbox σε δικό σας domain με imap και όλα τα καλούδια, ρυθμίστε στο xxx@hol.gr μια προώθηση προς τη νέα διεύθυνση και ένα autoresponder που θα ενημερώνει για τη νέα και μετά από ένα διάστημα αποχαιρετήστε το email της hol. Έτσι δεν χρειάζεται να έχετε επ' άπειρο την HOL σαν provider.

jkoukos
27-05-14, 13:14
IMAP σίγουρα (https://www.hol.gr/support-article/40979/meso-imap-tha-mporo-na-hrisimopoiiso) δεν θα έχει η νέα υπηρεσία.
Στο ενημερωτικό email που μας έστειλαν δεν αναφέρεται κάτι σχετικά, αλλά το λένε στο FAQ (https://www.hol.gr/support-category/hol-email) μεταξύ άλλων πληροφοριών.

dimitri_ns
27-05-14, 13:31
Καλημέρα σε όλους. Γράφω σε αυτό το thread μόνο και μόνο γιατί αφορά email διεύθυνση στην hol. Αν οι moderators κρίνουν ότι ανήκει σε άλλο thread ας το μετακινήσουν ανάλογα.

Λοιπόν έχω το εξής θεματάκι και ζητά ω τη βοήθεια των γκουρού του φόρουμ:

Στη δουλειά έχουμε μια email διεύθυνση @hol.gr. Είμαστε 3 άνθρωποι και έχοντας βάλει στα 3 pc μας ρυθμίσεις imap βλέπουμε όλοι τα ίδια εισερχόμενα / εξερχόμενα και έχουμε συγχρονισμένους φακέλλους στις 3 αντίστοιχες εγκαταστάσεις thunderbird.

Χτες μας ήρθε ένα μήνυμα από τη hol που ενημερώνει πως αλλάζουν την υποδομή τους όσον αφορά στο email και δεν θα υποστηρίζουν πλέον imap.

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε

α) να διατηρήσουμ τη μοναδική και κοινή για όλους διεύθυνση @hol.gr
b) να εξακολουθήσουμε να είμαστε όλοι συγχρονισμένοι μεταξύ μας

Πάσα ιδέα / βοήθεια καλοδεχούμενη με πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων

Θα σου πρ'οτεινα να σταματήσετε να χρησιμοποιείτε διεύθυνση παρόχου (@hol, @ote κλπ) και να διαλέξετε κάτι από gmail, yahoo κλπ
Ετσι θα ανεξαρτητοποιηθείτε και θα μπορείτε εύκολα να αλλάξετε πάροχο, χωρις να χάσετε την διεύθυνση email σε περίπτωση που ο πάροχος παρουσιάσει προβλήματα ή κακή παροχή υπηρεσιών.

jap
27-05-14, 13:34
Μάλιστα, Yahoo, Google, Microsoft δεν είχαν IMAP και πρόσθεσαν, η HOL πάει αντίστροφα με την παγκόσμια τάση. Τι να πω; Να τους πει οπισθοδρομικούς κανείς θα είναι λίγο.

hippy
27-05-14, 16:57
Για τον hippy: Αν και όντως δεν ξέρουμε τι θα προσφέρουν, θα ήταν πισωγύρισμα να μην έχουν δυνατότητα IMAP. Μπορείτε πάντως να πάρετε από κάπου ένα mailbox, πληρωτικά ή ακόμα και δωρεάν από google, να προωθείτε όλα τα μηνύματα σε αυτό, να το χρησιμοποιείτε όπως και τώρα και να ρυθμίσετε να κάνει αποστολές ως η διεύθυνση xxx@hol.gr που έχετε ήδη.
.

Ωραίο μου ακούγεται αυτό:) Θα το ψάξω πως γίνεται. Και η ιδέα απόκτησης domain καλότατη είναι αλλά εδώ έχουμε μια μανία να μην πετάμε ποτέ τα παλιά email και άρα χρειάζόμαστε τον "άπειρο" χώρο που δίνει η google.

Ευχαριστώ όλους όοοι μπήκαν στον κόπο να γράψουν τις ιδέες τους.

sysyfos
29-05-14, 15:43
Να ρωτησω και γω κατι ρε παιδια.Εχω το mail τις hol συνδεμενο με κινητο wp8 και οπως καταλαβενεται εχω αρκετα πραγματα στο onedrive κλπ.
Τι πρεπει να κανω για να μην χασω φωτο,βιντεο,αρχειο,ιστορικο κλπ?

dimitri_ns
29-05-14, 17:30
Να ρωτησω και γω κατι ρε παιδια.Εχω το mail τις hol συνδεμενο με κινητο wp8 και οπως καταλαβενεται εχω αρκετα πραγματα στο onedrive κλπ.
Τι πρεπει να κανω για να μην χασω φωτο,βιντεο,αρχειο,ιστορικο κλπ?

Αυτό που πάντα έπρεπε να κάνεις. BACKUP

sysyfos
30-05-14, 15:30
To onedive δεν σου κανει για Backup φιλε μου?
Αυτό που πάντα έπρεπε να κάνεις. BACKUP

Tiven
30-05-14, 15:53
To onedive δεν σου κανει για Backup φιλε μου?

Τότε γιατί ρωτάς τι να κάνεις για να μην τα χάσεις φίλε μου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.