PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη συμπεριφορά της forthnet και κοροϊδία



tlevi
04-06-14, 01:15
εκεί που καθόμουνα προχθές ήρεμος και πάει η μητέρα μου να πλήρωση τον συνηθισμένο λογαριασμό κάθε μηνα (μηνιαίος λογαριασμός 34.90 VDSL) της λένε κυρία μου πρέπει να πληρώσετε 65.70 ευρώ και τους απαντάει εγώ πληρώνω κάθε μηνα 34.90 για VDSL και την προσφορά για ένα χρόνο σε αυτά τα χρήματα, η απάντηση τους από το (Κατάστημα), έχετε αλλάξει τον τρόπο πληρωμή σας από 1 μηνα σε 2 μήνες.... Τους απαντάμε και εγώ και η μητέρα μου ότι ουδέποτε εμείς κάναμε τέτοια κίνηση. Αφού ενημερώνομαι για αυτά αφού η μητέρες μας μεγάλες σε ηλικία δεν γνωρίζουνε παραπάνω πράματα από αυτά που καταλαβαίνουνε (τα βασικά δηλαδή) με ενημερώνει για το γεγονός και περνώ τηλέφωνο να ενημερωθώ το σηκώνει μια κυρια εν ονόματι παπακωνσταντίνου τις εξηγώ τα πάντα η απάντηση τις είναι ότι ο λογιαριασμός είναι 65.70 και ότι έχει αλλάξει από μηνιαία πληρωμή σε δίμηνη πληρωμή. Όλο αυτό το γεγονός δημιουργήθηκε όταν μας καλέσανε στο τηλέφωνο για να μας κάνουνε τι προσφορα από 38.90 κάθε μηνα να πέσουμε στα 34.90 για 1 χρόνο με την προϋπόθεση από τι μέρα που θα ενεργοποιήσουμε το πακέτο μας ανανεώνουμε το συμβόλαιο, την ρωτάω επιβαρύνομαι με κάτι άλλο ? ΟΧΙ μου απαντάει η τότε τηλεφωνήτρια(δεν θυμάμαι το όνομα τις) και μου απαντάει τώρα κύριε μου είστε σίγουρος ότι δεν είπε τις μητέρα σας όταν έκανε την καταγραφή, ότι αλλάζει σε δίμηνο και τις απαντάω, πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο την ρώτησα λεπτομερώς, γιατί εγώ κανονίζω για το τι πακέτο θα επιλέξουμε... και μου απαντάει ε τότε δεν θα το κατάλαβε η μητέρα σας μου λέει και το άλλαξε,της απαντάω, ήμουνα διπλα τις δεν απόρησε για τίποτα και θα με ρώταγε εκείνη τι στιγμή και εκτός αυτού τις λέω η γυναίκα δεν καταλαβαίνει τίποτα από τα παραπάνω πράματα, για αυτό κάναμε τι συμφωνία με τι κοπέλα μεταξύ μας, για να καλυφθώ από τέτοιες κατάστασης και η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ άμα κύριε μου η μητέρα σας δεν καταλαβαίνει να έλεγε όχι στην συνομιλία και να έκλεινε το τηλέφωνο..... ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ η θρασύτατη και τις λέω κυρία μου εσείς κάνατε το λάθος με χρεώσατε 65.70 νταβατζιλίκι που εγώ δεν διαθέτω τόσο μεγάλο ποσό και με εξαναγκάζεται να μου λέτε η πληρώνεται το ποσό αλλιώς θα σας γίνει διακοπή σε 7 μέρες εφόσον δεν πληρωθεί όλο το ποσό, απαιτώ να με πάρει τηλέφωνο ένας υπεύθυνος να του εξηγήσω ότι το λάθος είναι δικό τους και οφείλουνε να κάνουνε κάτι για αυτό έστω να μου σπάσουνε τον λογαριασμό στη μέση όπως πλήρωνα δηλαδή στα 34.90 και τα υπόλοιπα να μείνουνε μέσα σαν χρωστούμενα τρέχοντος λογαριασμού όπως ήτανε πριν και μου λένε δεν μπορεί να σας καλέσει υπεύθυνος, της λέω ok θα σηκωθώ να φύγω γιατί είστε απαράδεκτοι και μας κλέβετε μπροστά στα ίδια μας τα μάτια, η απάντηση της θα πρέπει να πληρώσετε και 75 ευρώ για να σπάσετε το συμβόλαιο σας .... ε και τις το έκλεισα στα μούτρα και έκανα διαδικασία φορητότητας σε άλλον πάροχο και συγκεκριμένα στη WIND. Πως μπορώ να κάνω μια ωραία καταγγελία σε αυτούς που με κοροϊδεύουνε μπροστά στα μάτια μου και κάνουνε ότι θέλουνε. Γιατί λεφτά δεν πρόκειται να τους δώσω ποτέ και νομικά να πάνε, εγώ δεν πρόκειται να τους δώσω φράγκο πέρα από τα 34.90 που έπρεπε να τους δώσω.. Εάν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία της καταγγελίας ας απάντηση παρακαλώ.

