PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

dimitri_ns
23-10-14, 12:05
Επειδή πρόκειται να στήσω ένα ΜΤ σε vdsl OTE που παίζει ipv6 , έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα ασυμβατότητας ?

deniSun
23-10-14, 18:12
αν το απενεργοποιησω μονο απο την pppoe το οφελος θα ειναι οτι θα μπορει να αποδωσει ipv6 στο τοπικο δικτυο μονο η δεν εχει καμια διαφορα?
Θα μπορείς να παίξεις τοπικά με ipv6.


νομίζω οτι απλά αν απενεργοποιηθεί ο ipv6 dhcp client αρκεί.
Όχι δεν αρκεί.
Το έχω δοκιμάσει.
Αν το έχεις ενεργοποιημένο στο pppoe client το dslam θα σου στείλει πακέτα σύνδεσης.
Και κάποια στιγμή θα σου εμφανίσει το πρόβλημα που συζητάμε.


Επειδή πρόκειται να στήσω ένα ΜΤ σε vdsl OTE που παίζει ipv6 , έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα ασυμβατότητας ?
Δεν τίθεται θέμα ασυμβατότητας αλλά ιδιαιτερότητας.
Παίζει μια χαρά αλλά μπορεί (ίσως) να σου εμφανίσει το πρόβλημα που λέμε (για χρονικό διάστημα 1-2 λεπτά) σε κάποια αποσύνδεση.

Ashtaroth
24-10-14, 15:22
Παιδιά ξέρει κανείς αν έχεις 2 adsl με dynamic IP στο Mikrotik, αν παίζει το opendns?

deniSun
24-10-14, 17:01
Παιδιά ξέρει κανείς αν έχεις 2 adsl με dynamic IP στο Mikrotik, αν παίζει το opendns?

Παίζει με μία από τις δύο ΙΡ.

tsiris
26-10-14, 10:50
εννοεις να μιλαμε χωριστά για routerboards? γιατί νομιζω οτι λεμε "σχεδον" σε mikrotik αναφερονται.

Εννοώ να συζητάμε σε διαφορετικά θέματα για QoS, routing, load balancing, vpn, wireless κ.α. έτσι όπως υλοποιούνται από το RouterOS.
Φαίνεται ότι αρκετός κόσμος αρχίζει να στρέφεται προς το συγκεκριμένο λειτουργικό, ειδικά τον τελευταίο καιρό που η Mikrotik διαθέτει
αρκετές επιλογές σε δικό της hardware και σε προσιτές τιμές.

Nikiforos
26-10-14, 11:19
Εννοώ να συζητάμε σε διαφορετικά θέματα για QoS, routing, load balancing, vpn, wireless κ.α. έτσι όπως υλοποιούνται από το RouterOS.
Φαίνεται ότι αρκετός κόσμος αρχίζει να στρέφεται προς το συγκεκριμένο λειτουργικό, ειδικά τον τελευταίο καιρό που η Mikrotik διαθέτει
αρκετές επιλογές σε δικό της hardware και σε προσιτές τιμές.

Καλημέρα, α κατάλαβα έχεις δίκιο, γιατί το mikrotik OS μπορεί να βρίσκεται σε διαφορετικό H/W εκτός RB's πολύ σωστός! εγώ κάποτε είχα και σε pc στην ταράτσα! να μια φωτο : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/hpim2753.jpg μη με κράζετε για το τροφοδοτικό το είχα αυτό το κουτί και δεν χωρούσε.....βέβαια αντικαταστάθηκε το μηχάνημα αυτό από RB 433AH http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20141006_170924_zpsc355d5ff.jpg

deniSun
26-10-14, 15:30
Καλημέρα, α κατάλαβα έχεις δίκιο, γιατί το mikrotik OS μπορεί να βρίσκεται σε διαφορετικό H/W εκτός RB's πολύ σωστός! εγώ κάποτε είχα και σε pc στην ταράτσα! να μια φωτο : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/hpim2753.jpg μη με κράζετε για το τροφοδοτικό το είχα αυτό το κουτί και δεν χωρούσε.....βέβαια αντικαταστάθηκε το μηχάνημα αυτό από RB 433AH http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20141006_170924_zpsc355d5ff.jpg

Στον ΗΥ... τι κάρτες είχες επάνω;
Γιατί HD δεν βλέπω...

Nikiforos
26-10-14, 18:12
Στον ΗΥ... τι κάρτες είχες επάνω;
Γιατί HD δεν βλέπω...

Καλησπέρα, όπως κοιτάμε την φωτο με το ταρατσοpc είναι οι 2 πάνω κάρτες ethernet η μια ήταν gigabit μαλιστα, η πρωτη κατέβαινε το utp στο εσωτερικό μου lan επάνω σε 1000αρι switch και η δευτερη ήταν για όταν πηγαινα ταρατσα και ήθελα να φτιάξω κάτι στα τότε 4 bb links 5ghz που είχα και εβαζα εκει ενα laptop/netbook και είχε άλλο subnet στο Mikrotik. Την εποχή εκείνη είχαμε το 3.20 και 3.22! για X86. Η αποκάτω κάρτα είναι PCI to 4 X minipci δλδ ενας 4απλος ανταπτορας για να μπορουμε να βάλουμε σε μια pci 4 καρτες wlan για ασύρματες συνδεσεις : http://ep.yimg.com/ca/I/yhst-2911898806816_2272_4413565.jpg απο πισω παιρνει αλλες 2 ακομα υποδοχες. Πλεον εχει σταματησει να βγαινει αλλα την εχω ακομα στην ακρη μην χρειαστει πουθενα. Τελος σχετικα με τo σκληρο δεν χρειαζεται για MT! ειναι τοσο μικρο που χωραει σε CF καρτα, ετσι δουλευα με 128 - 256MB με αυτό : http://www.psism.com/adcf3.jpg επισης εχω και μερικα τετοια ακομα : http://www.vesalia.de/pic/cfide44adapter.jpg αυτα θελουν καλωδιο για την συνδεση τους, επισης βγαινουν σε CF και απο 2,5" IDE ή SATA οποτε μπορουμε πλεον οπου θελουμε αντι σκληρο να εχουμε καρτα CF! το Mikrotik χωραει ανετοτατα και σε 128MB! εχω ακομα καρτες 64,128,256 και 512 MB. Αργοτερα αντικατασταθηκε με 433ΑΗ και το pc πηρε το δρομο για το σπιτι....δουλευει ακομα αλλα αντικατεστησα το τροφοδοτικο γιατι δεν ελεγε ετσι πετσοκομμενο. Με λιγα λογια ενα παλιο pc με τις καταλληλες προσθηκες οπως αυτες που αναφερα παραπανω γινεται ανετα ενα πολυ καλο router με παρα πολλες δυνατοτητες και αν ειναι και δυνατο τρεχουμε και METAROUTER OPENWRT ετσι του δινουμε οχι μονο την δυνατοτητα να εχει asterisk αλλα πολλα πραγματα παραπανω. Πλεον εχουν πεσει οι τιμες στις καρτες οποτε βαζουμε μια 8GB τουλαχιστον και ειμαστε άρχοντες.
Το pc στην φωτο ηταν pentium 3 1700mhz με 768ΜΒ RAM και ηταν router για 4 ασυρματες συνδεσεις nstreme 5ghz για χρονια χωρις προβληματα + αλλες υπηρεσιες του ΜΤ. Το άλλαξα βασικα λογω καταναλωσης γιατι 24ωρες παντα να δουλευει δεν εχει σχεση με RB και γιατι ετσι κι αλλιως κοπηκε το 1 link και με καλυψε το 433AH που παιρνει 3 καρτες. Υποψην οποιος θελει να δοκιμασει pc με Mikrotik πρεπει να βλεπει την συσκευη σαν σκληρο! αν δλδ παμε να το βαλουμε απο CF σε USB ΔΕΝ δουλευει αντιθετα με τις linux διανομες ή το openwrt....μην το δοκιμάζει κανεις τσαμπα!

