PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

xhaos
16-09-14, 22:53
ένας ωραίος οδηγός για firewall @ mikrotik
http://mum.mikrotik.com/presentations/HR13/legend.pdf

Nikiforos
17-09-14, 06:43
ένας ωραίος οδηγός για firewall @ mikrotik
http://mum.mikrotik.com/presentations/HR13/legend.pdf

καλημερα, νομιζω αυτο το ειχα δειξει καπου στα αρχικα ποστς στο θεμα μου δεν ειμαι σιγουρος, αλλα το εχω στο pc μου, αλλα ναι ειναι καλος οδηγος, δλδ τελειος οχι απλα καλος!

PGouv
19-09-14, 12:07
Παίδες έχω ένα θεμα που δε ξέρω πως να το λύσω. Οταν κατεβάζω κατι και δεν λέω για torrent αλλα και ενα απλο αρχείο σε full speed 15mbps δλδ που πιάνω δε μπορώ να ανοιξω καμια νεα συνδεση.Αν ομως υπάρχει ηδη το connection ειμαι ενταξει. Πχ εχω online radio δε κοβεται αλλα δε μπορώ να μπω ουτε στη google σαν να μην εχω internet. Ειναι θεμα router ή μήπως ειναι και απο το Router του ISP το θέμα;Πιθανον με καποιο μπαλωμα να γινεται δουλεια αλλα δε ξερω που ειναι το προβλημα

deniSun
19-09-14, 12:59
Παίδες έχω ένα θεμα που δε ξέρω πως να το λύσω. Οταν κατεβάζω κατι και δεν λέω για torrent αλλα και ενα απλο αρχείο σε full speed 15mbps δλδ που πιάνω δε μπορώ να ανοιξω καμια νεα συνδεση.Αν ομως υπάρχει ηδη το connection ειμαι ενταξει. Πχ εχω online radio δε κοβεται αλλα δε μπορώ να μπω ουτε στη google σαν να μην εχω internet. Ειναι θεμα router ή μήπως ειναι και απο το Router του ISP το θέμα;Πιθανον με καποιο μπαλωμα να γινεται δουλεια αλλα δε ξερω που ειναι το προβλημα

Μία περίπτωση είναι να μην πέρασες σωστά τις ρυθμίσεις που έχω για QoS ή όλα τα προηγούμενα.
Η άλλη περίπτωση είναι να έχεις κάποιο θέμα με τον ΗΥ σου (πχ στο fw).

PGouv
19-09-14, 13:12
Μία περίπτωση είναι να μην πέρασες σωστά τις ρυθμίσεις που έχω για QoS ή όλα τα προηγούμενα.
Η άλλη περίπτωση είναι να έχεις κάποιο θέμα με τον ΗΥ σου (πχ στο fw).

Δε μπαίνει απο καμια συσκευη γενικά οταν μπουκώνει.Δεν εχω περάσει κατι για QoS αλλα θα επρεπε να συμβαίνει αυτο;

bannedteam
19-09-14, 13:15
πρεπει να θέσεις όριο στο uplaod στο utorrent client σου.. πατώνεις το upload γι αυτό στο κανει αυτο ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και τρώει απ το upload

το mikrotik δεν φταίει σε τπτ απ τα παραπανω συμπτώματα

καλό θα ήταν να θέσεις και QoS για να αποφύγεις και άλλου τύπο προβλήματα

deniSun
19-09-14, 17:34
Δε μπαίνει απο καμια συσκευη γενικά οταν μπουκώνει.Δεν εχω περάσει κατι για QoS αλλα θα επρεπε να συμβαίνει αυτο;

Αν σου συμβαίνει με όλες τις συσκευές είναι θέμα σεταρίσματος ΜΤ.
Δεν ξέρω τι configuration έχεις κάνει.
Ακολούθησες κάποιον από τους οδηγούς που προτείνω;
Γιατί είναι ελεγμένοι και δουλεύουν μια χαρά με torrents κλπ.
Προφανώς έχεις κάνει κάποιο λάθος στο configuration ή στο δικό σου ή σε κάποιο από αυτά που προτείνω.
Θα σου πρότεινα να το στύσεις από την αρχή με κάποιον από τους οδηγούς που έχω (αν ταιριάζει δηλαδή στις απαιτήσεις σου) για να μην παιδεύεσαι ψάχνοντας.

gfdimopo
20-09-14, 08:35
καλημέρα παιδιά!

Βρήκα εναν οδηγό που φτιαχνεις το vpn απο ενα videaki στο youtube. http://www.youtube.com/watch?v=YRByWKO0kM4

το είχατε ποστάρει στην αρχή του forum. Εχω σετάρει το ρουτερ μου με το εξης ip setup. 192.168.1.1/24 WAN και 192.268.88.1/24 LAN με βάση τον οδηγό που είχα βρει στις αρχικές σελίδες του forum. wan<>tp link <> router <>pc.

Εδωσα για vpn pool την διευθύνσεις 192.168.88.121 - 192.168.88.130 και εκεί που φτιάχνω τα secrets μέσα στο ppp / secrets ζητάει να βάλω δυο διευθύνσεις για τους vpn users μια Local address και μια remote address. Σε ποιες διευθύνσεις αναφέρονται αυτες?




Επίσης για να συνδεθω θα πρέπει να ξέρω συνέχεια την wan address. Υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέομαι κάπως χωρίς να χρειάζεται να βάλω την wan address?



Επίσης πως μπορώ να σετάρω dyndns υπηρεσία στο mikrotik?

