PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnet = αποσυνδέσεις



jimakos
25-05-14, 10:30
Είχα εδώ και χρόνια ote double play και έπιανα καλές ταχύτητες, καθόλου αποσυνδέσεις, δηλαδή δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Πριν 1 εβδομάδα άλλαξα σε forthnet λόγω καλύτερης τιμής και από τότε άρχισαν οι αποσυνδέσεις.
Έχω αφήσει το ίδιο router (το ZTE του ΟΤΕ), δεν έχω κάνει απολύτως καμία αλλαγή σε τηλεφωνα-μπρίζες-καλώδια και το μόνο που έχω αλλάξει είναι το username και password στο router για την forthnet.
Το πρόβλημα είναι το εξής: το ADSL πέφτει τις πεισσότερες φορές, όταν σηκώνω το τηλέφωνο και καλέσω έναν αριθμό.
Δεν πέφτει όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο και όυτε αν έχω απλά σηκωμένο το ακουστικό.
Και ποτέ μα ποτέ δεν το έκανε αυτό με τον ΟΤΕ.
Δεν μπορεί να χάλασαν με την μία όλα τα φίλτρα που έχω στα τηλέφωνα.
139907

ntisco
25-05-14, 11:47
Ο Οτε παιζει μονιμα με snr 11.Αυτο το κανει για να καλυψει ολες τις μαλακιες που εχει κανει στο δικτυο του.Στελνει δηλαδη περισοτερα db για να φτανουν σε σενα πανω απο 5 που ειναι το οριο.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ειτε μπαινει ενας υπολογιστης ειτε 10 να παει πολυ δυσκολα κατω απο 5.Οποτε λες ουαο...τελεια...Οταν λοιπον πας σε εναν παροχο που ξεκιναει στα 6..οτι σαπιλα εχει η γραμμη στην ξερναει..και ειτε εχεις αποσυνδεσεις ειτε οταν μπαινουν πολλοι μεσα πεφτει...Οποτε τι κανεις...Παρε το support και ζητα το 8αρι προφιλ....δες το για μια ημερα και αν δεις οτι εισαι οκ αστο εκει..Αν δεις οτι ναι μεν εφτιαξε αλλο οχι αρκετα...ζητα να πας σε 11αρι..εκει που εισουνα με οτε δηλαδη....Να ξερεις οτι οσο πιο πανω πας σε db τοσο πεφτεις απο ταχυτητα αλλα δεν εχεις αποσυνδεσεις.

jimakos
25-05-14, 12:30
Καλά τα λες αλλά επειδή έχω καλή γραμμή, είχα αρχικά με ΟΤΕ περίπου 9 SNR στο down και έπιανα περίπου 17000 kbps.
Αλλά εγώ δεν έμεινα σε αυτό. Έριξα το SNR με εντολές telnet και έπιανα περίπου 23000 kbps με σφάλματα μεν αλλά χωρίς αποσυνδέσεις δε για μία εβδομάδα και βάλε. (μετά έβαλα forthnet)
Είδα το κοντέρ του mtorrent να γράφει μέχρι 2,3 Mbps και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.
Και τώρα δηλαδή άμα δεν χρησιμοποιηθεί το τηλέφωνο δεν παρατηρέιται καμιά αποσύνδεση.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι η γραμμή forthnet είναι ποιο ευαίσθητη και πρέπει να έχει κάποιο θέμα με τα φίλτρα και τα spliters.

Nikiforos
25-05-14, 17:25
Καλησπέρα! γράψε για το πρόβλημα που λες στο forthnet support και θα σε πάρει τηλ τεχνικός και ζήτα του αυτα που θες για δοκιμές και μένα με φτιάξανε μπαμ μπαμ και γρήγορα! Oυτε αποσυνδεσεις ούτε προβληματα πλεον. Εχουμε ξαναπει ΜΗΝ κανετε συγκρισεις με torrents!!! τα p2p και αυτα δεν ειναι συστηματα για μετρησεις μπορούν να εχουν μεγαλες μεταβολες, προτεινω να κατεβασετε κανα dvd linux απο FTP NTUA και πιανετε το μεγιστο της γραμμης, εγω ποσα χρονια τωρα μονο με εκεινο μετραω τι ταχυτητα πιανω και ΠΑΝΤΑ παει οσο παει η γραμμη μου τερμα γκαζια. http://ftp.ntua.gr/pub/

sweet dreams
26-05-14, 10:53
Ο Οτε παιζει μονιμα με snr 11.Αυτο το κανει για να καλυψει ολες τις μαλακιες που εχει κανει στο δικτυο του.Στελνει δηλαδη περισοτερα db για να φτανουν σε σενα πανω απο 5 που ειναι το οριο.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ειτε μπαινει ενας υπολογιστης ειτε 10 να παει πολυ δυσκολα κατω απο 5.Οποτε λες ουαο...τελεια...Οταν λοιπον πας σε εναν παροχο που ξεκιναει στα 6..οτι σαπιλα εχει η γραμμη στην ξερναει..και ειτε εχεις αποσυνδεσεις ειτε οταν μπαινουν πολλοι μεσα πεφτει...

