PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά γραμμής



koystado
31-05-14, 17:53
Πρέπει να είμαι ικανοποιημένος με την σύνδεση μου ή όχι??? σύμφωνα με τα στοιχειά που παραθέτω.

sweet dreams
31-05-14, 21:19
Με το Downstream Attenuation που έχεις η θεωρητική σου ταχύτητα θα πρέπει να είναι περίπου στα 19.54 mbit/s.

Μια πτώση της τάξης του 1.5~2.5 mbit/s είναι φυσιολογική, πάνω από αυτή θα πρέπει να το ψάξεις, μήπως συμβαίνει

κάτι με την γραμμή σου ή με την εσωτερική σου εγκατάσταση.

Επίσης μια πτώση 1~2 mbit/s θα έχεις αν είσαι σε προφίλ fast path.

babis3g
31-05-14, 22:43
Δεν με αφηνε το φορουμ να κανω reply πιο πριν, δεν ξερω τι εγινε

με line attenuator 22,5 εισαι πολυ χαμηλα, σχεδον μιση ταχυτητα, επρεπε να εχεις οτιδηποτε (αναλογα μοντεμ, γραμμη σπιτιου - διαδρομης, θορυβο γραμμης) απο 16 εως 19 στην καλυτερη

Κοιτα τα φιλτρα την εσωτερικη καλωδιωση,σκουρια στην μπριζα, αν εχεις & αλλες ξεσυνδεσε τες προσωρινα, και βαλε αλλο φιλτρο για δοκιμη

koystado
01-06-14, 10:57
παλιά όταν είχα πρωτοσυνδεθεί έπιανα 15-16 αλλά πλέον η ταχύτητα όλο πέφτει. Τους είχα πάρει τηλέφωνο πριν 1 μήνα (όταν έπιανα 12 περίπου) για παράπονα μου είπαν ότι στην περιοχή μου το μέγιστο είναι τα 13,5 και ότι θα κάνανε κάποιες ενέργειες και τώρα έπεσε και άλλο ο συγχρονισμός

babis3g
01-06-14, 12:03
αφου σου ειπαν οτι θα γινουν ορισμενες ενεργεις προφανως να ειναι γεματη η περιοχη (δικος μου υπολογισμος) και στο μελλον να γινει αναβαθμηση
Αν ειναι αυτος ο λογος πτωσης ταχυτητας τοτε ειναι αγνωστο ποτε θα κανουν καποια εργα
Εσυ απο την μερια σου το μονο που μπορει να κανεις ειναι να κοιταξεις την καλωδιωση σου και τα φιλτρακια και να τους ενοχλεις που και που για νεωτερα επι του θεματος

koystado
01-06-14, 14:50
αύριο ή μεθαύριο θα βγάλω όλα τα τηλέφωνα φίλτρα και θα πάω σε κάθε πρίζα να βάζω το ρούτερ και θα κοιτάω στατιστικά να δω αν υπάρχουν αλλαγές σημαντικές και φυσικά θα ξανά πάρω τηλέφωνο

sweet dreams
01-06-14, 15:57
Οι έλεγχοι που θα πρέπει να κάνεις, δεν περιορίζονται μόνο στα φίλτρα των τηλεφώνων και στις πρίζες.

Ρίξε μια ματιά στο spoiler, (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-Ερωτηση-συγχρονισμου?p=5400190#post5400190) για να πάρεις μια ιδέα τι πρέπει να κάνεις, ώστε να είσαι σίγουρος για την εγκατάσταση

και την γραμμή σου.

koystado
03-06-14, 10:51
μου φαίνεται κομματακι δύσκολο να συνδέσω το ρούτερ στον κατανεμητή μου (φαίνεται στην εικόνα) και επίσης πόσο πάει το εργαλείο που γράφει σε αυτό το λινκ που μου έστειλες?
140350

sweet dreams
03-06-14, 20:19
Μια χαρά είσαι, κάνεις ότι δοκιμή θέλεις. :oneup:

Το εργαλείο (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.750283) δεν θα το χρειαστείς, για το συγκεκριμένο........κατανεμητή.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, να κόψεις το ένα φίς από ένα τηλεφωνικό καλώδιο,

να απογυμνώσεις τα δυο καλώδια και να τα συνδέσεις κατευθείαν πάνω στην τηλ. γραμμή

ώστε να μπορέσεις να κάνεις την δοκιμή με το ρούτερ.