σας ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα είμαι πολύ αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας.

deniSun
20-09-14, 12:04
καλημέρα παιδιά!

Βρήκα εναν οδηγό που φτιαχνεις το vpn απο ενα videaki στο youtube. http://www.youtube.com/watch?v=YRByWKO0kM4

το είχατε ποστάρει στην αρχή του forum. Εχω σετάρει το ρουτερ μου με το εξης ip setup. 192.168.1.1/24 WAN και 192.268.88.1/24 LAN με βάση τον οδηγό που είχα βρει στις αρχικές σελίδες του forum. wan<>tp link <> router <>pc.

Εδωσα για vpn pool την διευθύνσεις 192.168.88.121 - 192.168.88.130 και εκεί που φτιάχνω τα secrets μέσα στο ppp / secrets ζητάει να βάλω δυο διευθύνσεις για τους vpn users μια Local address και μια remote address. Σε ποιες διευθύνσεις αναφέρονται αυτες?




Επίσης για να συνδεθω θα πρέπει να ξέρω συνέχεια την wan address. Υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέομαι κάπως χωρίς να χρειάζεται να βάλω την wan address?



Επίσης πως μπορώ να σετάρω dyndns υπηρεσία στο mikrotik?

σας ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα είμαι πολύ αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας.

Για το Dynamic DNS που ρωτάς...
Το ΜΤ σου προσφέρει ο δικό του Dynamic DNS δωρεάν.

IP > Cloud
Enabled
Αν το ενεργοποιήσεις μία φορά η διεύθυνση και το όνομα που θα σου δώσει θα είναι πάντα καταχωρημένο με την συσκευή σου.

astrea966
23-09-14, 21:47
εχω ενα προβλημα.εχω στησει ενα vpn σερβερ σε ενα λινουξ μηχανημα με Openvpn.εχω ανοιξει πορτες βασει του αυτου (http://www.icafemenu.com/how-to-port-forward-in-mikrotik-router.htm) του οδηγου.τα μηχανηματα που τρεχουν λινουξ συνδεονται αλλα το λαπτοπ με τα windows δεν μπορει να συνδεθει.παιρνω το παρακατω μηνυμα:
Tue Sep 23 21:44:08 2014 TCP: connect to [AF_INET]###.###.###.###:### failed, will try again in 5 seconds: Connection refused (WSAECONNREFUSED)
Tue Sep 23 21:44:13 2014 MANAGEMENT: >STATE:1411497853,RESOLVE,,,
Tue Sep 23 21:44:13 2014 MANAGEMENT: >STATE:1411497853,TCP_CONNECT,,,
Tue Sep 23 21:44:14 2014 TCP: connect to [AF_INET]###.###.###.###:### failed, will try again in 5 seconds: Connection refused (WSAECONNREFUSED)

υποψιν οτι ο σερβερ ετρεχε παλιοτερα σε vps και το φορητο συνδεοταν κανονικα.

καποια ιδεα?

deniSun
23-09-14, 21:55
εχω ενα προβλημα.εχω στησει ενα vpn σερβερ σε ενα λινουξ μηχανημα με Openvpn.εχω ανοιξει πορτες βασει του αυτου (http://www.icafemenu.com/how-to-port-forward-in-mikrotik-router.htm) του οδηγου.τα μηχανηματα που τρεχουν λινουξ συνδεονται αλλα το λαπτοπ με τα windows δεν μπορει να συνδεθει.παιρνω το παρακατω μηνυμα:
Tue Sep 23 21:44:08 2014 TCP: connect to [AF_INET]###.###.###.###:### failed, will try again in 5 seconds: Connection refused (WSAECONNREFUSED)
Tue Sep 23 21:44:13 2014 MANAGEMENT: >STATE:1411497853,RESOLVE,,,
Tue Sep 23 21:44:13 2014 MANAGEMENT: >STATE:1411497853,TCP_CONNECT,,,
Tue Sep 23 21:44:14 2014 TCP: connect to [AF_INET]###.###.###.###:### failed, will try again in 5 seconds: Connection refused (WSAECONNREFUSED)

υποψιν οτι ο σερβερ ετρεχε παλιοτερα σε vps και το φορητο συνδεοταν κανονικα.

καποια ιδεα?

Δεν είναι θέμα ΜΤ.
Από την στιγμή μάλιστα που συνδέεσαι κανονικά με άλλο OS οι ρυθμίσεις με το ΜΤ είναι οκ.
Μήπως κάποιο θέμα με το fw των win.

astrea966
24-09-14, 20:06
επανερχομαι παλι και λεω οτι μετα απο επανεκκινηση του ρουτερ δεν συνδεεται κανενας client με vpn.μηπως δεν ανοιγουν ετσι οι πορτες?ειναι καποιος εδω που δουλευει vpn server και οι clients συνδεονται κανονικα?
απο λινουξ client ειναι το παρακατω screenshot

144556

edit

τσεκαρα τις πορτες και φαινονται ανοιχτες.δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.το στησιμο του vpn ειναι δοκιμασμενο και παιζει ετσι εδω και 4 χρονια τουλαχιστον

edit2

σιγουρα κατι παιζει με το ρουτερ.αν βαλω τοπικη ip στο config του vpn συνδεεται κανονικα ο client.οταν βαζω dns τρωει το μπλοκαρισμα που ειπα

deniSun
25-09-14, 15:32
επανερχομαι παλι και λεω οτι μετα απο επανεκκινηση του ρουτερ δεν συνδεεται κανενας client με vpn.μηπως δεν ανοιγουν ετσι οι πορτες?ειναι καποιος εδω που δουλευει vpn server και οι clients συνδεονται κανονικα?
απο λινουξ client ειναι το παρακατω screenshot