deniSun
26-10-14, 18:51
Καλησπέρα, όπως κοιτάμε την φωτο με το ταρατσοpc είναι οι 2 πάνω κάρτες ethernet η μια ήταν gigabit μαλιστα, η πρωτη κατέβαινε το utp στο εσωτερικό μου lan επάνω σε 1000αρι switch και η δευτερη ήταν για όταν πηγαινα ταρατσα και ήθελα να φτιάξω κάτι στα τότε 4 bb links 5ghz που είχα και εβαζα εκει ενα laptop/netbook και είχε άλλο subnet στο Mikrotik. Την εποχή εκείνη είχαμε το 3.20 και 3.22! για X86. Η αποκάτω κάρτα είναι PCI to 4 X minipci δλδ ενας 4απλος ανταπτορας για να μπορουμε να βάλουμε σε μια pci 4 καρτες wlan για ασύρματες συνδεσεις : http://ep.yimg.com/ca/I/yhst-2911898806816_2272_4413565.jpg απο πισω παιρνει αλλες 2 ακομα υποδοχες. Πλεον εχει σταματησει να βγαινει αλλα την εχω ακομα στην ακρη μην χρειαστει πουθενα. Τελος σχετικα με τo σκληρο δεν χρειαζεται για MT! ειναι τοσο μικρο που χωραει σε CF καρτα, ετσι δουλευα με 128 - 256MB με αυτό : http://www.psism.com/adcf3.jpg επισης εχω και μερικα τετοια ακομα : http://www.vesalia.de/pic/cfide44adapter.jpg αυτα θελουν καλωδιο για την συνδεση τους, επισης βγαινουν σε CF και απο 2,5" IDE ή SATA οποτε μπορουμε πλεον οπου θελουμε αντι σκληρο να εχουμε καρτα CF! το Mikrotik χωραει ανετοτατα και σε 128MB! εχω ακομα καρτες 64,128,256 και 512 MB. Αργοτερα αντικατασταθηκε με 433ΑΗ και το pc πηρε το δρομο για το σπιτι....δουλευει ακομα αλλα αντικατεστησα το τροφοδοτικο γιατι δεν ελεγε ετσι πετσοκομμενο. Με λιγα λογια ενα παλιο pc με τις καταλληλες προσθηκες οπως αυτες που αναφερα παραπανω γινεται ανετα ενα πολυ καλο router με παρα πολλες δυνατοτητες και αν ειναι και δυνατο τρεχουμε και METAROUTER OPENWRT ετσι του δινουμε οχι μονο την δυνατοτητα να εχει asterisk αλλα πολλα πραγματα παραπανω. Πλεον εχουν πεσει οι τιμες στις καρτες οποτε βαζουμε μια 8GB τουλαχιστον και ειμαστε άρχοντες.
Το pc στην φωτο ηταν pentium 3 1700mhz με 768ΜΒ RAM και ηταν router για 4 ασυρματες συνδεσεις nstreme 5ghz για χρονια χωρις προβληματα + αλλες υπηρεσιες του ΜΤ. Το άλλαξα βασικα λογω καταναλωσης γιατι 24ωρες παντα να δουλευει δεν εχει σχεση με RB και γιατι ετσι κι αλλιως κοπηκε το 1 link και με καλυψε το 433AH που παιρνει 3 καρτες. Υποψην οποιος θελει να δοκιμασει pc με Mikrotik πρεπει να βλεπει την συσκευη σαν σκληρο! αν δλδ παμε να το βαλουμε απο CF σε USB ΔΕΝ δουλευει αντιθετα με τις linux διανομες ή το openwrt....μην το δοκιμάζει κανεις τσαμπα!

οκ.
Για τον σκληρό με ενδιέφερε πιο πολύ.
Τις κάρτες φαντάστηκα ότι μάλλον είναι δικτύου.
Την τελευταία την φανταζόμουνα ότι μπορεί να είναι καμία sd card pci και αναρωτιόμουν γιατί θα ξόδευες τόσα χρήματα.
Την CF σε IDE δεν μπορούσα να την διακρίνω.

Καλό στήσιμο αλλά μπελαλίδικο...
Φαντάζομαι ότι δεν διέθετες τα χρήματα για ένα RB και είπες να το στήσεις στον παλιό ΗΥ που είχες.
Με τα license του ROS για Χ86 τι ισχύει;
Γιατί ποτέ δεν κατάλαβα πώς πάνε...

Nikiforos
26-10-14, 19:37
Βασικα τι χρηματα εννοεις? μονο την pci για τις minipci ειχα αγορασει....και τις minipci αλλα αυτες ετσι κι αλλιως στο RB παλι θα τις αγοραζα. Τα αλλα ηταν απο χαρισματα και υλικα που ειχα, τωρα καταλαβαινεις γιατι το καναμε τοτε ετσι, εκτος αυτου ειχα 4links και τοτε δεν ειχε RB τετοιο! επρεπε να δουλεψω με 2 μαζι οποτε μιλαμε για πολυ μεγαλο κοστος συγκριτικα με υλικα που ηδη ειχα! ακομα και το μεταλλικο κουτι ηταν χαρισμα! μπελαδιδικο ναι ηταν, τιποτα δεν συγκρινεται πλεον με RB's σε ευκολια. Οταν ομως καποιος μεγαλος κομβος εχει πχ 5 και βαλε links αλλοι εχουν ακομα και πανω απο 10!!! τοτε το pc ειναι φοβερη ευκολια γιατι εχεις ενα μηχανημα και βαζεις επανω οσες minipci τραβαει η ψυχη σου! ξερω και εφαρμογες με 3 X RB433AH ή αλλα μοντελα αλλα ο κοστος ειναι πολυ μεγαλο ετσι. Δεν εχω ασχοληθει με ROS X86 αδειες οπως καταλαβες ηταν crac***, αργοτερα το 1 link μου βγηκε εκτος γιατι καποιο εμποδιο προεκυψε καπου, και επειδη το κοψαμε εμεινα με 3, ετσι ηταν πλεον ποιο ευκολο να παω σε RB. Βασικα αρχικα εβαλα Routerstation PRO με openwrt που ειχε μιση τιμη απο το 433AH αλλα δυστυχως πολυ αργοτερα το αντικατεστησα με το 433ΑΗ που ειχα εξοχικο και αυτο γιατι καποιοι δεν γουσταραν το openwrt και δεν ηθελα προβληματα, ετσι στο εξοχικο πηρα το 911 και 951 και το 433ΑΗ μετακομισε Αθηνα. Αυτη ειναι ολη η ιστορια. Τωρα εχω και το Rspro με openwrt στην ακρη, αλλα αυτο ειναι αλλου τοπικ θεμα.