DejaVu
04-06-14, 15:08
Καλησπέρα σας,

επειδή έχω "παρόμιο" θέμα είπα να γράψω εδώ για να μην φορτώνω το forum …

Βλέπετε κάτι παράξενο στα στατιστικά της γραμμής μου;

babis3g
04-06-14, 15:37
Καλησπέρα σας,

επειδή έχω "παρόμιο" θέμα είπα να γράψω εδώ για να μην φορτώνω το forum …

Βλέπετε κάτι παράξενο στα στατιστικά της γραμμής μου;

Θα επρεπε να φορτωσεις το φορουμ για να μην γινεται μπερδεμα με τον αλλο χρηστη που ειναι σε εξελιξη το προβλημα του ... αλλα απο γρηγορη ματια εισαι με οτε σε 4αρα συνδεση και απο το loss of signal πρεπει να ειχες αποσυνδεση γραμμης 1 φορα,
Τωρα ανοιξε θεμα αν δεν βοηθησουν εδω αλλα περιληπτικα κοιτα τα φιλτρα (αλλαξε τα αν εχεις καποια εναλακτικα), μπριζες, καλωδιωση στο εσωτερικο του σπιτιου, αλλιως τους περνεις τηλεφωνο και το δηλωνεις

sweet dreams
04-06-14, 16:49
Καλησπέρα σας,

επειδή έχω "παρόμιο" θέμα είπα να γράψω εδώ για να μην φορτώνω το forum …

Βλέπετε κάτι παράξενο στα στατιστικά της γραμμής μου;

Έχεις γραμμή ISDN;;;

Nαί, τα χαρακτηριστικά( Line attenuation down, SNR Margin) είναι παράξενα.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά

και μετά βάλτο πάλι.

Τσεκάρισε πάλι τα στοιχεία, αν έχει υπάρξει κάποια αλλαγή.

DejaVu
04-06-14, 17:54
Ναι έχω ISDN…:)

Άλλαξα το router σε ZTE H108NS απο το 585v7 που είχα.

Αυτο δείχνει τα παρακάτω…..

Πιστευετε πως μπορω να "πιάσω" καλύτερη ταχύτητα με αυτά τα στατιστικά;

babis3g
04-06-14, 18:00
Ναι έχω ISDN…:)

Άλλαξα το router σε ZTE H108NS απο το 585v7 που είχα.

Αυτο δείχνει τα παρακάτω…..

Πιστευετε πως μπορω να "πιάσω" καλύτερη ταχύτητα με αυτά τα στατιστικά;

Νομιζω με αυτο το μοντεμ εισαι πιο καλα
Φαινεται οτι εχεις 4αρα συνδεση ( & ηδη κλειδωνει στο full) ... αν εχεις 4αρα δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι η ταχυτητα ειναι κομμενη απο τον παροχο, αν ομως το βαλεις σε 24αρα τοτε βαση του attenuator 11 χτυπας την 20αρα ταχυτητα ανετα (λογικα αν δεν εχει προβλημα η γραμμη)

DejaVu
04-06-14, 18:27
Ευχαριστώ πολύ.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως το att απο 52 db που ηταν πριν λιγο καιρο και κλείδωνα στα 4.6 mbit (με 24αρα γραμμή) πλεόν είναι 11db.

Από το κέντρο είμαι περιπου 2χλ ,όμως από το νέο καφαο είμαι 100 μέτρα…λέτε να έβαλαν κανενα mini dslam?

sweet dreams
04-06-14, 18:37
Ευχαριστώ πολύ.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως το att απο 52 db που ηταν πριν λιγο καιρο και κλείδωνα στα 4.6 mbit (με 24αρα γραμμή) πλεόν είναι 11db.

Από το κέντρο είμαι περιπου 2χλ ,όμως από το νέο καφαο είμαι 100 μέτρα…λέτε να έβαλαν κανενα mini dslam?

