PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL και πρόβλημα με fax...



hitech444
03-06-14, 01:39
Καλησπερα,
Απο τον καιρό που μετέτρεψα την PSTN γραμμή μου σε ADSL έχω πρόβλημα με το fax. Ενω στέλνω κανονικά όταν παίρνει, 2 απο τα 5 fax είναι ξεθωριασμένα τελείως. Στην αρχή της λήψης πολύ ξέθωρο και μετά απο 4-5 cm χάνει κάθε πληροφορία, μένει λευκό το υπόλοιπο της σελίδας. Σα να μην συχρονίζει το fax. Θα δοκιμάσω να αλλάξω splitter-άκι μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Οταν έκανα την μετατροπή δεν τους είπα ότι έχω fax σ'αυτή τη γραμμή, πειράζει; Ο φίλος μου που είναι τεχνικός του ΟΤΕ θέλει να έρθει να το μετρήσει αλλά πρέπει να δωθεί σαν βλάβη πρώτα... Ο δε ΟΤΕ λέει αφού συνενοούμαστε απο αυτό το νούμερο είναι εντάξει το τμήμα των χαμηλών συχνοτήτων (τηλέφωνο), άρα δεν υπάρχει πρόβλημα γραμμής!
Οσο αφορά το fax έχω αλλάξει 2 συσκευές και τις έχω πάει και στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και service οπότε δεν υφίσταται πρόβλημα συσκευής ή μελανοταινίας (καινούργια, γνήσια). Ασε που κάνει copy άψογα.
Καμμιά συμβουλή; Εχει συμβεί και σε σας αυτό;

Ευχαριστώ

dimangelid
03-06-14, 01:55
Ελεγξε την συνδεσμολογια. Δηλαδη το router να ειναι μονο του στην γραμμη (χωρις φιλτρο) και να υπαρχουν φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα. Δοκιμασε και βγαλε ολες τις συσκευες και ασε μονο του το φαξ με φιλτρο φυσικα. Αν οντως εχεις splitter, φανταζομαι να ξερεις οτι ολες οι τηλεφωνικες συσκευες και το φαξ πρεπει να συνδεθουν στην θυρα PHONE. Αλλιως επεμεινε να δηλωσεις βλαβη στον ΟΤΕ λεγοντας τους οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο τοτε που εβαλες το adsl

@ ADSLgr.com All rights reserved.