mpizolakias
04-06-14, 10:33
με τα τηλέφωνα συνήθως δεν βγάζεις άκρη . καλύτερα να στείλεις το μήνυμα σου στο forthnet support

Archon
04-06-14, 10:40
Ουτε τα 65,70 βγαινουνε οσα πληρωνες δια δυο το μηνα, ουτε τα 34,90 βγαινουνε επι δυο αλλα ουτε τα 38,90 επι δυο βγαινουνε. Θα μπορουσες να πηγαινες σε καποιο καταστημα να ρωτησεις πιο συγκεκριμενα γιατι εξ'αποστασεως δεν βγαζεις ακρη. Βεβαια θα μπορουσες να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ για τα λεφτα που σου ζητανε (αν οντως δεν θα επρεπε) και απο κει και περα μπορεις να περιμενεις τον επομενο λογαριασμο μηπως και στο αφαιρεσουν. Αλλα καλυτερα πηγαινε σε καποιο καταστημα.

apto
04-06-14, 11:05
ότι η αλλαγή από μηνιαίο σε 2μηνο λογαριασμό δεν είναι απάτη, ούτε κερδίζει κάποιος κάτι (αντίθετα την εταιρεία την συμφέρουν περισσότερο οι μηνιαίοι λογαριασμοί). Το πως και γιατί έγινε η αλλαγή είναι άλλο θέμα.

Ionlab
04-06-14, 14:28
Νομίζω ότι βιάστηκες παρα πολύ να κάνεις αίτηση φορητότητας και γενικώς θεωρώ πως μπορούσες να ζητήσεις την επανάφορά σε μηνιαίο λογαριασμό. Λογικά θα είσαι τυχερός αν την κόψει η Forthnet λόγω οφειλών οπότε και θα έχεις την ευκαιρία να τα βρεις μαζί τους. Συμβαίνουν λάθη και λάθος χρεώσεις τα οποία όμως διορθώνονται. Π.χ. εμένα μου είχαν χρεώσει κατά λάθος multiview για ένα μήνα και τα τσοντοκάναλα. Εν τέλει μου επέστρεψαν τα χρήματα και πλεόν έχει γίνει λάθος από τη μεριά τους καθώς μου επέστρεψαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
Λογικά το 65,70 προκύπτει γιατί κάθε φορά που γίνεται κάποια αλλαγή, αλλάζει και η περίοδος τιμολόγησης. Επομένως κοίταξε τις αναλυτικές χρεώσεις του λογαρισμού και επικοινώνησε μαζί τους για να λύσεις το πρόβλημα που προέκυψε. Ενδεχομενως να μπορείς να πληρώσεις μέρος του λογαριασμού αυτό το μήνα και να εξωφλήσεις τον επόμενο.

mdplus
04-06-14, 15:44
H "απειλή" ή η πράξη της φορητότητας για "πικάρισμα" προκαλεί γέλιο σε οποιονδήποτε έχει εργαστεί έστω και μία ώρα σε εξυπηρέτηση πελατών. Πολύ απλά γιατί είναι τελείως απρόσωπες οι επικοινωνίες και η όποια κυρία Παπακωνσταντίνου μιλάει σε καθημερινή βάση σχεδόν με καμιά κατοσταριά συνδρομητές. Αν της το έκλεισες στα μούτρα και έκανες φορητότητα ΣΙ-ΓΟΥ-ΡΑ δεν της καίγεται καρφί.

Σενάρια και προτάσεις τώρα.

I) Αν μας καλέσουν από το τμήμα που προσπαθεί να αποτρέψει τις φορητότητες δεν κάνουμε το βαρύ πεπόνι και τον τσαντισμένο. Εξηγούμε τι έχει γίνει και ανάλογα με την εμπορική πολιτική για την αποτροπή φορητοτήτων και το περιθώριο που δίνουν στον υπάλληλο (των 400 ευρώ max - να τα λέμε αυτά) ΜΠΟΡΕΙ να τσιμπήσεις καμιά εκπτωσούλα και να γλυτώσεις το 75άρι για το σπάσιμο του συμβολαίου + τα ήδη χρωστούμενα.