Με 52 Downstream Attenuation, βάσει του Calculator, απέχεις 3765 Μέτρα.

Σίγουρα η διαφορά είναι εξωπραγματική, οπότε αν δεν είναι κάποια λάθος ένδειξη του ρούτερ, σε έχουν συνδέσει σε άλλο DSLAM.

babis3g
04-06-14, 18:38
Τωρα που εχεις 4αρα υπαρχει περιπτωση να δεινχει λαθος ατενουατορ μεχρι και 6 db πιο κατω & αυτο ισχυει γι ολα τα μοντεμ
Ειναι ο υπολογισμος που κανουν
Πχ σαν πειραμα αν βαλεις χειροκινητα το μοντεμ σε αδσλ2 (οχι πλας) η G.dmt θα σου δειξει αλλο value
ομως οπως και να εχει στα 11 δεν μπορει να ειναι τοσο λαθος απο το 52
Το τομσον δεν αναφερει το ατενουατορ, ειναι στο 0, αν εχεις και 3 μοδεμ ξαναδοκιμασε να δεις τι γραφει
Μαλλον μπορει να εκαναν αναβαθμηση ισως με μινι δσλαμ οπως λες, παρε τηλεφωνο αν μπορουν να σου πουν

koystado
04-06-14, 22:02
Θα επαναφέρω λίγο το νήμα στο θέμα το όποιο με αφορά και γι αυτό το λόγο το άρχισα. Τελικά σύνδεσα το ρούτερ στον κατανεμητή όχι με το τρόπο που μου είπες αλλά βάζοντας μία πρίζα :)
παρακάτω παραθέτω τα στατιστικά που πήρα
140418

Από ότι βλέπω συνδέθηκα 2-3mbps παραπάνω
Αύριο θα πάρω στατιστικά από τις πρίζες του σπιτιού αλλά και στο δωμάτιο που το έχω μόνιμα και θα τις ανεβάσω

sweet dreams
04-06-14, 22:12
Θα επαναφέρω λίγο το νήμα στο θέμα το όποιο με αφορά και γι αυτό το λόγο το άρχισα. Τελικά σύνδεσα το ρούτερ στον κατανεμητή όχι με το τρόπο που μου είπες αλλά βάζοντας μία πρίζα :)
παρακάτω παραθέτω τα στατιστικά που πήρα
140418

Από ότι βλέπω συνδέθηκα 2-3mbps παραπάνω
Αύριο θα πάρω στατιστικά από τις πρίζες του σπιτιού αλλά και στο δωμάτιο που το έχω μόνιμα και θα τις ανεβάσω

Φαντάζομαι ότι έβαλες την πρίζα στην γραμμή, χωρίς να είναι το υπόλοιπο εσωτερικό δίκτυο πάνω;;;

koystado
04-06-14, 22:13
ναι κατευθείαν στα καλώδια του οτε που έρχονται

sweet dreams
04-06-14, 22:17
ναι κατευθείαν στα καλώδια του οτε που έρχονται

Σωστός. :oneup: Κάνε και τον υπόλοιπο έλεγχο για να βρείς που χάνεις αυτά τα mbit/s.

koystado
04-06-14, 22:23
λοιπόν επειδή πιάστηκα πήρα μετρήσεις από τρεις πρίζες την πρώτη πρίζα (κεντρική λογικά), στο δωμάτιο των γονιών μου και τέλος στο δικό μου όπου είναι μόνιμα το ρούτερ και παραθέτω τις αντίστοιχες εικόνες
140423140424140425

τα στατιστικά βλέπω είναι παρόμοια σχεδόν. Η πρώτη πρίζα (κεντρική) μάλλον έχει πρόβλημα όπου είναι 3mbps κάτω από τον κατανεμητή αλλά και το διάγραμμα είναι περίεργο. Στο δωμάτιο μου που είναι μόνιμα το ρούτερ πάλι τα ίδια έχω και είμαι 2 mbps κάτω

