PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός λογογράφος



NoNaGoN
13-08-04, 00:57
Κάποιος γνωστός μου με ρώτησε γιά αυτό το πράγμα αλλα επειδή δέν γνωρίζω τίποτα επί του θέματος,μήπως θα μπορούσε κάνείς να μου πεί κανένα καλό πρόγραμμα για αυτή την δουλεία;΄
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

no_logo
13-08-04, 11:13
υπάρχει ένα τέτοιο πρόγραμμα με αυτό το όνομα από το ΠΛΑΙΣΙΟ

turboirc
13-08-04, 12:17
Ναι αλλα δεν αξιζει τον κοπο... οι περισσοτεροι απο εμας γραφουν πιο γρηγορα απο οτι μιλανε !

lazar
13-08-04, 12:19
Άκουσα ότι τα πάει καλά. Το έχει ένας φίλος μου, μόλις βρω ευκαιρία θέλω να το δοκιμάσω.

NoNaGoN
13-08-04, 12:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Πάω να το κοιτάξω στο ΠΛΑΙΣΙΟ λοιπόν (lazar άν και όταν το δοκιμάσεις πες εντυπώσεις αν το θυμηθείς)
:)

sotiriskakos
13-08-04, 12:50
Λοιπόν παιδιά θα σας πω εγώ γιατί το έχει ο πατέρας μου. Δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να φανεί χρήσιμο. Γενικά δεν είναι ότι πιο γρήγορο σαν πρόγραμμα. Δηλαδή αν γράφεις γρήγορα το ξεπερνάς σε ταχύτητα εύκολα. Επίσης έμφανίζει κάποια σφάλματα στην απόδοση των λέξεων και το κακό είναι ότι νομίζω δεν έχει λεξικό να του προσθέσεις νέες. Επίσης το κπρόγραμμα ανοίγει σε απλή text μορφή και για να επεξεργαστείς το κείμενο πρέπει να το επικολλήσεις αλλού. Αν πάντως βαριέσαι να γράφεις και δεν έχεις πρόβλημα να σε ακούνε οι άλλοι να υπαγορεύεις ίσως είναι καλό. Για δουλειά όμως όταν βιάζεσαι δεν κάνει. Έχει κυκλοφορήσει βέβαια απ' όσα ξέρω αναβάθμιση, αλλά δε γνωρίζω περισσότερα. Πάντως το έχουν στο Πλαίσιο μονίμως να τρέχει σε ένα φορητό (Στο Πλαίσιο της Στουρνάρη λέμε, έτσι;) και το επιδεικνύουν σε όποιον θέλει. Δεν είναι και άσχημο να το δείτε.

lazar
13-08-04, 14:49
Νομίζω στο 2.0 γράφεις στο Word κατ' ευθείαν.

AC9800PBA
13-08-04, 15:22
Να πω για αυτό που πουλάει το Πλαίσιο ότι κάνει κάτι λάθη σε ομόηχες λέξεις όπως το μεγάλα κτήρια με το δημητριακά με γάλα τρώει λάθη κάργα αλλά έχει πλάκα LOL² ακόμα είναι σπαστικό να λές "τελεία" όταν είναι να βάλεις "τελεία" Δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

stamiak
14-08-04, 09:43
****Σοβαρή και εμπεριστατωμένη Κριτική του προγράμματος "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΓΡΑΦΟΣ" από κάποιον που πραγματικά έχει δουλέψει με το πρόγραμμα***

Πριν προχωρήσω σε λεπτομέρειες να πω ότι όντως αξίζει το 4 στα 5 με το οποίο είχε βαθμολογηθεί στο «PC Magazine» καθώς και τα λεφτά του (είχα πάρει την 1η έκδοση με την πιο αργή αναγνώριση, σε τιμή 188 ευρώ). Site: http://www.voice-in.gr/products.htm#SADG

Θα περιγράψω εδώ τι ακριβώς κάνει και τι δεν κάνει ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται να ξέρει.

Το κουτί έχει μέσα:
α) Ενιαίο, μονό ακουστικό + μικρόφωνο (μικρό που έρχεται κοντά στο στόμα). [Τελείως ΜΑΠΑ που ΜΕΙΩΝΕΙ τις επιδόσεις του προγράμματος και γι’ αυτό συστήνω απόλυτα την χρήση του γνωστού πάμφθηνου γκρι λεπτού μικροφώνου για PC ή γενικά κάποιου άλλου μικροφώνου καθώς παίζει τεράστιο ρόλο η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ του σήματος]

β) το παράλληλο HASP (για το ξεκλείδωμα) [Για χρήση σε Windows 2003 μην εγκαταστήσεε τους ενσωματωμένους drivers αλλά πηγαίνετε εδώ για νέους: http://www.ealaddin.com/support/hasp/enduser.asp]

γ) Χάρτινη θήκη με το CD εγκατάστασης.

