PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό ping και packet loss



mike1994
28-05-14, 02:32
Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω με την hol. Εδώ και περίπου 10 μέρες παρατηρώ ότι έχω υψηλό ping και πολύ μεγάλο ποσοστό χαμένων πακέτων (packet loss 88% μετά από μέτρηση στο pingtest.net). Χαρακτηριστικό είναι ότι τα βιντεάκια 1080p στο Youtube κολλάνε (και τα 720p στο Dailymotion) ενώ αυτό δεν συνέβαινε ποτέ. Η σύνδεσή μου είναι θεωρητικά 24άρα και το router κλειδώνει στα 14 περίπου. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω ότι για link type έχω Interleaved Path και Noise Margin 11.5..

http://www.pingtest.net/result/98549432.png (http://www.pingtest.net)

dkmaster
28-05-14, 18:19
Ασύρματα ή ενσύρματα; Στατιστικά ρούτερ;

mike1994
28-05-14, 21:03
Ασύρματη σύνδεση με απόσταση υπολογιστή - router 3 μέτρα χωρίς παρεμβολές ανάμεσα.
Τα στατιστικά του router είναι τα εξής:

140090


Σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο αύριο άμα δεν βρεθεί κάποια λύση.. Μήπως ξέρεις τι φταίει; Τώρα τελευταία το κάνει και ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά. Μέχρι πριν καμιά βδομάδα η σύνδεση ήταν μια χαρά.

jkoukos
28-05-14, 21:11
Κάνε δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση για σίγουρο αποτέλεσμα και πες μας.

mike1994
28-05-14, 21:18
Όταν λες δοκιμή εννοείς να μπω πχ στο youtube να δω αν κολλάει ή τα στατιστικά του router;

jkoukos
28-05-14, 21:47
Ότι ακριβώς έκανες με το ασύρματο και είχες τα προβλήματα που αναφέρεις στο πρώτο μήνυμα.

mike1994
28-05-14, 21:52
Το δοκίμασα χθες. Στο youtube δεν κολλούσε όταν το σύνδεσα ενσύρματα αλλά στο pingtest τα αποτελέσματα μένουν ίδια, δηλαδή 88% packet loss και μεγάλο ping και jitter. Και το περίεργο είναι ότι μέχρι πριν μια βδομάδα όλα κυλούσαν ρολόι.

jkoukos
28-05-14, 22:07
Κάνε μια δοκιμή με άλλους DNS servers (Google, OpenDNS κλπ).

mike1994
28-05-14, 22:42
Τι εννοείς ακριβώς; Πώς γίνεται αυτό;

MitsosDaBest13
29-05-14, 04:05
Κάνε κι ένα speedtest για να δούμε με πόση ταχύτητα περίπου κατεβάζεις και δώσε μας στατιστικά από το μενού του ρούτερ.

mike1994
29-05-14, 09:36
http://www.speedtest.net/result/3529765253.png (http://www.speedtest.net/my-result/3529765253)

Τα αποτέλεσματα του speedtest στις 9:30 το πρωί. Σε ώρες συμφόρησης μπορεί να έχω download 5-6 και upload περίπου 0.3.
Τα στατιστικά του router δεν είναι αυτά που έχω παραθέσει σε παραπάνω σχόλιο;

MitsosDaBest13
29-05-14, 15:30
http://www.speedtest.net/result/3529765253.png (http://www.speedtest.net/my-result/3529765253)

Τα αποτέλεσματα του speedtest στις 9:30 το πρωί. Σε ώρες συμφόρησης μπορεί να έχω download 5-6 και upload περίπου 0.3.
Τα στατιστικά του router δεν είναι αυτά που έχω παραθέσει σε παραπάνω σχόλιο;


Α ναι sorry, τα έβαλες πιο πάνω τα στατιστικά. Ήταν λίγο περασμένη η ώρα και νύσταζα. :p
Δεν είναι φυσιολογικό σε ώρες συμφόρησης να κατεβάζεις με 5 Mbps ενώ το ρούτερ είναι κλειδωμένο στα 14... Πάρε τη ΗΟL στο 13844 και δήλωσε βλάβη και πες τους αυτό. Το Ping σου πάντως δεν είναι κακό για servers της Αθήνας. Εγώ με HOL και Interleaved έχω 17-18 ms. Μάλλον είναι συγκεκριμένες οι ώρες που ανεβαίνει το Ping σου και τα βίντεο μάλλον κολλάνε επειδή πέφτει η ταχύτητα.

mike1994
29-05-14, 15:36
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άμα δεις στο πρώτο ποστ την μέτρηση του pingtest δεν θα έπρεπε να μην υπήρχε data loss; 88% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό. Και το Ping είναι υψηλό αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ο server που κάνω δοκιμή στο pingtest δεν βρίσκεται στην Ελλάδα (μου επιλέγει αυτόματα τον πιο κατάλληλο server και δεν ξέρω αν υπάρχει καν ελληνικός server).