(όλες οι μετρήσεις έγιναν χωρίς άλλες συσκευές μόνο το ρούτερ)

sweet dreams
04-06-14, 22:28
λοιπόν επειδή πιάστηκα πήρα μετρήσεις από τρεις πρίζες την πρώτη πρίζα (κεντρική λογικά), στο δωμάτιο των γονιών μου και τέλος στο δικό μου όπου είναι μόνιμα το ρούτερ και παραθέτω τις αντίστοιχες εικόνες
140423140424140425

Θα πρέπει να ξεβιδώσεις τις πρίζες για να βρείς την κεντρική και να κάνεις μέτρηση μόνο με το καλώδιο

από την γραμμή του ΟΤΕ.

koystado
04-06-14, 22:32
Θα πρέπει να ξεβιδώσεις τις πρίζες για να βρείς την κεντρική και να κάνεις μέτρηση μόνο με το καλώδιο

από την γραμμή του ΟΤΕ.

πως θα βρω την κεντρική;;και τι εννοείς μόνο με το καλώδιο από την γραμμή του οτε;;αφού σκέτο το καλώδιο του οτε είναι μόνο στον κατανεμητή μετά συνδέεται με άλλο και έρχεται μέσα στο σπίτι

babis3g
04-06-14, 23:05
η κεντρικη δηλαδη αυτη που ερχεται απο εξω (η γραμμη του οτε) στην περιπτωση σου αυτη που μετρησες απο τον κατανεμητη και μολισ μπαινει μεσα στο σπιτι, αν μπορεις ακολουθησε την, πριν γινει η διακλαδωση στις αλλες 2

sweet dreams
04-06-14, 23:13
πως θα βρω την κεντρική;;και τι εννοείς μόνο με το καλώδιο από την γραμμή του οτε;;αφού σκέτο το καλώδιο του οτε είναι μόνο στον κατανεμητή μετά συνδέεται με άλλο και έρχεται μέσα στο σπίτι

Με αυτό που έρχεται στο σπίτι, όπως το είπες.

Σου έχω κάνει δύο εκδοχές 140428 140429 για να βρείς την κεντρική πρίζα, αν είσαι τυχερός και δίνουν στις

πρίζες με γέφυρες και δεν έχουν κάνει τις διακλαδώσεις μέσα στα κουτιά.

Αν ανοίξεις όλες τις πρίζες και είναι συνδεδεμένο μόνο ένα ζευγάρι, τότε έχουν κάνει τις διακλαδώσεις

στα κουτιά.

koystado
05-06-14, 12:18
ίσως βρήκα την κεντρική (αλλά δεν έχει λογική να είναι αυτή διότι είναι στο κάτω το σπίτι που το φτιάξαμε αργότερα). Παρακάτω παραθέτω εικόνες από το dmt και από την πρίζα

140448140449

πάντως η κεντρική πρίζα πρέπει να είναι αυτή που έδειξα τα στατιστκα χθες (την πρώτη) αλλα δεν την έχω ανοίξει ακόμα

- - - Updated - - -

να και η τελευταία πρίζα που άφησα για το τέλος. όπως φαίνεται αυτή ειναι η κεντρική αλλά παρατηρώ ότι είναι πολλά καλώδια και σε άλλες θέσεις σε σχέση με τι άλλες πρίζες

140451

πάντως χωρίς να έχω κάνει κάτι απλώς άνοιζα την πρίζα και την έκλεισα ξανά μετά απο αυτό είχα αρκετές αποσυνδέσεις

sweet dreams
05-06-14, 16:35
ίσως βρήκα την κεντρική (αλλά δεν έχει λογική να είναι αυτή διότι είναι στο κάτω το σπίτι που το φτιάξαμε αργότερα). Παρακάτω παραθέτω εικόνες από το dmt και από την πρίζα

140448140449

πάντως η κεντρική πρίζα πρέπει να είναι αυτή που έδειξα τα στατιστκα χθες (την πρώτη) αλλα δεν την έχω ανοίξει ακόμα

- - - Updated - - -

να και η τελευταία πρίζα που άφησα για το τέλος. όπως φαίνεται αυτή ειναι η κεντρική αλλά παρατηρώ ότι είναι πολλά καλώδια και σε άλλες θέσεις σε σχέση με τι άλλες πρίζες

140451

πάντως χωρίς να έχω κάνει κάτι απλώς άνοιζα την πρίζα και την έκλεισα ξανά μετά απο αυτό είχα αρκετές αποσυνδέσεις

Δεν έχει σημασία σε τι βίδες θα πιάσει ο ηλεκτρολόγος τα καλώδια, αν τα καλώδια που έχει η πρίζα(με τα κως)

αλλάζουν θέση και μπορεί να τα μετακινήσει όπως τον βολεύει.