144556

edit

τσεκαρα τις πορτες και φαινονται ανοιχτες.δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.το στησιμο του vpn ειναι δοκιμασμενο και παιζει ετσι εδω και 4 χρονια τουλαχιστον

edit2

σιγουρα κατι παιζει με το ρουτερ.αν βαλω τοπικη ip στο config του vpn συνδεεται κανονικα ο client.οταν βαζω dns τρωει το μπλοκαρισμα που ειπα

Μάλλον θέλεις να πεις ότι βάζεις την external IP...
Οι πόρτες ανοίγουν όπως τις εμφανίζει το manual που παραθέτεις.
Και αφού λες ότι έκανες έλεγχο και φαίνονται ανοικτές δεν τίθεται κάποιο θέμα.
Μήπως σε μπλοκάρει κανένα πακέτο το fw του ΜΤ;
Δοκίμασες με κλειστό fw στο ΜΤ;
Αλλά αφού λες ότι με linux client παίζεις κανονικά και ότι το πρόβλημα είναι στον windows client...

astrea966
25-09-14, 20:21
εννοω την τοπικη ip του εσωτερικου δικτυου.ουτε τα λινουξ συνδεονται πλεον.η φωτο στο προηγουμενο Post ειναι απο λινουξ client.τα συμπτωματα δειχνουν οτι δεν ειναι ανοιχτες οι πορτες αλλα με τα online tools για τον ελεγχο των πορτων φαινονται ανοιχτες.το firewall πως το απενεργοποιω?

deniSun
25-09-14, 21:04
εννοω την τοπικη ip του εσωτερικου δικτυου.ουτε τα λινουξ συνδεονται πλεον.η φωτο στο προηγουμενο Post ειναι απο λινουξ client.τα συμπτωματα δειχνουν οτι δεν ειναι ανοιχτες οι πορτες αλλα με τα online tools για τον ελεγχο των πορτων φαινονται ανοιχτες.το firewall πως το απενεργοποιω?

IP > Firewall > Filter Rules

astrea966
25-09-14, 21:46
απενεργοποιησα ολα τα filter rules αλλα εξακολουθει να μην δουλευει.o client συνδεεται μονο μεσω του τοπικου δικτυου

xhaos
26-09-14, 06:53
Το ρολόι είναι ίδιο ανάμεσα τούς?

deniSun
26-09-14, 13:27
απενεργοποιησα ολα τα filter rules αλλα εξακολουθει να μην δουλευει.o client συνδεεται μονο μεσω του τοπικου δικτυου

Επιμένω ότι δεν φαίνεται να είναι το πρόβλημα στο ΜΤ αλλά κάτι στο στήσιμο του VPN server ή του μηχανήματος που το φιλοξενεί.
Κάποιος fw ίσως στο μηχάνημα που τον φιλοξενεί ή κάποιο rule στο configuration του VPN.

gsan
26-09-14, 19:50
Μήπως ο OpenVPN server χρησιμοποιεί το πρωτόκολο UDP ?

Nikiforos
26-09-14, 20:28
Καλησπέρα! φτιάχνω πολλα πράγματα τον τελευταιο καιρο και γιαυτο με χασατε. Ενα απο αυτα ειναι ενα 3ο backbone link που εβγαλα στην Αθηνα αλλα εχω ενα προβληματακι. Ενω εχει καλο σημα κτλ μου ριχνει την συνδεση και ξανασυνδεεται στο καπακι. Λεει disconnected extensive data loss, connected wants bridge ολο αυτο συνεχεια σχεδον. Μερικες φορες ηρεμει και μετα παλι τα ιδια! εχω αλλα 2 links και δεν το κανουν. Οι ρυθμισεις μου φαινονται παρομοιες. Εγω και ο απεναντι εχουμε τα RB 433AH. Το ειχα εγω Ap bridge και ο απεναντι station bridge ειτε σκετο station παλι το κάνει. Δουλευουμε σε nstreme mode, δεν προλαβα να κανω δοκιμες με αυτο χωρις ή και με NV2 http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Nv2 γιατι αμα πεσει το link μετα δεν φτανω του router του ενω εχει αλλες 2 συνδεσεις και δεν παει η δρομολογηση απο εκει και ετσι εμεινα εκτος τωρα! εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να το προκαλει αυτο? μηπως εχει σχεση οτι ο απεναντι εχει καρτα για Ν αλλα την δουλευει σε Α ενω εγω εχω καρτα minipci για Α?


Μήπως ο OpenVPN server χρησιμοποιεί το πρωτόκολο UDP ?

