PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή router



hammered
29-05-14, 11:24
Στο γραφείο που εργάζομαι έχουν conn-x από τον ΟΤΕ. Το router που έχουν είναι sagem και είναι τουλάχιστον 5ετίας. Έχουμε διάφορα προβληματάκια με το router και σκεφτόμαστε να το αλλάξουμε. Έχω 2 ερωτήματα:
1. Μπορώ να αγοράσω ένα κοινό dsl router και να δουλέψει απρόσκοπτα η γραμμή με το τηλεφωνο και το φαξ; Θα χρειαστεί να περάσω username/password ή τα παίρνει αυτόματα από την γραμμή;
2. Μπορώ να ζητήσω από τον ΟΤΕ με κάποιο τρόπο να μου φέρει πιο καινούργιο router χωρίς να πληρώσω;

Vitruvian78
29-05-14, 13:30
Στο γραφείο που εργάζομαι έχουν conn-x από τον ΟΤΕ. Το router που έχουν είναι sagem και είναι τουλάχιστον 5ετίας. Έχουμε διάφορα προβληματάκια με το router και σκεφτόμαστε να το αλλάξουμε. Έχω 2 ερωτήματα:
1. Μπορώ να αγοράσω ένα κοινό dsl router και να δουλέψει απρόσκοπτα η γραμμή με το τηλεφωνο και το φαξ; Θα χρειαστεί να περάσω username/password ή τα παίρνει αυτόματα από την γραμμή;
2. Μπορώ να ζητήσω από τον ΟΤΕ με κάποιο τρόπο να μου φέρει πιο καινούργιο router χωρίς να πληρώσω;

Θα κάνεις κλήση στον ΟΤΕ στο 13888 απο το τηλέφωνο του γραφείου και θα ζητήσεις να σου στείλουν καινούριο ρούτερ. Χρειάζεται να εχεις διαθέςιμα ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ του κατόχου της γραμμης, πριν καλέςεις. Όταν λάβεις το νεο ρουτερ δεν χρειαζεται να κανεις τίποτα. Όλα τα στοιχεία της σύνδεσης θα είναι ήδη ρυθμισμένα απο τον ΟΤΕ (username/password). Αποσυνδεεις τα καλώδια πίσω απο το παλιό ρούτερ και τα συνδέεις πάνω στο καινούριο και μόλις συγχρονίσει είσαι έτοιμος. Υπόψην οτι το νέο ρούτερ που θα σου στείλει ο ΟΤΕ είναι με χρησιδάνειο. Αυτο σημαίνει οτι αν διακόψετε τη σύνδεση adsl με τον ΟΤΕ, ακόμη και μετά απο χρόνο, το ρούτερ παραμενει στην ιδιοκτησία του ΟΤΕ και πρέπει να το επιστρέψεις σε ενα οποιοδηποτε καταστημα ΟΤΕ ή Γερμανός. Επίσης, αν καποια στιγμή σου χαλασει και αυτό, ο ΟΤΕ δεσμεύεται να σου το αντικαταστήσει, όσο χρονικό διάστημα και να έχει περασει. Η γνωμη μου είναι οτι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις το έξοδο να αγοράσεις ρούτερ. Αυτά που δίνει ο ΟΤΕ είναι μια χαρά για τις ανάγκες του γραφείου, συν το ότι σου παρέχει δωρεάν ο ΟΤΕ τον εξοπλισμό του επ´ αόριστον.

hammered
29-05-14, 14:41
Ευχαριστώ.
Επικοινώνησα με το 13888, θα κοιτάξουν πρώτα την γραμμή(γιατί είδαν πολλές αποσυνδέσεις) και αν θεωρήσουν ότι είναι θέμα router θα μας το στείλουν.

Spiros_slb
29-05-14, 20:51
Το 108 που δινει τωρα ο ΟΤΕ δεν εχει τα στοιχεια της γραμμης περασμενα.Μολις συγχρονισει και παρει ip με τα δοκιμαστικα username/password του ΟΤΕ,τοτε μπορει να παρει και της γραμμης μεσα σε 10 λεπτα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.