Αν δεν μετακινήθηκε κάποιο καλώδιο στην πρίζα ώστε να μην κάνει καλή επαφή,

δεν φταίει το ότι την έβγαλες και την έβαλες για τις αποσυνδέσεις.

Αν θέλεις να συνεχίσεις , μπορείς να λύσεις τα καλώδια από την πρίζα και δοκιμάζοντας

κάθε ένα χρώμα, με τα υπόλοιπα του άλλου χρώματος, να βρείς το ζευγάρι που είναι

το κεντρικό.

koystado
05-06-14, 21:22
επειδή δεν θα έχω χρόνο αύριο, το σαββατο το απόγευμα θα το κάνω και λογικά θα αγοράσω και καμία καινούρια πρίζα γιατί αυτή είναι 16 χρόνων πρίζα. Έχετε καμία καλή να αγοράσω??

sweet dreams
06-06-14, 21:42
Έχετε καμία καλή να αγοράσω??


http://www.technomat-shop.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=85150#axzz33szKqTBS

koystado
07-06-14, 14:36
βασικά επειδή ήθελα σήμερα να το κάνω πήγα αγόρασα μία απο ένα κατάστημα και μου δώσανε αυτή. Είναι καλή ή μου δώσανε καμία μαλακία

140540140541

sweet dreams
07-06-14, 19:12
βασικά επειδή ήθελα σήμερα να το κάνω πήγα αγόρασα μία απο ένα κατάστημα και μου δώσανε αυτή. Είναι καλή ή μου δώσανε καμία μαλακία

140540140541

Aφού είναι καινούργια εντάξει είναι, απλά μην προσπαθήσεις να βάλεις όλα τα

καλώδια μέσα στην κλέμα της πρίζας, αλλά ένωσε δύο καλώδια με τα άλλα, μόνωσε με

ταινία την σύνδεση και βάλε τα δύο καλώδια στην κλέμα.

koystado
07-06-14, 20:42
λοιπόν βρήκα στην κεντρική πρίζα το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή και πήρα στατιστικά (φαινονται παρακάτω) τα οποία είναι ακριβώς ίδια με αυτά στον κατανεμητη οτ πρόβλημα είναι οταν εβαλα όλα τα καλώδια μαζί στα στατιστικά που πήρα ήταν όπως την άλλη φορα 3.5mbps κάτω τι πρέπει να κάνω αφού έχω τόσα πολλά καλώδια;;

140549140550

- - - Updated - - -


Aφού είναι καινούργια εντάξει είναι, απλά μην προσπαθήσεις να βάλεις όλα τα

καλώδια μέσα στην κλέμα της πρίζας, αλλά ένωσε δύο καλώδια με τα άλλα, μόνωσε με

ταινία την σύνδεση και βάλε τα δύο καλώδια στην κλέμα.

τι ακριβώς εννοείς ποια δύο καλώδια εγώ έχω 5 για την μία υποδοχή και άλλα 5 για την άλλη...και βασικά έκανα αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία
140552

sweet dreams
07-06-14, 22:40
λοιπόν βρήκα στην κεντρική πρίζα το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή και πήρα στατιστικά (φαινονται παρακάτω) τα οποία είναι ακριβώς ίδια με αυτά στον κατανεμητη οτ πρόβλημα είναι οταν εβαλα όλα τα καλώδια μαζί στα στατιστικά που πήρα ήταν όπως την άλλη φορα 3.5mbps κάτω τι πρέπει να κάνω αφού έχω τόσα πολλά καλώδια;;

140549140550

- - - Updated - - -



τι ακριβώς εννοείς ποια δύο καλώδια εγώ έχω 5 για την μία υποδοχή και άλλα 5 για την άλλη...και βασικά έκανα αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία
140552

Eίπα να μην προσπαθήσεις να "χώσεις" 5 καλώδια μέσα στην κλέμα.