badweed
30-10-14, 01:16
καλησπερα
εχω ενα routerboard 260gs (http://routerboard.com/RB260GS)
εχω δυο ιντερνετ γραμμες και δυο τοπικα δικτυα που καταληγουν να διανεμουν ιντερνετ μεσω wifi

γινεται με αυτο το μηχανημα , να παρεχω load balancing και qos στις ιντερνετ γραμμες βαση του απο ποιο δικτυο προερχεται/καταληγει η κινηση και βαση services (ports ) ;
και επιπλεον dhcp με διαφορετικα subnets ανα δικτυο ,και dns (αυτο ειναι δευτερευον μπορει να καλυφθει απο αλλο εξοπλισμο *ελπιζω* ) ;

το εχω δει αρκετα προχειρα το μηχανημα και νομιζω για qos θελει να ορισω vlans πρωτα σε καθε θυρα αλλιως δεν χειριζεται .

εχει καμια σχεση με τα παραπανω ; μπορει να κανει καποια απο αυτα ;

jkoukos
30-10-14, 11:55
To RB260 είναι ένα managed switch και όχι router. Ως λειτουργικό έχει το SwOS όταν τα κανονικά router έχουν το RouterOS.
Δεν μπορεί να κάνει Load balancing, παρά μόνο Bandwidth Limit στις θύρες.
Χρειάζεσαι κανονικό router γι' αυτό που θέλεις.

Nikiforos
31-10-14, 18:03
RouterOS v6.21

What's new in 6.21 (2014-Oct-30 12:34):

*) userman - fix "Your session has been reset due to inactivity" error;
*) timezone - updated timezone information to 2014i release;
*) wireless - fixed scanning tool crash for 802.11ac interfaces
*) wireless - fixed Nv2 kernel panic on 802.11ac interfaces
*) quickset - added vpn configuration to Wifi AP %26 Ethernet modes as well;
*) lte - changed device identification for devices which regenerate MAC address,
most likely this will loose device's configuration;
*) sstp - fixed disconnects on high traffic load;
*) ovpn client - fixed problem where ip address was not added to bridge interface in ethernet mode;
*) webfig - show properly Switch Port configuration;
*) disks - fixed support for MMC/SD cards;
*) winbox - added filtering by dscp to torch;
*) certificate - fix CRL handling in trust chain;
*) fixed 6to4 tunnels having inactive routes;
*) ipsec - fix downgrade problem to v5;
*) ipsec - disallow template-policy-group=none in peer config and set it to 'default';
*) metarouter - some metaroutes didn't have their licenses;
*) torch - possibility to filter by dscp;
*) fixed - master port on AR8327 switches that is put into bridge could sometimes not work properly;
*) fixed queues - could have huge latencies and smaller throughput than specified;
*) interfaces report last link up/down time and link down count;

If you already run some RouterOS v6.x version, simply click “Check for updates” in QuickSet, Webfig or Winbox packages menu.

Others: http://www.mikrotik.com/download

ωπα! το αφηνω για να δειτε τις αλλαγες, το πηρα απο αλλη σελιδα αλλα τελικα μετα ειδα οτι το ξηλωσαν!!! δειτε απο κατω :

!NB! We have removed v6.21 from the download page due to upgrading issues from v5. Please use v6.20 until v6.22 is released early next week. We apologise for the inconvenience.
RouterOS v6.22 release candidate special release You are welcome to download the following pre-release RC test packages to have access to the latest features and fixes. These versions are updated hourly, and may contain issues, so please use them only for test purposes.

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=90792
Για τους βιαστικους έχει το 6.22 RC αλλα ποτέ δεν βάζω μη stable εκδοση σε μηχανημα μου....

deniSun
31-10-14, 21:31
Είπα και εγώ...
Πώς δεν μου ήρθε ενημέρωση...

Nikiforos
31-10-14, 21:34
πολύ ανεύθυνο πάντως το βρίσκω, δεν τα ελέγχουν πρώτα? το σηκώνουν και καπάκι το κατεβάζουν και μετά θα πηδήξουν και μια εκδοση να πάμε στην 6.22? :hmm::down:

deniSun
31-10-14, 21:47
πολύ ανεύθυνο πάντως το βρίσκω, δεν τα ελέγχουν πρώτα? το σηκώνουν και καπάκι το κατεβάζουν και μετά θα πηδήξουν και μια εκδοση να πάμε στην 6.22? :hmm::down:

Γι αυτό είναι καλύτερο να κάνεις update με το χέρι, παρά να βάλεις ένα script να ελέγχει και να κάνει αυτόματα το update.

Nikiforos
31-10-14, 21:48
ποιος κανει κατι τετοιο? γιατι εγω οχι παντως....

deniSun
31-10-14, 23:05
Δεν είπα ότι το κάνεις εσύ προσωπικά.
Πολλοί όμως το κάνουν.

Nikiforos
31-10-14, 23:20
α δεν ξερω, οσους ξερω εγω ολοι με χειροκινητο τροπο το κανουνε. Μεσα απο την επιλογη των πακετων δεν ειναι το καλυτερο? αν φυσικα εχει ιντερνερ το ΜΤ, εχει και τα αρχεια npk αλλα εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλο να κανουμε απο αυτα αναβαθμισεις, αν και δεν ξερω γιατι το λενε αυτο.

iliteo
01-11-14, 00:26
Εχω το RBSXTG2HnD (http://routerboard.com/RBSXTG2HnD)
έχει routerOS v5.20
πως μπορώ εύκολα να αλλάξω την IP subnet που ακούει..;
πχ. ακούει στην 192.168.88.1 και θέλω να το βάλω στην 192.168.182.1.
Δεν κάνω πειραματισμούς γιατί από αυτό παίρνω Internet αυτή την στιγμή.
Επίσης αυτό έχει ένα scriptάκι όταν το κάνουμε Reset.. αν μπορεί να μπεί
και 'κει το νέο range έτσι ώστε να το φορτώνει αυτόματα από reset. :hmm:

