PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέντρο ΟΤΕ και Forthnet, έχουν ίδια απόσταση?



alexandrozz
05-06-14, 11:39
Σκέφτομαι να αλλάξω από ΟΤΕ σε Forthnet (ιδιόκτητο δίκτυο). Η απόσταση που έχω αυτή τη στιγμή από το κέντρο του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγάλη και 'κλειδώνω' σε 2-3Mbits. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό σε περίπτωση αλλαγής παροχού?

Ευχαριστώ

nnn
05-06-14, 11:53
Δύσκολο εκτός αν η Forthnet έχει εξοπλισμό εκτός του Α/Κ που δεν το νομίζω.

jkoukos
05-06-14, 12:46
Αλλά και πάλι τα καλώδια δεν θα πήγαιναν πρώτα στο αστικό κέντρο και από εκεί στα σπίτια;
Έτσι τουλάχιστον γίνεται στο χωριό με την HOL που έχει την καμπίνα της απέναντι από το σπίτι, αλλά η σύνδεση γίνεται μέσω του αστικού κέντρου.

nnn
05-06-14, 12:55
Αν η καμπίνα παίζει με οπτική προς το Α/Κ μπορείς να έχεις καλή ταχύτητα συγχρονισμού.

jkoukos
05-06-14, 13:00
Σωστό κι αυτό δεν το είχα σκεφτεί.
Αλλά ο χαλκός των σπιτιών δεν έρχεται από το αστικό κέντρο;

nnn
05-06-14, 13:23
Σωστό κι αυτό δεν το είχα σκεφτεί.
Αλλά ο χαλκός των σπιτιών δεν έρχεται από το αστικό κέντρο;
Ναι εκτός αν υπάρχει καμπίνα.

jkoukos
05-06-14, 13:50
Προς το παρόν ας αφήσουμε απ' έξω το VDSL.
Στο χωριό δεν παίζει καμπίνα. Κολώνες και άγιος ο Θεός.

Στις πόλεις (π.χ. Αθήνα) που παίζουν καμπίνες (όχι ενεργές), πάλι σε όλη την διαδρομή χαλκός δεν παίζει;
Άρα ουσιαστικά ακόμη κι αν ένας πάροχος έχει δίπλα μου ενεργή καμπίνα και στείλει το DSL με οπτική στο Α/Κ, πάλι εγώ στο σπίτι με χαλκό θα πάρω τη σύνδεση σε όποια απόσταση κι αν είναι αυτό.
Δηλαδή στο αρχικό ερώτημα του TS πάλι στα ίδια θα είναι. Το ρωτώ για να μαθαίνω καθώς δεν είμαι σχετικός.

nnn
05-06-14, 16:37
Εφόσον υπάρχει χαλκός δεν αλλάζει η ταχύτητα προς το καλύτερο σε άλλον πάροχο.

Nikiforos
05-06-14, 19:48
Σκέφτομαι να αλλάξω από ΟΤΕ σε Forthnet (ιδιόκτητο δίκτυο). Η απόσταση που έχω αυτή τη στιγμή από το κέντρο του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγάλη και 'κλειδώνω' σε 2-3Mbits. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό σε περίπτωση αλλαγής παροχού?

Ευχαριστώ

οχι δεν αλλάζει κάτι καθως τα Α/Κ ειναι στο ιδιο κτιριο που ειναι και του ΟΤΕ μπορει να ειναι διπλα ή σε αλλα δωματια μεσα στο ιδιο κτιριο αλλα οχι αλλου. Οποτε θα εχεις την ίδια απόσταση. Το ξέρω απο φίλους που δουλεύουν στον ΟΤΕ. Βεβαια αν υποθετικά μιλώντας υπάρχει καποιο πρόβλημα στο Α/Κ του ΟΤΕ και της 4νετ εχει κατι καλυτερο μπορει να δεις διαφορες σε αποδοση, φυσικα μην μπερδευομαστε με το SNR γιατι στην 4net μπορει να ειναι χαμηλοτερο με αποτελεσμα μεγαλυτερη ταχυτητα συχρονισμου αλλα και μεγαλυτερα προβλήματα αποσυνδεσεων. Και εγω οταν πηγα σε forthnet απο ΟΤΕ ειδα μεγαλυτερη ταχυτητα μικρη διαφορα ομως που οφειλεται βασικα στην διαφορα του SNR, αλλα δεν με χαλαει δεν εχω κανενα προβλημα, ειμαι 2,4χλμ απο το κεντρο.

jkoukos
05-06-14, 20:01
... τα Α/Κ ειναι στο ιδιο κτιριο που ειναι και του ΟΤΕ μπορει να ειναι διπλα ή σε αλλα δωματια μεσα στο ιδιο κτιριο αλλα οχι αλλου. Οποτε θα εχεις την ίδια απόσταση. Το ξέρω απο φίλους που δουλεύουν στον ΟΤΕ. ....
Νικηφόρε αν και στην πλειονότητα ισχύει αυτό που γράφεις, εν τούτοις σε πολλές περιπτώσεις (κυρίως λόγω χώρου) ο εξοπλισμός των παρόχων βρίσκεται έξω από το κτίριο του αστικού κέντρου και σε αρκετές εξ αυτών σχετικά μακρυά.
Στο χωριό μου π.χ., το αστικό κέντρο του OΤΕ είναι σε container και ο εξοπλισμός της HOL τοποθετημένος μακρυά σε απόσταση ~300 μέτρων.