:what: :confused:

O OTE έχει Target SNR Margin 9, το δίκτυο από το κέντρο μέχρι το σπίτι μας είναι το ίδιο για όλες τις εταιρίες, το ΤSNRM δεν είναι λάστιχο

να πηγαίνει από το 11 στο 5(υπάρχει πρόβλημα γραμμής), η κάθε εταιρία έχει δική της πολιτική για το που θα έχει το ΤSNRM και οι αποσυνδέσεις

δεν έχουν καμία σχέση με το πόσοι θα μπούνε στην γραμμή.

Τα υπόλοιπα εδώ (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats.htm#SNR) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version), για τυχόν απορίες. Κατά τα άλλα, για αρχή, εφόσον δεν έγινε καμιά αλλαγή, ότι προτείνει ο Nikiforos.

ntinter
26-05-14, 13:20
όσο πιο χαμηλό snr έχεις τόσο πιο πιθανό είναι έχεις αποσυνδέσεις . Πες να στο ανεβάσουν στο 9 και δεν θα έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις

MitsosDaBest13
26-05-14, 16:06
Αν το ίντερνετ πέφτει μόνο όταν παίρνεις τηλέφωνο, δες μήπως έχει πρόβλημα κάποιο splitter.

Αν δεν αλλάξει κάτι, πάρε την εξυπηρέτηση της Forthnet και ζήτα να βάλουν το SNR στο 9.

Υ.Γ. Το Upload είναι πολύ χαμηλό.

jimakos
26-05-14, 23:42
Το internet πέφτει μόνο όταν σηκώσω το τηλέφωνο οπότε δεν μπορεί να φταίει ότι είμαι με 6 SNR. Κατά τα άλλα παέι σφαίρα όπως πήγαινε και με ΟΤΕ αλλά με ΟΤΕ δεν είχα αποσυνδέσεις.
Αφού πέφτει μόνο όταν σηκώνω το ακούστικό θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι θέμα φιλτρου αλλά από την άλλη δεν μπορούσε να φταίει και κάποιο φίλτρο-splitter(παρόλο που τα άλλαξα) γιατί δεν είχα πρόβλημα με ΟΤΕ.
Έχω επικοινωνήσει μια φορά με το τεχνικό τμήμα και δεν βρήκαμε λύση. Να δούμε τι θα γίνει και με το forthnet support που έγραψα το πρόβλημά μου.

Downstream Upstream

SNR Margin: 6.1 10.9 db

Line Attenuation: 10.4 7.1 db

Data Rate: 21129 1020 kbps

Nikiforos
27-05-14, 10:34
Εμενα οταν το εκανε αυτο να σηκωνω το ακουστικο και να ριχνει την γραμμη ήταν καλωδιακη βλαβη και το εφτιαξε ο ΟΤΕ. Αλλα ειχα χαλια SNR με καλη ομως ταχυτητα και μεγαλη εξασθενιση της γραμμης, επισης θορυβο στο ακουστικο το γνωστο φυσημα δλδ.

jimakos
27-05-14, 20:45
Ξαναμίλησα με το τεχνικό τμήμα και είπαν ότι μία συσκευή τους εμφανίζει βραχυκύκλωμα.
Την έβγαλα, έκανε ξανά έλεγχο και τα έδειχνε όλα καλά.
Μου είπε να παρακολουθήσω τη γραμμή χωρίς τη συσκευή συνδεδεμένη για μερικές ημέρες και άμα κάνει πάλι αποσύνδεση να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να κανονίσουν να έρθει τεχνικός.
5 λεπτά μετα το τηλεφώνημα έπεσε το DSL.
Μπαίνω με telnet στο router, ανεβάζω το SNR Margin σε 9 περίπου και εδώ και 2 ώρες δεν πέφτει το ιντερνετ με αλλεπάλληλες δοκιμές.
4Mbps λιγότερα αλλά τουλάχιστον είναι σταθερό και μακάρι να μείνει έτσι.
140043

sweet dreams
27-05-14, 21:01
Ξαναμίλησα με το τεχνικό τμήμα και είπαν ότι μία συσκευή τους εμφανίζει βραχυκύκλωμα.
Την έβγαλα, έκανε ξανά έλεγχο και τα έδειχνε όλα καλά.
Μου είπε να παρακολουθήσω τη γραμμή χωρίς τη συσκευή συνδεδεμένη για μερικές ημέρες και άμα κάνει πάλι αποσύνδεση να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να κανονίσουν να έρθει τεχνικός.
5 λεπτά μετα το τηλεφώνημα έπεσε το DSL.
Μπαίνω με telnet στο router, ανεβάζω το SNR Margin σε 9 περίπου και εδώ και 2 ώρες δεν πέφτει το ιντερνετ με αλλεπάλληλες δοκιμές.
4Mbps λιγότερα αλλά τουλάχιστον είναι σταθερό και μακάρι να μείνει έτσι.
140043

Τους πήρες πάλι τηλέφωνο;;; Αν όχι, πάρε να έρθει τεχνικός, γιατί μπορεί να βρεί το πρόβλημα εκεί

και να ησυχάσεις.

jimakos
27-05-14, 21:28
Τους πήρες πάλι τηλέφωνο;;; Αν όχι, πάρε να έρθει τεχνικός, γιατί μπορεί να βρεί το πρόβλημα εκεί

και να ησυχάσεις.

Θα μου ζητάνε και λεφτά για υπαιτιότητα δική μου μετά.
Αλλά θα τους ξαναπάρω από αύριο για να τελειώνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.