Nikiforos
01-11-14, 07:33
Ασχετο απο προχτες για αγνωστο λογο σταματησε να παιρνει Ip το DDNS μου με το noip, δεν πειραξα τπτ δεν ξερω τι επαθε το script. Tελικα τα πηρα στην κρανα και τα ξηλωσα ολα τα σχετικα απο το RB, το ανοιξα στο Nas server και μεχρι σημερα ολα καλα. Καποια στιγμη θα ηθελα να δω τι παιζει με το cloud στο ΜΤ αλλα ειχα διαβασει εδω για προβληματα στο 6.20 οτι δεν παιρνει ip και αυτο, αν γνωριζει κανεις μου λεει...:oneup:

iliteo
01-11-14, 14:53
Edited:

Ας αλλάξω λίγο την ερώτηση και αν ξέρει κάποιος, ας μου απαντήσει μόνο σε αυτό που ρωτάω:
Αυτό έχει ένα scriptάκι όταν το κάνουμε Reset και ρωτάει αν το αποδεχόμαστε.
Εμείς συνήθως πατάμε OK εκεί.
Ξαναλέω, όταν το κάνουμε reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις!
Θέλω λοιπόν σ'αυτό το script, να έχει τη νέα IP, και το νεο IP range που του έχω βάλει εγώ.
Να μην χρειάζεται κάθε φορά που κάνει reset να χρειάζεται να του κάνω αλλαγές.

Ποιός έχει την απάντηση; ΟΟοοεοοο;; :hmm:

Nikiforos
01-11-14, 17:20
Το θεμα οταν δημιουργηθηκε εγινε για mikrotik routerboard, επειδη καταλήξαμε να γραφουμε και αλλα πραγματα που ειναι ασχετα με RB's ειπαμε να μετακινηθει αν γινεται χωριστα οτι αφορα Μikrotik για να τα βρισκουμε ποιο ευκολα, και εγω ειπα καλο θα ηταν τα tutorials να πανε στην 1η σελιδα για να μην τα ψαχνουμε. Παντως τα tutorials τα σωνω ολα σε αρχεια κειμενου και τα κραταω στο αρχειο μου για να μην τα ψαχνω καθε φορα.

xhaos
01-11-14, 17:41
Μπορείς να: 1. Αποθυκευεις το config (files save config). Και μετα απο restore το κάνεις load. Αν έχει όνομα auto κάτι. Θα το δεις αυτό τοτε το φορτώνει by default στο restore

iliteo
01-11-14, 18:17
Μπράβο! :oneup:
Εκεί έχει ένα file με όνομα 'auto-before-reset.backup' με size 20.2k. Αυτό πρέπει να είναι!
Πάτησα Backup και δημιουργήθηκε ένα file με όνομα 'MikroTik-02011970-1241.backup' με size 24.5k.
Προφανώς δημιουργεί το file με τις τρέχουσες ρυθμίσεις.
Τα τράβηξα και τα δύο με ftp αλλά το πρόβλημα τώρα είναι οτι δεν διαβάζονται -με text editor είναι ακατάληπτα!
Οπότε δεν μπορώ να κάνω τις αλλαγές και να το ξανα-ανεβάσω.
Υποψιάζομαι οτι πρέπει να ανοιχτεί με κάποιο τρόπο μέσα από το routerOS, αλλά δεν ξέρω πως! :hmm:
Κοντά είμαστε πάντως!

Nikiforos
01-11-14, 18:30
Τα αρχεία backup είναι οπως είπες ένα αρχείο των config που έχεις στο μηχανημα σου. Ετσι το κάνεις restore όπως ήταν ότι και να γίνει, αρκεί να μην έχουν αλλαχτεί πακέτα, πχ αν εχουμε παρει ενα backup και έχει VPN μέσα με το πακέτο PPP και το βγαλουμε, μετά αν το κανουμε restore προφανώς δεν θα περάσει τις ρυθμίσεις εκείνες. Και εγω έχω προσπαθησει να τα ανοιξω δεν γίνεται τίποτα. Ειναι αχρηστα αλλου, μόνο για να γίνονται restore απο το Μικροτικ κανουν.
Το μηχανακι που εχεις γιατι κανει reset στις εργοστασικες ρυθμισεις δεν καταλαβα. Δλδ αν καταλαβα καλα οποτε το κανεις reset γυρναει και στις εργοστασιακες? πως το κανεις reset? απο το σημειο στην πλακετα του με κατσαβιδι οπως λεει εδω? http://i.mt.lv/routerboard/files/SXT-G-2HnD-qg-130822141947.pdf οταν γινει reset δεν ειναι λογικο αφου παει στις εργοστασιακες να εχει και την παλια του ip? αν το σκριπτακι το εκανες copy paste εδω θα ηταν ποιο ευκολο να καταλαβει καποιος.

Υ.Γ το πρωι δεν καταλαβα τι ρωτησες καλα καλα και απαντησα βιαστικα πολυ, ημουν μολις πηγα δουλεια στις 6 και κατι με την τσιμπλα στο ματι και χωρις καφε....ειδικα αυτο το τελευταιο πολυ κακο....:rofl:

iliteo
01-11-14, 18:36
οκ.. φίλε κανένα πρόβλημα! και 'γω ψιλοστράβωσα η αλήθεια είναι..
τέλος πάντων το πρόβλημα παραμένει.. έχω ξανα-ασχοληθεί και παλιότερα με αυτό το προβ. αλλά τα παράτησα..!!
..πάντως κάποια λύση θα υπάρχει. Δεν μπορεί. :hmm:

Nikiforos
01-11-14, 18:38
Για να το πάρουμε απο την αρχή να καταλάβω. Reset καταρχήν γιατί κάνεις κολλάει κάτι? και απο που το κάνεις δεν καταλαβα. Αν μπορεις να μας δειξεις κιολας το scriptaki μηπως μπορει να διορθωθει αυτό να μην αλλαζει την ip? αν εχει σχεση αυτό με το reset. Δεν έχω δουλέψει με τα συγκεκριμένα RB και δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται. Αν και δείχνει πολυ ενδιαφέρον μηχανάκι και όμορφο η αλήθεια ειναι!

iliteo
01-11-14, 19:53
Δεν κολλάει όχι, είναι σταθερότατο.
Το μόνο που κολλάει είναι τα statistics στην καρτέλα Quick Set.
Με ένα reboot λύνεται πάντως.
Δεν ξέρω αν με update λύνεται αυτό.
Το script είναι ακατάλυπτο, το ανέφερα παραπάνω.:

...  D4CA6D4EE03D² ! Σ !MikroTikι 1ΤΚmNΰ=f M2 ώώ ώdefaultaultaultlt  d ΐ¨Xe  ΐ¨d ....

ˆΤι να καταλάβεις από αυτό;

- - - Updated - - -

Ας αφήσουμε το τόπικ καθαρό παρακαλώ, μπας και βρεθεί κάποιος με κάποια λύση!

