PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμες για το Linksys WRT54GS



herlock
12-08-04, 23:43
Σε αναμονή της ADSL γραμμής (Θεσ/νίκη - κέντρο) ψάχνω για τον κατάλληλο εξοπλισμό. Από αυτά που είδα στο NET και που διάβασα εδώ με βλέπω για το Linksys WRT54GS. Θέλω να έχει wireless και να συνεργάζεται όσο το δυνατόν καλύτερα με το DSLAM της περιοχής μου (ΕΡΜΟΥ - Intracom αν δεν κάνω λάθος). Προτιμώ να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αλλά να έχω τις λιγότερες πιθανότητες η σύνδεση μου να είναι χάλια, παρά το αντίθετο (λίγα χρήματα και ρίσκο). Μήπως θα έπρεπε να προτιμήσω το Cisco 836 και κάποιο wireless AP;

Η γνώμη σας μετράει πολύ, ιδιαίτερα αν έχετε και σχετική εμπειρία με τα ανωτέρω μηχανήματα. Σας ευχαριστώ πολύ!

lefterism
13-08-04, 00:43
το χρησιμοποιω στην Αγγλια το συγκεκριμενο router, παρα πολυ καλο μηχανημα, δεν ειναι τυχαιο που η Linksys ειναι κομματι της CISCO. το εχω συνδεδεμενο με ethernet cable modem της motorolla χωρις κανενα προβλημα (προσοχη εχω cable συνδεση 3Mbit). δεν το εχω δοκιμασει με ADSL αλλα δεν βλεπω το λογω να μην παιζει. Το wireless κομματι ειναι πολυ καλο και ευκολο. για ασφαλεια εχει δικο του firewall και για τα wireless εχω επιτρεψει μονο την mac addess της wireless συσκευης που θελω εγω. 128bit encryption και δικο μου passkey. ειναι παρα πολυ καλο, αν διαθετεις τα χρηματα παρτο. εγγυηση CISCO μιλαμε.

aesir
13-08-04, 00:58
Πάρα πολύ καλό το Linksys σαν router, αλλά δεν έχει καλή απόδοση/απόσταση σαν wireless.

Το να πάρεις Cisco δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα έχεις καλύτερη σύνδεση/γραμμή από το αν πάρεις ένα US Robotics για παράδειγμα. Αλλη κατηγορία το ένα μηχάνημα, άλλη το άλλο, αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι. Ανάλογα και τι απαιτήσεις έχεις. Ισως και το US Robotics ή ένα Zyxel να κάλυπτε.

gadgetakias
13-08-04, 06:34
US Robotics και ασυμβατότητες σε Wireless επίπεδο πάνε μαζί... :? Δεν θα το πρότεινα.
Εάν θέλεις πάντως να έχει και ενσωματωμένο modem μπορείς να κοιτάξεις και για το LinkSys WAG54G.

euri
13-08-04, 09:30
herlock, όπως είπε και ο gadgetakias το WRT54G(S) ΔΕΝ έχει ενσωματωμένο modem, είναι απλώς broadband router. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και ένα aDSL modem (είτε modem/router στο οποίο θα απενεργοποιήσεις το router) για να το δουλέψεις.

Τις επιδόσεις του για χρήση σε εσωτερικούς χώρους δεν τις ξέρω καθόλου. Το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος σε μητροπολιτικά ασύρματα δίκτυα ως εξωτερική συσκευή σε συνδυασμό με εξωτερικές κεραίες, και λένε ότι έχει πολύ καλή απόδοση. Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να του αλλάξεις firmware με linux, οπότε μπορείς να κάνεις πολλά πραγματάκια :wink:

herlock
13-08-04, 11:47
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Με βλέπω τελικά για το Linksys. θα δω και το WAG54G. Δεν είχα καταλάβει ότι το WRT54GS δεν εχει ADSL modem.

euri το firmware από την Sveasoft φαίνεται πάρα πολύ καλό. Ένας από τους λόγους που θέλω το Linksys.

@ ADSLgr.com All rights reserved.