Edit: Επίσης το Noise Margin δεν είναι λίγο ψηλά στα 11; Δεν θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά;

MitsosDaBest13
29-05-14, 15:52
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άμα δεις στο πρώτο ποστ την μέτρηση του pingtest δεν θα έπρεπε να μην υπήρχε data loss; 88% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό. Και το Ping είναι υψηλό αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ο server που κάνω δοκιμή στο pingtest δεν βρίσκεται στην Ελλάδα (μου επιλέγει αυτόματα τον πιο κατάλληλο server και δεν ξέρω αν υπάρχει καν ελληνικός server).

Edit: Επίσης το Noise Margin δεν είναι λίγο ψηλά στα 11; Δεν θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά;

Αν θέλεις ν' ανέβει λίγο η ταχύτητά σου περίπου 2 Mbps, πρέπει να πάρεις τη HOL και να της ζητήσεις να βάλει το SNR στο 9. Αν έβρισκες και κάποιον πιο "ψαγμένο" Τεχνικό, θα ήξερε να στο βάλει στο 6 και θα κέρδιζες περίπου 4 Mbps. Αλλά δοκίμασε το 9 αρχικά, να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις. Όμως αν η ταχύτητά σου πέφτει τόσο πολύ σε συγκεκριμένες ώρες με το SNR στο 11 που είναι πιο αξιόπιστο, δε θα φτιάξει αν μειώσεις το SNR. Πρέπει να δηλώσεις βλάβη.

mike1994
29-05-14, 16:29
Ευχαριστώ για την απάντηση!! Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο. Για το data loss ξέρεις μήπως τι φταίει; Και η ταχύτητα δεν έπεφτε πάντα τόσο πολύ. Τον τελευταίο καιρό ξεκίνησε..

MitsosDaBest13
29-05-14, 19:04
Για το Data Loss δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να το προκαλεί, αλλά αυτό είναι μάλλον η αιτία που η ταχύτητά σου μειώνεται κι έχεις κολλήματα σε βίντεο και παιχνίδια. Πρέπει να έχει πρόβλημα η γραμμή.

valen_gr
29-05-14, 19:39
δεν εχεις data loss.

mike1994
30-05-14, 01:32
Τελικά πήρα σήμερα το απόγευμα τηλέφωνο στη hol και έπειτα από μετρήσεις της ταχύτητας που έκανα στο speedtest της hol μετά από συμβουλή του τεχνικού τόσο με το PC συνδεδεμένο ενσύρματα με το router όσο και ασύρματα (ενσύρματα η σύνδεση ήταν μια χαρά και έπιανα 11.000+ Kbps ενώ ασύρματα έπιανα γύρω στα 3.000+ Kbps) κατέληξε ο τεχνικός στο συμπέρασμα ότι το router είναι ελαττωματικό και θα μου στείλουν από αύριο καινούριο. Περίεργο πάντως γιατί παλιά δούλευε μια χαρά η σύνδεση και χάλασε από το πουθενά. Εσείς τι πιστεύετε, μπορεί να χάλασε έτσι ξαφνικά το router;

MitsosDaBest13
30-05-14, 02:06
Αυτό ξέχασα να σου πω. Να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ αν στο κάνει αυτό. Αν έχει πρόβλημα το ρούτερ, θα φανεί με το καινούργιο που θα σου στείλουν. Δεν αποκλείεται να χάλασε... :)

Από το μενού του ρούτερ συμπεραίνω πως μάλλον έχεις Netfaster. Είναι αρκετά ελαττωματικά ρούτερ. Εμένα αρχικά ένα WLAN 3 αρχησιμοποίητο (με ζελατίνες ήταν) που μου είχαν στείλει, ήταν ήδη χαλασμένο και δεν έκανε καμία προσπάθεια να συνδεθεί. Μετά ζήτησα ένα IAD 2 και παρόλο που φαινόταν ψιλοχρησιμοποιημένο, μια χαρά παίζει ως τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.