Nikiforos
01-11-14, 21:26
Παραπάνω είχες μιλήσει για τα αρχεία .backup δεν είναι αυτά το script! αμα πας system-scripts έχει κάτι εκεί? εκει είναι τα scripts. Moιάζουν καπως έτσι σαν απο γλώσσα προγραμματισμού : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Scripting-examples αλήθεια αυτά που γραφουν εδω έχουν σχεση με το προβλημα σου? http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=3&t=63302

iliteo
01-11-14, 22:49
Παραπάνω είχες μιλήσει για τα αρχεία .backup δεν είναι αυτά το script!
Το ξέρω, αλλά και αυτά είναι script, είναι για τον αρχικό προγραμματισμό του μηχανήματος, και είναι στην ίδια γλώσσα!
Ξέρω από scripts.
Edit: Άρα το πρόβλημα πλέον είναι: πως κάνουμε edit τα αρχεία .backup?


..αμα πας system-scripts έχει κάτι εκεί? εκει είναι τα scripts.
Όχι, δεν έχει.


αλήθεια αυτά που γραφουν εδω έχουν σχεση με το προβλημα σου? http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=3&t=63302

Οχι. εμένα είναι πλήρως λειτουργικό! Δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
Έχω ψάξει και στο forum αυτό..
-----
Σε ευχαριστώ που προσπαθείς να βοηθήσεις αλλά τελικά φαίνεται είναι εξεζητημένο πρόβλημα.
Μάλλον πρέπει να το ξεχνάω σιγά-σιγά...
Δεν είναι ότι καίγομαι κιόλας, μην το κάνουμε και θέμα.. :cool:

Όντως είναι καλό μηχανάκι, και μικρό στο μάτι.. :whistle: έχω πιάσει και 300μ με αυτό! :worthy:

- - - Updated - - -

Α.. πες μου κάτι άλλο Νικηφόρε.. αν ξέρεις.
Από που αλλάζω την IP σε αυτό;
Στην πρώτη καρτέλα έχει την IP του μηχανήματος,
αυτό που λέω είναι, μόνο από εδώ αλλάζει και ειναι ΟΚ? ή θέλει και από κάπου αλλού να βάλω την καινούρια IP?
πχ. στην καρτέλα IP θα πάρει αυτόματα την αλλαγή? στο dhcp κλπ.?

Nikiforos
01-11-14, 23:07
Εγώ ξέρω οτι τα scripts τα γράφουμε εμεις και τα βαζουμε στο ΜΤ. Τα αρχεια .backup ειναι δεν ειναι scripts δεν μπορουμε να τα κανουμε εμεις τιποτα, ειναι χρησιμα στο ΜΤ μονο στο restore. Δοκιμασες μετονομασια του αρχειου σε .txt μηπως ανοιξει? δοκιμασα και εγω αλλα δεν ανοιγουν με τπτ. Λαθος κωδικοποιηση λεει, δεν μου ανοιγει με κανενα προγραμμα.
Την ip την αλλαζεις οπως και στα αλλα Mikrotik τι εννοεις εχει διαφορα εδω? πας απο winbox στο ip-addresses και στην ether1 βαζεις την ip θελει το range με /Χ δλδ διπλα, οπου Χ το subnet σου. Μετα παιρνει αυτοματα το network. Μονο απο εκει αλλαζει. Ο DHCP server δινει ip's, θελει αλλα πραγματα εκει. Πρεπει να πας ip-pools να κανεις ενα ip range που θα δινει ip's ο dhcp server και φυσικα να τον φτιαξεις απο το ip-dhcp server, εκει στην 2η καρτελα πρεπει να δηλωσεις το network σου ειναι δλδ ολο το ευρος των ips που εχεις, dns servers και gateway. Εμενα ειναι απο 10 ολες και δεν λεω γιατι εχουν διαφορετικα subnets απο τις 192.162.Χ.Χ και ανηκουν και σε αλλη class.

dimitri_ns
01-11-14, 23:22
1.Για αλλαγή default ip

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=39188

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Initial_Configuration#Check_IP_address ->3.3.2

Για script

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Configuration_Management

Κάνεις export το configuration kai μετά το reset ή κάνεις import ή automatic import

2. Μπορεις να χρησιμοποιήσεις το run after reset

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=35487

Περιμένω το 951 μάλλον αυτήν την εβδομάδα

xhaos
01-11-14, 23:36
Είναι binary αρχεία. Πάντως με notepad++ βλέπω μερικά αν και λίγα πράγματα. Αρκεί κατά τη δημιουργία τους να έχω απενεργοποιήσει επιλογή encrypt..

On an other note. Έχω πρόβλημα σταθερότητας (κολλάει) και θέλει restart συχνά και μερικές συσκευές δεν βλέπουν το ssid στο σπίτι. βέβαια το δεύτερο μάλλον είναι θέμα wifi drivers στο linux.

iliteo
01-11-14, 23:48
εντάξει παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. θα κοιτάξω και τα link πιο επισταμένα... :)

Nikiforos
02-11-14, 12:20
Περιμένω το 951 μάλλον αυτήν την εβδομάδα

Καλημέρα! με το καλό!!!! ποιό μοντέλο το ακριβότερο αυτό δλδ? http://routerboard.com/RB951G-2HnD
απο που το παράγγειλες και πόσο? γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Οταν πηρα για το εξοχικό αυτο το μοντελο μου το πηρε ενας φιλος απο ενα μαγαζι στο εξωτερικο δεν θυμαμαι και ποιο ηταν μαζι με άλλα πραγματα γιατι κοβει τιμολογια.
Τωρα εχω εδώ σπιτι το 711 5ghz A/N με καμενη την wlan, και θα ήθελα κατι καλυτερο και δυνατοτερο για δοκιμες με METAROUTER openwrt κατι που με το 711 δεν γινεται. Εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο ακριβο αυτο το μοντελο : http://computers.xpatit.gr/222-MIKROTIK/2292-MikroTik-RB951G-2HnD-Routerboard.html

Σημερα για πρώτη φορά δοκίμασα το cloud του Mikrotik. Εκτος οτι δουλευει με την μια, έχει ενα παραξενο ονομα πχ dns-name: 123456789abc.sn.mynetname.net αυτά οπως καταλαβα μπαινουν αυτοματα, δεν μπορουμε εμείς να βάλουμε κάτι που θέλουμε για ποιο ευκολο? ενδιαφερον το cloud γιατι στο noip με εχουν φλομώσει στα email εχω 2 hosts και ληγουν καθε μηνα και με εχουν ζαλίσει + διαφημισεις για αγορα τους....

xhaos
02-11-14, 12:41
Καλημέρα! με το καλό!!!! ποιό μοντέλο το ακριβότερο αυτό δλδ? http://routerboard.com/RB951G-2HnD
απο που το παράγγειλες και πόσο? γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Οταν πηρα για το εξοχικό αυτο το μοντελο μου το πηρε ενας φιλος απο ενα μαγαζι στο εξωτερικο δεν θυμαμαι και ποιο ηταν μαζι με άλλα πραγματα γιατι κοβει τιμολογια.
Τωρα εχω εδώ σπιτι το 711 5ghz A/N με καμενη την wlan, και θα ήθελα κατι καλυτερο και δυνατοτερο για δοκιμες με METAROUTER openwrt κατι που με το 711 δεν γινεται. Εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο ακριβο αυτο το μοντελο : http://computers.xpatit.gr/222-MIKROTIK/2292-MikroTik-RB951G-2HnD-Routerboard.html