Στο Mikrotik OVPN (openvpn) υποστηρίζεται μόνο το TCP προτόκολλο δυστυχώς. Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ με το OVPN στο Mikrotik. Εχω 2 vpn servers και είναι σε PPTP και ήθελα να τους γυρίσω σε OVPN. Παλιότερα είχα ένα μηχανάκι με openwrt και εκει ειχα 3 openvpn servers και μονο αυτον με πελατη το mikrotik το ειχα σε TCP οι αλλοι 2 ήταν σε UDP. Τωρα θελω το ενα OVPN server να εχει πελατη OVPN client Mikrotik και το αλλο θα συνδεω επανω κινητα κτλ και pc απο την δουλεια.

xhaos
26-09-14, 22:12
άλλαξε κανάλι. έχεις πέσει σε συχνότητα που χρησιμοποιεί κανένας ΟΤΕ.
βάλε και στα δυο bandwidth 5Mhz και δες αν μένει σταθερό

astrea966
26-09-14, 22:26
βρηκα πιο ειναι το προβλημα δεν ξερω τη λυση του ομως.ο σερβερ ειναι συνδεμενος στο Mikrotik.clients που ειναι εξω απο το δικτυο και ιντερνετ μου συνδεονται κανονικα.οταν τους βαλω στο δικτυο μου τοτε μπλοκαρεται η προσβαση τους.μπορουν να συνδεθουν μονο με τοπικη ip και οχι με wan η dns.οποτε αν εγω εχω ενα υπολογιστη ας πουμε και προσπαθω να συνδεθω στον σερβερ θα πρεπει στο conf μεσα να βαλω την τοπικη ip του σερβερ για να δουλεψει.αν παω στο σπιτι καποιου κολλητου και χρησιμοποιησω το δικτυο του τοτε συνδεομαι κανονικα με dns η wan ip.τα config δεν εχουν θεμα δουλευαν 4 χρονια σχεδον ετσι.απλα εγω δεν ειχα ποιο πριν το mikrotik και ο σερβερ ετρεχε σε vps

Nikiforos
26-09-14, 22:39
άλλαξε κανάλι. έχεις πέσει σε συχνότητα που χρησιμοποιεί κανένας ΟΤΕ.
βάλε και στα δυο bandwidth 5Mhz και δες αν μένει σταθερό

εχει εργαλεια το ΜΤ που κανεις ελεγχο χρησης συχνοτητας δεν βλεπω προβλημα ή χρηση, επισης δεν δουλευουμε στο ασυρματο δικτυο στα 5mhz αλλα στα 20 λες για το φασμα ετσι? οχι συχνοτητα γιατι εννοειτε οτι ειναι 5ghz. Εχει κολλησει το RB στον απεναντι και δεν τον φτανω απο τις αλλες διασυνδεσεις του και κλειδωθηκα απεξω. Αμα το φτιαξει αυτος θα το δω.

xhaos
27-09-14, 09:09
Ναι για φάσμα λέω. Στα 5 έχει τριπλάσιο νομίζω crc. Αν φτιάξει έτσι το πρόβλημα είναι multipath

Nikiforos
27-09-14, 09:33
Καλημέρα δεν καταλαβα τι εννοεις! στο ασυρματο δικτυο τα απλα Links που δεν ειναι δλδ σε Ν, τα Α στα 5ghz τα δουλευουμε στα 20mhz. Το CRC τι ειναι? και τι εννοεις με το multipath? δυστυχως κατι εγινε στο 433ah του απεναντι δεν το φτανω απο αλλη διαδρομη και δεν μπορω να μπω να κανω τιποτα, εχει μεινει εκτος το link. Στα αλλα 2 Links που εχω τσεκαρα ρυθμισεις κτλ ειναι παρομοιες δεν εχει κατι λαθος δλδ να το εξηγει αυτο. Υποπτευομαι μηπως παρεμβολη στην συχνοτητα.

xhaos
27-09-14, 15:54
http://en.wikipedia.org/wiki/Error_detection_and_correction
http://en.wikipedia.org/wiki/Multipath_propagation

Αυτό σού έγραψα πριν. Για παρεμβολές και μου λες οτι το κοιταξες. Καθαρή συχνότητα πρέπει να είναι και πρός τους δύο. Έχει τύχει η πιο καθαρή συχνότητα απο πλευρά μου να είναι μαύρο χαλί για τον άλλο. Ακόμα δοκίμασε και οριζόντια πόλωση

deniSun
27-09-14, 17:28
Καλημέρα δεν καταλαβα τι εννοεις! στο ασυρματο δικτυο τα απλα Links που δεν ειναι δλδ σε Ν, τα Α στα 5ghz τα δουλευουμε στα 20mhz. Το CRC τι ειναι? και τι εννοεις με το multipath? δυστυχως κατι εγινε στο 433ah του απεναντι δεν το φτανω απο αλλη διαδρομη και δεν μπορω να μπω να κανω τιποτα, εχει μεινει εκτος το link. Στα αλλα 2 Links που εχω τσεκαρα ρυθμισεις κτλ ειναι παρομοιες δεν εχει κατι λαθος δλδ να το εξηγει αυτο. Υποπτευομαι μηπως παρεμβολη στην συχνοτητα.

Νικηφόρε, αν και δεν έχει σχέση με το πρόβλημά σου, θα ήταν καλό να ποστάρεις κάποια στιγμή την εγκατάσταση που έχεις στην ταράτσα (κεραίες κλπ).
Δεν έχω ασχοληθώ ποτέ με ΜΤ και ασύρματη ζεύξη, αλλά θα ήταν καλό να αναφέρεις κάποια στιγμή ένα υποτυπώδες configuration για ζεύξη μεταξύ δύο σημείων.

xhaos
28-09-14, 09:33
προτεινόμενο config, αντίστοιχο και απο τις δυο πλευρές:
antennas: prime focus π.χ. (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/2539-Mikrotik-mANT30-5GHz-30dBi-dish-antenna.html) εγώ βάζω πάντα τέτοιες με radome. για πιο φτηνά παίζουν και κάποια δορυφορικά πιάτα με custom feeder. π.χ (http://linkshop.gr/shop/wi-fi/antenna-5ghz/feeders-el/interline-feeder-5ghz.html)
κάρτες δικτύου πολύ καλές είναι οι F50N-PRO (http://www.dbii.com/f50N-PRO.html)
routerboard, κάποιο από τα mikrotik, ανάλογα με το πόσες κεραίες θέλεις να έχεις..... π.χ MIKROTIK RB 435G

μετά θέλεις: κουτί.... π.χ. http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1579-LinkIt-Universal-Mikrotik-Shielded-Outdoor-Enclosure-3ETH3ANT.html
pigtails, με τα οποία κάνεις σύνδεση την κάρτα με την έξω πλευρά του κουτιού, και διαλέγεις ανάλογα με το connector type της κάρτας σου
jumper cables: με τα οποία κάνεις τη σύνδεση ανάμεσα στο pigtail και το πιάτο.

