PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις τηλεφωνίας HOL



adrae
03-06-14, 21:54
Μήπως γνωρίζει κάποιος, τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν για voip τηλεφωνία της hol σε ρούτερ netfaster iad2, ώστε όταν η μία γραμμή είναι απασχολημένη, το τηλέφωνο της άλλης γραμμής να κτυπά κανονικά όταν καλείται και να μην δίνει πληροφορία στον καλούντα ότι η κλήση βρίσκεται σε αναμονή.Ευχαριστώ.

jkoukos
03-06-14, 22:27
Έχεις 2 αριθμούς voip από την HOL και θέλεις να βγαίνουν σε ξεχωριστή θύρα του Netfaster IAD2 ή σε όλες και οι 2;
Γενικά οι επιλογές που έχεις για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις φαίνονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/572717-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-double-play?p=4486252#post4486252).

adrae
05-06-14, 22:11
Έχεις 2 αριθμούς voip από την HOL και θέλεις να βγαίνουν σε ξεχωριστή θύρα του Netfaster IAD2 ή σε όλες και οι 2;
Γενικά οι επιλογές που έχεις για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις φαίνονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/572717-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-double-play?p=4486252#post4486252).
Σωστά έχω 2 αριθμούς voip και αυτό που θέλω να κάνω είναι ότι όταν ενώ εγώ μιλώ π.χ.στον πρώτο αριθμό,εάν κάποιος με καλέσει πάλι στον πρώτο αριθμό να κουδουνίσει το τηλέφωνο της δεύτερης γραμμής τότε εγώ να μπορώ να μιλήσω μ'αυτόν χωρίς να τερματίσω την πρώτη κλήση και να μην ακούει αυτός ηχογραφημένο μύνημα ότι η κλήση του βρίσκεται σε αναμονή.
Εάν γνωρίζεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για το συγκεκριμένο θέμα,γράψτες σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.

jkoukos
06-06-14, 12:08
1. Μενού VOIP > Extensions IN:
140485
Εδώ επιλέγεις οι εισερχόμενες κλήσεις κάθε αριθμού (line 1 ή 2) σε ποιες συσκευές (θύρα phone 1 ή 2) θα τερματίζουν.
Αν θέλεις κάθε θύρα (συσκευή) να λαμβάνει και τους 2 αριθμούς, τα βάζεις όπως η παραπάνω εικόνα.

2. Μενού VOIP > Extensions OUT:
140486
Εδώ επιλέγεις οι συσκευές (θύρα phone 1 ή 2) ποια γραμμή θα χρησιμοποιούν για εξερχόμενη κλήση, με σειρά προτεραιότητας.

adrae
09-06-14, 19:28
Σωστά έχω 2 αριθμούς voip και αυτό που θέλω να κάνω είναι ότι όταν ενώ εγώ μιλώ π.χ.στον πρώτο αριθμό,εάν κάποιος με καλέσει πάλι στον πρώτο αριθμό να κουδουνίσει το τηλέφωνο της δεύτερης γραμμής τότε εγώ να μπορώ να μιλήσω μ'αυτόν χωρίς να τερματίσω την πρώτη κλήση και να μην ακούει αυτός ηχογραφημένο μύνημα ότι η κλήση του βρίσκεται σε αναμονή.
Εάν γνωρίζεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για το συγκεκριμένο θέμα,γράψτες σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
Ενημερωτικά,μετά από ψάξιμο γι'αυτό που ζήτησα,η λύση δεν έχει να κάνει με ρυθμίσεις μέσα από το ρούτερ,αλλά με ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση ψηφιακών ευκολιών τηλεφωνίας για την κάθε γραμμή.
Συγκεκριμένα η λύση στο δικό μου θέμα είναι ότι για την κάθε γραμμή πρέπει να απενεργοποιήσω την αναμονή κλήσεων με την κλήση #43# και στην συνέχεια να κάνω προώθηση κλήσης σε απασχολημένη γραμμή καλώντας το *67*τηλ.αριθμός#.

jkoukos
09-06-14, 19:36
Σωστά έχω 2 αριθμούς voip και αυτό που θέλω να κάνω είναι ότι όταν ενώ εγώ μιλώ π.χ.στον πρώτο αριθμό,εάν κάποιος με καλέσει πάλι στον πρώτο αριθμό να κουδουνίσει το τηλέφωνο της δεύτερης γραμμής τότε εγώ να μπορώ να μιλήσω μ'αυτόν χωρίς να τερματίσω την πρώτη κλήση και να μην ακούει αυτός ηχογραφημένο μύνημα ότι η κλήση του βρίσκεται σε αναμονή.
Εάν γνωρίζεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για το συγκεκριμένο θέμα,γράψτες σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
Ώπα, δικό μου λάθος. Το είχα προσπεράσει αυτό που υπογράμμισα και θεώρησα ότι ήθελες γενικά τις ρυθμίσεις, όπως είχες αναφέρει στο 1ο post.

adrae
09-06-14, 19:50
Ώπα, δικό μου λάθος. Το είχα προσπεράσει αυτό που υπογράμμισα και θεώρησα ότι ήθελες γενικά τις ρυθμίσεις, όπως είχες αναφέρει στο 1ο post.
Φίλε μου,κανένα πρόβλημα,ίσως να μην έγινα πλήρως κατανοητός από την αρχή.Εκτιμώ την πρόθεσή σου να μ'εξυπηρετήσεις και σ'ευχαριστώ γι'αυτό.
Τέλος καλό,όλα καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.