PDA

Επιστροφή στο Forum : fritzbox 7270 χαμηλη ταχυτητα συνδεσης



astrea966
26-05-14, 17:45
καλησπερα.οπως αναφερω και στον τιτλο το προβλημα μου ειναι οτι το συγκεκριμενο ρουτερ κλειδωνει παρα πολυ χαμηλα στο ιντερνετ.αποφασισα μετα απο και εγω δεν ξερω ποσα χρονια να αντικαταστησω το "σκυλι" 7140 με το 7270 πιστευοντας οτι θα αξιζε η αναβαθμιση.εκανα λαθος οπως φαινεται γιατι ενω το 7170 και οσα αλλα ρουτερ ειχα δοκιμασει "κλειδωνε" στα 11mbit με 1mbit upload το 7270 κλειδωνει κατω απο τα 7mbit Και μου ριχνει το upload στα 500-600kbit.κοντευω να το σπασω.δεν γινεται να το χρησιμοποιω με τετοια απωλεια στην ταχυτητα.υπαρχει καποιος τροπος να το βελτιωσω?στην παρακατω φωτογραφια φαινονται τα στατιστικα της γραμμης μου.κριμα ειναι να το παροπλισω μολις το πηρα και δεν εχω και αλλο να κανω την δουλεια μου γιατι εδωσα το παλιο
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

jkoukos
26-05-14, 18:43
To έχω διαβάσει και σε άλλους χρήστες (όλοι τους με ΟΤΕ), ότι για κάποιο λόγο υπάρχει ασυμβατότητα με τo DSLAM και συγχρονίζει σε Annex M με διάφορα προβλήματα.
Σε 2 διαφορετικές συνδέσεις με HOL και 7270 (Αθήνα, επαρχία) δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, συγχρονίζοντας κανονικά σε Annex A.
139978

astrea966
26-05-14, 18:54
οποτε δεν μπορω να κανω κατι λες?η αλλαζω provider η αλλαζω ρουτερ οπως φαινεται

jkoukos
26-05-14, 19:19
Καταρχήν έχεις κάποιον γνωστό με σύνδεση σε άλλον πάροχο;
Κάνε μια δοκιμή του 7270 σε αυτόν για να ελέγξεις την συμπεριφορά του. Καλό είναι αν μπορείς να το δοκιμάσεις τουλάχιστον σε 2.
Κατόπιν και αν δεις ότι δουλεύει, παίρνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μιλώντας σε τεχνικό ζητάς αν είναι δυνατόν να κάνουν κάποια ρύθμιση.
Τέλος υπάρχει πάντα και ο αντιπρόσωπος (http://www.amy.gr/companies/avm-smart-home/) για τυχόν τεχνική βοήθεια, για τυχόν ρύθμιση μέσω telnet ή διόρθωση σε firmware.

gcf
27-05-14, 08:15
Πάντα μπορείς να το βάλεις σε bridge mode με ένα άλλο router/modem που συγχρονίζει ψηλότερα.

astrea966
27-05-14, 10:09
Πάντα μπορείς να το βάλεις σε bridge mode με ένα άλλο router/modem που συγχρονίζει ψηλότερα.

το γνωριζω αυτο αλλα ηθελα να το αποφυγω γιατι θα μπει και ενα 1000αρι switch.μην γεμισω τον τοπο συσκευες

jkoukos
27-05-14, 11:10
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα χρήματα και να μην δουλεύει η συσκευή. Εγώ έκανα συμβιβασμό, χωρίς βέβαια να έχω το δικό σου πρόβλημα.
Όσα Fritz δοκίμασα στη γραμμή μου (7140, 7170, 7270) πάντα είχα μικρότερο 1-2Mbps συγχρονισμό στο DL και max 900Kbps στο UL, έναντι του Netfaster.
Επιπλέον έχω και 2 Gigabit switches (8 και 5 θέσεων), οπότε έκανα μια αναδιάταξη στην τοποθέτηση των συσκευών, τοποθετώντας τα στο πάνω μέρος της βιβλιοθήκης, με αποτέλεσμα να μην φαίνονται σχεδόν καθόλου.
Κέρδος, η μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού (Netfaster σε bridge mode), η καλύτερη ασύρματη κάλυψη του σπιτιού λόγω μεγαλύτερου ύψους τοποθέτησης του 7270 και ανυπαρξία φυσικών εμποδίων, διατηρώντας όλα τα πλεονεκτήματα του Fritz.