Να συνδέσεις μαζί με τα 5 ένα μικρό κομμάτι καλώδιο το ίδιο και στα άλλα 5 ώστε

να βάλεις στην κλέμμα μόνο δύο καλώδια.

- - - Updated - - -

Σ' αυτήν την πρίζα έχεις το ρούτερ;;;;

koystado
07-06-14, 22:45
Eίπα να μην προσπαθήσεις να "χώσεις" 5 καλώδια μέσα στην κλέμα.

Να συνδέσεις μαζί με τα 5 ένα μικρό κομμάτι καλώδιο το ίδιο και στα άλλα 5 ώστε

να βάλεις στην κλέμμα μόνο δύο καλώδια.

- - - Updated - - -

Σ' αυτήν την πρίζα έχεις το ρούτερ;;;;

βασικά το είχα κάνει πριν δω τι έγραφες απλώς το ανεβασα να το δεις...όταν λες να συνδέσω ένα έχτρα καλώδιο μαζί με τα 5 ώστε να πάει αυτό στην πρίζα να φανταστώ πάλι σαν αυτα του οτέ να παω να αγοράσω δηλαδή ή όχι ...όχι το ρουτερ είναι στο δωματιο

sweet dreams
08-06-14, 01:09
Αν δεν θέλεις τηλέφωνο σε άλλα δωμάτια, λύσε τα καλώδια και κάνε γέφυρα το κεντρικό με το

ζευγάρι που πάει στην πρίζα που έχεις το ρούτερ.

koystado
08-06-14, 10:02
Αν δεν θέλεις τηλέφωνο σε άλλα δωμάτια, λύσε τα καλώδια και κάνε γέφυρα το κεντρικό με το

ζευγάρι που πάει στην πρίζα που έχεις το ρούτερ.

βασικά τα θέλω όλα αντε να μην συνδέσω το ένα που πάει σε ένα άλλο δωμάτιο αλλά τα άλλα πρέπει να συνδεθούν

sweet dreams
08-06-14, 11:49
βασικά τα θέλω όλα αντε να μην συνδέσω το ένα που πάει σε ένα άλλο δωμάτιο αλλά τα άλλα πρέπει να συνδεθούν

Βρες πρώτα τα ζευγάρια που πάνε στην κάθε πρίζα και σημάδεψε τα για να τα ξέρεις ποια είναι(πιάσ' τα με μια ταινία).

Βγάλε όλες τις πρίζες ώστε τα καλώδια να είναι στον αέρα και βάζοντας ένα ένα ζευγάρι πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ,

τσεκάρισε ποιο σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Αν έτσι δεν έχεις πτώση, σημαίνει ότι κάποια πρίζα έχει πρόβλημα.

koystado
11-06-14, 12:11
σήμερα το πρωί ασχολήθηκα με αυτά που μου είπες και ανακάλυψα τα εξής: από τα 5 ζευγάρια στην κεντρική πρίζα τα 2 δεν αντιστοιχούσαν σε καμία πρίζα επίσης όταν σύνδεσα το καλώδιο από το κατανεμητή με το καλώδιο που πάει στο κάτω σπίτι είχα πάνω κάτω τις ίδιες ταχύτητες με τον κατανεμητή (φαίνεται στην πρώτη εικόνα) το πρόβλημα βρίσκεται στις υπόλοιπες συνδέσεις όταν σύνδεσα το καλώδιο που έρχεται απο το κατανεμητή με το ζευγάρι που πάει στις υπόλοιπες πρίζες είχα ακριβώς τα ίδια χάλια οπώς τα είχα ξαναδείξει. Όπως μου είπες άνοιξα όλες τι πρίζες και είδα οτι δεν έρχεται στις υπόλοιπες πρίζε το καλώδιο που φεύγει απο τον κατανεμητη αλλά έρχονται κάποια άλλα πιο λεπτά (εικόνα 2) οπότε λογικά το πρόβλημα βρίσκεται μεσα στον τοίχο όπου γίνεται η ένωση τους

140708140709

sweet dreams
11-06-14, 16:23
Τα δυο ζευγάρια προφανώς, είναι εφεδρικά.