Nikiforos
05-06-14, 20:43
Μπορει σε σπανια περιπτωση ναι, οπου ξερω ειδικα σε μεγαλες πολεις δεν συμβαινει αυτο, πχ στην Αθηνα ειναι συνηθως μεσα στα ιδια κτιρια σε αλλα δωματια. Οπως και στο Α/Κ Πατησια που συνδεομαι εγω.

jkoukos
05-06-14, 21:13
Μόνο σπάνιες (http://www.ergasis-sa.gr/el/communications/79) δεν είναι αυτές οι περιπτώσεις, που εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων μάλλον είναι κανόνας (http://www.adslgr.com/forum/threads/362648-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-DSLAM)

Nikiforos
05-06-14, 21:27
Δεν ξέρω προσωπικα καμια τετοια περιπτωση, οπου ξερω και δουλευουν οι γνωστοι μου ειναι οπως ειπα παραπανω. Μπραβο στον ΟΤΕ που κανει τετοια εργα σε επαρχια αλλα θα πρεπει να κοιταξει και τις αστικες πολεις γιατι εχει αφησει πολλες περιοχες απομακρυσμενες να συνδεονται στα Α/Κ πολλα χλμ μακρια. Για παραδειγμα το Περιστερι αν εισαι ψηλα μεχρι το Α/Κ χαιρετισματα πανω απο 3-4mbps δεν πας...
Αλήθεια @alexandrozz σε ποια πολη εισαι?

alexandrozz
05-06-14, 21:43
@Nikiforos
Στον Άλιμο βρίσκομαι σε προβληματική περιοχή. Φαντάσου ότι ο οτετζής πριν με συνδέσει και ενώ στο προηγούμενο σπίτι ήμουν στα 7Mbits, μου είπε ότι θα συγχρονίζομαι αρκετά πιο κάτω.
Τώρα δεν ξέρω, σκέφτομαι μήπως πάω σε forthnet να δω πώς είναι.

Nikiforos
05-06-14, 21:46
που να δεις στο εξοχικό μου που το Α/Κ ειναι 4χλμ μακρια περιπου! οσοι φιλοι εβαλαν πανω απο 2-3mbps δεν παει, και εναερια καλωδια που ποσες φορες τα βρισκουν πεταμενα κατω και μενουν χωρις τηλεφωνο! ευτυχως περναω ασυρματα εγω δικτυο μεσω awmn κομβων και vpn και εχω και internet και τηλεφωνο voip και δεν εχω γραμμή εκει αλλιως θα μαρτυρουσα! εσυ τι αποσταση εχεις απο το Α/Κ? και μονο που η 4net εχει ποιο χαμηλα το SNR θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα παντως. Αν δεν ειναι κατω απο 6 ειναι σταθερότατη.

jkoukos
05-06-14, 21:53
Δεν ξέρω προσωπικα καμια τετοια περιπτωση, οπου ξερω και δουλευουν οι γνωστοι μου ειναι οπως ειπα παραπανω. Μπραβο στον ΟΤΕ που κανει τετοια εργα σε επαρχια αλλα θα πρεπει να κοιταξει και τις αστικες πολεις γιατι εχει αφησει πολλες περιοχες απομακρυσμενες να συνδεονται στα Α/Κ πολλα χλμ μακρια. Για παραδειγμα το Περιστερι αν εισαι ψηλα μεχρι το Α/Κ χαιρετισματα πανω απο 3-4mbps δεν πας...
HOL, Forthnet και Cyta τα έκαναν, αφού μοιράσθηκε η χώρα σε 7 περιοχές (πλην Αθήνας και Θεσσαλονίκης).
Για τον λόγο αυτό σε διάφορους νομούς βλέπεις (εκτός των μεγάλων πόλεων) μαζί με τον ΟΤΕ μία μόνο από τις 3 να έχουν παρουσία.
Αυτές λοιπόν ως επί τω πλείστον βρίσκονται εκτός κτιρίου ΟΤΕ.
Τώρα θα ξεκινήσει η επέκταση στις δυσπρόσιτες περιοχές με μικρή πληθυσμιακή κάλυψη.

alexandrozz
05-06-14, 21:54
Είμαι περίπου 3χλμ. Γύρω στα 3Mbit συγχρονίζω!!

Nikiforos
05-06-14, 22:07
jkoukos ευχαριστώ για την ενημερωση! :oneup:
Αλέξανδρε δεν είσαι πολύ μακρια, με ΤΙΠΟΤΑ κατά την ταπεινή μου άποψη δεν δικαιολογεί τόσο χαμηλό συχρονισμό! πρέπει να υπάρχει βλάβη κάπου. Εγώ είμαι 2.4χλμ και τώρα που έπεσε με τα χρόνια η γραμμή μου ειμαι 10mbps, πριν λιγα χρονια με Netone ειχα 13 και κατι ψιλα. Μιλαω παντα σε interleaved. Δεν μας ποσταρεις τα στατιστικα σου να ριξουμε μια ματια?

alexandrozz
05-06-14, 22:53
Βεβαίως:
SNR Margin:
Down: 6.6 Up: 10.1 db

Line Attenuation:
Down: 39.2 Up: 26.1 db

Data Rate:
Down: 2659 Up: 370

Nikiforos
08-06-14, 14:25
μηπως ειναι isdn η γραμμη σου;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.