- Βάζεις το HASP, εγκαθιστάς τους Drivers του HASP, εγκαθιστάς το πρόγραμμα, και όλα ΟΚ. Το έβαλα σε Windows XP HOME και σε Windows 2003.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ manual στο κουτί. Αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τέτοιας τιμής πρόγραμμα! Υπάρχει μόνο Help File μέσω του προγράμματος. Δεν είναι δύσκολο στο χειρισμό αλλά επειδή είναι ακριβό έπρεπε να έχει τυπωμένο manual.

Με το μικρόφωνο στην σχετική υποδοχή της κάρτας ήχου και φροντίζοντας να μην είναι mute η θύρα του μικροφώνου και να είναι ενεργοποιημένη η εγγραφή ήχου μέσω μικροφώνου (αυτά γίνονται από το Control Panel ή Πίνακα Ελέγχου) ξεκινούμε το πρόγραμμα.

Το interface είναι απλούστατο. Τόσο που φοβάσαι για το αν κάνει αυτά που πλήρωσες (και όντως ενώ κάνει τη βασική του δουλειά πολύ καλά, υπάρχει κάτι που δεν κάνει. Θα τα πω παρακάτω).

Το πρόγραμμα λοιπόν είναι κάτι σαν το Ms Write με κάποια κουμπιά παραπάνω. Τα κλασικά Save, Cut, Copy, print, Bold, Italic Font size κ.λπ. Επίσης έχει ένα κόκκινο κουμπί για εκκίνηση ηχογράφησης, ένα κουμπί για σταμάτημα αναγνώρισης και ένα κουμπί για άκουσμα της ηχογράφησης (για επαλήθευση).

Επίσης έχει ένα πράσινο μετρητή έντασης που μας δείχνει πόσο δυνατά ηχογραφούμε. Η ένδειξη στις δοκιμές πρέπει να πλησιάζει προς το κόκκινο χρώμα αλλά να μην φτάνει στο κόκκινο.

ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΩΝΗΣΗΣ
------------------
Απαραίτητα συστατικά για την τουλάχιστο 97-98 % επιτυχία είναι:

Η καθαρή άρθρωση και η σταθερή ένταση φωνής. Δεν μπορούμε δηλ. να μιλήσουμε με την «απρόσεκτη άνεση» που θα μιλήσουμε στον καφέ με την παρέα μας. Η ταχύτητα μας μπορεί να είναι από μέτρια έως φυσική (αν δεν μιλάμε πολύ γρήγορα στη καθημερινότητά μας).
Αν επιτύχουμε (και μπορούμε να το πετύχουμε με λίγες πρόβες) την καθαρή άρθρωση και τη σταθερή ένταση φωνής τότε τα αποτελέσματα είναι εγγυημένα.
Μέσα στην έννοια καθαρή άρθρωση εντάσσεται και η μη παραμόρφωση της φωνής από το μικρόφωνο.
Για το λόγο αυτό πρέπει με προσοχή να βρούμε τη σωστή για εμάς:
1. απόσταση του στόματος από το μικρόφωνο ώστε να μην παραμορφώνεται το ηχητικό σήμα
2. ένταση του record level της κάρτας ήχου.
Όπως και να γίνει, κάποιες πρόβες είναι απαραίτητες για τα καλύτερα αποτελέσματα.

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ
------------
1. Μην ανησυχείτε για το λεξιλόγιο. Το χρησιμοποίησα σε διάφορες δουλειές με ειδικευμένο λεξιλόγιο (ψυχο-κοινωνιολογικό) και δεν είχε πρόβλημα ούτε με τις δύσκολες πολυσύνθετες λέξεις. Αυτό μάλλον συμβαίνει επειδή δεν εξαρτάται τόσο από έτοιμες λέξεις αλλά τις αναγνωρίζει ίσως ανά συλλαβή (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Επίσης μπορείτε να επιλέξετε, αν θέλετε, συνηθισμένες αγγλικές λέξεις (όπως για παράδειγμα computer, video, internet κ.ά.) να εμφανίζονται γραμμένες στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά: π.χ. «Το video χρησιμοποιήθηκε στη δίκη» ή «Το βίντεο χρησιμοποιήθηκε στη δίκη»

Ακόμη μπορείτε να επιλέξετε αν θέλετε οι αριθμοί να εμφανίζονται αριθμητικώς ή ολογράφως π.χ. «Η επανάσταση έγινε το 1821» ή «Η επανάσταση έγινε το χίλια οχτακόσια εικοσιένα».
Σημεία στίξης αναγνωρίζει καθώς και παρενθέσεις και εισαγωγικά.


