PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτυχια ενεργοποιησης VDSL



william.mobile
30-05-14, 01:26
Καλησπερα,Εκανα αιτηση VDSL και στης 28/05/2014 ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια.Αποτελεσμα:
1.Το μοντεμ TG788vn 8.4.5.F συγχρονιζει στα 2200 περιπου down και 1800 up(εγω πιστευω οτι ειμαι πολυ κοντα στο ΑΚ αλλα οι τεχνικοι της forthnet επιμενουν οτι ειμαι πανω απο 600 μετρα).
2.Internet δεν εχω (Error "Concetrator not rechable).Ειναι η δευτερη μερα που μιλαω με τεχνικους της forthnet(το soft & hard reset παει συννεφο ) χωρις αποτελεσμα.
3.Στην επιλογη Broadband Connection(στο μενου του μοντεμ) εχω 3 επιλογες:
a DSL Connection
b vdsl2
c Internet
εκ των οποιων, μονο η τελευταια εχει την επιλογη connect/disconnect.Συμφωνα με τους 3 τεχνικους που εχω μιλησει αλλα και το site της forthnet(TG788vn - professional support οπου στο screenshot εκεινο εχει μεγαλυτερο firmware απο το δικο μου), περιγραφουν οτι οι επιλογες connect/disconnect πρεπει να υπαρχουν και στο "vdsl2" ως "Internet_VDSL".
4. Ζητησα να μου αναβαθμισουν το firmware αλλα δεν μπρουν γιατι δεν εχω internet(λογικο).
5.Ζητησα να μου αλλαξουν το μοντεμ αλλα επισης "δεν μπορουν" , ακομα τουλαχιστον γιατι θελουν ελεγξουν την γραμμη πρωτα(νομιζω οτι μια ολκληρη μερα αρκει αλλα σιγουρα γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα).
6.Παρακαλεσα την κοπελα σημερα που με πηρε να μου γυρισει την γραμμη σε ADSL για να δοκιμασω το μοντεμ του προηγουμενου παροχου - HOL - αλλα μου ειπε οτι και παλι δεν προκειται να γινει απολυτως τπτ.Την ξανα-παρακαλεσα λιγο πριν κλεισουμε και μου γυρισε την γραμμη μεχρι να με ξανακαλεσουν αυριο γιατι και εκεινοι δυσκολευονατι να καταλαβουν τι συμβαινει(δεν βλεπουν καθολου attempts στα συστηματα τους).
7.Κλεινω το TG788vn και ανοιγω το μοντεμ της HOL.Βαζω τα στοιχεια της forthnet και το θαυμα εγινε!!!!!Εχω Internet!!!!!:clap::clap:(παρολιγο να βαλω τα κλαματα - αληθεια.Η απουσια του internet ειναι δυσκολη ακομη και οταν ειναι για λιγο-48 ωρες).ADSL βεβαια αλλα με Down 1800 & UP 1020:respekt:(στην Hol ειχα Down 15580 & UP 786 το οποιο ειχα πετυχει με πολυ κοπο γιατι καθε 3-5 μηνες το 15580 γινοταν 13000 ή 11000 - και τους ειχα ταραξει στα τηλ).
8.Κλεινω το μοντεμ της HOL και ανοιγω το μοντεμ της forthnet.Βαζω τα στοιχεια της συνδεσης και το θαυμα ξαναγινεται.Εχω Internet!!!!!:clap::clap:ADSL βεβαια αλλα με Down 17920 & UP 1020 :respekt:.

Κλεινωντας, εχω 2 ερωτησεις:
Αγαπητη forthnet, θα εχουμε VDSL αυριο με οτι καλυτερο γινεται στην ταχυητα?:(
θα μου στειλεται σας παρακαλω ενα μοντεμ της προκοπης(ας ειναι η ιδια μαρκα) ,αρκει να δουλευει σωστα και να ειναι updated με το τελευταιο branded firmware που εχετε?:(

Καληνυχτα

Forthnet.Nova.Rep1
30-05-14, 09:10
Καλημέρα william.mobile,

Αν θέλεις στείλε μας τον αριθμό της σύνδεσης σου, να ελέγξουμε την αναφορά σου και να δούμε πως μπορούμε να σε εξυπηρετήσουμε.

Παναγιώτης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.