Το καλώδιο από τον κατανεμητή πάει σε μία πρίζα, την κεντρική που είπες ότι βρήκες και από

εκεί γίνεται η διακλάδωση για τις υπόλοιπες.

Αν τώρα κάνουν και κάποια διακλάδωση μέσα στα κουτιά.....πας σε ποιο εξειδικευμένη δουλειά.

koystado
11-06-14, 18:32
σίγουρα κάνουν διακλάδωση κάπου γιατί αμα δεις τις εικονες απο την κεντρική πρίζα και από αυτή που έβαλα σήμερα απο το δωμάτιο θα δείς διαφορετικά καλώδιο

dimangelid
19-06-14, 01:54
Να παραθέσω και εγώ τα στατιστικά μου, μιας και είναι σχετικό το θέμα. Μέχρι και πριν από 2 χρόνια συγχρόνιζα γύρω στα 11mbps με upload 861. Έκανα μια βόλτα στην γειτονιά με το laptop, βρήκα μερικά ξεκλείδωτα δίκτυα και είδα συγχρονισμό μέχρι και στα 16mbps, με pstn βέβαια και Forthnet. Πήρα λοιπόν στον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη. Την επόμενη μέρα ήρθαν και τους πέτυχα στο ΚΑΦΑΟ. Μου άλλαξαν πόρτα στο dslam και ζεύγος μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Το αποτέλεσμα ήταν να ανέβω στον συγχρονισμό που βλέπετε στο προφίλ μου. Τον ίδιο συγχρονισμό με μια μικρή απόκλιση (περίπου 200kbps στο download και καθόλου στο upload) μέτρησε στο ΚΑΦΑΟ ο τεχνικός εκείνη την μέρα. Σταδιακά όμως άρχισε να πέφτει και από τον Σεπτέμβριο περίπου είμαι με τον συγχρονισμό που θα δείτε στα screenshots. Η γραμμή βέβαια είναι βράχος και πέφτει μόνο αν θέλω εγώ ή γίνει διακοπή ρεύματος :p :p Το σπίτι είναι μονοκατοικία και έχω περάσει UTP από το σημείο που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι και το router. Θεωρητικά έπρεπε να πιάνω 20 mbps πράγμα που φυσικά γνωρίζω ότι δεν παίζει να γίνει. Η απόστασή μου από το dslam είναι 950 μέτρα (από τον δρόμο, των καλωδίων σίγουρα θα είναι μεγαλύτερη) και με βάση το attenuation 1448 μέτρα. Πως βλέπετε τα στατιστικά μου και το γράφημα του DMT; Το router μου είναι το Speedtouch 585i v6. Έχω δοκιμάσει άλλο ένα ίδιο, καθώς και ένα Speedtouch 780i WL και έχω ακριβώς τα ίδια στατιστικά.

141020141021

sweet dreams
19-06-14, 09:41
Να παραθέσω και εγώ τα στατιστικά μου, μιας και είναι σχετικό το θέμα. Μέχρι και πριν από 2 χρόνια συγχρόνιζα γύρω στα 11mbps με upload 861. Έκανα μια βόλτα στην γειτονιά με το laptop, βρήκα μερικά ξεκλείδωτα δίκτυα και είδα συγχρονισμό μέχρι και στα 16mbps, με pstn βέβαια και Forthnet. Πήρα λοιπόν στον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη. Την επόμενη μέρα ήρθαν και τους πέτυχα στο ΚΑΦΑΟ. Μου άλλαξαν πόρτα στο dslam και ζεύγος μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Το αποτέλεσμα ήταν να ανέβω στον συγχρονισμό που βλέπετε στο προφίλ μου. Τον ίδιο συγχρονισμό με μια μικρή απόκλιση (περίπου 200kbps στο download και καθόλου στο upload) μέτρησε στο ΚΑΦΑΟ ο τεχνικός εκείνη την μέρα. Σταδιακά όμως άρχισε να πέφτει και από τον Σεπτέμβριο περίπου είμαι με τον συγχρονισμό που θα δείτε στα screenshots. Η γραμμή βέβαια είναι βράχος και πέφτει μόνο αν θέλω εγώ ή γίνει διακοπή ρεύματος :p :p Το σπίτι είναι μονοκατοικία και έχω περάσει UTP από το σημείο που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι και το router. Θεωρητικά έπρεπε να πιάνω 20 mbps πράγμα που φυσικά γνωρίζω ότι δεν παίζει να γίνει. Η απόστασή μου από το dslam είναι 950 μέτρα (από τον δρόμο, των καλωδίων σίγουρα θα είναι μεγαλύτερη) και με βάση το attenuation 1448 μέτρα. Πως βλέπετε τα στατιστικά μου και το γράφημα του DMT; Το router μου είναι το Speedtouch 585i v6. Έχω δοκιμάσει άλλο ένα ίδιο, καθώς και ένα Speedtouch 780i WL και έχω ακριβώς τα ίδια στατιστικά.

