PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω υποδομή για full LLU?



neek
07-03-07, 12:27
Έχω νοικιάσει έναν καινούργιο επαγγελματικό χώρο στην Ν. Φιλαδέλφεια. Είμαι ικανοποιημένος πελάτης FULL LLU 2048 στην περιοχή Φιλοθέης οπότε λέω να κάνω το ίδιο και για το γραφείο μου αλλά :

στον χώρο καταλήγουν 2 ζεύγη τηλεφωνικών καλωδίων. Το ένα θα το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω ISDN (μιά και δεν έχω βρεί VOIP που να υποστηρίζει fax και συναγερμό).

Το ερώτημα είναι: πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το άλλο ζεύγος έρχεται κανονικά απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ μέσα στο κτίριο και στη συνέχεια μέσα στον χώρο μου?

Απο Vivodi μου είπαν ότι θα πρέπει να μου πεί ο ΟΤΕ, και όπως καταλαβαίνετε απο τον ΟΤΕ μου είπαν δεν ξέρουμε.

Σκέφτομαι να "καλοπιάσω" τους τεχνικούς που θα έρθουν για την ISDN. Καμιά άλλη ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

deniSun
07-03-07, 12:41
Βρες ένα καλό ηλεκτρολόγο και βάλτον να ελέγξει τις γραμμές.
Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το ελέγξεις και μόνος σου με ένα πολύμετρο.
Απ΄ότι κατάλαβα θα έχεις δύο ξεχωριστές γραμμές.
Όταν έρχεται ο ΟΤΕ για να σου κάνει σύνδεση της γραμμής σου, ανεβαίνει και πάνω στο διαμέρισμα και σου συνδέει την συσκευή για να ελέγξει αν είναι όλα καλά. Οπότε θα δει και ποιο από τα δύο ζεύγη είναι για την μία ή την άλλη γραμμή. Αυτό είναι μέσα στις υποχρεώσεις του.

ariadgr
07-03-07, 19:23
...στον χώρο καταλήγουν 2 ζεύγη τηλεφωνικών καλωδίων. Το ένα θα το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω ISDN (μιά και δεν έχω βρεί VOIP που να υποστηρίζει fax και συναγερμό).

Το ερώτημα είναι: πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το άλλο ζεύγος έρχεται κανονικά απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ μέσα στο κτίριο και στη συνέχεια μέσα στον χώρο μου?

Απο Vivodi μου είπαν ότι θα πρέπει να μου πεί ο ΟΤΕ, και όπως καταλαβαίνετε απο τον ΟΤΕ μου είπαν δεν ξέρουμε.

Σκέφτομαι να "καλοπιάσω" τους τεχνικούς που θα έρθουν για την ISDN. Καμιά άλλη ιδέα?

Το γεγονός ότι "στο χώρο σου καταλήγουν 2 ζευγάρια καλωδίων" είναι αρκετό για να ζητήσεις νέα Full LLU σε ανενεργό βρόχο.
Από την άλλη, θα πρότεινα το εξής:
Βάλε πρώτα τη Full LLU με DSLphone (Cable TV), και ΑΝ δεν δουλεύει το fax και ο συναγερμός, τότε βάλε γραμμή ΟΤΕ (και δε χρειάζεσαι απαραίτητα ISDN, η PSTN είναι αρκετή).
Η Vivodi αναφέρει στους όρους ότι το fax και ο συναγερμός δεν είναι εγγυημένο ότι θα δουλεύουν. Ωστόσο δε σου λέει ότι αποκλείεται να δουλεύουν. Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι τους δουλεύει το fax μέσω DSLphone.

Επειδή λες ότι είναι "επαγγελματικός χώρος": Το Cable TV απευθύνεται μόνο σε οικιακούς πελάτες. Οπότε αν μεν κάνεις την αίτηση σαν ιδιώτης, και χρησιμοποιείς την υπηρεσία εσύ, έχει καλώς.
Αλλιώς θα πρέπει να πάρεις Full LLU (Maxx).

Και αν τελικά δεν μπορείς να πάρεις Cable TV λόγω της επαγγελματικής στέγης, και βάλεις PSTN/ISDN από τον ΟΤΕ, θα σου έρχεται φθηνότερα να βάλεις Shared LLU αντί Full LLU (και θα ενεργοποιηθεί και γρηγορότερα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.