Σημερα για πρώτη φορά δοκίμασα το cloud του Mikrotik. Εκτος οτι δουλευει με την μια, έχει ενα παραξενο ονομα πχ dns-name: 123456789abc.sn.mynetname.net αυτά οπως καταλαβα μπαινουν αυτοματα, δεν μπορουμε εμείς να βάλουμε κάτι που θέλουμε για ποιο ευκολο? ενδιαφερον το cloud γιατι στο noip με εχουν φλομώσει στα email εχω 2 hosts και ληγουν καθε μηνα και με εχουν ζαλίσει + διαφημισεις για αγορα τους....

freedns.afraid.org με redirect προς το 23456789abc.sn.mynetname.net

Nikiforos
02-11-14, 12:46
freedns.afraid.org με redirect προς το 23456789abc.sn.mynetname.net

Πρέπει να κάνω πάλι register σε άλλη σελίδα και μετά θα με αρχίσουν αυτοί αντί το noip? αν αφήσω αυτό που έβγαλε αυτόματα το mikrotik cloud συνέχεια το ίδιο θα έχω? μπορώ απλά να το σημειώσω στο σημειωματάριο του κινητού και δεν υπάρχει ανάγκη να το θυμάμαι...:oneup::) το ονομα το θελω για το καταγραφικο CCTV DVR του εξοχικου και τα VPN.

xhaos
02-11-14, 13:49
δεν αλλαζει το mikrotik cloud id

Nikiforos
02-11-14, 14:04
δεν αλλαζει το mikrotik cloud id

καλα δεν πειραζει κανω και ετσι την δουλεια μου μια χαρα, δουλευει δοκιμασα και vpn. Με το noip μας εχει ζαλισει συνεχεια στα emails και στις ληξεις του, ελεος ποια! σταματησε να παιζει και το script στο mikrotik μου, το ξηλωσα και ησυχασα.

deniSun
02-11-14, 15:02
Είμαστε πολύ κοντά στην δημιουργία ξεχωριστού subforum στην κατηγορία:
ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Hardware (http://www.adslgr.com/forum/forums/19-ADSL-ADSL-2-ADSL-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Broadband-Hardware)
:dance:

dimitri_ns
02-11-14, 23:28
Καλημέρα! με το καλό!!!! ποιό μοντέλο το ακριβότερο αυτό δλδ? http://routerboard.com/RB951G-2HnD
απο που το παράγγειλες και πόσο? γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Οταν πηρα για το εξοχικό αυτο το μοντελο μου το πηρε ενας φιλος απο ενα μαγαζι στο εξωτερικο δεν θυμαμαι και ποιο ηταν μαζι με άλλα πραγματα γιατι κοβει τιμολογια.
Τωρα εχω εδώ σπιτι το 711 5ghz A/N με καμενη την wlan, και θα ήθελα κατι καλυτερο και δυνατοτερο για δοκιμες με METAROUTER openwrt κατι που με το 711 δεν γινεται. Εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο ακριβο αυτο το μοντελο : http://computers.xpatit.gr/222-MIKROTIK/2292-MikroTik-RB951G-2HnD-Routerboard.html

Σημερα για πρώτη φορά δοκίμασα το cloud του Mikrotik. Εκτος οτι δουλευει με την μια, έχει ενα παραξενο ονομα πχ dns-name: 123456789abc.sn.mynetname.net αυτά οπως καταλαβα μπαινουν αυτοματα, δεν μπορουμε εμείς να βάλουμε κάτι που θέλουμε για ποιο ευκολο? ενδιαφερον το cloud γιατι στο noip με εχουν φλομώσει στα email εχω 2 hosts και ληγουν καθε μηνα και με εχουν ζαλίσει + διαφημισεις για αγορα τους....

Αυτό εδώ
http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/mikrotik-en-en/devices-en/rb951-en/mikrotik-routerboard-951g-2hnd-en.html

Θα παίξω μαζί του μέχρι το Πάσχα και μετά θα μπεί σε AP σε οικισμό στις Σπέτσες. Πλέον έχουμε vdsl 50 και πέρισυ το 15αύγουστο που μαζευτήκανε όλοι, είχαμε προβλήματα. Πολλοί συνδεδεμένοι (γι αυτό θέλω ram kai cpu), κάνανε ότι θέλανε, πρέπει να μπεί qos.
Εχουν αρχίσει να βάζουν και κεραίες στις ταράτσες τους (nanostation, tplink 7210N κλπ)

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θ'αντέξει και η κεραία (picostation)

Οποιος μπορεί να συμβουλεύσει για κεραία ΑΡ για 50-70 άτομα, εδώ είμαι

Nikiforos
03-11-14, 07:31
Καλημέρα! ιδια τιμή έχει το μαγαζί που είπα, νόμιζα πως κανόνισες κάτι απο εξωτερικό. Το ξέρεις ότι δεν παίρνει εξωτερικες κεραίες και είναι ενσωματωμένη η wlan του έτσι? μερικοί έκαναν πατεντες, το ειχα δειξει εδω μεσα, αλλα με κολληματα στην πλακετα του, μπορει καποια απο αυτα να εχουν υποδοχες και να μπορεις να βαλεις pigtails. Εκτος αν δεν θες να δουλευεις το ιδιο σαν AP και το θες για αλλες δουλειες. Για κεραια δεν σε καταλαβα, omni δεν θες? για να μπαινουν πολλα ατομα σε ενα AP θελει παντοκατευθυντικη κεραια δλδ τυπου Omni (σαν αλεξικεραυνο). Οτι αλλο πιανει σε συγκεκριμενη κατευθυνση αντε να εχει ανοιγμα 45-60 μοιρες, η omni εχει 360! στο δικτυο awmn παντα για τα AP για πελατες στους κομβους βαζουμε omni πάντως.
δλδ δινετε δωρεαν ιντερνετ στον κοσμο αν καταλαβα καλα? αν ο σκοπος σου ειναι να κανεις AP καλυτερα να πας σε ενα δυνατο σε μορφη πλακετας με μια υποδοχη καρτας καλυτερα ή ενσωματωμενη και βαζεις και ενα κουτακι εξωτερικο και το εχεις μεσα. Το 951 ειναι εσωτερικο RB και εχει ενσωματωμενη κεραια αλλα και καρτα οποτε για AP εξωτερικης χρησης δεν κανει. Αυτο ειναι καλο για την δουλεια AP http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/mikrotik-en-en/routerboards-en/rb912-series-en/mikrotik-routerboard-rb912uag-2hpnd-en.html
και κουτακι http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/mikrotik-en-en/routerboards-en/rb912-series-en/mikrotik-routerboard-rb912uag-2hpnd-en.html
και κεραια http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/antenna-2.4ghz-en/omni-en/interline-horizon-12dbi-2.4ghz-en.html ενδεικτικα δειχνω καποια omni.
θες και αυτο για συνδεση κεραιας με RB http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/pigtail-en/mmcx-right-angle-to-n-male-25cm-en.html
Αν καταλαβα καλα τι θες να κανεις βεβαια γιατι δεν εξηγησες επαρκως.

