PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ CYTA ΣΕ FORTHNET



HadesGR
30-05-14, 16:43
Καλησπέρα σας παίδες!

Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το 3PLAY της Forthnet:respekt: ΑΛΛΑ η CYTA μου είχε κάνει επιστροφή σήματος και τώρα δεν έχω καθόλου τηλεφωνία με την Forthnet.

Πως μπορώ να κάνω μόνος μου την αλλαγή , μιας και οι τεχνικοί της Forthnet δεν το αναλαμβάνουν, ούτε καν με πληρωμή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

alex24
30-05-14, 16:51
Βγαζεις οτι σου ειχε βαλει η cyta πανω στις πριζες και στην καθε μια βαζεις φιλτρα και σε αυτην που εχεις την πριζα που εχεις το ρουτερ βαζεις διαχωριστη αν θες να περνα και η τηλεφωνια απο κει αλλιως αφηνεις το ρουτερ πανω μονο του

HadesGR
30-05-14, 16:53
Βγαζεις οτι σου ειχε βαλει η cyta πανω στις πριζες και στην καθε μια βαζεις φιλτρα και σε αυτην που εχεις την πριζα βαζεις διαχωριστη αν θες να περνα και η τηλεφωνια απο κει αλλιως αφηνεις το ρουτερ πανω μονο του

Μου έχουν κάνει αντικατάσταση με ένα πριζάκι CYTA που βγάζει δύο εξόδους μία για το τηλέφωνο, μία για το Internet και τώρα λειτουργεί μόνο το internet αλλά με την καμία η τηλεφωνία,οπότε να βγάλω το πριζάκι αυτό μόνο και να βάλω ένα κανονικό?

Εσωτερικά δεν θέλει καμία αλλαγή?

alex24
30-05-14, 17:03
Οχι εσωτερικα δεν κανεις τιποτα αν εχεις αλλη πριζα δοκιμασε απο κει αν λειτουργει το τηλεφωνο αν οχι απλα αλλαξε το πριζακι

HadesGR
30-05-14, 17:16
Οχι εσωτερικα δεν κανεις τιποτα αν εχεις αλλη πριζα δοκιμασε απο κει αν λειτουργει το τηλεφωνο αν οχι απλα αλλαξε το πριζακι

Σε άλλη πρίζα δεν παίζει, το δοκίμασα αυτό μόλις τώρα, θα κάνω την αλλαγή της κεντρικής πρίζας οπότε.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, εάν έχω απορίες θα σας ενοχλήσω ξανά :)

alex24
30-05-14, 17:23
Αν δεν καταφερεις κατι δηλωσε το σαν βλαβη και ελπιζω να ερθουν να στο φτιαξουν

dimangelid
30-05-14, 21:17
Αν δεν καταφερεις κατι δηλωσε το σαν βλαβη και ελπιζω να ερθουν να στο φτιαξουν

Αυτό είναι ξεκάθαρα πρόβλημα στον χώρο του!!! Τι βλάβη να δηλώσει; Και να πάνε, θα τον χρεώσουν για άσκοπη μετάβαση τεχνικού.


HadesGR

Καταρχήν εφόσον έχει ολοκληρωθεί η φορητότητά σου στην Forthnet στο μπριζάκι που μέχρι τώρα είχες internet, θα πρέπει να έχεις και τόνο τηλεφώνου αν συνδέσεις συσκευή. Τώρα στα υπόλοιπα: στην κεντρική μπρίζα πρέπει ή να καταλήγει ένα καλώδιο που δίνει σήμα σε όλες τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού σου ή όλα μαζί τα καλώδια από τις υπόλοιπες μπρίζες. Αυτοί στην μία έξοδο της μπρίζας θα έχουν συνδέσει το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή σου και στην άλλη τα καλώδια των υπόλοιπων δωματίων. Εσύ θα πρέπει να ξηλώσεις την μπρίζα, να βρεις ποιο καλώδιο είναι τι και να γεφυρώσεις τα καλώδια. Εναλλακτικά (και ευκολότερα ίσως) στην πρίζα που ήταν μέχρι τώρα μόνο για internet θα βάλεις splitter αντί για φίλτρο. Την έξοδο INTERNET ή MODEM του splitter θα την συνδέσεις με το router σου. Θα αγοράσεις έναν διακλαδωτή που θα σου βγάζει δύο πρίζες τηλεφώνου. Το καλώδιό του θα το συνδέσεις στην έξοδο PHONE του splitter. Στην μια υποδοχή του διακλαδωτή θα συνδέσεις μια τηλεφωνική συσκευή για τον συγκεκριμένο χώρο. Την άλλη θα την συνδέσεις στην πρίζα της cyta στην υποδοχή για το τηλέφωνο. Λογικά έτσι θα έχεις τηλέφωνο και στις υπόλοιπες πρίζες σου :)

sweet dreams
30-05-14, 21:21
Σε άλλη πρίζα δεν παίζει, το δοκίμασα αυτό μόλις τώρα, θα κάνω την αλλαγή της κεντρικής πρίζας οπότε.



Προφανώς η Cyta έχει βρεί την κεντρική σου πρίζα και δίνει στο υπόλοιπο σπίτι τηλέφωνο από την είσοδο της πρίζας που λές

ότι, φυσιολογικά, δεν λειτουργεί.

Αυτό που πρέπει να κάνεις όταν βγάλεις την πρίζα, είναι να βάλεις πάλι τα ζευγάρια μεταξύ τους ώστε να πάρει

πάλι όλο το σπίτι σήμα.

Όπου θα βάλεις τηλέφωνο, θα βάλεις και φίλτρο.

140171

HadesGR
02-06-14, 14:16
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Με τις οδηγίες σας έκανα την δουλειά και ΟΛΑ λειτουργούν ρολόι!

Πολλά ευχαριστώ σε όλους!!!:worthy:

dimangelid
02-06-14, 15:28
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Με τις οδηγίες σας έκανα την δουλειά και ΟΛΑ λειτουργούν ρολόι!

Πολλά ευχαριστώ σε όλους!!!:worthy:

Να 'σαι καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.