141020141021

Exoυν αναφερθεί περιπτώσεις με πεσμένες ταχύτητες λόγω ISDN γραμμής, μου έχει τύχει κι' εμένα.

Η φυσιολογική πτώση είναι από 2~3 το πολύ mbps, με την απόσταση που έχεις από το Α/Κ.

Αν είσαι εντάξει από την εσωτερική σου εγκατάσταση, δεν νομίζω να έχεις άλλα περιθώρια.

dimangelid
19-06-14, 14:45
Exoυν αναφερθεί περιπτώσεις με πεσμένες ταχύτητες λόγω ISDN γραμμής, μου έχει τύχει κι' εμένα.

Η φυσιολογική πτώση είναι από 2~3 το πολύ mbps, με την απόσταση που έχεις από το Α/Κ.

Αν είσαι εντάξει από την εσωτερική σου εγκατάσταση, δεν νομίζω να έχεις άλλα περιθώρια.

Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι κομπλε. Αντε το πολυ να αλλαξω το utp γιατι το εχω τουλαχιστον δεκα χρονια. Αν και στο σημειο που ερχεται το καλωδιο του ΟΤΕ εχω ακριβως τον ιδιο συγχρονισμο. Εχω δοκιμασει και το router απευθειας στην γραμμη (χωρις το splitter και το netmod) , αλλο splitter, αλλα τηλεφωνικα καλωδια. Καμια διαφορα

babis3g
19-06-14, 15:13
Γνωμη μου, εαν και στον κατανεμητη ερχετε ιδια ταχυτητα οπως στο σπιτι, τοτε η κατι γινεται εκει στον κατνεμητη με καφαο η ειναι πιτα το δσλαμ(κεντρο) του συγκεκριμενου παροχου και εχουν κοψει ταχυτητα

dimangelid
19-06-14, 22:25
Γνωμη μου, εαν και στον κατανεμητη ερχετε ιδια ταχυτητα οπως στο σπιτι, τοτε η κατι γινεται εκει στον κατνεμητη με καφαο η ειναι πιτα το δσλαμ(κεντρο) του συγκεκριμενου παροχου και εχουν κοψει ταχυτητα

Το ότι υπάρχουν πολλές συνδέσεις στο κέντρο ναι, είναι γεγονός! Επίσης, όπως γράφω και παραπάνω, έχει μετρηθεί παλιότερα από τεχνικό του ΟΤΕ η ταχύτητα στο ΚΑΦΑΟ και ήταν ίδια με πολύ μικρή απόκλιση (200kbps περίπου) .

PGouv
26-06-14, 18:07
Παιδες ενεργοποιηθηκα σημερα. Το modem δε λεει fast path αλλα τα ping φαινονται χαμηλα

Pinging nic.gr-ix.gr [176.126.38.133] with 32 bytes of data:
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=7ms TTL=56

babis3g
26-06-14, 18:14
εισαι πολυ καλα, εγω με φαστ

Pinging 176.126.38.133 with 32 bytes of data:
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=21ms TTL=55
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=20ms TTL=55
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=19ms TTL=55
Reply from 176.126.38.133: bytes=32 time=20ms TTL=55

Ping statistics for 176.126.38.133:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 19ms, Maximum = 21ms, Average = 20ms

@ ADSLgr.com All rights reserved.