xhaos
03-11-14, 08:47
Αυτό εδώ
http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/mikrotik-en-en/devices-en/rb951-en/mikrotik-routerboard-951g-2hnd-en.html

Θα παίξω μαζί του μέχρι το Πάσχα και μετά θα μπεί σε AP σε οικισμό στις Σπέτσες. Πλέον έχουμε vdsl 50 και πέρισυ το 15αύγουστο που μαζευτήκανε όλοι, είχαμε προβλήματα. Πολλοί συνδεδεμένοι (γι αυτό θέλω ram kai cpu), κάνανε ότι θέλανε, πρέπει να μπεί qos.
Εχουν αρχίσει να βάζουν και κεραίες στις ταράτσες τους (nanostation, tplink 7210N κλπ)

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θ'αντέξει και η κεραία (picostation)

Οποιος μπορεί να συμβουλεύσει για κεραία ΑΡ για 50-70 άτομα, εδώ είμαι

1. κατ αρχήν ξεχνάς το μια κεραία. θα πρέπει να παίξεις με sector και διαφορετικές συχνότητες για τόσους clients.
2. ξεχνάς το 802.11, θα πρέπει να παίξεις με κάποιο TDMA
2.1 TDMA ειναι τα nv2 της mtik και το air-κατι της ubqti. και τα δυο είναι κλειστά, και τα υποστηρίζουν ΜΟΝΟ της ίδιας εταιρίας υλικό. οποτε το mix and match ανάμεσα σε mtik και ubqti το ξεχνάς.
3. αν τώρα έχουν ξεκινήσει πολλοί και έχουν αγοράσει τα pico, έχεις πρόβλημα.
4. δεν ξέρω πως το έχεις σκεφτεί, αλλά να ξέρεις ότι αν κάνεις double nat, θα έχεις πολλά προβλήματα.
5. if you ask me.... ο σωστός τρόπος είναι:

χωριζεις τους πελάτες σε ομάδες, αν μια ομάδα έχει κάποιο καλό σημείο που το βλέπουν όλοι, τότε έχει βάζεις 5ghz backbone, και από εκεί μοιράζεις πάλι στους υπολοίπους στα 2ghz.
φροντίζεις γειτονικές ομάδες να έχουν διαφορετικές non overlapping συχνότητες, για να μην μπλοκάρει η μια την άλλη. υπάρχει και εφαρμογή για να το κάνεις σωστά αυτό (radio mobile (http://www.cplus.org/rmw/english1.html)). το κάθε σπίτι θα έχει ένα δικό του /26, και θα κάνεις qos ανάλογα με το subnet, και masquerade μόνο μια φορά.

dimitri_ns
03-11-14, 09:46
1. κατ αρχήν ξεχνάς το μια κεραία. θα πρέπει να παίξεις με sector και διαφορετικές συχνότητες για τόσους clients.
2. ξεχνάς το 802.11, θα πρέπει να παίξεις με κάποιο TDMA
2.1 TDMA ειναι τα nv2 της mtik και το air-κατι της ubqti. και τα δυο είναι κλειστά, και τα υποστηρίζουν ΜΟΝΟ της ίδιας εταιρίας υλικό. οποτε το mix and match ανάμεσα σε mtik και ubqti το ξεχνάς.
3. αν τώρα έχουν ξεκινήσει πολλοί και έχουν αγοράσει τα pico, έχεις πρόβλημα.
4. δεν ξέρω πως το έχεις σκεφτεί, αλλά να ξέρεις ότι αν κάνεις double nat, θα έχεις πολλά προβλήματα.
5. if you ask me.... ο σωστός τρόπος είναι:

χωριζεις τους πελάτες σε ομάδες, αν μια ομάδα έχει κάποιο καλό σημείο που το βλέπουν όλοι, τότε έχει βάζεις 5ghz backbone, και από εκεί μοιράζεις πάλι στους υπολοίπους στα 2ghz.
φροντίζεις γειτονικές ομάδες να έχουν διαφορετικές non overlapping συχνότητες, για να μην μπλοκάρει η μια την άλλη. υπάρχει και εφαρμογή για να το κάνεις σωστά αυτό (radio mobile (http://www.cplus.org/rmw/english1.html)). το κάθε σπίτι θα έχει ένα δικό του /26, και θα κάνεις qos ανάλογα με το subnet, και masquerade μόνο μια φορά.


Επειδή δεν έγινα κατανοητός
Ο οικισμός έχει 220 σπίτια και είναι ένα απλό AP με ένα απλό Speedport W 724V που συγχρονίζει στα 49998, και μια απλή picostation M2 http://www.skroutz.gr/s/428864/Ubiquiti-PicoStation-2-MiMo-High-Power.html σε μία lan του speedport.

Στόχος ήταν να υπάρξει ένα κοινόχρηστο ΑΡ στο μπακαλικάκι για να μην χρειάζεται να παίρνουν λεωφορείο και να πηγαίνουν σε καφετέριες (κάτι σαν μια κοινόχρηστη βρύση). Οσοι έχουν σπίτι κοντά παίρνουν ιντερνετ στο σπίτι, όσοι έχουν επαφή βάζουν κεραία στην ταράτσα, όσοι δεν έχουν κάλυψη έρχονται στα τραπέζια στο μπακαλικάκι.
Για λόγους κόστους δεν εξέτασα την συνολική κάλυψη του οικισμού (μεταξύ άλλων θα χρειαζόντουσαν παραπάνω vdsl γιατί οι χρήστες θα είναι σπίτι τους οπότε καταλαβαίνετε την χρήση)

Μέχρι πρόπερσυ είχαμε adsl που έφτανε στα 8 (χρήση ελάχιστη γιατί σερνότανε)
Πέρισυ μπήκε vdsl, ήρθαν τα χαμόγελα και η χρήση ανέβηκε κατακόρυφα

Το 951 θα μπεί ανάμεσα στο speedport kai την picostation με σκοπό το qos (kai πιθανά 2ο ΑΡ σε άλλη πόρτα) και dhcp
Το ασύρματο στο 951 θα κλείσει, για να μην δημιουργεί παραπάνω θόρυβο)

Επειδή στο AP συνδέονται διάφορες συσκευές (μέχρι και ipod touch είδα) κάθε proprietary λύση απορρίπτεται
Και βέβαια επειδή φοβάμαι το φόρτο που μπορεί να σηκώσει το picostation, από τώρα ψάχνομαι για κεραία των 50-70 clients