astrea966
27-05-14, 12:43
το 7140 κλειδωνε στα 11.5mbit περιπου και το upload ηταν μονιμα καρφωμενο στα 1024.ξερω οτι τα fritz παιζουν λιγο χαμηλοτερα αλλα οχι ετσι.πηρα στον οτε και τους ξεχεσα λιγο και περιμενω να με παρουν τηλεφωνο.το ρουτερ κλειδωνει σαν annex M στο dslam και πιστευω οτι απο εκει ειναι το προβλημα

jkoukos
27-05-14, 13:03
Παλαιότερα κι εγώ σε ΟΤΕ κλείδωνα 1017 στο UL αλλά στο DL είχα σε σχέση με το Baudtec χαμηλότερο συγχρονισμό.
Στη HOL που είμαι τώρα, υπάρχει (http://www.adslgr.com/forum/threads/702810-HOL-%CE%A5%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-upload-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-800kbps) γενικό πρόβλημα με το Upload και γενικά ισχύουν αυτά που ανέφερα.
Στο πρόβλημά σου πιστεύω ότι είτε πρόκειται για κάποια ρύθμιση στο DSLAM είτε ασυμβατότητα υλικού. Στην πρώτη περίπτωση πιθανόν να είναι εύκολη η λύση, αλλά όσον αφορά τη δεύτερη διατηρώ επιφυλάξεις.

astrea966
27-05-14, 21:31
ο οτε δεν μπορει να κανει τιποτα οπως μου ειπαν.αυτοι δουλευουν μονο annex A kai B.δεν χρησιμοποιουν το Μ οποτε δεν μπορουν να μου κανουν κατι.το παραξενο ειναι οτι ενω το fritz το νεο αλλα και το παλιο μου εδειχναν οτι το dslam που συνδεομουν ηταν broadcom αλλα ο τεχνικος του οτε επεμενε οτι συνδεομουν πανω σε ZTE
γνωριζει κανεις μηπως υπαρχει καποιος τροπος να γινει χειροκινητα η αλλαγη μεσω τελνετ η με καποιον αλλο τροπο?

jkoukos
27-05-14, 22:04
To δοκίμασες σε άλλη σύνδεση, να δεις πως συμπεριφέρεται, μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή;
Κάνε και μια δοκιμή μόνο του στη γραμμή και καμιά άλλη συνδεδεμένη συσκευή.

astrea966
28-05-14, 13:08
θα το παω αυριο να το δοκιμασω στη wind που εχει ο πατερας μου

βρηκα αυτο (http://www.adslgr.com/forum/threads/641615-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B7-annex-M-%CF%83%CE%B5-annex-A) το thread που αναφερεται βεβαια σε αλλο ρουτερ.οποτε ισως να μπορει να γινει και στο δικο μου αρκει καποιος να ξερει τον τροπο

- - - Updated - - -

το εβαλα στη wind του πατερα μου αλλα και εκει κλειδωνει σχετικα χαμηλα.δεν εχει βεβαια τα χαλια που εχει στη γραμμη μου στο upload.και κλειδωνει σαν annex A

jkoukos
28-05-14, 13:22
Πόσο είναι το "σχετικά χαμηλά";
Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα ότι όσα Fritz έχω δοκιμάσει στη γραμμή μου (HOL), κλειδώνουν 1-2Mbps χαμηλότερα από το Netfaster του παρόχου.
Επειδή μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή και αφού έχει 5 χρόνια εγγύηση, επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο για να το ελέγξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.