αν βάλεις καμία κεραία που να έχει μεγάλη γωνιά εκπομπής, όπως omni ή panel, θέλει και lightning protector.

σημειώσεις:
1. εγώ βάζω πάντα radome γιατί δεν θέλω να έχω άγχος μην μου ξηλωθεί τίποτα από τον αέρα. μπορεί κάποιος να βάλει δορυφορικά π.χ. gilbertini αλλά είναι και δύσκολη η στόχευση τους.
2. τα κουτιά δεν είναι όλα καλά. πρέπει και να ασφαλίζει καλά, άλλα και να μπορεί να ανοίξει εύκολα δίχως να παίζει πρόβλημα με τις τσιμούχες.
3. κάρτες υπάρχουν πάρα πολλές, αυτά που σε ενδιαφέρουν κατά σειρά προτεραιότητας είναι: α. η ευαισθησία τους, β. το emp protection, γ. η ισχύς εκπομπής τους.
4. είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ να υπάρχει γείωση στο σημείο, ώστε να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στο κουτί.
5. η τροφοδοσία και η σύνδεση τους γίνεται μέσω ενός καλωδίου ethernet, με POE
6. καλές είναι και οι grid, γιατί είναι πολύ φτηνές, αλλά ΜΟΝΟ για κόμβους που ειναι σε απομόνωση. το πρόβλημα τους είναι οτι ακούν και από την πίσω πλευρά τους, οπότε αν κάποιος από πίσω εκπέμπει, σου δημιουργεί θέμα. μόνο για απομακρυσμένα εξοχικά προτείνονται βασικά.
7. το πιο σημαντικό από όλα, είναι να υπάρχει υψόμετρο και καθαρό οπτικό πεδίο ανάμεσα στα σημεία. δίχως καθαρό οπτικό πεδίο, δεν παίζει σύνδεση, και με χαμηλό υψόμετρο δεν παίζει σταθερή σύνδεση. δες και το σχετικό εργαλείο: http://airlink.ubnt.com/ http://www.mikrotik.com/test_link.php
8. καλό είναι ένα link που παίζει σταθερά στα -60 έως -65db


υπάρχει και αρκετά πιο φτηνός εξοπλισμός, αλλά αυτός είναι ο προτεινόμενος ακόμα και για όταν έχεις μπει για τα καλά στο παιχνίδι.

deniSun
28-09-14, 14:39
Την κάρτα δικτύου που την κουμπώνεις;
Δεν κατάλαβα.

jkoukos
28-09-14, 14:45
Σε κάποια MiniPCI υποδοχή. Π.χ. το RB435G (http://routerboard.com/RB435G) έχει 5 τέτοιες.

deniSun
28-09-14, 17:32
Σε κάποια MiniPCI υποδοχή. Π.χ. το RB435G (http://routerboard.com/RB435G) έχει 5 τέτοιες.

Και επικοινωνεί ασύρματα με τι;

xhaos
28-09-14, 17:57
Ασύρματο lan φτιάχνει... Και απο την αλλά πλευρά αντίστοιχος εξοπλισμός πρέπει να υπάρχει

deniSun
28-09-14, 22:14
Ασύρματο lan φτιάχνει... Και απο την αλλά πλευρά αντίστοιχος εξοπλισμός πρέπει να υπάρχει

Την κεραία που την συνδέεις;

gsan
28-09-14, 22:25
Οι miniPCI έχουν υποδοχές για pigtail.

Nikiforos
29-09-14, 06:30
http://en.wikipedia.org/wiki/Error_detection_and_correction
http://en.wikipedia.org/wiki/Multipath_propagation

Αυτό σού έγραψα πριν. Για παρεμβολές και μου λες οτι το κοιταξες. Καθαρή συχνότητα πρέπει να είναι και πρός τους δύο. Έχει τύχει η πιο καθαρή συχνότητα απο πλευρά μου να είναι μαύρο χαλί για τον άλλο. Ακόμα δοκίμασε και οριζόντια πόλωση

καλημερα, τελικα υπηρχαν λαθος ρυθμισεις στο wireless στον απεναντι επειδη αλλαξε καρτα μαλλον τις ξεχασε, και σε εμενα στο BGP ηταν τικαρισμενο το AS override που δεν ηταν στον απεναντι αλλα και σε κανενα αλλο bb link. Τωρα ολα καλα δεν ειχε να κανει με την συχνοτητα ειχα δοκιμασει απειρες πριν.
Στο δικτυο εκτος ελαχιστων ειδικων περιπτωσεων ΠΑΝΤΑ δουλευουμε με δορυφορικα πιατα 80cm και feeders που φτιαχνουν μελη αν και στα 5ghz A βρισκεις και ετοιμα αλλα πολυ ακριβα. Πιατο + feeder εχει τεραστια απολαβη σε σχεση με αλλες κεραιες, για να πας σε αλλη κεραια τετοιας απολαβης θες πολλααααααααα ευρω παραπανω, οταν ενα μεταλλικο πιατο εχει κατω απο 20 ευρω + 20 το απλο feeder και καμια 30αρια για Ν διπλης πολωσης.