II) Αν η οφειλή είναι ληξιπρόθεσμη όταν θα στείλει το αίτημα για φορητότητα η WIND ο λογαριασμός κατά πάσα πιθανότητα θα είναι suspended και ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ Η FORTHNET. Και δεν θα γίνει γιατι αν γινόταν όποιος γούσταρε θα άφηνε ένα τριχίλιαρο φέσι και θα πήγαινε σε άλλη εταιρία. Να σημειώσω ότι αν προλάβει και πάρει τη γραμμή η WIND και θελήσεις στο μέλλον να γυρίσεις στη FORTHNET, τα χρωστούμενα θα σου τα ζητήσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ κατα πάσα πιθανότητα και ανάλογα ΠΑΝΤΑ την εμπορική ποιτική που θα ακολουθεί η εταιρία ατό το διάστημα.

ΙΙΙ) Η προσφορά που πήρατε είναι όπως γράφεις 34,90/μήνα και ο λογαριασμός όντας ΔΙΜΗΝΙΑΙΟΣ σας ήρθε 65,70. Να ξέρουμε ότι ουσιαστικά γίνεται ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ των λογαριασμών από τη πρώτη μέρα που είμαστε στην εταιρία, προπληρώνουμε δηλαδή την επόμενη περίοδο χρήσης. Ο επόμενος λογαριαμός οπότε θα ερθει ΜΕΤΑ απο ΔΥΟ μήνες. Αν δηλαδή είχε χρεωθεί κανονικά ολόκληρο δίμηνο με τη νέα προσφορά θα έπρεπε ο λογαριασμός να είναι 69,80 ΕΥΡΩ. Βγαίνει 65,70 προφανώς λόγω πιστώσεων αναλογικότητας κλπ τα οποία θα τα γράφει ο αναλυτικός λογαριασμός σου.

ΔΗΛΑΔΗ: Το βασικό "πρόβλημα" είναι ότι έγινε αυθαίρετη ( ; ) μετατροπή από μηνιαίο σε διμηνιαίο λογαριασμό.

ΙV) Αν θέλουμε να κάνουμε μανούρα γι' αυτήν τη μετατροπή ζητάμε ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ όταν έγινε η ανανέωση του συμβολαίου. Αν η μάνα σου ηχογραφήθηκε να λέει ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ τότε κλάφτα. Αν δεν το ανάφερε η πωλήτρια που έκανε την ανανέωση είναι φάουλ της εταιρίας. Χωρίς να ακούσεις τι έχει ειπωθεί και σύμφωνα με την περιγραφή της μάνας συντάξεις κάποια καταγγελία δεν θα έχει νόημα. Και επαναλαμβάνω ότι αν τα νούμερα είναι έτσι όπως τα γράφεις το όλο θέμα είναι ένας λογαριαμός που θα έρθει μετά από ΔΥΟ μήνες.

Η άποψή μου; Μένεις και ζητάς να εκδίδεται λογαριασμός κάθε μήνα εκτός αν έχεις λεφτά για πέταμα να δώσεις 75 για να σπάσει το συμβόλαιο + 65,70 από τα χρωστούμενα + τα τέλη φορητότητας για να πας στη wind + o πρώτος λογαριασμός της wind που θα προπληρώσεις μέσα σε 10 μέρες από την ενεργοποίησή σου τον ΕΠΟΜΕΝΟ μήνα + ότι έχεις καταναλώσει εκείνο το διάστημα.

Και όλα αυτά για να "πικάρεις" την forthnet και την Παπακωνσταντίνου...

LOL

FuS
04-06-14, 16:40
Όποιος έχει δουλέψει για καιρό σε cc παρόχου καταλαβαίνει ότι ο mdplus λέει πολλές αλήθειες. Αυτό και τίποτα άλλο επί τούτου.
(διαφωνώ όμως με το ύφος προς το τέλος, βρίσκω αχρείαστη την όποια ειρωνία)

@tlevi:

Θα πρέπει ο/η κάτοχος γραμμής (όχι εσύ αν δεν είσαι ο κάτοχος) να ζητήσει την καταγραφή της συνομιλίας (βάσει νομοθεσίας την παραλαμβάνεις εντός 10 εργάσιμων) και μετά κινείσαι ανάλογα.

Δύο παρατηρήσεις μόνο.
α) Μην κάνει καμιά καταγγελία ο κάτοχος αν δεν σιγουρευτεί τι ακριβώς έχει συμβεί (η καταγραφή που είπα παραπάνω) διότι μπορεί να μπλέξει και
β) Όλες τις κινήσεις τις κάνει ο κάτοχος γραμμής και μόνο (αυτονόητο).