2. Το πρόγραμμα στην πρώτη έκδοση ήταν κάπως αργό. Στη νέα έκδοση όμως που κυκλοφορεί και στη δίνουν δωρεάν αν είχες πάρει την παλιά, έχουν όντως διπλασιάσει την ταχύτητα.
Αν όλα είναι ρυθμισμένα σωστά, αναγνωρίζει 3 έως 5 λέξεις το δευτερόλεπτο (σε Athlon XP 2400+).
Αν το πρόγραμμα δυσκολευτεί να αναγνωρίσει κάποιες λέξεις τότε μπορεί να σταθεί και 6-7 δευτερόλεπτα σε μία λέξη (και αν αυτό γίνεται συχνά και χάνουμε χρόνο, μπορούμε να διακόψουμε και να ξαναηχογραφήσουμε πιο προσεκτικά).

Η εταιρεία λέει ότι απαιτεί το λιγότερο 256ΜΒ και 1 GHz CPU για να δουλέψει). Και όντως ένας μετρητής μνήμης δείχνει ότι χρειάζεται αρκετή.

3. Ένα από τα καλά είναι ότι μάλλον συμπεριλαμβάνει και κάποια στοιχειώδη εξέταση σύνταξης καθώς το έχω δει να προσπαθεί να δώσει λογική σειρά στις λέξεις ακόμα σε real time.

*************************************************
Σαν πρώτο επίλογο για την χρηστικότητά του θα πω πως:
Αν πρέπει να πάρουμε κείμενο από τυπωμένο έντυπο, φυσικά θα χρησιμοποιήσουμε ένα Finereader.

Αν όμως έχουμε ΠΟΛΛΑ χειρόγραφα που θέλουμε επιτέλους να τα περάσουμε στο Word ή αν θέλουμε ένα εύκολο τρόπο να γράψουμε ΑΡΚΕΤΕΣ πρόχειρες σημειώσεις ή να γράψουμε κάποιο ΜΕΓΑΛΟ έγγραφο, τότε ούτε σύγκριση να γίνεται ανάμεσα σε πληκτρολόγηση και αναγνώριση. Δεν μπορεί να κρίνει κανείς το πρόγραμμα για περιστασιακή χρήση. Φυσικά, γιατί να πάρω το πρόγραμμα αν γράφω κείμενα μισής σελίδας και αυτά σε αραιά διαστήματα; Για αυτό επισημαίνω τις λέξεις ΠΟΛΛΑ - ΑΡΚΕΤΕΣ - ΜΕΓΑΛΟ. Στις περιπτώσεις αυτές η εξοικονόμιση χρόνου γέρνει ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ υπέρ του προγράμματος. Οι χειρόγραφες σελίδες και οι σημειώσεις «φεύγουν» η μία μετά την άλλη, χωρίς πλέον τον εκνευρισμό που δημιουργείται κατά την πληκτρολόγηση, όπου κοιτώντας το πακέτο με τις σελίδες , δείχνουν να μην τελειώνουν ποτέ! Ακόμα και η διόρθωση των λίγων λαθών είναι παιχνίδι μπροστά στις ατέλειωτες ώρες πληκτρολόγησης.
Μιλώντας προσωπικά, για λογαριασμό τρίτου, έγραψα σε Word 2 δικά του βιβλία. Το πρώτο 300 σελίδων μου έβγαλε την ψυχή ενώ το δεύτερο 250 σελίδων με εκατοντάδες χειρόγραφα το πέρασα στο Word με τον ΛΟΓΟΓΡΑΦΟ χωρίς να καταλάβω τίποτα.
Είναι ασύγκριτο και το συστήνω ανεπιφύλακτα για όποιον έχει πολλή ή αρκετή δουλειά πληκτρολόγησης.
***************************************************

ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
---------------
Αφού ρυθμίσουμε το μικρόφωνο, πατάμε το κόκκινο κουμπί εγγραφής και αρχίζουμε να μιλάμε. Μόλις τελειώσουμε, ξαναπατάμε το ίδιο κουμπί και αμέσως αρχίζει η αναγνώριση.
Το πρόγραμμα αποθηκεύει σε .txt ή .rtf .
Μπορούμε αν θέλουμε να ανοίξουμε κάποιο προηγούμενο κείμενο και η αναγνώριση που κάνουμε να προστεθεί μέσα σε αυτό.


***ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ***
-------------------
Αυτό που σε λίγη ώρα θα αναζητήσετε και δυστυχώς το πρόγραμμα δεν κάνει είναι η
ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΑΡΧΕΙΩΝ ΦΩΝΗΣ ώστε να γίνει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Αμέσως μόλις αρχίσουμε εντατική χρήση του προγράμματος, θα μας γεννηθεί η εξής ανάγκη: Να ηχογραφήσουμε όποτε έχουμε χρόνο τις διάφορες σελίδες μας και το βράδυ που πέφτουμε για ύπνο ή σε άλλη ώρα που δεν χρησιμοποιούμε τον Η/Υ να ανοίξουμε όλα τα αρχεία φωνής και το πρόγραμμα να τα αναγνωρίσει με την ησυχία του (και τη δική μας).

Και όμως!!!! Αν και απίστευτο, οι δημιουργοί ενός προγράμματος για το οποίο πληρώνουμε 65.000 δρχ, φρόντισαν ώστε να είμαστε αναγκασμένοι, κάθε ηχογράφηση να την περιμένουμε να αναγνωριστεί και μετά να προχωρήσουμε στην επόμενη.

-=ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΑΡΧΕΙΑ ΦΩΝΗΣ ΓΙΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ!!! ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΑΡΑΛΗΨΗ=-.
(Όμως ευτυχώς βρήκα λύση)
Φυσικά δεν υπάρχουν λόγια να χαρακτηριστεί η προχειρότητα αυτή, και όποια κι αν είναι η δικαιολογία για την έλλειψη αυτής της δυνατότητας, ο χρήστης που πληρώνει ακριβά το εργαλείο, απαιτεί την ύπαρξή της ακόμα κι αν κάποιοι τη θεωρούν περιττή!

Και πραγματικά ως αγοραστής απαιτώ αναβάθμιση που να λύνει το ζήτημα αυτό (και ας μην εμφανιστεί ως δικαιολογία ότι μπορούμε να ηχογραφήσουμε 50-60 σελίδες μαζί και μετά να γίνει αναγνώριση καθώς:
α) Κανείς δεν διακινδυνεύει να χάσει 1 ώρα εκφώνηση από κάποια διακοπή ρεύματος
β) Γιατί να υπομείνει κάποιος τόση ώρα συνεχούς υπαγόρευσης;

****************************************************
Πράγματι αν δεν έβρισκα λύση στο θέμα αυτό, ήμουν διατεθειμένος να κάνω κι εγώ δεν ξέρω τι στους υπευθύνους. Η λύση που βρήκα είναι πολύ εύκολο να εφαρμοστεί, είναι λύση που δουλεύει τέλεια, αλλά είναι λύση εκ της πλαγίας οδού χωρίς ευτυχώς να χρειάζεται hacking.

Με τη λύση αυτή μπορεί κάποιος να αποθηκεύει με κάποιο χαρακτηριστικό όνομα την κάθε υπαγόρευση (π.χ. «εισαγωγή», σελίδες 20-30, σελίδες 50-70, επίλογος κ.λπ) και με ένα τρικ να κάνει την αναγνώριση όποτε θέλει εκείνος και όχι άμεσα όπως μας αναγκάζει το πρόγραμμα.

Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι ας το γράψουν εδώ σε αυτό το post και θα κάνω upload κάπου τις οδηγίες για την εφαρμογή αυτού του τρικ.
************************************************

gramatizoumenos
23-05-07, 00:15
Θα με ενδιέφερε η διαδικασία αναγνώρισης από αρχείο αποθηκευμένο στο PC.

deniSun
25-05-07, 10:59
Τέτοια προγράμματα θα σε βάλουν σε τζάμπα κόπο.

kastor
22-08-07, 18:13
Χρειάζομαι ένα πρόγραμμα το οποίο να μετατρέπει σε κείμενο μαγνητοφωνημένα πρακτικά.
Έχει κανείς καμια ιδέα?
Ευχαριστώ!
(Ή ένα πρόγραμμα που να καθυστερεί τον ήχο ώστε να πραλαβαίνω να γράφω το μαγνητοφωνημένο κείμενο.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.