Νικηφόρε, αν και δεν έχει σχέση με το πρόβλημά σου, θα ήταν καλό να ποστάρεις κάποια στιγμή την εγκατάσταση που έχεις στην ταράτσα (κεραίες κλπ).
Δεν έχω ασχοληθώ ποτέ με ΜΤ και ασύρματη ζεύξη, αλλά θα ήταν καλό να αναφέρεις κάποια στιγμή ένα υποτυπώδες configuration για ζεύξη μεταξύ δύο σημείων.

Τα γενικα τα ειπε παρακατω ο xchaos. Επειδη ομως οι ζευξεις αφορουν δικτυο που εχει forum www.awmn.net οποιος ενδιαφερεται μπορει να περασει απο εκει λεμε τα παντα με tutorials και οδηγους, δεν μπορω εδω να γραψω πραγματα που αφορουν το δικτυο, απλως ρωτησα για ενα συγκριμενο error. Αν ηταν δικες μου συνδεσεις και δεν αφορουσαν και αλλους ευχαριστως θα το εκανα. Ασε που το θεμα αυτο ειναι τοσο πολυ μεγαλο που πρεπει εδω περα να γραψω απειρα πραγματα που αμφιβαλω αν τα χρειαζεται κανεις, πολλα αφορουν την τοπολογια του δικτιου μας και πολλα τα εχουν ρυθμισει φιλοι και δεν τα καταλαβαινω κιολας ακομα για να τα εξηγησω σε αλλους οπως πχ πως παιζουν τα RB μεταξυ τους με OSPF για να ρουταρουν δλδ. Δεν εχω κανει ποτε ασυρματη συνδεση που να μην αφορα αυτο το δικτυο και δεν ξερω τι διαφορετικο ακριβως θα ειχε εκει. Εμεις παιζουμε με BGP για το routing. Εκτος καποιους που εχουν openwrt ή linux και εχουν και quagga.


Οι miniPCI έχουν υποδοχές για pigtail.

το μικρο εχουν οι περισσοτερες UFL πως το λενε και οι περισσοτερες για Ν εχουν MMCX, μετα συνηθως αυτα τα βγαζουμε σε RSMA για εσωτερικες κεραιες πχ σε AP ενω οταν θελουμε για εξωτερικα δικτυα σε NTYPE και φυσικα υπαρχουν male και female connectors.

Ο xchaos καλα τα λεει αλλα τα πιατα στοχευονται ευκολα εχουν μικρο ανοιγμα σε μοιρες εγω εχω links μακρινα και παιζουν ανετα και τα εκανα και ευκολα. Θες με τα πιατα πολυ καλη στηριξη και αντιριδες ή συρματοσχοινα καλα και δυνατα με ολα τα συμπρακαλα συσφιξης και δεν υπαρχει κανενα προβλημα ακομα και με αερα στα βουνα που εχουμε. Μονο καπου μου εσκισε ενα αλουμινιου και εβαλα σιδερενιο. Τα πανελ εχουν τρελες απωλειες σηματος γιατι εχουν τεραστια ανοιγματα δεξια και αριστερα σε μοιρες. Για παραδειγμα στο εξοχικο Link 3,6χλμ με πιατο 80cm N dual polarity εχει ιδιο σημα με link 448metra με panel 12dbi....αλλα το πανελ ειναι μεσα σε χωραφι αναμεσα σε πορτοκαλιες και αμπελια και δεν μπορουσα να βαλω συρματοσχοινα για να μπει πιατο!

Tiven
30-09-14, 12:33
Μπήκα και εγώ στο club, ωραίο εργαλείο!!

Λέω να ρυθμίσω το ipv6 με ΟΤΕ αυτές τις μέρες, θέλει ψάξιμο ή είναι σχετικά απλό; Στο pfsense το είχα φτιάξει απλά είχε θεματάκια να λύσεις στην αρχή. Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα, παίζω με όλα τα άλλα :p

xhaos
30-09-14, 13:28
εύκολο είναι:
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=60928

1. δημιουργεί dhcp v6 client που ακούει στο pppoe-out
2. αναθέτεις το address space σε ενα ipv6 pool
3. δημιουργείς dhcp v6 server που μοιράζει το ipv6 pool στο bridge local

Nikiforos
30-09-14, 19:43
Μπήκα και εγώ στο club, ωραίο εργαλείο!!

Λέω να ρυθμίσω το ipv6 με ΟΤΕ αυτές τις μέρες, θέλει ψάξιμο ή είναι σχετικά απλό; Στο pfsense το είχα φτιάξει απλά είχε θεματάκια να λύσεις στην αρχή. Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα, παίζω με όλα τα άλλα :p

Καλως τον και εδω! τι εργαλειο πηρες? πρεπει και εγω σπιτι καποια στιγμη να αντικαταστησω το 711 με την καμενη wlan 5ghz με ενα 951 αυτο το καλο που εχω και στο εξοχικο αλλα κανει πανω απο 70 ευρω εδω στην Ελλαδα το ρημαδι...αμα διαλυσει το 711 βλεπουμε! αλλα σκυλι ειναι λεμε!

deniSun
30-09-14, 19:47
Μπήκα και εγώ στο club, ωραίο εργαλείο!!