Σε παραλία (με ταβέρνα) έχουν εγκαταστήσει unifi για μέχρι 120 clients με μία κεραία (και vdsl 50). Βέβαια, άλλη η χρηση του ιντερνετ στην παραλία και άλλη στα σπίτια

xhaos
03-11-14, 10:01
το 50-70 clients είδα και νόμιζα ότι πας για κανονικό δίκτυο. το πλήθος των clients δεν εξαρτάται από την κεραία, ότι κεραία και να βάλεις. τόσα άτομα σε ένα AP ταυτόχρονα απλά δεν παίζουν. τώρα αν εννοείς 70 χωριανούς που θα έρχονται και θα έχεις 10-15 ταυτόχρονους χρήστες, τότε οκ προχώρα.

dimitri_ns
03-11-14, 11:25
το 50-70 clients είδα και νόμιζα ότι πας για κανονικό δίκτυο. το πλήθος των clients δεν εξαρτάται από την κεραία, ότι κεραία και να βάλεις. τόσα άτομα σε ένα AP ταυτόχρονα απλά δεν παίζουν. τώρα αν εννοείς 70 χωριανούς που θα έρχονται και θα έχεις 10-15 ταυτόχρονους χρήστες, τότε οκ προχώρα.

Εννοώ ταυτόχρονους 50-70 clients (άλλοι για browsing, άλλοι download klp) .Γι αυτό θέλω qos, να προηγείται το voip / browse / ssh και να καθυστερεί το download.
Η κεραία δεν είναι σκέτη κεραία, είναι ΑΡ, έχει και cpu,ram οπότε ανάλογα με το φορτίο ανταποκρίνεται ή σκάει
Το κανονικό δίκτυο το ζητήσανε πολλοί, είναι ακριβό, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ένα ΑΡ που εξυπηρετεί 15 σπίτια μπορεί να είναι γεμάτο και ένα διπλανό που εξυπηρετεί άλλα 15 να είναι άδειο.

Nikiforos
03-11-14, 11:28
Δεν ξέρω απο άλλες μάρκες για το πως μπορεί να γίνει γνωριζω μονο για το ubiquiti routerstation pro που εχει openwrt, πάντως στο Μikrotik αν πχ επαιρνες ενα RB εξωτερικο οπως αυτο που προτεινα μπορεις στο AP του να δηλωσεις και περιορισμους χρησης b/w και να λυσεις μεγαλο μερος του προβληματος. Εννοειτε qos και φυσικα οτι αλλους περιορισμους θες απο το firewall του mikrotik. Μπορεις ακομα να το κανεις και μεσω web proxy με επιπλεον κολπακια.
Οσον αφορα την κεραια εγω πιστευω οτι χρειαζεσαι Omni, για πανελ ή sectors για να καλυψεις πολλα σημεια θες πολλες κεραιες, με omni βαζεις μια και εχεις 360 μοιρες καλυψη, υποψην οτι επειδη εχει στο καθετο λιγες μοιρες πχ 6, μπορει αμα καποιος ειναι κοντα στην κεραια πχ απο κατω να μην πιανει!!!! επειδη το εχουμε παθει πολλες φορες!
Δυστυχως οι εφαρμογες αυτες κοστιζουν, εγω πιστευω οτι θα επρεπε Δημητρη να μιλησετε σε οσους θελουν να δωσουν και κανα ψιλο για σωστη υλοποιηση του δικτυου. Οι χρηστες ειναι πολλοι και το καλοκαιρι θα γινεται χαμος!

Υ.Γ η υλοποίηση που προτείνει ο xchaos στο ποστ #844 μοιάζει σαν του awmn πολύ σωστός :oneup:

dimitri_ns
03-11-14, 11:46
Δεν ξέρω απο άλλες μάρκες για το πως μπορεί να γίνει γνωριζω μονο για το ubiquiti routerstation pro που εχει openwrt, πάντως στο Μikrotik αν πχ επαιρνες ενα RB εξωτερικο οπως αυτο που προτεινα μπορεις στο AP του να δηλωσεις και περιορισμους χρησης b/w και να λυσεις μεγαλο μερος του προβληματος. Εννοειτε qos και φυσικα οτι αλλους περιορισμους θες απο το firewall του mikrotik. Μπορεις ακομα να το κανεις και μεσω web proxy με επιπλεον κολπακια.
Οσον αφορα την κεραια εγω πιστευω οτι χρειαζεσαι Omni, για πανελ ή sectors για να καλυψεις πολλα σημεια θες πολλες κεραιες, με omni βαζεις μια και εχεις 360 μοιρες καλυψη, υποψην οτι επειδη εχει στο καθετο λιγες μοιρες πχ 6, μπορει αμα καποιος ειναι κοντα στην κεραια πχ απο κατω να μην πιανει!!!! επειδη το εχουμε παθει πολλες φορες!
Δυστυχως οι εφαρμογες αυτες κοστιζουν, εγω πιστευω οτι θα επρεπε Δημητρη να μιλησετε σε οσους θελουν να δωσουν και κανα ψιλο για σωστη υλοποιηση του δικτυου. Οι χρηστες ειναι πολλοι και το καλοκαιρι θα γινεται χαμος!

Οχι μόνο το καλοκαίρι, και τις 2 βδομάδες του Πάσχα
Ολοι θέλουνε τα πάντα, δωρεάν :p
Αλλοι ζητήσανε να βάλουμε και κοινόχρηστο pc :p
και άλλοι να βάλουμε την κεραία στη δεξαμενή νερού του οικισμού που είναι ψηλά, μόνο που εκεί δεν έχει τηλέφωνο και τραπεζάκια και επίβλεψη και θα πρέπει να σκαφτούν οι δρόμοι για να πάνε καλώδια.

Εκείνο που πρότεινα σε όσους θέλουν να καλύψουν όλο τον οικισμό, είναι να διαλέξουμε σπίτια που να βολεύουν, να ζητήσουν vdsl από τον οτε, να στήσουμε ΑΡ στις ταράτσες τους και τα έξοδα να μπαίνουν στα κοινόχρηστα. Καταλαβαίνεις τι έγινε

Δεν είναι μόνο οι ιδιοκτήτες, είναι και οι επισκέπτες, πάσχα καλοκαίρι φιλοξενούνται πολλοί

xhaos
03-11-14, 11:59
50+ clients σε ένα AΠ με το 802,11 απλά δεν παίζει.
θα έχει lag 10 χρονια.

αν θέλεις να έχει ελπίδα, θα πρέπει:
1. να έχεις 3 κεραίες σε non overlapping καναλάκια *1,6,11 δηλαδή με 20ΜΗΖ bandwidth, και ίσως να πρέπει να σκεφτείς περισσότερες κεραίες με 10ΜΗΖ bandwidth
2. κάποιον τρόπο να μπορείς να μεταφέρεις client από το ενα ΑΠ σε άλλο, ώστε να μοιράζεται η κίνηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.