Τέλος, να θυμάσαι πως σύμβαση έχεις με την εταιρία και όχι με τον κάθε υπάλληλο αυτής. Ο υπάλληλος (μάλλον) θα κάνει ο,τι του λέει η εταιρία και εφόσον προβλέπεται. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα απευθύνεσαι εγγράφως στην εταιρία. Στο υπάλληλο (δικαίως) απευθύνεσαι αν σου κάνει αναίτια προσωπική επίθεση ή κάτι -με προσωπική του βούληση- (θα πρέπει να είσαι σε θέση να το τεκμηριώσεις πλήρως αυτό) παράνομο.
Είναι λάθος (θα το καταλάβεις) να "απαιτείς" προσωπικά -και κάτι που αφορά τον πάροχο- από τον agent του cc. Όχι μόνο όσον αφορά το ηθικό κομμάτι αλλά και το λειτουργικό (ο agent έχει συγκεκριμένες προσβάσεις και ακολουθεί συγκεκριμένες εσωτερικές διαδικασίες οπότε αν δεν μπορεί/προβλέπεται να σου κάνει κάτι απλά δεν θα στο κάνει). Απαίτησε από την ίδια την εταιρεία. Για να έχεις και το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά και για να είσαι πιο σωστός.

tlevi
05-06-14, 00:51
Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και τις συμβουλές που μου δώσατε. Να ενημερώσω ότι πήγα σε κατάστημα και εγώ και η μητέρα μου, λύση δεν βρήκα μαζί τους, και μετά πήρα 2 φορές στην εταιρία τηλέφωνο, η απάντηση τους είναι εφόσον εκδόθηκε ο λογαριασμός πρέπει να πληρώσω το ποσό ΤΕΛΟΣ. Και τους λέω εγώ δεν ζήτησα ποτέ να πάει σε δίμηνο λογαριασμό, βασικά δεν τους νοιάζει άμα εγώ λέω ότι το κάνανε μόνοι τους. Aς πούμε και το άλλο σενάριο η συγκεκριμένη κοπέλα τότε που έκανε την ηχογράφηση με την μητέρα μου να τις τα είπε γρήγορα χωρίς η γυναίκα να καταλαβαίνει και να τις λέει ναι σε όλα... και αυτό για εμένα κοροϊδία είναι φίλε μου (γιατί εγώ τις είπα κοπελιά η μητέρα μου δεν ξέρει από αυτά ενημέρωσε με τα πάντα σε όλα και αφού δω ότι μου κάνει το πακέτο, τότε να σου δώσω τι μητέρα μου να κάνει την ηχογράφηση και μου λέει ΝΑΙ. Όπως και εγώ έχω δουλέψει την ίδια δουλειά στο παρελθόν ουδέποτε μίλησα έτσι σε πελάτη και επίσης για τέτοιου είδους θέματα επικοινωνούσε ένας supervisor απευθείας να λύση την οποιαδήποτε παρεξήγηση. Και μου λένε δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος να σε πάρει τηλέφωνο, ούτε να σου σπάσει τον λογαριασμό στα 2,ο μόνος τρόπος είναι να πλήρωσης 65 ευρώ. E με συγχωρείτε αλλά εγώ αυτό το βλέπω κοροϊδία θα έπρεπε τουλάχιστον να με πάρει κάποιος τηλέφωνο, να με ενημέρωση τι μπορούμε να κάνουμε και εάν μπορεί να κάνει κάτι ώστε να προσπεράσουμε το πρόβλημα. Δεν έλαβα ποτέ ανταπόκριση από κανέναν. Πιθανόν να με πάρουνε τηλέφωνο τώρα που θα δούνε την φορητότητα και να μου πούνε γιατί φεύγω και είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν και να θα κάνανε κάτι για να διορθώσουν το λάθος τους.