Λέω να ρυθμίσω το ipv6 με ΟΤΕ αυτές τις μέρες, θέλει ψάξιμο ή είναι σχετικά απλό; Στο pfsense το είχα φτιάξει απλά είχε θεματάκια να λύσεις στην αρχή. Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα, παίζω με όλα τα άλλα :p

Έχω οδηγό για το πώς να το στήσεις.
dhcpv6 server δεν χρειάζεσαι.
Ψάξε στα προηγούμενα μηνύματα για να βρεις τον οδηγό.
Πήγαινε από τα νεώτερα μηνύματα προς τα παλιότερα γιατί σε πολλούς οδηγούς που έχω γράψει έχω κάνει βελτιώσεις/αλλαγές.

gsan
30-09-14, 19:48
Νικηφόρε αν έχεις την καλοσύνη γράψε μας ένα tutorial για OSPF και BGP .

Nikiforos
30-09-14, 19:54
Νικηφόρε αν έχεις την καλοσύνη γράψε μας ένα tutorial για OSPF και BGP .

Δυστυχώς όπως είχα εξηγήσει παραπάνω αυτά τα έχουν ρυθμίσει άλλα άτομα του ασύρματου δικτύου που έχουν αρκετές γνώσεις, δεν ξέρω πως δουλεύουν και δεν μπορώ να τα εξηγήσω σε άλλους. Εχουν να κάνουν με την τοπολογια του δικτιου, οποιος ενδιαφερεται θα πρεπει να γραφτει εκει στο forum www.awmn.net να βρει ακρη με αυτα. Δεν θυμαμαι να εχω δει οδηγους αλλα και να εχει δεν μπορω να τους αντιγραψω εδω για ευνοητους λογους. Μακαρι να ηξερα να εξηγουσα αλλα δυστυχως και εμενα αλλοι με βοηθανε, αμα δεν ειχα καλα ατομα να ξερουν και να ενδιαφερονται δεν θα ειχα καταφερει τιποτα πραγματικα! Ειδικα στο εξοχικο τι ειχα τραβηξει δεν λεγεται! εχω ενα 951 το καλο εσωτερικο, ενα 911 Ν και ενα 411 τωρα με καρτα Ν και πρεπει ολα αυτα να ρουταρουν μεταξυ τους, το 951 επισης εχει AP wifi και μια θυρα πεφτει σε switch και πρεπει να ρουταρει και σε εσωτερικο δικτυο, μεγαλη μανουρα, μπηκε ο γειτονας που εχουμε link μαζι τα εκανε ολα με BGP και OSPF και παιζουν, τωρα πως και γιατι....δεν καταλαβαινω και πολλα!

http://blog.butchevans.com/2008/09/mikrotik_routeros_transparent_bridge_pptp_eoip/

πολυ ενδιαφερον! πρωτη φορα βλεπω Eoip με PPΤP μαζι, το PPTP το εχω συνηθισει με την χρηση VPN.

Tiven
01-10-14, 12:23
Ευχαριστώ παιδιά θα δω τα links και τους οδηγούς αργότερα που θα έχω χρόνο.

Το 951 πήρα, πρέπει οπωσδήποτε να ασχοληθώ και με το QoS γιατί με 7mbits η κατάσταση δεν παλεύεται στο σπίτι. Για τον ίδιο λόγο πριν χρόνια είχα ξεκινήσει με pfsense άλλωστε.

Nikiforos
01-10-14, 13:06
Καλορίζικο! ποιο μοντελο πηρες εσυ γιατι εχει παραπανω απο ενα! εγω αυτο εδω εχω δυστυχως μονο στο εξοχικο : http://routerboard.com/RB951G-2HnD
Το πηρα για εκει γιατι εχω ενα 911 Ν και ενα 411 με καρτα Ν και θελω gigabit ethernet και εκτος αυτου χρειαζεται ενα εσωτερικο μεγαλυτερης αδειας για να ρουταρουν μεταξυ τους αλλα και με εσωτερικο δικτυο τα αλλα που ειναι σε Licence 3. Παλια που ειχα 433ΑΗ και το 411 δεν υπηρχε προβλημα και δεν ειχα εσωτερικο MT RB. QoS ελεγα αρχικα οτι δεν χρειαζεται γιατι σπιτι μονο εγω δουλευω το ιντερνετ αλλα τελικα οταν κανεις αλλα πραγματα μαζι και θες κατι αλλο ταυτοχρονα πχ να ανοιξεις σελιδες ενω κατεβαζεις torrents με dvds linux :whistle: τοτε κανει δουλεια....αλλιως απλα οι σελιδες κανουν πολυ χρονο να ανοιξουν.

Tiven
01-10-14, 13:35
951G-2HnD αυτό έχω ναι!

Το QoS είναι απαραίτητο εδώ και πάλι φαντάσου πως το μόνο που πραγματικά θα βοηθήσει είναι το vdsl.. Άπειρο streaming, παιχνίδια, σελίδες κλπ από όλους στο σπίτι. Δράμα.

Nikiforos
01-10-14, 16:35
951G-2HnD αυτό έχω ναι!

Το QoS είναι απαραίτητο εδώ και πάλι φαντάσου πως το μόνο που πραγματικά θα βοηθήσει είναι το vdsl.. Άπειρο streaming, παιχνίδια, σελίδες κλπ από όλους στο σπίτι. Δράμα.

Πωπω χαμος! δραμα δεν λες τπτ! αμα δεν εχει ακομα εκει VDSL οσο την περιμενεις, το QOS ειναι απαραιτητο και τωρα και μετα! εχουν κανει εδω μεσα καλη δουλεια θα το φτιαξεις εσυ να παιζει καλα, απλα θελει δοκιμες και διαβασμα και χρονο φυσικα! οσο για το μηχανακι εκανες πολυ καλη επιλογη και εγω αν βαλω αλλο εδω στην Αθηνα γιατι εχω προς το παρον το 711 απομειναρι απο κεραυνο, εχει καμενη wlan αλλα και να μην ειχε εσωτερικο στο σπιτι ειναι αχρηστη ειναι μονο 5ghz! και την εχει φυσικα onboard. Μπορεις επισης να στησεις Metarouter openwrt και να τρεχεις αλλες υπηρεσιες που δεν υπαρχουν για mikrotik OS οπως πχ asterisk κονσολας ομως. Το εχω δοκιμασει στο 711 αλλα δεν αντεχε το φτωχο του H/W! οποιο καλο παιδακι δοκιμασει σε αυτο το 951 που λεμε ας ενημερωσει γιατι με ενδιαφερει και εμενα αν και προτιμω να τον τρεχω σε ενα linux καθαρα συστημα οπως τωρα στο nas server.

deniSun
02-10-14, 17:09
951G-2HnD αυτό έχω ναι!

Το QoS είναι απαραίτητο εδώ και πάλι φαντάσου πως το μόνο που πραγματικά θα βοηθήσει είναι το vdsl.. Άπειρο streaming, παιχνίδια, σελίδες κλπ από όλους στο σπίτι. Δράμα.

Για το QoS δες τον τελευταίο οδηγό που ανέβασα.
Αυτόν θα τον βρεις εύκολα γιατί τον έχω ποστάρει πριν από λίγες εβδομάδες.

- - - Updated - - -

ROS 6.20

What's new in 6.20 (2014-Oct-01 10:06):

*) cert scep - use fingerprints for transaction ids;
*) ipsec - support fqdn as my id;
*) fetch - allow fetching files larger than 4G;
*) fetch - fixed problem where files fetched over https were trimmed in size;
*) fixed problem - it was not possible to see %26 uninstall dude package;
*) stores are replaced with folders and disks are now managed under /disk menu;
*) added support for SMSC750x USB Gigabit Ethernet on x86;
*) ups - support selftest for smart and hid UPS;
*) pppoe client - increase connection timeout to make connection establishment
possible on busy pppoe server;
*) dhcp server - change default lease time from 3 days to 10 minutes
to avoid running out of IPs;
*) ipsec - allow binding modeconf address to username;
*) eoip/eoipv6/gre/gre6/ipip/ipipv6/6to4 tunnels have new features:
auto mtu (enabled by default for new tunnels);
dscp (inherit/specific value, inherit by default for new tunnels);
clamp-tcp-mss (yes by default for new tunnels);
*) eoip/gre/ipip/6to4 tunnels have dont-fragment option (inherit/no, no by default for new tunnels);
*) bridge has auto mtu feature (enabled by default for new bridges);
*) pppoe-server has auto mtu feature (enabled by default for new pppoe servers);

Πολύ σημαντικά για εμένα:

*) pppoe client - increase connection timeout to make connection establishment
possible on busy pppoe server;
*) dhcp server - change default lease time from 3 days to 10 minutes
to avoid running out of IPs;

Αυτό δεν το βρήκα ακόμα που είναι:

*) bridge has auto mtu feature (enabled by default for new bridges);

Nikiforos
02-10-14, 20:13
πωπω παλι θα λιωσω, εχω να κανω πολλες αναβαθμισεις με τοσα RB's!

deniSun
02-10-14, 20:53
πωπω παλι θα λιωσω, εχω να κανω πολλες αναβαθμισεις με τοσα RB's!

Καλά να πάθεις... :lol:

xhaos
02-10-14, 21:48
Βάλε auto update.

deniSun
02-10-14, 21:57
Βάλε auto update.

Όχιιιιιιιιιιι.
Μακριά από τέτοιες μεθόδους.
Για την 6.20 έγινε μεγάλη συζήτηση.
Αρχικά είχαν πει ότι θα λειτουργεί μόνο με winbox 3 που είναι ακόμα σε beta με πολλά προβλήματα (αρκετά πολύ σοβαρά).
Πολλοί έγραψαν ότι δεν θα αναβαθμιστούν ποτέ σε 6.20 λόγω των προβλημάτων του winbox 3.
Γι αυτό μακριά από τέτοιες τακτικές στο hw.
Επίσης...
Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος δεν είναι ανάγκη η αναβάθμιση.
Γι αυτό βάζω τα change logs.
Αν πχ η Χ.Υ έκδοση δεν έχει να βελτιώσει τίποτε από αυτά που χρησιμοποιώ δεν είναι άμεση ανάγκη να αναβαθμιστώ.
Αν μου λύνει κάποια προβλήματα ή έχει βελτιώσεις σε κάποια πράγματα που χρησιμοποιώ... οκ.
Ακόμα και αν έχει μια βελτίωση πχ στο MRRU του pppoe client, αν και δεν χρησιμοποιώ το MRRU θα την κάνω την αναβάθμιση επειδή χρησιμοποιώ το pppoe client.
Αλλά αν βελτιώνει πχ το web cache που δεν το χρησιμοποιώ... ε... δεν θα τρελαθώ να την κάνω την αναβάθμιση.
Εξ άλλου δεν είναι και το καλύτερο πράγμα κάθε μήνα να κάνεις αναβαθμίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.