agnwstos.x
05-06-14, 02:55
αντιλαμβάνεσαι βέβαια πως τα 34.9 του ενός μήνα μπορείς να τα βάζεις στην άκρη, μετά να προσθέτεις και τα 34.9 στο τέλος του δεύτερου μήνα και να πληρώνεις τον διμηνιαίο λογαριασμό σου χωρίς καμία απολύτως αλλαγή στις χρεώσεις σου ε;

apto
05-06-14, 10:44
Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και τις συμβουλές που μου δώσατε. Να ενημερώσω ότι πήγα σε κατάστημα και εγώ και η μητέρα μου, λύση δεν βρήκα μαζί τους, και μετά πήρα 2 φορές στην εταιρία τηλέφωνο, η απάντηση τους είναι εφόσον εκδόθηκε ο λογαριασμός πρέπει να πληρώσω το ποσό ΤΕΛΟΣ. Και τους λέω εγώ δεν ζήτησα ποτέ να πάει σε δίμηνο λογαριασμό, βασικά δεν τους νοιάζει άμα εγώ λέω ότι το κάνανε μόνοι τους. Aς πούμε και το άλλο σενάριο η συγκεκριμένη κοπέλα τότε που έκανε την ηχογράφηση με την μητέρα μου να τις τα είπε γρήγορα χωρίς η γυναίκα να καταλαβαίνει και να τις λέει ναι σε όλα... και αυτό για εμένα κοροϊδία είναι φίλε μου (γιατί εγώ τις είπα κοπελιά η μητέρα μου δεν ξέρει από αυτά ενημέρωσε με τα πάντα σε όλα και αφού δω ότι μου κάνει το πακέτο, τότε να σου δώσω τι μητέρα μου να κάνει την ηχογράφηση και μου λέει ΝΑΙ. Όπως και εγώ έχω δουλέψει την ίδια δουλειά στο παρελθόν ουδέποτε μίλησα έτσι σε πελάτη και επίσης για τέτοιου είδους θέματα επικοινωνούσε ένας supervisor απευθείας να λύση την οποιαδήποτε παρεξήγηση. Και μου λένε δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος να σε πάρει τηλέφωνο, ούτε να σου σπάσει τον λογαριασμό στα 2,ο μόνος τρόπος είναι να πλήρωσης 65 ευρώ. E με συγχωρείτε αλλά εγώ αυτό το βλέπω κοροϊδία θα έπρεπε τουλάχιστον να με πάρει κάποιος τηλέφωνο, να με ενημέρωση τι μπορούμε να κάνουμε και εάν μπορεί να κάνει κάτι ώστε να προσπεράσουμε το πρόβλημα. Δεν έλαβα ποτέ ανταπόκριση από κανέναν. Πιθανόν να με πάρουνε τηλέφωνο τώρα που θα δούνε την φορητότητα και να μου πούνε γιατί φεύγω και είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν και να θα κάνανε κάτι για να διορθώσουν το λάθος τους.

όπως σου είπαν και παραπάνω στείλε ένα μήνυμα στο forthnet support να δούμε τι θα σου πουν

Godian
09-06-14, 17:11
http://kepka.org πλήρωσε εδώ και θα τα κανονισουν όλα αυτοί.

BARKOULETOS
12-06-14, 13:44
Εγω παντως θα παρακαλαγα να παει διμηνος ο λογαριαμος και εξηγουμαι, δεν ειμαι και ο ορισμος του καλοπληρωτη... Και μερικες φορες καθυστερω δεν προλαβαινω τις ημερομηνιες... Μετα απο ενα διαστημα και πριν εκνευσει ο εκπνευσει ο επομενος λογαριασμος η συνδεση κοβεται! Μου εχει τυχει 2-3 φορες και τοτε πρεπει να πας απο καταστημα... Αν λοιπον οι λογαριασμοι γινουν διμηναιοι αυτο περιοριζεται στο μισο και δεν θα γινεται συνεχεια...

Godian
13-06-14, 14:15
Ετσι φιλε μου ναι.... ολοι εχουμε καθυστερήσει λογαριασμο λογο οικονομικών δυσκολιών

sdikr
13-06-14, 14:22
Εγω παντως θα παρακαλαγα να παει διμηνος ο λογαριαμος και εξηγουμαι, δεν ειμαι και ο ορισμος του καλοπληρωτη... Και μερικες φορες καθυστερω δεν προλαβαινω τις ημερομηνιες... Μετα απο ενα διαστημα και πριν εκνευσει ο εκπνευσει ο επομενος λογαριασμος η συνδεση κοβεται! Μου εχει τυχει 2-3 φορες και τοτε πρεπει να πας απο καταστημα... Αν λοιπον οι λογαριασμοι γινουν διμηναιοι αυτο περιοριζεται στο μισο και δεν θα γινεται συνεχεια...

Λύση υπάρχει το λένε πάγια εντολή (αν και με την forthnet είναι επικίνδυνο :p )
Αντί να το κάνουν δίμηνο θα ήταν καλύτερα να είναι ποιο ελαστικοί

@ ADSLgr.com All rights reserved.